System drzwi przesuwnych chowanych w ścianę – możliwości i ograniczenia

Jakie korzyści niosą ze sobą drzwi chowane w ścianie?

Ukryte w ścianie drzwi rozsuwane wyróżniają się bardzo efektownym wyglądem. Jest to jeden z największych atutów, które zdecydowały o rosnącej popularności owego rozwiązania.

Dobrej jakości skrzydła w kasecie posiadają przychylne opinie inwestorów. Są uznawane za trwałe i komfortowe w codziennym użytkowaniu. Dobrej jakości prowadnice do drzwi przesuwnych można wyposażyć w łożyska cichobieżne. Ich obecność zapewni niemal bezgłośną pracę mechanizmu oraz zwiększy komfort użytkowy.

Drzwi chowane w ścianie posiadają też liczne korzyści użytkowe. Największym z nich jest brak ograniczania przestrzeni podczas otwierania lub zamykania skrzydła. Owa właściwość sprawdzi się w przypadku wąskiego korytarza czy niewielkich pomieszczeń mieszkalnych, w których nie można wykorzystać skrzydeł o tradycyjnej, uchylnej formie. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o drzwiach przesuwnych.

Omawiając system drzwi przesuwnych chowanych w ścianę, warto także wspomnieć o możliwości zagospodarowania przestrzeni. Tego typu drzwi rozsuwane są dobrze zamaskowane w ścianie. Co więcej, przestrzeń ściany może być dowolnie zagospodarowana. Jest to kolejny atut, który zwiększa możliwości stworzenia eleganckiej aranżacji wnętrza.

W ofertach sprzedaży znajdziemy drzwi rozsuwane o różnej szerokości. Standardowe wymiary 60 do 90 cm świetnie sprawdzą się w większości pomieszczeń mieszkalnych. Pamiętajmy jedynie, że wymiary skrzydeł muszą być odpowiednio dopasowane do gabarytów wnęki drzwiowej.

Czy drzwi chowane w ścianie mają jakieś ograniczenia?

System drzwi przesuwnych chowanych w ścianie nie jest pozbawiony wad. Jednym z ograniczeń mogą okazać się trudności monterskie. Okazuje się bowiem, że montaż drzwi przesuwnych w użytkowanych budynkach mieszkalnych często wymaga przeprowadzenia gruntownego remontu pomieszczeń.

Montaż drzwi przesuwnych wiąże się z potrzebą ukrycia kasety. Tylko wtedy nasze drzwi przesuwne chowane w ścianę będą wyglądały elegancko. W przypadku użytkowanych obiektów wiąże się to z koniecznością przeprowadzenia prac tynkarskich. Innym rozwiązaniem będzie montaż drzwi przesuwnych bezpośrednio na ścianie.  W efekcie uzyskamy zgrubienie w ścianie, równe grubości kasety. Tego typu montaż jest możliwy do wykonania, jednak ostateczny efekt dekoracyjny może okazać się mało atrakcyjny. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także artykuł z porównaniem drzwi przesuwnych z tradycyjnymi.

Drzwi przesuwne chowane w ścianę w eleganckim salonie. Możliwości zastosowania drzwi przesuwnych chowanych w ścianę
Drzwi przesuwne chowane w ścianę - opinie, ceny, montaż, porady

Z uwagi na powyższe trudności, montaż drzwi przesuwnych w użytkowanych budynkach zazwyczaj polega na wykonaniu drzwi naściennych. Jest to najlepsza opcja dla inwestorów, którzy chcą uniknąć gruntownego remontu pomieszczeń.

Omawiając mankamenty drzwi chowanych w kasecie warto także wspomnieć o kosztach. Ceny większości modeli będą znacznie wyższe niż w przypadku standardowych drzwi uchylnych lub skrzydeł naściennych.

Ile kosztuje system drzwi przesuwnych chowanych w ścianę?

Jak już wspomnieliśmy, drzwi przesuwne chowane w ścianie nie są najtańszym rozwiązaniem. Najniższe ceny inwestycji wygenerują produkty wykonane z płyty meblowej. Ceny za kompletny zestaw skrzydła, aluminiowej kasety oraz akcesoriów montażowych wynoszą przynajmniej 700 zł.

Jeszcze wyższe ceny wygenerują drzwi przesuwne chowane w ścianę i wyprodukowane z litego drewna. Ceny samej kasety to wydatek rzędu minimum 500 zł. Kolejnym wydatkiem będzie skrzydło. O ostatecznej cenie zadecydują wymiary, jakość wykonania oraz specyfika drewna użytego do produkcji. Możemy jednak przyjąć, iż orientacyjna cena skrzydła (wymiary 60 do 90 cm szerokości i do 220 cm wysokości) wyniesie około 1000 zł. Dobrej jakości, drewniane drzwi przesuwne chowane w ścianę posiadają bardzo dobre opinie użytkowników. Z reguły są to produkty o dużej żywotności i wysokich walorach dekoracyjnych. A może zainteresuje cię także artykuł o drzwiach przesuwnych do szaf do zabudowy?

Stylowe drzwi do Twojego domu - sprawdź ceny!

Jeszcze droższym rozwiązaniem mogą okazać się szklane drzwi rozsuwane. Za kompletny system drzwi przesuwnych chowanych w ścianę zapłacimy przynajmniej 1 500 zł. W ofertach sprzedaży znajdziemy także skrzydła ze zdobionego grafikami szkła hartowanego. Jest to rozwiązanie posiadające bardzo dobre opinie i dające nieograniczone możliwości dekoracyjne. Zdobione grafikami drzwi chowane w ścianie dopasujemy do dowolnego stylu aranżacyjnego. Cena zakupu kasety z ozdobnym skrzydłem (standardowe wymiary) może osiągać kwotę 3 000 zł. W ofercie sprzedaży znajdziemy także nieco droższe modele, a górny limit cenowy jest trudny do ustalenia.

Drzwi jedno lub dwuskrzydłowe

W ofertach sprzedaży znajdziemy drzwi przesuwne z jednym lub dwoma skrzydłami. Pierwsze rozwiązanie cieszy się znacznie większą popularnością i zdobywa przychylne opinie.


Jednoskrzydłowe drzwi przesuwne pasują do każdego wnętrza. Ich wymiary mogą zamykać się w przedziale 60 do 100 cm szerokości i do 220 cm wysokości. Niestety jedno skrzydło nie nadaje się do otworów drzwiowych o większych gabarytach. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o drzwiach przesuwnych szklanych.

Alternatywą są podwójne drzwi kasetowe. W ich wypadku kaseta znajduje się po obu stronach otworu drzwiowego. Podwójne skrzydła działają niezależnie od siebie, a po otwarciu ukrywają się w ścianie. Jest to dość nowoczesne rozwiązanie, które świetnie sprawdzi się w większych, otwartych pomieszczeniach.

Podwójne drzwi mogą stanowić ruchomą przegrodę dla poszczególnych stref domu czy mieszkania. Możemy wykorzystać je chociażby w przypadku otwartej kuchni z salonem. Zamknięcie drzwi spowoduje czasowe odseparowanie strefy kuchennej, co może zwiększyć komfort użytkowania pomieszczenia. Sprawdź także ten artykuł o drzwiach ażurowych.

ikona podziel się Przekaż dalej