Obecnie w ofertach handlowych znajdują się dwa rodzaje drzwi przesuwnych wewnętrznych. Są to:

Drzwi rozsuwane chowane w ścianę – to rozwiązanie dedykowane do szczególnie małych pomieszczeń. Skrzydła drzwi skrywają się w ścianie, dzięki czemu mamy większą możliwość jej zaaranżowania. Drzwi przesuwne chowane w ścianie kupujemy już w formie gotowej. Drzwi znajdują się w odpowiedniej kasecie wyposażonej w prowadnicę oraz elementy blokujące dolną część skrzydła.

Montaż będzie bardzo prosty o ile pomyślimy o drzwiach na etapie budowy wnętrza. W tym wypadku wystarczy zostawić otwór drzwiowy równy dwukrotności szerokości skrzydła. Następnie montujemy kasetę, a ściany wykańczamy płytami kartonowo gipsowymi. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że istnieje kilka grubości kaset drzwi przesuwnych. Możemy je łatwo dopasować do grubości naszej ściany. Dzięki temu prace wykończeniowe nie powinny przysporzyć zbyt wielu problemów. Umiejętne wykończenie sprawi, że ściana stanie się idealnie gładka, a kaseta nie będzie widoczna.

Wewnętrzne drzwi chowane w ścianę możemy też montować w istniejących już budynkach. Jednak wiąże się to z większymi problemami monterskimi. Co prawda nie trzeba wykuwać otworu drzwiowego na odpowiednią szerokość. Wystarczy zamontować kasetę na przyległej ścianie działowej. Musimy jednak liczyć się z faktem, że na ścianie powstanie uskok równy wymiarom kasety. Zgrubienie w ścianie może wpłynąć na zmniejszenie walorów dekoracyjnych całego pomieszczenia.

Drzwi przesuwne w mieszkaniu moga być schowane w ścianę lub nie. Drzwi naścienne można zamontować w zasadzie w każdym pomieszczeniu.
Drzwi przesuwne wewnętrzne - ceny, rodzaje, porady

Drzwi przesuwne naścienne – możemy je montować w użytkowanych budynkach. Skrzydła nie chowają się w ścianie, lecz poruszają po specjalnych prowadnicach przymocowanych nad otworem drzwiowym. Ich montaż jest stosunkowo prosty i można go wykonać przy każdej ścianie. Drzwi przesuwne naścienne z jednej strony wyglądają jakby chowały się w ścianie. Z drugiej widzimy jednak prowadnice do drzwi przesuwnych naściennych bądź listwy maskujące. Drzwi przesuwne naścienne kuszą atrakcyjnymi cenami, a także komfortem montażowym, jednak wprowadzają do pomieszczenia pewne ograniczenia. Na szerokości prowadnic nie możemy ustawiać mebli, wieszać obrazów ani innych dekoracji. Owa sytuacja nie będzie zbyt uciążliwa w przypadku pomieszczeń o większym metrażu. Problem pojawia się w przypadku szczególnie małych mieszkań, w których każda ściana musi być odpowiednio zagospodarowana.

Szczególnym przypadkiem drzwi przesuwnych naściennych są drzwi harmonijkowe. Takie produkty można kupić w bardzo niskiej cenie, ale jakość takich produktów pozostawia wiele do życzenia. Drzwi harmonijkowe nie chronią od hałasu i często się zacinają, dlatego nie są najlepszym pomysłem, podobnie jak drzwi składane.

Stylowe drzwi do Twojego domu - sprawdź ceny!

Drzwi przesuwne - cena

Drzwi rozsuwane będą nieco droższe niż ich rozwieralne odpowiedniki. Cena drzwi przesuwnych zależy od rozmiarów, typu wypełnienia oraz sposobu mocowania drzwi. Najbardziej ekonomiczne w zakupie będą drzwi naścienne wykonane z płyt pilśniowych. Za najtańsze modele zapłacimy ok. 450 zł. Niektóre z nich posiadają dodatkowe, szklane wypełnienia, które nadają produktom nowoczesny design. Za drzwi wykonane z drewna naturalnego trzeba już zapłacić przynajmniej 700 zł. Z kolei najlepsze jakościowo drzwi szklane, wykonane na specjalne zamówienie to cena rzędu 1 500 – 3 000 zł. Warto zaznaczyć, iż powyższe ceny dotyczą wyłącznie ram drzwiowych. Za prowadnice trzeba będzie dodatkowo zapłacić.

Cena przesuwnych drzwi chowanych w ścianę rozpoczynają się od 500 zł za produkt pilśniowy. Drzwi z naturalnego drewna będą kosztowały minimum 1 000 zł. Z kolei ozdobne modele ze szklanymi skrzydłami to wydatek oscylujący wokół 2 000 – 3 500 zł. W ofertach handlowych coraz częściej pojawiają się także produkty wykonane z tworzyw sztucznych. Ich zaletą jest efektowny design oraz niewielka masa. Koszt zakupu dobrych jakościowo drzwi to przynajmniej 1500 zł. Co ważne, nie są nam potrzebne tradycyjne klamki, przez co cena drzwi suwanych jest nieco niższa.

Wszystkie powyższe ceny dotyczą kompletu składającego się ze skrzydła drzwiowego, kasety oraz całego systemu mocowań.

Wymiary drzwi przesuwnych powinny być drobizagowo wyliczone. Powinno się dobrze wyliczyć ich szerokość i przestrzeń do przesuwania drzwi.
Drzwi przesuwne wewnętrzne - ceny, rodzaje, porady

Dobieramy wymiar skrzydeł przesuwnych drzwi do pokoju

Drzwi wewnętrzne w ofertach handlowych mają minimalną szerokość 60 cm. Są to najtańsze produkty, które możemy nabyć w atrakcyjnych przedziałach cenowych. Jednak pamiętajmy, że wybór tak wąskiej wnęki może się wiązać z licznymi problemami użytkowymi.

Pomieszczenia takie jak kuchnia, łazienka, kotłownia czy pralnia powinny być wyposażone w skrzydła drzwiowe suwane o minimalnej szerokości 80 cm. Taki rozmiar umożliwi nam przenoszenie sprzętu RTV, AGD oraz sanitariatów. Większość drzwi przesuwnych posiada szerokość od 80 do 110 cm. Są to standardowe rozmiary, które możemy łatwo dopasować do każdego wnętrza. W przestronnych pomieszczeniach możemy też zastosować drzwi dwuskrzydłowe. Ich szerokość waha się w granicach 120 do 240 cm. Są to bardzo masywne produkty, które wymagają zastosowania dobrych jakościowo ościeżnic. Przy odpowiednim montażu stają się bardzo efektownym i funkcjonalnym elementem wykończenia salonów, pokojów dziennych oraz jadalni.

Przed zakupem konkretnego modelu drzwi wewnętrznych zwróćmy też uwagę na szerokość ościeżnicy bądź kasety. Standardowa szerokość to 6 – 10 cm. Wybór jest dość istotny, bowiem decyduje o dopasowaniu produktu do ściany. Zbyt szeroka lub zbyt wąska ościeżnica może zmniejszyć walory dekoracyjne pomieszczenia i sprawić duże trudności montażowe.

Co trzeba wiedzieć przed zakupem drzwi rozsuwanych?

W pierwszej kolejności określmy rozmiary naszych drzwi przesuwnych. Wymierzmy wnękę drzwiową oraz zdecydujmy, który rodzaj produktów przesuwnych lepiej sprawdzi się w naszym wnętrzu. Wybór konkretnego modelu zależy nie tylko od naszych preferencji ale i od możliwości adaptacji do pomieszczenia. Jeśli chcemy umieścić drzwi w istniejącym już budynku, wówczas lepiej będzie zakupić produkt naścienny. Jego montaż nie będzie dla nas zbyt kłopotliwy. Przesuwne drzwi chowane w ścianę to rozwiązanie, które stosujemy głównie na etapie budowy pomieszczeń. Pozostawienie odpowiednio szerokiej wnęki ułatwi montaż kasety oraz sprawi, że zamontowane skrzydła będą wyglądały bardzo efektownie.Montaż drzwi przesuwnych nie będzie wtedy specjalnie trudne.

Pamiętajmy, że zastosowanie drzwi przesuwnych chowanych w ścianę nie przyniesie tak eleganckiego efektu w przypadku istniejących już budynków.  Co prawda możemy zdecydować się na wykuwanie ścian, jednak będzie to dla nas dość czasochłonne. Z kolei drzwi montowane na ścianach będą wyglądały mniej efektownie. Na powierzchni ściany pojawi się dość znaczące zgrubienie, który utrudni aranżacje wnętrza, a jednocześnie zmniejszy jego walory dekoracyjne..

Ważnym kryterium wyboru powinien być sposób wypełnienia skrzydła drzwiowego. W sklepach branżowych znajdziemy drzwi wewnętrzne wykonane z materiałów drewnopodobnych, drewna naturalnego, szkła oraz tworzyw sztucznych. Największą popularnością cieszą się drzwi ze sklejki połączonej ze szklanym wypełnieniem. Dobrze wykonana sklejka może skutecznie imitować drewno, a jej cena będzie dla inwestora bardzo atrakcyjna. Osoby szukające rozwiązań lepszej jakości decydują się już na produkty z dobrego gatunkowego drewna naturalnego. Ciekawym pomysłem jest zastosowanie drzwi rozsuwanych pozbawionych jakiegokolwiek szklanego wypełnienia. Takie drzwi przesuwne stosujemy głównie przy wejściach do sypialni. Całkowite wypełnienie skrzydła zapewnia użytkownikom prywatność. Pamiętajmy też, że pełne drzwi gwarantują skuteczniejszą izolację akustyczną niż ich przeszkalane odpowiedniki. Naszym zdaniem nie warto natomiast inwestować w wewnętrzne drzwi harmonijkowe czy drzwi składane.

Wewnętrzne drzwi rozsuwane wykonane ze szkła oraz tworzyw sztucznych sprawdzają się szczególnie w aranżacjach zainspirowanych stylem nowoczesnym. Efektownie odgradzają kuchnie, jadalnie, salony i korytarze. Ich zastosowanie jest szczególnie polecane w przypadku, gdy wnętrze jest słabo doświetlone światłem naturalnym. Prześwitujące skrzydło drzwiowe wprowadza nieco światła z drugiego pomieszczenia, a jednocześnie wizualnie powiększy oba wnętrza. Pamiętajmy jednak, że szklane drzwi będą dość ciężkie. Wiąże się to z koniecznością zastosowania mocnych ościeżnic bądź dobrych jakościowo kaset (w przypadku drzwi chowanych w ścianę). Tego typu produkty nie powinny być montowane bezpośrednio na ściankach z katon gipsu. Ciekawą alternatywą są lekkie, nowoczesne drzwi przesuwne wykonane z tworzyw sztucznych. Ich niewielka masa daje nam duże możliwości aranżacyjne. Drzwi z tworzywa sztucznego dopiero zyskują popularność na polskim rynku, a ich cena jest porównywalna z produktami szklanymi. Niemniej jednak jest to propozycja, którą warto przynajmniej rozważyć. Jej jedynym poważnym mankamentem jest słaba izolacja akustyczna oraz podatność na uszkodzenia mechaniczne.

ikona podziel się Przekaż dalej