Drzwi składane - co warto wiedzieć

Czym wyróżniają się takie drzwi przesuwne?

Drzwi łamane najczęściej dzielone są na jedno bądź na dwa skrzydła. Każde z nich składa się najczęściej z dwóch części, które połączone są specjalnymi zawiasami. Zawiasy te są oczywiście świetnie zakamuflowane, dlatego nie szpecą skrzydeł po ich zasłonięciu. Dobry montaż drzwi zapewnia stabilność mechanizmu oraz długość ich użytkowania.

Zupełnie jak drzwi harmonijkowe, drzwi wewnętrzne składane mocowane są na ościeżnicy. Zazwyczaj wymagają one montażu z jednej strony – no chyba, że skusisz się na drzwi dwuskrzydłowe. Faktem jest, że w małych mieszkaniach tak duże drzwi montuje się raczej bardzo rzadko – nie jest to bowiem zbyt praktyczne rozwiązanie dla niewielkich metraży. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat okien i drzwi.

Łamane drzwi – rodzaje

Nie da się ukryć, że składane drzwi nadal są mało popularne – zatem można wśród nich wyróżnić zaledwie kilka rodzajów. Pierwszy podział dotyczy oczywiście rozmiarów drzwi łamanych. Dostępne na rynku mamy:

  • drzwi symetryczne – ich skrzydło podzielone jest na dwie symetryczne części. I tak, wybierając np. standardowy model rozmiaru 80 cm, każda z obu części będzie miała szerokość 40 cm.
  • drzwi asymetryczne – rzadziej spotykane, każda z obu części posiadać będzie inną szerokość i są to zazwyczaj drzwi łamane na wymiar.

Drzwi można podzielić także ze względu na materiał, z jakiego zostały utworzone. Wśród najbardziej popularnych wyróżniają się:

a) drewniane – wykonywane są najczęściej z drewna sosnowego. Oczywiście widuje się także inne drzwi składane, jak z drewna bukowego, dębu czy jesionu. Zazwyczaj drewniane drzwi są wykonane z drewna litego bądź klejonego warstwowo.

Popularni producenci drzwi łamanych drewnianych - parametry

Aperto

Drew-Styl

Czajka

Montaż

Do ściany

Do futryny

Do futryny

Rozmiar

80

80

80 / 90 / 100

Wykończenie

Drewno świerkowe

Drewno sosnowe

Drewno dębowe / jesionowe

Kolor

Czarny

Lakier bezbarwny

Lakier bezbarwny

Cena

ok. 1370 zł

600 zł

od 1000 zł

b) drewnopochodne – ceny owych drzwi oraz ich jakość jest naprawdę przystępna i „na każdą kieszeń”. Łamane drzwi do pokoju czy do garderoby wykonane są zazwyczaj z płyt drewnopodobnych – czyli wiórowych lub pilśniowych. Coraz większą popularnością cieszą się także drzwi wewnętrzne wyrabiane z płyty HDF – są one znacznie twardsze od wiórowych. Co ciekawe, materiał drewnopodobny jest bardziej odporny na zmianę temperatury – co często w przypadku drewnianych elementów kończy się ich… pęknięciem. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o drzwiach przesuwnych.

Drzwi składane czy też łamane drzwi wewnętrzne jako drzwi w salonie oraz ceny i opinie, wady, zalety oraz najlepsze rozwiązania
Drzwi składane wewnętrzne – rodzaje, ceny, opinie, wiodący producenci
Popularni producenci drzwi łamanych drewnopodobnych - parametry

Form Valla

Invado Libra

Porta Alfa

Montaż

Do szafy przesuwnej

Do futryny

Do szafy przesuwnej lub do futryny

Rozmiar

60

60 / 90

60 / 70 / 80 / 90 / 100

Wykończenie

Płyta wiórowa laminowana

Płyta HDF

Płyta wiórowa laminowana

Kolor

Białe

Dowolne

Biały / Buk / Jabłoń

Cena

248 zł

od 690 zł

od 702 zł

Stylowe drzwi do Twojego domu - sprawdź ceny!

c) z tworzywa sztucznego – oczywiście, na specjalne zamówienie można zamówić takie drzwi do garderoby czy do pokoju (np. wykonane z PCV) – jednak to bardzo rzadkie rozwiązanie i raczej nie spotyka się drzwi składanych w takiej formie.

d) szklane – szklane drzwi składane posiadają bardo dobre opinie, jeżeli chodzi o wykorzystanie ich w łazience bądź nawet… w pokoju! W przypadku takiego rodzaju drzwi można zamawiać je pod specjalne wymiary, które często bywają niestandardowe.

Popularni producenci drzwi łamanych szklanych - parametry

Sanplast TX 5

Massi Case

Glassy

Montaż

We wnęce lub ze ścianką

Na brodziku lub posadzce

Do ściany

Rozmiar

90

90

70 / 80 / 90

Wykończenie

Szkło hartowane

Szkło hartowane

Szkło hartowane

Kolor

Transparentny

Transparentny

Szkło białe

Cena

845 zł

1003 zł

od 1049 zł

Wady i zalety składanych drzwi

Drzwi łamane - ich plusy i minusy

Łamane drzwi zapewniają dużą oszczędność miejsca, dlatego to zdecydowanie najlepszy wybór dla mieszkań o małym metrażu. Poza tym drzwi składane posiadają dość szeroki wybór kolorów oraz wzorów – szczególnie te wykonane z drewnopochodnych płyt. Mało tego, producenci umożliwiają klientom dokonywanie zamówień na drzwi o niestandardowych rozmiarach – najczęściej spotyka się 80-tki, jednak na specjalne życzenie producenci mogą stworzyć drzwi od 60 do nawet 100 cm! Kolejne plusy to możliwość dopasowania do wnętrza wybranych drzwi z dowolnego materiału, a także ich stosunkowo niska… cena. W porównaniu do tradycyjnych drzwi, nadal są one dużo tańsze. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także artykuł z porównaniem drzwi przesuwnych z tradycyjnymi.

Są jednak dwa ogromne minusy posiadania drzwi składanych. Otóż, drzwi łamane nie zapewniają tak wysokiej izolacji termicznej, jak tradycyjne – tym bardziej, iż mocowane są one zazwyczaj tylko do jednego boku ościeżnicy.  Poza tym nie zapewniają one także zbyt wysokiej izolacji akustycznej. Jest to dokładnie taki sam powód, jak ich niska ochrona przed zimnym powietrzem. W drzwiach składanych występują dodatkowo minimalne szczeliny, które definitywnie zmniejszają komfort korzystania z danego pomieszczenia (np. drzwi do łazienki lub sypialni). Oczywiście, chodzi o wydobywający się zza nich… hałas.

A więc… kupować drzwi łamane czy nie?

Faktem jest, że dość przystępne ceny drzwi składanych zachęcają do zainteresowania się ich kupnem. Mało tego, takie oryginalne drzwi są eleganckie, nietuzinkowo wykonane, mało wadzące na co dzień i umożliwiające wykorzystanie nawet niewielkiej przestrzeni podczas ich otwierania. Jeśli więc szukasz dobrego rozwiązania (chociażby tymczasowego) do kawalerki czy mieszkania o małej powierzchni, drzwi składane będą świetnym wyborem! Zwłaszcza, gdy potrzebujesz oddzielić od siebie dwa różne pomieszczenia (np. sypialnię od salonu).

Pamiętaj jednak o tym, by inwestować wyłącznie w solidne wykonane! Dzięki zakupowi drzwi drewnianych na pewno zyskasz bardzo wytrzymały element wyposażenia mieszkania, który posłuży jeszcze przez wiele lat! Koniecznie zwróć też uwagę na to, jak często drzwi będą otwierane oraz czy nie stwarzają zagrożenia dla innych użytkowników – zwłaszcza, gdy np. posiadasz małe dziecko i decydujesz się na szklane drzwi w łazience. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o drzwiach przesuwnych szklanych.

ikona podziel się Przekaż dalej