Drzwi tarasowe – jakie wybrać?

Okna balkonowe rozsuwane?

Nowoczesne okna na taras charakteryzują się zaawansowaną technologią, a zarazem sprawnym otwieraniem nawet kilkumetrowych skrzydeł. Najnowsze trendy w projektowaniu wnętrz i architekturze uwzględniają duże przeszklenia i dostęp nieograniczonej ilości promieni słonecznych do wnętrza domu. Okna balkonowe przesuwne mogą być otwierane na kilka sposobów.

Jedną z opcji są drzwi tarasowe uchylno – przesuwne. Jest to sposób otwierania okna na taras, które może mieć nawet do 3 merów szerokości. Wystarczy jedynie nacisnąć klamkę, dzięki czemu ruchome skrzydło wysunie się na zewnątrz i będzie mogło się następnie przesunąć po szynie zlokalizowanej na ościeżnicy. Aranżacje wnętrza z oknem przesuwnym są prostsze z uwagi na to, że ruchome skrzydło nie jest otwierane w kierunku środka pomieszczenia.

Kolejnym rodzajem jest okno podnoszono – przesuwne. Charakteryzuje się wyższą ceną niż wyżej wymienione okno. Jest ono jednak bardziej zaawansowane technologicznie, dzięki czemu pozwala otwierać nawet kilkumetrowej szerokości skrzydła. Jak sama nazwa wskazuje, okno to jest otwierane na zasadzie lekkiego podniesienia i łagodnego przesunięcia po ukrytych prowadnicach. Dużą zaletą tak rozsuwanych skrzydeł tarasowych jest brak progu. W przypadku zamieszkiwania domu przez osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich czy osoby starsze będzie to nieoceniona właściwość.

Nowoczesne drzwi tarasowe to także takie, które otwierają się w sposób składano – przesuwny. Inaczej mówiąc drzwi harmonijkowe. Mogą one być dwuskrzydłowe lub nawet ośmioskrzydłowe. Tego typu zewnętrzne wyjście na taras ma jednak jeden minus. Skrzydło z oknem po otwarciu wystaje poza ramę, dlatego przestrzeń dookoła nie może być zablokowana przez mebel czy sofę.

Okna tarasowe jedno- lub dwuskrzydłowe?

Tradycyjne i najtańsze okna balkonowe to te otwierane do środka pomieszczenia inaczej niż drzwi rozsuwane. W przypadku niewielkiego wyjścia na taras wystarczy jednoskrzydłowe okno. Można również zainwestować w dwuskrzydłowy system, który w zależności od wybranego modelu może być ruchomym lub nieruchomym słupkiem.

Podczas otwarcia dwóch skrzydeł możliwe jest swobodne przejście na taras czy choćby wniesienie mebli czy sprzętów o większych gabarytach. Zazwyczaj producent zaleca wybranie modelu z jedną klamką, która pozwala na swobodne otwarcie jednego skrzydła. Druga część okna otwierana jest poprzez zwolnienie mechanizmu zamontowanego na ruchomym słupku.

Jak już wcześniej zostało wspomniane, taki rodzaj drzwi tarasowych ma jeden główny minus. Pełne otwarcie drzwi zabiera dużo miejsca wewnątrz pomieszczenia. Warto wziąć to pod uwagę podczas aranżacji przestrzeni. Niemniej jednak drzwi balkonowe otwierane do środka mają również pewien swój urok. Sprawdź także ten artykuł z informacjami, ile kosztują okna tarasowe z drzwiami.

Wymiary okien otwieranych na taras

Szerokość, długość czy wysokość drzwi tarasowych zależna jest tak naprawdę od zaplanowanego projektu budynku użytkowego czy domu jednorodzinnego. Wizje domów jednorodzinnych z oknami tarasowymi otaczającymi salon czy kuchnię to najnowsze trendy. Mało kto decyduje się na klasyczne okna z parapetami. Wie to również każdy producent, dlatego udoskonala modele przesuwne, aby były jeszcze bardziej funkcjonalne i praktyczne.

Zewnętrzne wyjście na taras powinno mieć wymiary względnie dostosowane do jego powierzchni. Sytuacja, kiedy to szerokość tarasu jest mniejsza od szerokości okna, będzie mało komfortowa. Z drugiej jednak strony im większy wymiar i bardziej zaawansowana technologia, tym proporcjonalnie wyższa cena.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze moskitiery do okien

Masz dość walki z robakami, które wlatują Ci do domu? Szukasz sprawdzonego rozwiązania? Kup i zamontuj moskitiery w oknach. Moskitiery zapewnią Ci pełną ochronę przed owadami.

Cennik nowoczesnych drzwi balkonowych

Drzwi tarasowe białe czy w odcieniu antracytu?

Okna są swego rodzaju wizytówką domu podobnie jak okna dachowe, drzwi drewniane zewnętrzne czy drzwi zewnętrzne stalowe. Powinny one współgrać z elewacją czy kolorem dachówki. Najpopularniejszy ostatnimi czasy kolor okuć to antracyt. Można również zdecydować się na tradycyjne białe okna tarasowe. Kompromisem będą modele dwukolorowe – antracyt na zewnętrznej stronie, a biały kolor wewnątrz.

Drzwi tarasowe w brązowym kolorze i zamykające je dziecko, a także ceny, rodzaje i sposób montażu
Drzwi tarasowe krok po kroku, a także rodzaje, ceny, sposób montażu, producenci i modele

Często wybierane kolory okien tarasowych to także wszelkie odcienie brązu czy imitacje drewna. Warto również do drzwi tarasowych dobrać odpowiednią aranżację tarasu. Są to dwa elementy ściśle ze sobą powiązane, więc jeśli nie będą ze sobą współgrać, to ostateczny efekt może być odwrotny od pożądanego.

Przegląd oferty wybranych producentów wraz z orientacyjnymi cenami

Wiodący producenci wysokiej jakości okien tarasowych to między innymi firma Okno-plast, Krispol czy Dako. W ich ofercie można znaleźć zarówno drzwi tarasowe otwierane do środka, jak i te przesuwne na różny sposób. Warto zaglądnąć do autoryzowanego salonu producenta, aby dowiedzieć się więcej informacji. Każde okno może być dostosowane na wiele sposobów. Wszystko zależy od oczekiwać inwestora.

Okna PCV czy okna aluminiowe będą różniły się od siebie cennikiem. Podobna sytuacja jak w przypadku drzwi drewnianych zewnętrznych, a drzwi zewnętrznych stalowych. Materiał wykorzystany w produkcji znacząco wpływa na to, jak będzie kształtować się cena danego modelu okna. Okna tarasowe są bardziej skomplikowane technologiczne od chociażby okien dachowych, dlatego ich cena może być kilkukrotnie wyższa.

Drzwi tarasowe podnoszono – przesuwne o szerokości powiedzmy 2 metry to koszt około 8-10 tysięcy złotych. Okna uchylno – przesuwne są tańsze o kilka tysięcy złotych, ale wciąż są droższe od modeli dwuskrzydłowych otwieranych do środka budynku. Niemniej jednak cena za drzwi tarasowe idzie często w parze z jakością wykonania oraz funkcjonalnością.

Drzwi tarasowe – montaż oraz porady praktyczne

Producenci okien tarasowych szukają coraz to lepszych rozwiązań, aby zminimalizować ciężar okna. Dzięki temu komfort użytkowania drzwi przesuwnych czy otwieranych znacznie się poprawia. Należy pamiętać, że skrzydło okienne potrafi ważyć średnio kilkadziesiąt kilogramów. Wykorzystanie w produkcji okien różnych materiałów takich jak aluminium czy PCV pozwala manewrować ciężarem skrzydła.

Dobrym rozwiązaniem w najnowszych technologiach okiennych jest wykorzystanie ograniczników prędkości. Pozwalają one na wyhamowanie skrzydła okna na prowadnicy tuż przed całkowitym jego zamknięciem. Dzięki czemu nie ma sytuacji, kiedy to ciężkie skrzydło obija się o ramę.

Montaż okien tarasowych przeprowadzany jest zazwyczaj przez profesjonalną ekipę. Jest to szczególnie ważne, kiedy zależy na prawidłowym i równym osadzeniu okien. Zamawiając okna na wymiar u czołowych producentów montaż najczęściej jest zawarty w całkowitej cenie. Jedynie dodatkowe usługi mogą być konieczne do dopłacenia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii drzwi