Drzwi wahadłowe dla gastronomii, do sklepów i nie tylko

Dwuskrzydłowe czy jednoskrzydłowe?

Można z powodzeniem przeznaczyć je do restauracji. Sprawdzają się także w sklepach wielkopowierzchniowych. Różne ich modele producenci proponują w wielu wydaniach.

Jeśli chodzi o liczbę skrzydeł, do wyboru są modele:

  • jednoskrzydłowe
  • dwuskrzydłowe

Zastosowanie tych jednoskrzydłowych ogranicza się głównie do łazienek. Zamykają tam kabiny prysznicowe, oddzielając je skutecznie od reszty przestrzeni.

Drzwi dwuskrzydłowe są odpowiednie do kuchni czy do jadalni. Bardzo często stanowią barierę pomiędzy restauracyjnym zapleczem kuchennym a salą, do której zapraszani są goście lokalu. Ich największą zaletą jest fakt, że wystarczy delikatne pchnięcie, by je otworzyć. To dla kelnerów czy też pracowników zakładów produkcji spożywczej rozwiązanie niezwykle wygodne.

Nie tylko wersje barowe do restauracji i do kuchni. Zastosowanie drzwi wahadłowych

Zdarza się niekiedy, że w budynkach jednorodzinnych stosuje się dwuskrzydłowy rodzaj tych drzwi pomiędzy sypialnią a przylegającą do niej łazienką.

To w znacznym stopniu ułatwia codzienne funkcjonowanie domownikom, którzy nie muszą naciskać klamki (jak w przypadku klasycznych drzwi), by przejść z jednego pomieszczenia do drugiego. Jednak takie zastosowanie drzwiczek wahadłowych nie należy w naszym kraju do popularnych, tym niemniej warto o nim wspomnieć.

Sprawdzają się one również w przypadku niedużych korytarzy, z których prowadzą drzwi do wielu pomieszczeń, powierzchnia zaś jest nieduża. Dzięki temu nie trzeba dodatkowo zabierać miejsca, stosując klasyczny typ drzwi, można z powodzeniem zastosować wersję wahadłową. Pamiętajmy jednak, że w tym przypadku w grę wchodzą wyłącznie modele dwuskrzydłowe. Te z jednym skrzydłem bowiem wcale oszczędności miejsca nie zagwarantują. A może zainteresuje cię także ten artykuł o popularnych rodzajach drzwi wejściowych?

Drzwi westernowe (kowbojskie) i nie tylko

Producenci proponują kupującym drzwiczki wahadłowe utrzymane w różnych stylach. Można dzięki temu idealnie wkomponować je w aranżację wnętrza (mowa zarówno o domach jednorodzinnych, jak i lokalach gastronomicznych czy innego rodzaju przestrzeniach usługowych).

Popularność drzwi westernowych (czyli innymi słowy kowbojskich) jest wbrew pozorom spora. Charakteryzują się one tym, że w ich przypadku tylko środek otworu drzwiowego jest zasłonięty, góra i dół pozostają zaś odsłoniętymi. Ten fakt sprawia, że przypominają one do złudzenia modele znane z westernów, które to znajdowały się w saloonach przed wiekami.

Drzwi wahadłowe, a dokładniej tak zwane drzwi kowbojskie lub westernowe i ich zastosowanie
Dwuskrzydłowe i jednoskrzydłowe drzwi wahadłowe do restauracji i nie tylko

Drzwi kowbojskie/drzwi westernowe to niezwykle specyficzny typ modeli wewnętrznych. Mogą być otwierane zarówno poprzez ich delikatne pchnięcie, jak i pociągnięcie, zamykać zaś ich, jak powszechnie wiadomo, nie trzeba, bowiem same wracają do pierwotnej pozycji.

Najczęściej na zastosowanie kowbojskich egzemplarzy decydują się właściciele zajazdów, karczm czy stylizowanych restauracji. Drewniane drzwi kowbojskie bez wątpienia są w stanie podkreślić charakter tych pomieszczeń i umożliwić swobodne i wygodne przemieszczanie się pomiędzy kuchnią a salą dla gości.

Stylowe drzwi do Twojego domu - sprawdź ceny!

Drzwi wahadłowe a materiał wykonania

Okazuje się, że ten oryginalny rodzaj drzwi producenci proponują klientom w wersjach z różnych materiałów. Są to:

  • Drewno - drzwi drewniane stanowią klasyczne rozwiązanie, na które decydują się miłośnicy tradycji. Trzeba pamiętać o tym, że modele z litego drewna należą raczej do droższych.
  • Płyta drewnopochodna - wykorzystuje się ten materiał głównie ze względu na to, że jego ceny nie należą do wysokich. Za drzwi, które wykończono fornirem, zapłacimy nieco więcej, te, które wykończono laminatem, kosztują odpowiednio mniej. Średnie ceny kształtują się na poziomie 300-400 złotych.
  • Szkło - rozwiązanie dość nietypowe i niezbyt często spotykane, jednak nie można odmówić mu elegancji i klasy. Należy jednak do dość drogich, zwykle zapłacić za nie trzeba co najmniej 800-1000 złotych (wersja jednoskrzydłowa). Stosuje się w tym przypadku zwykle połączenie chromu ze szkłem.

Drzwi wahadłowe i ich zastosowanie

Najlepsze drzwi do gastronomii

Właściciele lokali gastronomicznych już dawno docenili rozliczne zalety drzwi wahadłowych, stosując modele barowe w swoich restauracjach z wielkim powodzeniem.

Wielu producentów oferuje zarówno gotowe drzwiczki, jak i możliwość stworzenia tego typu modeli barowych na wymiar (wtedy jednak ich cena jest odpowiednio wyższa, gdyż mamy do czynienia z egzemplarzami personalizowanymi, dopasowanymi idealnie do oczekiwań odbiorców).

Również w budynkach służby zdrowia korzysta się z tej opcji z chęcią. Najczęściej wybierane są tutaj modele, których skrzydła obite zostały blachą stalową wysokiej jakości. Dzięki ich zastosowaniu zdecydowanie łatwiej jest zachować czystość, która w tego typu wnętrzach ma wszak niebagatelne znaczenie. Modele z blachą stalową to także dobra opcja do gastronomii.

Drzwi wahadłowe – opinie w sieci

W sieci spotkać można sporo opinii na temat dostępnych na polskim rynku drzwi wahadłowych, w przeważającej większości przypadków są one bardzo dobre, docenia się w nich wygodę tego rozwiązania w połączeniu z jego prostotą.

Niektórzy oceniający twierdzą, że cena części modeli (mowa zwłaszcza o tych drewnianych, czyli wykonanych z litego drewna) mogłaby być niższa.

Podkreślić jednak należy, że ci, którzy zdecydowali się na zakup i zamontowanie drzwi wahadłowych, widzą zdecydowanie więcej plusów tego rozwiązania niż jej słabych stron.

ikona podziel się Przekaż dalej