Drzwi wewnątrzklatkowe – przegląd dostępnych rodzajów

Drzwi drewniane jak drzwi wejściowe w bloku?

Wybór drzwi wejściowych wewnętrzklatkowych nie jest wcale prosty. W ofertach sprzedaży znajdziemy wiele rodzajów drzwi do mieszkania w bloku. Głównym kryterium podziału okazuje się materiał, z którego drzwi zostały wykonane. Jednym z popularnych rozwiązań są drzwi drewniane. Jest to grupa produktów charakteryzujących się dużymi walorami dekoracyjnymi. Drzwi drewniane świetnie sprawdzą się zarówno w przypadku mieszkań zainspirowanych stylem klasycznym, jak i nowoczesnym. Ich naturalna faktura dobrze skomponuje się z meblami oraz pozostałymi elementami wyposażenia naszego korytarza.

Wybierając drzwi drewniane, warto wspomnieć także o dobrej izolacji akustycznej. Tego typu drzwi wejściowe do mieszkania wytłumią hałasy z klatki schodowej, a jednocześnie okażą się dobrym izolatorem termicznym. Odpowiednie wyciszenie drzwi wejściowych jest więc niezwykle ważne - bezpośrednio wpływa na codzienny komfort życia. Niestety drewniane drzwi do mieszkania w bloku mają także pewne wady. Jedną z nich z pewnością okaże się wyższa cena produktów z pośredniej lub górnej półki. Tego rodzaju drzwi zewnętrzne będą znacznie droższe niż ich drewnopodobne odpowiedniki.

Kolejny minus wynikający z zakupu drzwi drewnianych to niewielki wybór produktów antywłamaniowych. Drzwi antywłamaniowe z reguły zostają wykonane ze stali, a oferta modeli z naturalnego drewna okazuje się mocno uszczuplona.

Drewnopodobne drzwi do mieszkania w bloku

Drewnopodobne drzwi zewnętrzne posiadają wielu zwolenników. Głównym atutem tych drzwi wejściowych jest atrakcyjna cena zakupu. Drewnopodobne drzwi wejściowe w bloku będą znacznie tańsze niż ich odpowiedniki, które zostały wykonane z naturalnego drewna.

Do produkcji drzwi drewnopodobnych zazwyczaj używa się płyt HDF i LDF. Jest to materiał, który skutecznie imituje naturalną barwę różnych gatunków drewna. Oferta producentów jest na tyle szeroka, że każdy inwestor może znaleźć rozwiązanie dopasowane do własnego mieszkania. Na uwagę zasługuje także zadowalający poziom izolacji akustycznej oraz termicznej. Drewnopodobne drzwi wewnątrzklatkowe są też odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Jedyną istotną wadą drzwi drewnopodobnych jest niewielka dostępność produktów antywłamaniowych. Dodatkowym mankamentem będzie także gorszy wygląd niektórych modeli. Dotyczy to w szczególności najtańszych skrzydeł o gorszej jakości wykonania.

Stalowe drzwi wewnątrzklatkowe

Jak wybrać drzwi wejściowe wewnątrzklatkowe? Stalowe drzwi wejściowe w bloku to rozwiązanie uniwersalne. Możemy je z powodzeniem dopasować zarówno do mieszkań w zabytkowej kamienicy, jak i w nowoczesnym bloku.

Drzwi wewnątrzklatkowe będą dostępne w różnych kolorach i sposobach wykończenia. Wygląd większości z nich imituje naturalne usłojenie drewna. Warto przy tym zaznaczyć, iż stalowe drzwi są odporne na działanie zmiennych temperatur i podwyższonej wilgotności powietrza. Trzy zawiasy zapewniają wysoki komfort użytkowy oraz dużą żywotność.

Warto także zaznaczyć, że dzięki swoim właściwościom drzwi stalowe nie wymagają regularnej konserwacji okazując się rozwiązaniem na wiele lat.

Dobrej jakości stalowe drzwi (np. firmy Porta, Gerda, DRE) posiadają zadowalający poziom izolacji termicznej oraz akustycznej. W ofertach sprzedaży znajdziemy także liczne modele o podwyższonych parametrach bezpieczeństwa. Drzwi antywłamaniowe ze stali spełniają wysokie wymagania, a ich obecność może okazać się efektywnym zabezpieczeniem mieszkańców. A może zainteresują cię także drzwi zewnętrzne aluminiowe?

Omawiając stalowe drzwi warto również wspomnieć o atrakcyjnych cenach. Tego rodzaju drzwi wejściowe do bloku zazwyczaj będą tańsze niż ich drewniane odpowiedniki. W ofertach sprzedaży znajdziemy drzwi zewnętrzne o różnorodnej jakości wykonania. Dlatego każdy inwestor bez trudu znajdzie rozwiązanie pasujące do jego oczekiwań i warunków lokalowych.

Niestety stalowe drzwi wejściowe w bloku mają także pewną wadę. Ich powierzchnia jest zimna i mało przyjemna w dotyku. Dla niektórych inwestorów jest to dość istotny mankament, który skłania do zakupu produktów z naturalnego drewna.

Stylowe drzwi do Twojego domu - sprawdź ceny!

Aspekty wizualne drzwi do mieszkania w bloku

Jak wybrać drzwi wejściowe wewnątrzklatkowe? Drzwi zewnętrzne stanowią ochronę naszego mienia. Jednak nie należy zapominać o ich walorach wizualnych. Ogólnie przyjmuje się, że drzwi wewnątrzklatkowe powinny być dopasowane do stylistyki otoczenia. Drewniane lub stalowe drzwi mogą komponować się z wyglądem klatki, a także z drzwiami zamontowanymi u sąsiadów. Jednak nie istnieją żadne wymagania, które zabraniałyby mieszkańcom montaż mocniej wyróżniających się produktów.

Drzwi wewnątrzklatkowe powinny być nie tylko dobrej jakości, antywłamaniowe i dźwiękoszczelne, lecz także po prostu ładne. Aspekty estetyczne też są decydujące.
Drzwi wewnątrzklatkowe - jakie drzwi wybrać do mieszkania w bloku?

Dużą popularnością cieszą się drzwi wejściowe do bloku, które imitują naturalne drewno. Wybór modeli jest tutaj ogromny, a do wyboru mamy takie barwy jak złoty dąb, klon czy orzech. Złoty dąb jest ostatnio coraz popularniejszym rozwiązaniem. Tego rodzaju barwa drzwi nie wyróżnia się zbyt intensywnie, a jednocześnie umożliwia łatwe dopasowanie do wnętrza pomieszczeń mieszkalnych.

W ofertach sprzedaży znajdziemy także znacznie ciemniejsze drzwi wejściowe w bloku. Kolor grafitowy, a nawet czarny można z powodzeniem dopasować do aranżacji nowoczesnych. Warto jednak pamiętać, że ciemne drzwi wewnątrzklatkowe będą intensywniej „łapać” brud, a wszelkie zachlapania i powierzchniowy kurz będą silnie widoczne. Z tego względu ciemne barwy sprawdzają się jedynie w przypadku użytkowników, którzy mają dostateczną ilość czasu na regularną pielęgnację skrzydeł drzwiowych.

Drzwi wejściowe w bloku – najistotniejsze parametry

Drzwi wejściowe do mieszkania i ich wymiary

Drzwi wewnątrzklatkowe są dostępne w różnych wariantach wymiarowych. Ich wysokość zazwyczaj zamyka się w zakresie do 210 cm. Szerokość drzwi została określona w zapisach prawa budowlanego. Według aktualnych wymogów, drzwi do mieszkania w bloku nie mogą być węższe niż 90 cm. Jest to standard dotyczący wszystkich nowobudowanych budynków mieszkalnych.

W niektórych starszych blokach znajdziemy jeszcze drzwi wewnątrzklatkowe o szerokości 80 cm, jednak jest to coraz rzadziej spotykane rozwiązanie. Pamiętajmy, że szersze drzwi oznaczają większy komfort podczas wnoszenia i wynoszenia mebli, czy wyprowadzania wózka dziecięcego. Z tego powodu niektórzy inwestorzy decydują się na drzwi o ponadstandardowej szerokości (np. 100 cm).

Niektóre kamienice i starsze budynki wielorodzinne posiadają dwuskrzydłowe drzwi wejściowe do mieszkania. W tym przypadku zaleca się, aby szerokość głównego skrzydła wynosiła 80 lub 90 cm.

A może drzwi antywłamaniowe?

Drzwi wejściowe w bloku stanowią barierę ochronną przed włamywaczami. Standardowe produkty zostają wyposażone w trzy zawiasy oraz rozwiązania dodatkowe, podnoszące poziom ochrony.

O skuteczności zabezpieczeń decyduje klasa produktu. I tak drzwi do mieszkania w bloku mogą posiadać kilka klas antywłamaniowych. Dużą popularnością cieszą się produkty z drugiej klasy odporności na włamanie. Są to drzwi antywłamaniowe, które możemy montować w bezpiecznej okolicy, na zabezpieczonych klatkach, wyposażonych w domofony i systemy monitoringu.

Nieco lepszej jakości drzwi wejściowe do mieszkania posiadają już trzeci stopień ochrony przed włamaniem. Ich sforsowanie zajmuje włamywaczowi więcej czasu i wiąże się z dodatkowym hałasem. Drzwi antywłamaniowe klasy trzeciej będą dobrym rozwiązaniem na stale otwartych klatkach schodowych i w miejscach o zwiększonym zagrożeniu włamaniem.

W ofertach sprzedaży znajdują się też drzwi wejściowe do bloku o 4 klasie ochrony przed włamaniem. Niestety cena ich zakupu okaże się już dość wysoka. Tego rodzaju drzwi wejściowe do bloku stosuje się jedynie w miejscach o wysokim zagrożeniu włamania.

Niektóre drzwi zewnętrzne posiadają także 5 i 6 klasę zabezpieczeń, jednak nie znajdują zastosowania jako typowe drzwi wejściowe w bloku.

Izolacja drzwi

Ciepłe drzwi wejściowe do mieszkania

Większość budynków wielorodzinnych posiada już wydajne ogrzewanie klatek schodowych. Dlatego drzwi wejściowe do bloku nie muszą zapewniać najbardziej wydajnej izolacji termicznej.

Niestety w niektórych lokalizacjach nadal zdarzają się sytuacje, w których drzwi wewnątrzklatkowe muszą stanowić barierę przed zimnem pochodzącym z nieogrzewanych klatek. Zimna, nieogrzewana lub intensywnie wietrzona klatka schodowa rodzi konieczność zakupu drzwi o dobrych właściwościach termoizolacyjnych.

Wybierając ciepłe drzwi wewnątrzklatkowe zwróćmy uwagę na współczynnik przenikalności cieplnej, oznaczony symbolem U. Im mniejszy współczynnik U, tym lepsza ochrona przed przenikaniem zimna i mniejszy stopień wychłodzenia pomieszczeń.

Dokonując zakupu zwróćmy także uwagę na izolację futryny oraz obecność dobrej jakości uszczelek. Dzięki temu zapewnimy sobie najmniejsze straty ciepła i nie dopuścimy do wychłodzenia pomieszczeń przez zimną klatkę schodową.

Ciche drzwi wejściowe w bloku

Mieszkanie w bloku nie zawsze zapewnia optymalny spokój i ciszę. Klatki schodowe są intensywnie użytkowane, a dźwięki dobiegające ze schodów mogą okazać się dość uciążliwe. Dlatego wybierając drzwi wejściowe do mieszkania warto zainteresować się parametrem izolacji akustycznej.

Stopień wytłumienia hałasów odnajdziemy na tabliczce znamionowej pod symbolem Rw. Wartość tego parametru zostanie podana w decybelach. Im wyższa liczba następująca po symbolu Rw, tym lepszy poziom izolacji akustycznej. Dobrej jakości drzwi firmy Porta, Gerda czy DRE posiadają stopień izolacji w zakresie Rw > 28 db. Nieco droższe modele zapewniają izolację powyżej 30 db. Warto zwrócić na to szczególną uwagę, bowiem nawet różnica kilku decybeli będzie miała duże znaczenie w tłumieniu uciążliwych hałasów zewnętrznych.

ikona podziel się Przekaż dalej