Drzwiczki ażurowe - przeznaczenie

Zanim przekonamy się o tym, w jakim celu decydujemy się na drzwi żaluzjowe, warto zastanowić się nad tym, czym różnią się one od tradycyjnych frontów. Przede wszystkim są one wykonywane na wzór drewnianych okiennic, dlatego drzwiczki ażurowe bardzo często określane są jako

shuttersy. Wykonywane są najczęściej na wymiar, uwzględniają zawsze ramę z przestrzenią wypełnioną lamelkami. Dzięki temu pozwalają na zachowanie wentylacji, jak i również przepuszczania światła.

Drzwiczki ażurowe posiadają bardzo wiele zastosowań. Przede wszystkim wykorzystuje się je jako fronty do mebli takich jak szafy oraz szafki. Cieszą się one również bardzo dużym uznaniem przy zabudowie wnętrz - w oryginalny sposób zamaskują grzejniki lub inne niedekoracyjne elementy. Ponadto zamówione drzwi szczebelkowe na wymiar są doskonałym pomysłem na oryginalne przedzielenie większej przestrzeni, w postaci przesuwnej ścianki działowej. Przy użyciu takich drzwiczek z powodzeniem wydzielimy przestrzeń do wypoczynku, garderobę, a nawet sypialnię.

Drzwi żaluzjowe - rodzaje

Przeglądając drzwi szczebelkowe na wymiar dobrze jest dokładnie dowiedzieć się, jakie rodzaje tego produktu są możliwe do zamówienia. Przede wszystkim producent takich drzwi oferuje je w różnych wariantach kolorystycznych. Dużą popularnością cieszą się między innymi białe drzwi szczebelkowe, a także w naturalnym odcieniu drewna. Ponadto możemy je podzielić również jako drzwi na wymiar, jak i również jako gotowy produkt. W ten sposób możemy mieć drzwi do szafy zakupione od ręki lub też wyprodukowane według wymiarów, które są nam potrzebne.

Kolejnym kryterium dzielącym drzwi ażurowych, jest materiał z jakiego zostały one wyprodukowane. Pod tym względem wymieniamy:

  • Drzwi szczebelkowe drewniane - najczęściej produkowane są one z drewna sosnowego, które jest nie tylko w miarę tanie, ale również łatwe w obróbce. Ponadto są one wyjątkowo wytrzymałe, a także podatne na malowanie oraz lakierowanie.
  • Drzwi żaluzjowe z MDF - w tym przypadku najczęściej mamy do czynienia z drewnianą ramą, która jest wypełniona drewnopochodnymi lamelkami.

Stylowe drzwi do Twojego domu - sprawdź ceny!

Kolejny podział jaki dotyczy drzwiczek ażurowych opiera się na ich dokładnym przeznaczeniu. Pod tym względem wyróżniamy:

  • Drzwi żaluzjowe do szafy - wyróżnia je przede wszystkim dopasowany wymiar frontów, które sprawdzą się nie tylko w przypadku szafy, ale również mniejszych szafek. Sposób montażu odbywa się na zawiasy. Często w sprzedaży producent oferuje wyłącznie fronty ażurowe, natomiast zawiasy oraz gałki lub uchwyty musimy dokupić już we własnym zakresie.
  • Drzwi żaluzjowe do garderoby, a także innej zabudowy - takie drzwiczki na wymiar są dużo wyższe, często osiągając od 1,5 do 1,7 m wysokości. Również można je zamontować przy pomocy zawiasów, ale także sprawdzą się na szynach, jako drzwi przesuwne. Wybierając drzwi do zabudowy grzejników lub innych elementów wyposażenia mieszkania, musimy liczyć się z przytwierdzeniem ramy przy pomocy kleju montażowego lub też przy pomocy wkrętów.
  • Drzwi ażurowe do stawiania mobilnych ścianek działowych - najwyższe drzwiczki ażurowe, które osiągają nawet do ok. 2 metrów wysokości. Można przy ich pomocy wykonać na przykład parawany lub przesuwne ścianki działowe. Producent w tym przypadku zaleca montaż drzwiczek przy pomocy wkrętów oraz zawiasów. A może zainteresuje cię także ten artykuł o drzwiach ażurowych?

Drzwiczki ażurowe - sposób montażu drzwi ażurowych

Chcąc przymocować fronty ażurowe do szafy lub innych mebli, powinniśmy koniecznie wyposażyć się w specjalne zawiasy, które mocujemy przy pomocy wkrętów. W tym celu używamy wkrętarki. Zawiasy mocujemy zarówno na ażurowych frontach, jak i również na bokach szafy lub szafki. Najczęściej mamy do czynienia z drzwiczkami wykonanymi z surowego drewna sosnowego. W związku z tym przed ich montażem powinniśmy zadbać o ich dokładną impregnację. Najlepiej zrobimy to przy pomocy lakierów do drewna. Jeżeli tylko chcemy, to możemy również nadać frontom wybrany kolor.

Decydując się na drewniane drzwiczki ażurowe jako element parawanu, to zazwyczaj będziemy potrzebować w tym celu 3 wysokich frontów. Ich łączenie odbywa się przy pomocy zawiasów oraz wkrętów do drewna. Zawiasy mocujemy na zewnętrznej ramie, przytwierdzając je wkrętami przy użyciu wkrętarki. Montaż parawanu jest na tyle prosty, że nie wymaga on zastosowania żadnych skomplikowanych narzędzi, jak i również nie musimy wykazywać się zbyt dużym doświadczeniem w majsterkowaniu.

Istnieje również możliwość połączenia ze sobą drzwiczek ażurowych, tworząc mobilną ściankę działową. W tym celu należy wyposażyć się w specjalne szyny, które przytwierdzamy zarówno do sufitu, jak i również do podłogi. W celu połączenia ze sobą drzwiczek możemy zastosować zawiasy lub też specjalne łączniki wykonane z metalu. Nie ma problemu również z tym, żeby wybrać krótsze drzwiczki i przytwierdzić je wyłącznie do dolnej szyny. Samą szynę możemy zamontować na kółkach bądź też na nóżkach, dzięki temu ścianka działowa będzie pełniła rolę parawanu, który możemy przenosić w dowolne miejsce.

Jak widać montaż drzwiczek ażurowych do szafy, do garderoby lub w ramach ścianki mobilnej, wcale nie jest taki trudny. Należy koniecznie pamiętać o dokładnym przytwierdzeniu zawiasów, a także jeżeli jest taka potrzeba - szyn do podłogi i sufitu. Ponadto niektóre fronty musimy samodzielnie zaimpregnować oraz pomalować.

Drzwiczki ażurowe i drzwi szczebelkowe - ceny

Gdy zdecydujemy się wykonać samodzielnie meble modułowe z użyciem frontów modułowych, to warto wiedzieć ile zapłacimy za tego typu drzwi. Dzięki temu będzie nam łatwiej oszacować ostateczny koszt wykonania konkretnej aranżacji. Oczywiście ostateczna cena będzie zależeć między innymi od wymiarów, jak i również tego, jaki producent oferuje konkretne fronty.

Przykładowe ceny drzwi ażurowych do mebli

Nazwa produktu

Cena

Drzwiczki ażurowe do szafy 2013x394 mm, producent Classen

97,98 zł

Drzwiczki ażurowe do garderoby 1700x594 mm, producent Classen

96,98 zł

Drewniane drzwiczki ażurowe Classen 720x394 mm, meble modułowe

34,48 zł

Drewniane drzwiczki ażurowe Classen 435x594 mm, meble modułowe

31,98 zł

Drewniane drzwiczki ażurowe Classen 435x394 mm, meble modułowe

24,48 zł

Drzwiczki ażurowe białe 29,4x110 cm lakierowane, meble modułowe

100,64 zł

Drzwi ażurowe białe 39,4x170 cm lakierowane, meble modułowe

208,44 zł

Drzwi ażurowe białe do garderoby 59,4x170 cm lakierowane

291,55 zł

Drzwi ażurowe białe do garderoby 44,4x72 cm

99,48 zł

Drzwi ażurowe białe do garderoby 49,4x43,5 cm, lakierowane

66,87 zł

Drzwiczki ażurowe białe 294x435 mm

44,80 zł

Drzwiczki ażurowe białe na wymiar 29,4x43,5 cm

78,90 zł

Drzwiczki ażurowe białe lakierowane 39,4x201,3 cm

246,81 zł

Drzwiczki ażurowe białe 59,4x201,3 cm

416,70 zł

ikona podziel się Przekaż dalej