Odbojnik do drzwi – czym jest i jakie ma zastosowanie?

Odbojnikiem nazwiemy przedmiot, dzięki któremu możemy pozostawić drzwi w konkretnej pozycji. Drzwi otwierane nie uszkodzą powierzchni lub przedmiotów znajdujących się za nimi. Najczęściej odbojnik do drzwi wykorzystuje się przy wejściach do lokali użytkowych. Jednak w niektórych sytuacjach, odbojnik sprawdzi się również w domowych warunkach.

Ogranicznik do drzwi zazwyczaj montowany jest w ciasnych i wąskich korytarzach, czyli w miejscach w których drzwi zostały zamontowane zbyt blisko futryny. Stoper na drzwi znajduje zastosowanie również w wielu innych okolicznościach. Do nich zalicza się otworzenie drzwi wewnątrz pomieszczenia, jeżeli akurat panuje w mieszkaniu przeciąg. Dzięki temu chronimy drzwi przed trzaskaniem. Ochraniacz doskonale sprawdzi się również w domach, w których są małe dzieci. Jak wiadomo, niektóre z nich lubią bawić się poprzez zamykanie i otwieranie drzwi, co często grozi przycięciem palców.

Odboje drzwiowe – rodzaje

W sprzedaży dostępne są różne rodzaje odbojników do drzwi. Dzięki temu można z powodzeniem dopasować odpowiedni typ do własnych potrzeb, a także technicznych możliwości. Podział odbojników dotyczy przede wszystkim sposobu ich montażu oraz ich budowy. Niektóre z nich montuje się bezpośrednio na drzwi, a inne ustawia w innych miejscach. Oczywiście wszystkie z nich wyróżniają się konkretnym kształtem i kolorem. W ten sposób można je potraktować również jako element dekoracyjny.

Wśród odbojników wymienić możemy:

  • Odbojnik do drzwi magnetyczny – jest to nic innego jak odbojnik, który posiada na swoim wyposażeniu magnes, wraz z metalową płytką montowaną na klamce. Wtedy odbojnik umieszczony na ścianie przytrzyma klamkę nie pozwalając, aby drzwi samodzielnie się zamknęły. Podobne zastosowanie mają odbojniki z magnesem. Jednak przy tego typu odbojnikach, klamka w drzwiach musi być metalowa.
  • Ogranicznik do drzwi podłogowy – stoper drzwiowy montuje się w podłodze. Tutaj wymieniane są odboje drzwiowe samoprzylepne oraz przykręcane. Zaleca się stosowanie tego typu odbojników, jeżeli zamierzamy na stałe naruszyć konstrukcję posadzki. Jeżeli zatem mamy okładzinę wykonaną z parkietu lub drogich płytek ceramicznych, warto zdecydować się na samoprzylepne odbojniki lub na inny rodzaj stoperów.
  • Stoper drzwiowy wolnostąjący – stoper drzwiowy tego typu musi wyróżniać się większą wagą, aby swoim ciężarem mógł wyhamować skrzydło drzwiowe. Jednocześnie wolnostojące odboje drzwiowe znajdują szerokie zastosowanie. Ponieważ nie wymagają one montażu w ścianie lub podłodze. Zatem w każdej chwili można je przesunąć w inne miejsce lub po prostu zlikwidować.
  • Stoper do drzwi mocowany do ściany – są to odbojniki samoprzylepne lub przykręcane do ściany, dzięki czemu nie stanowią elementu, który łatwo jest uszkodzić i zdemontować. Minusem tego rozwiązania jest konieczność ingerencji w konstrukcję ściany.
  • Odboje drzwiowe na klamkę – odbojniki montuje się bezpośrednio na klamce. W ten sposób można go w każdej chwili zdjąć, a sam montaż nie przyczynia się do naruszenia żadnej konstrukcji. A może zainteresuje cię także ten artykuł w wyborze drzwi pokojowych do domu?

Stylowe drzwi do Twojego domu - sprawdź ceny!

Jak wybrać dobry stoper do drzwi?

Mając na uwadze sposób montażu odbojników do drzwi, warto jeszcze spojrzeć na inne kwestie związane z wyborem odpowiedniego produktu. Na pewno warto zastanowić się nad tym, czy odbojnik do drzwi powinien być przykręcany, wolnostojący, czy samoprzylepny. Jak wiadomo, pierwszy z nich będzie wykazywać się największą wytrzymałością. Jednak trzeba liczyć się z koniecznością ingerencji w ścianie lub podłodze. Najczęściej mocuje się je przy pomocy kołków rozporowych lub wkrętów. Po ich demontażu pozostanie dziurka, którą nie zawsze udaje się zamaskować. Jeżeli nie chcemy naruszać ściany lub okładziny podłogowej, lepiej jest się zdecydować na odbojniki samoprzylepne lub wolnostojące.

Kolejnym parametrem, na który warto zwrócić uwagę, jest materiał, z którego zostały wykonane. Gumowy odbojnik będzie najlepszym rozwiązaniem dla drzwi, które niestety często są dość dynamicznie otwierane. Wtedy niwelujemy ryzyko ich uszkodzenia. Do wyboru są również ograniczniki aluminiowe, mosiądzowe oraz stalowe.

Ogranicznik do drzwi – przykładowe ceny

Wyszukując ochraniacz do drzwi, patrzymy także na jego kolor i kształt. Nie bez znaczenia jest cena, która będzie tym wyższa, im bardziej designerski produkt wybierzemy. Dlatego dobrze jest dowiedzieć się, jakie są średnie koszty zakupu różnego rodzaju stoperów do drzwi. Oczywiście należy pamiętać, że ostatecznie ceny będą zależeć również od miejsca, w którym zamierzamy je zamówić.

Przykłady ograniczników do drzwi wraz z cenami

Nazwa produktu

Cena

Ogranicznik do drzwi Ikea Patrull

Cena od 19,99 zł/2 szt.

Ochraniacz na drzwi od mebli dla dziecka Ikea, Undvika

Cena od 17,99 zł/2 szt.

Stoper drzwiowy, tak jak Ikea, stal nierdzewna

Cena od 24,99 zł

Gumowy odbojnik drzwiowy walcowaty szary

4,49 zł

Blokada drzwi wejściowych ze stali nierdzewnej 7x7 cm

16,99 zł

Stoper drzwiowy okrągły czarny Hettich

3,79 zł

Gumowy odbojnik drzwiowy okrągły biały Hettich

6,99 zł

Blokada drzwi wejściowych 25x32 cm, chrom, Ambition

12,99 zł

Gumowy odbojnik drzwiowy walcowaty brązowy

11,99 zł

Stoper do drzwi, stopka brązowa

5,99 zł

Blokada drzwi wejściowych Ambition kulisty patyna

11,99 zł

Blokada drzwi wejściowych Starpol, prostokątny złoty

11,99 zł

Ochraniacz magnetyczny do drzwi

27,90 zł

Odbojnik magnetyczny do drzwi

3,28 zł

Odbojnik magnetyczny do drzwi Standers

14,90 zł

Odbojnik na klamkę, bezbarwny

2,49 zł

Ochraniacz ozdobny na klamkę

24,15 zł

Zabezpieczenie na klamkę z gąbki

24,35 zł

Odbojnik bezbarwny na klamkę Stahl

6,18 zł

Samoprzylepne odbojniki drzwiowe Bumms 40 mm, przyklejane do ściany

2,79 zł

Odbojnik do bramy dwuskrzydłowej, do przykręcenia

14,80 zł

Odbojnik do bramy, boczny

20,00 zł

Odbojnik do bramy 10 szt.

68,00 zł

Odbojnik do bramy do przykręcenia, 157x130/H44

13,80 zł

Jak widać, ceny odbojników nie są zbyt wysokie, nawet jeżeli zdecydujemy się na ich zakup w markowych sklepach, takich jak IKEA. Średnio za stoper do drzwi zapłacimy kilkanaście złotych. Chociaż gumowe wersje, które zaliczają się do najtańszych, mogą być zakupione już za kilka złotych za sztukę. Oczywiście należy odpowiedzieć sobie, na jak długo potrzebujemy tego elementu, a także jakimi walorami estetycznymi powinien się wyróżniać.

ikona podziel się Przekaż dalej