Ościeżnica regulowana bez tajemnic

Framugi idealne, czyli jakie?

Regulowany typ framug posiada rozliczne zalety, dlatego też jego popularność rośnie ostatnimi czasy w błyskawicznym tempie. Czym wyróżnia się na tle innych?

 • Regulowana ościeżnica na drzwi wewnętrzne jest łatwa do zamontowania
 • Można zastosować ją nawet wtedy, kiedy ściany nie są dostatecznie wypoziomowane
 • Sprawdza się w przypadku nietypowych grubości murów
 • Do wyboru jest wiele jej rozmiarów i kolorów
 • Przy jej zastosowaniu nie trzeba kupować listewek do drzwi wewnętrznych
 • Obejmuje cały mur, zachodząc na niego, co pozytywnie wpływa na walory estetyczne całości
 • Dzięki regulacji można idealnie dopasować ją do wymiarów ściany

Ościeżnica regulowana ma właściwie jedną zasadniczą wadę, jej cena bowiem jest wyższa niż w przypadku modelu stałego. Jednak specjaliści zgodnie podkreślają, że jej zakup to inwestycja na lata i bardzo pozytywnie wpływa na estetykę całego systemu drzwiowego. Nie jesteś do końca zdecydowany na ościeżnicę regulowaną? Sprawdź także ten artykuł o porównaniu ościeżnic regulowanych i stałych.

Zakres regulacji framugi

W sprzedaży mamy ościeżnice z różnymi wielkościami regulacji. Zwykle oscylują one wokół 2 cm, można jednak trafić na egzemplarze z regulacją mniejszą (chociażby 0,9-1,1 cm) lub też większą (na poziomie nawet 4-4,3 cm). Wszystko uzależnione jest od wymiarów muru, w którym drzwi mają zostać osadzone.

Jeśli zaś chodzi o rodzaje drewna, z których ościeżnice mogą być wykonane, wyróżniamy między innymi:

 • Sosnę
 • Orzech
 • Jesion
 • Dąb

Nie tylko z drewna ten element może być tworzony, w sprzedaży są bowiem także modele znacznie tańsze, które wykonuje się z płyty MDF. Można zdecydować się także na zakup egzemplarza metalowego. Szerokie grono klientów wybiera trwałość, solidność i elegancki wygląd litego drewna, wybierając framugi na drzwi wewnętrzne. Warto jednak pamiętać o tym, że można zakupić je wtedy, kiedy grubość ściany nie jest mniejsza niż 7,5 cm.

Ościeżnica regulowana – cennik

Ceny ościeżnic z regulacją są dziś bardzo zróżnicowane. Najtańsze modele wykonane z płyty MDF zakupić można za kwoty rzędu 250-400 złotych. Podobne ceny obowiązują w przypadku egzemplarzy wykonanych z metalu.

Zupełnie inaczej prezentuje się jednak cennik w przypadku modeli wykonanych z litego drewna. Tutaj cena jest bowiem znacznie wyższa. Za tego typu ościeżnicę zapłacić trzeba kwotę rzędu 1000-1500 złotych.

Warto jednak pamiętać o tym, że ten element stanowi w zasadzie inwestycję na wiele lat, jest częścią systemu drzwiowego, który zakupuje się jednorazowo. Dlatego też poniesienie wyższych kosztów w opinii wielu specjalistów i klientów jest opłacalne z uwagi na to, że w znacznym stopniu poprawia estetykę całego wnętrza. Ponadto należy starannie zapoznać się z cennikiem każdego z producentów, nabywając model z optymalnym stosunkiem jakości do ceny.

Stylowe drzwi do Twojego domu - sprawdź ceny!

Drzwi z ościeżnicą regulowaną – opinie

Opinie kupujących na temat tego elementu stolarki drzwiowej w przeważającej większości przypadków są bardzo pozytywne. Podkreśla się zwykle walory estetyczne takiego rozwiązania, ościeżnica regulowana bardzo elegancko i gustownie prezentuje się w przestrzeni.

W opiniach pojawiają się również sformułowania dotyczące praktyczności tego rozwiązania. Funkcjonalność ościeżnic regulowanych zasadza się głównie na tym, że zakrywają one całą szerokość ściany, gdzie mają być zamontowane drzwi. W przypadku modeli stałych jest to tylko jej niewielki fragment.

Pojawiają się jednak również negatywne opinie dotyczące tego rozwiązania, wspomina się w nich jednak głównie o tym, że regulowane ościeżnice z litego drewna mogłyby być tańsze. Wiadomo bowiem, że budowa czy remont domu generuje duże wydatki, a zapłacenie za jeden egzemplarz framugi kwoty rzędu 1000 złotych i więcej to dla wielu poważna inwestycja.

Białe drzwi i ościeżnica regulowana, czyli futryny opaskowe, a także cena drzwi z ościeżnicą regulowaną
Jak wybrać ościeżnicę regulowaną? Sprawdzamy rodzaje, ceny i opinie

Eleganckie framugi od wiodących producentów

Futryny opaskowe a drzwi z ościeżnicą regulowaną

Modele regulowane określa się innymi słowy mianem futryn opaskowych. Używa się ich w przypadku drzwi bezprzylgowych, a zatem takich, które mają schowane, niewidoczne zawiasy. Decyduje to o całkowitej gładkości ich krawędzi i zarazem o niezwykłych ich walorach natury estetycznej.

Futryny opaskowe idealnie sprawdzają się w przypadku minimalistycznych, nowoczesnych aranżacji w przestrzeniach, zaś te klasyczne (stałe) stosuje się zwykle tam, gdzie rządzą klimaty klasyczne.

Co takiego charakteryzuje futryny skrzynkowe (bo i tak określa się modele z regulacją)? W przypadku ich zastosowania można z powodzeniem zniwelować drobne nierówności muru, zapewniając sobie estetycznych wygląd stolarki drzwiowej. Mocnym punktem futryn skrzynkowych jest to, że zwykle nabywa się je razem ze skrzydłem drzwiowym, dobierając je do siebie perfekcyjnie pod względem kolorystyki. Na futryny skrzynkowe decyduje się zatem coraz szersze grono kupujących.

Szeroka ościeżnica z zakresem regulacji

Każdy z modeli posiada konkretny zakres regulacji, na który warto zwrócić uwagę przy zakupie. Wymiary danego egzemplarza ściśle związane są bowiem z grubością ściany, na której będziemy chcieli daną ościeżnicę zastosować. Na szczęście nawet w sytuacji, gdy owa grubość ma nietypową wartość, można z powodzeniem znaleźć odpowiedni model, dopasowując go pod względem wymiarów.

W przypadku, kiedy grubość muru jest raczej standardowa, a on sam prosty, pozbawiony nierówności, nadal wiele osób decyduje się na zakup modelu stałego, pozbawionego możliwości regulacji.

Różne wymiary, różne kolory, różne materiały wykonania - szeroka ościeżnica posiadająca zakres regulacji to bardzo ciekawe rozwiązanie, które z pewnością warto wziąć pod uwagę podczas wykańczania domu lub jego remontu. Opinie na jej temat są bardzo dobre, a drzwi z ościeżnic regulowaną niezwykle stylowo się prezentują. Rekomenduje się zatem coraz częściej, by postawić na to, co nowoczesne i zainteresować się modnymi drzwiami z ościeżnicą regulowaną. Zakup szerokiej ościeżnicy to gwarancja estetyki i funkcjonalności stolarki drzwiowej.

ikona podziel się Przekaż dalej