Jak zakryć metalowe futryny? - materiały, sposoby, porady praktyczne
Metalowe futryny były często montowane w latach 80. Ze względu na wytrzymałość materiału, stare futryny są do dziś widoczne w wielu domach i mieszkaniach. Okazuje się, że możemy je elegancko zamaskować lub odnowić, by nadać im efektowny wygląd. Poniżej omawiamy praktyczne pomysły, jak zakryć metalowe futryny.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak zakryć metalowe futryny? Praktyczne sposoby i łatwo dostępne materiały
Ościeżnice i nakładki renowacyjne – zalety, wady i możliwości rozwiązania
Stare metalowe futryny mogą być bardzo trwałe, jednak nie zawsze spełniają oczekiwania wizualne domowników. Okazuje się, że nie musimy ich wymieniać na nowe. Zamiast dużego remontu, znacznie taniej będzie ukryć nieefektowne ościeżnice.
Jak zakryć metalowe futryny? Jednym ze sposobów są nakładki i ościeżnice renowacyjne. Za ich pomocą możemy praktycznie zabudować metalowe elementy. Nakładki i ościeżnice renowacyjne są łatwe w montażu. Dzięki temu możemy wykonać prace samodzielnie, uzyskując pożądany efekt wizualny. Maskownica w postaci ościeżnicy renowacyjnej powinna być odpowiednio dobrana do obramowania drzwi. Nakładki montuje się na stare ościeżnice i odpowiednio reguluje. Rozwiązanie pozwala w pełni zamaskować i zabudować stare metalowe futryny. Dużym atutem tego rozwiązania jest bogaty wybór modeli, kolorystyki oraz wzorów. Nakładki i ościeżnice renowacyjne bez trudu dopasujemy do stylistyki aranżacyjnej. Co więcej, możemy je wykorzystać nie tylko w przypadku drzwi standardowych. Dobrze dobrana maskownica posłuży także do ukrywania obramowania drzwi łamanych bądź przesuwnych.
Niestety rozwiązanie nie jest w pełni pozbawione wad. Nakładki i ościeżnice renowacyjne wymagają odpowiedniej przestrzeni. Maskownica zmniejszy światło drzwi. Szerokość zmniejszy się o około 3 cm, a wysokość przejścia o około 1 – 1,5 cm. Nie będzie to zbyt problematyczne w przypadku szerokich i wysokich futryn. Problem pojawia się w przypadku niskich i wąskich przejść, w których zwężenie światła drzwi będzie wpływało na ograniczenie funkcjonalności. W tym przypadku znacznie lepiej sprawdza się renowacja starej futryny, bez konieczności stosowania maskownicy.
Czym zamaskować stare metalowe futryny? Wybieramy okleinę
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, maskownica może skutecznie ukryć stare, metalowe futryny, jednak nie sprawdzi się w każdym przypadku. Jeśli nie chcemy dodatkowo zwężać przejścia, możemy ukryć metalowe futryny pod okleiną.
W sprzedaży znajdziemy okleiny, które świetnie nadają się na ościeżnice. Możemy wybierać spośród wielu wzorów i kolorów. Najlepiej sprawdzają się okleiny dopasowane kolorystycznie do skrzydła drzwiowego. W ten sposób zapewnimy wrażenie spójności i sprawimy, że pomieszczenie będzie wyglądało bardziej nowocześnie.
Okleina może skutecznie zamaskować nieestetyczne ościeżnice, jednak wymaga bardzo dużej dokładności podczas naklejania. Na początku należy dobrze oczyścić i odtłuścić powierzchnię metalu. Dzięki temu okleina będzie dobrze trzymała się powierzchni, bez obaw o odklejanie. Samo naklejanie okleiny na ościeżnice nie powinno być nadmiernie problematyczne. Musimy jedynie dobrze dopasować materiał i zadbać o to, by pod okleiną nie znajdowały się pęcherzyki powietrza, które popsują efekt wizualny.
Bardzo ważny będzie także wybór okleiny. Nie chodzi tu wyłącznie o jej walory dekoracyjne, a o jakość. Najtańsze, słabej jakości okleiny mogą zacząć się odklejać, a co więcej, nie będą odporne na drobne zarysowania. Odrywająca się okleina może wyglądać mniej estetycznie niż stare, ale odnowione futryny. Sprawdź także ten artykuł: Jak wybrać ościeżnicę regulowaną? Sprawdzamy rodzaje, ceny i opinie.
A może nowa powłoka malarska? Czyli jak zamaskować stare futryny krok po kroku
Wygląd starych, podniszczonych futryn możemy skutecznie ukryć poprzez naniesienie nowej powłoki malarskiej. Nie musimy zabudować powierzchni futryny. W wielu przypadkach nałożenie nowej powłoki malarskiej daje równie dobry efekt, a dodatkowo nie zwężamy przejścia (jak ma to miejsce z maskownicami i nakładkami renowacyjnymi).
Malowanie starej futryny przyniesie najlepsze efekty dekoracyjne, jeśli zadbamy o każdy szczegół. Podstawą jest dobór odpowiedniego koloru farby. Na ogół dopasowuje się ją do koloru skrzydła drzwiowego, co zapewnia najlepsze efekty dekoracyjne. Następnie musimy odpowiednio przygotować podłoże. Oczyszczamy futryny ze wszystkich zabrudzeń, odtłuszczamy i usuwamy łuszczącą się powłokę starej farby. Jeśli na futrynie znajdują się drobne ubytki, najlepiej będzie je uzupełnić przed rozpoczęciem malowania. W ten sposób uzyskamy bardzo estetyczne, gładkie powierzchnie. Uzupełnianie głębokich rys i drobnych ubytków wykonujemy akrylem. Po pełnym wyschnięciu powłoki renowacyjnej i oczyszczeniu podłoża możemy już przystąpić do malowania.
Farby do metalu możemy nanosić niewielkim pędzelkiem lub małym wałkiem. W drugim przypadku uzyskamy bardziej gładką powierzchnię. Pamiętajmy też o zabezpieczeniu przylegających do futryny ścian, bowiem zamalowanie ich farbą do metalu może skutecznie zepsuć cały efekt dekoracyjny.
Dobrze przeprowadzone malowanie pozwoli nam ukryć nieestetyczny wygląd futryny. Nowa powłoka malarska pozwoli na uzyskanie nowocześniejszego designu, bez konieczności przeprowadzania gruntownego remontu w pomieszczeniu. Pewną niedogodnością może być roznoszący się przez pewien czas zapach farby. Dlatego zaleca się, by na czas malowania nie użytkować pomieszczenia. Atutem malowania jest natomiast niemal nieograniczona możliwość doboru kolorystyki oraz atrakcyjna cena całego przedsięwzięcia. Malowanie nie jest skomplikowane, nie wymaga zastosowania drogiego sprzętu i przy odrobinie wprawy wykonamy je samodzielnie.
Wiesz już, jak zakryć metalowe futryny, zabudować je lub skutecznie ukryć niedoskonałości ościeżnic. A może zainteresują Cię również pozostałe tematy w naszym serwisie. W osobnych artykułach podpowiadamy, jak dobrać parapet z konglomeratu i jaki wybrać zamek do drzwi pokojowych.