Drzwi wewnętrzne lub wejściowe – wymiary otworu bez futryny

Jak zmierzyć drzwi? Specyfika pomiaru będzie uzależniona od konkretnej sytuacji. Inaczej mierzymy rozmiar skrzydeł, które dopasujemy pod zamontowaną wcześniej futrynę. Inne będą także pomiary dla otworów drzwiowych bez futryny. W drugim przypadku bierzemy pod uwagę sam wymiar otworu.

Wymiary otworu pod drzwi wejściowe lub wewnętrzne mierzymy w kilku miejscach. Na wstępie określamy jego szerokość. Otwór drzwiowy mierzymy kilkukrotnie i notujemy najmniejsze uzyskane wymiary (szerokość otworu może delikatnie się różnić na górze i na dole).

Jak zmierzyć drzwi? Ważna będzie także wysokość otworu wejściowego. Wymiary pozyskujemy w taki sam sposób jak poprzednio. Mierzymy otwór drzwiowy na całej wysokości, od posadzki, aż po górną część. Następnie notujemy najmniejszy uzyskany wymiar.

Co istotne, w przypadku drzwi powinniśmy także wymierzyć grubość muru. Wymiary mierzymy od strony wewnętrznej do zewnętrznej. Pamiętajmy, aby uwzględnić także elementy wykończeniowe, takie jak panele ścienne, płytki lub tynk. Pomiar ponawiamy w kilku miejscach. Jeśli w murze ma znajdować się ościeżnica o stałej szerokości, a różnice w pomiarach nie przekraczają 1 cm, notujemy najszerszy uzyskany rozmiar. Ościeżnica regulowana wymaga nieco innego pomiaru. W jej przypadku mierzymy grubość muru w kilku miejscach i notujemy najmniejsze uzyskane wymiary. Dzięki tak przeprowadzonym pomiarom ościeżnica będzie dobrze dopasowana do specyfiki otworu.

Jak zmierzyć drwi, które posiadają futrynę?

Podczas remontu pomieszczenia mieszkalnego możemy wymienić skrzydło drzwiowe. Zakup nowych drzwi nie będzie zbyt dużym wydatkiem, szczególnie jeśli posiadamy już futrynę. W przypadku inwestorów, którzy planują dokupić samo skrzydło, należy dokonać nieco odmiennych pomiarów.

Na wstępie mierzymy szerokość futryny. Pomiary przeprowadzamy w kilku miejscach, mierząc odległość od boku do boku futryny. W drugiej kolejności mierzymy wysokość (mierzymy futrynę od samego dołu, aż do góry). Pamiętajmy, że wymiary nie powinny uwzględniać listew wykończeniowych.

Mierząc futrynę pod skrzydło drzwi, prawdopodobnie uzyskamy standardowy wymiar otworów drzwiowych. Typowa wysokość uwzględniająca futrynę to 206 lub 207,5 cm. Z kolei standardowa szerokość to 71, 81, 91 lub 101 cm (ostatnie wymiary to przeważnie szerokie drzwi wejściowe.

Dobieramy skrzydło wejściowe lub wewnętrzne pod futrynę – standardowe wymiary

Stylowe drzwi do Twojego domu - sprawdź ceny!

Wiemy już, jak zmierzyć drzwi. W następnej kolejności warto poznać standardowy rozmiar skrzydeł. Pozwoli to na pełne dopasowanie drzwi do rozmiarów otworu drzwiowego. W ofertach sprzedaży znajdziemy popularne skrzydła oznaczone rozmiarami 60, 70, 80 i 90 cm.

  • Skrzydło 60 cm – pasuje pod wysokość otworu 206,5 – 208,5 cm. Ościeżnica posiada standardową wysokość 206 cm, z kolei typowa szerokość otworu to 70 – 72 cm. Szerokość zewnętrzna ościeżnicy to 68 cm.
  • Skrzydło 70 cm – typowe skrzydło drzwiowe pasuje pod otwór o standardowej wysokości 206,5 – 208,5 cm. Ościeżnica posiada wysokość zewnętrzną 206 cm i szerokość zewnętrzną 78 cm. Natomiast szerokość otworu to 80 do 82 cm.
  • Skrzydło 80 cm – typowa wysokość otworu to 206,5 do 208,5 cm, a ościeżnica przybiera standardową wysokość zewnętrzną 206 cm. Popularna osiemdziesiątka oznacza szerokość otworu w zakresie 90 do 92 cm oraz szerokość zewnętrzną ościeżnicy 88 cm.
  • Skrzydło 90 cm - typowa wysokość otworu jest niezmienna i wynosi 206,5 do 208,5 cm. Wysokość zewnętrzna ościeżnicy to typowe 206 cm, natomiast szerokość otworu to 100 do 102 cm. Standardowa szerokość zewnętrzna ościeżnicy to 98 cm.

Podczas dokonywania wyboru, warto zwrócić szczególną uwagę na szerokość ościeżnicy. Ościeżnica regulowana może delikatnie zmniejszyć szerokość otworu drzwiowego. Sprawdź także ten artykuł na temat standardowych i nietypowych wymiarów drzwi.

Drzwi wewnętrzne i drzwi wejściowe – prawe czy lewe?

Wiemy już, jak zmierzyć drzwi i dopasować je do wielkości otworu. Bardzo ważną kwestią będzie też wybór kierunku otwierania skrzydła. To właśnie od tego parametru zależeć będzie komfort korzystania z drzwi.

Najprostszy sposób na określenie kierunku otwierania drzwi zamyka się w dwóch prostych krokach. W pierwszym stajemy przed drzwiami w taki sposób, by otwierały się w naszą stronę. W drugim kroku patrzymy, z której strony powinny znajdować się zawiasy. Jeśli zawiasy będą po prawej stronie, oznacza to, że chcemy zamontować drzwi prawe. W przypadku zawiasów zamontowanej po lewej stronie wybieramy drzwi lewe.

Zwróćmy tutaj uwagę, że wybór kierunku drzwi będzie miał duże znaczenie dla komfortu użytkowania pomieszczeń. Skrzydło nie powinno otwierać się na stronę, po której znajdują się włączniki światła. Dlatego warto przemyśleć wszystkie elementy wyposażenia pomieszczeń i wybrać najwygodniejszą w użytkowaniu opcję. Równie istotne jest to, czy drzwi mają otwierać się na wewnątrz, czy na zewnątrz pomieszczenia. Wybór będzie uzależniony od specyfiki budynku oraz naszych indywidualnych preferencji. W małych pomieszczeniach najczęściej wykorzystuje się drzwi otwierane na zewnątrz. Dzięki temu oszczędzimy niewielką przestrzeń użytkową. Osobną kwestią są drzwi wejściowe do mieszkań, które na ogół otwierają się do wewnątrz. W domach jednorodzinnych możemy zamontować zarówno drzwi otwierane na zewnątrz, jak i na wewnątrz. Wybór zależy od specyfiki wejścia do budynku i wielkości przedsionka.

Kolejną wartą rozważenia kwestią jest uwzględnienie wszystkich ulokowanych w pobliżu siebie drzwi. Skrzydła drzwiowe nie powinny zachodzić na siebie, bowiem doprowadzi to do wzajemnego blokowania. W niektórych przypadkach świetnie sprawdzą się również produkty przesuwne, które nie blokują przestrzeni przed otworem drzwiowym.

Jeśli chcesz uzyskać więcej praktycznych wskazówek, zapoznaj się z pozostałymi artykułami w naszym serwisie. Podpowiemy Ci, jak zamontować drzwi ażurowe do ściany. W osobnym artykule podpowiemy też, jaka uszczelka do drzwi wejściowych sprawdzi się najlepiej. A może zainteresuje Cię, jak zmierzyć okno do rolet?

ikona podziel się Przekaż dalej