Rodzaje drzwi wewnętrznych

Wybór sposobu otwierania, jeśli chodzi o wewnętrzne drzwi, jest pierwszym krokiem, który musimy wykonać przed zakupem. W ofertach sprzedaży znajdziemy trzy popularne rodzaje drzwi pokojowych. Każde z nich zapewnia nieco odmienne walory użytkowe i dekoracyjne.

Drzwi rozwieralne – to najtańsze i najbardziej popularne drzwi pokojowe, które możemy montować w każdym domu lub mieszkaniu. Jednoskrzydłowe drzwi wewnętrzne posiadają przeważnie od 70 do 80 cm szerokości. W ofertach sprzedaży znajdziemy także tanie drzwi pokojowe o szerokości 60 cm. Jednak ich zastosowanie może w przyszłości utrudnić przenoszenie mebli i sprzętów RTV lub AGD. Wybierając rozmiar drzwi rozwieralnych, musimy uwzględnić szerokość otworu drzwiowego. Jednak na etapie budowy możemy pokusić się o wybór optymalnych szerokości.

Drzwi przesuwne – poruszają się na specjalnych szynach (czasem zamaskowanych w ukrytej w ścianie kasecie). Nie ograniczają przestrzeni bezpośrednio przed wnęką drzwiową, dzięki temu świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach o ograniczonej przestrzeni. W ofertach sprzedaży znajdziemy jedno- i dwuskrzydłowe drzwi przesuwne pokojowe. Te drugie posiadają zazwyczaj większe rozmiary i duże walory dekoracyjne. Szerokość drzwi dwuskrzydłowych może wynosić nawet 240 cm. Tego rodzaju rozwiązanie dobrze sprawdzi się w przypadku salonów, jadalni czy wydzielenia strefy na gabinet lub pracownię. Ceny zakupu drzwi przesuwnych mogą być dość wysokie, jednak ostateczny koszt zależy od ich rozmiaru oraz rodzaju zastosowanych materiałów i systemów jezdnych. Więcej na temat drzwi przesuwnych znajdziesz tutaj.

Drzwi harmonijkowe – to kolejna ciekawa propozycja, która znajduje zastosowanie w domach i mieszkaniach. Tego rodzaju drzwi pokojowe składają się z kilku,przymocowanych do siebie elementów, które poruszają się na szynie przytwierdzonej do górnej części, jeśli chodzi o wewnętrzne ościeżnice. Harmonijkowe skrzydło drzwiowe zajmuje bardzo mało miejsca, dzięki czemu sprawdza się w aranżacjach o ograniczonym metrażu. Jedynym ograniczeniem jest szerokość otworu drzwiowego. Drzwi harmonijkowe wewnętrzne zwężają przejście pomiędzy pomieszczeniami, dlatego powinny być stosowane przy otworach drzwiowych o większych szerokościach.

Jeśli szukasz więcej informacji na temat drzwi wewnętrznych, pod tym linkiem znajdziesz szereg artykułów, które pomogą rozwiać wątpliwości i udzielą odpowiedzi na nurtujące pytania w tej kwestii.

Wybieramy materiał, z którego wykonane są drzwi wewnętrzne

To kolejna kwestia, na którą warto zwrócić szczególną uwagę. Drzwi wewnętrzne mogą być wykonane z kilku popularnych materiałów, których właściwości opiszemy poniżej.

Drzwi drewniane – dobrze komponują się z każdym stylem aranżacyjnym. Są trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz łatwe do utrzymania w czystości. Drewniane drzwi zazwyczaj posiadają postać rozwieralną. Utrzymane w drewnianej ościeżnicy wprowadzają do wnętrza elegancki design. Do produkcji drewnianych drzwi używa się drewna litego lub klejonego warstwowo. Drzwi drewniane klejone warstwowo mają mniejszą podatność na wypaczenia, a ceny ich zakupu są z reguły nieco niższe. Do produkcji luksusowych drzwi drewnianych najczęściej używa się dębu lub mahoniu. Jednak w ofertach sprzedaży znajdziemy także stosunkowo tanie drzwi pokojowe z sosny lub buku (np. drzwi Porta i drzwi DRE).

Drzwi drewnopodobne – najczęściej wykonane z płyty MDF lub HDF. Są twarde, odporne na uszkodzenia mechaniczne i nie ulegają wypaczeniom. Tanie drzwi pokojowe z płyty drewnopodobnej nadają się do wielu zastosowań. Bogata oferta handlowa daje nam bardzo duże możliwości wyboru kolorów, wzorów, zdobień i faktur. Dzięki temu drewnopodobne skrzydło drzwiowe z płyty MDF cieszy się bardzo dużą popularnością.

Drzwi szklane – obecność przeszkleń jest w ostatnich latach bardzo popularna. Drzwi wykonane z tego materiału efektywnie doświetlają wnętrza i wizualnie je powiększają. Hartowane szkło nadaje się do produkcji drzwi rozwieralnych, jednak największą popularnością cieszą się drzwi przesuwne pokojowe. Ich niebanalny wygląd świetnie komponuje się w aranżacjach zainspirowanych stylem nowoczesnym. Szklane skrzydło drzwiowe może być w pełni przezroczyste, matowe lub barwione. W ofertach sprzedaży znajdziemy także produkty z ozdobnymi grafikami. Biorąc pod uwagę wykorzystanie tego materiału, musimy jednak pamiętać o konieczności częstej pielęgnacji. Szklane drzwi przesuwne pokojowe bardzo szybko się brudzą, a co za tym idzie, utrzymanie ich w idealnej czystości może być dość problematyczne. Dodatkową niedogodnością okazują się wysokie ceny zakupu.

Drzwi z tworzyw sztucznych – najczęściej dostępne w wersjach przesuwnych oraz harmonijkowych. Są lekkie, łatwe do utrzymania w czystości i odporne na zabrudzenia. Skrzydło drzwiowe z tworzywa sztucznego może być też dość tanie w zakupie. Niestety nie jest w stanie wytłumić hałasów ani zapewnić poczucia prywatności. Większość tworzyw sztucznych nie jest też zbyt odporna na uszkodzenia mechaniczne, a ich powierzchnia łatwo pęka i niszczeje. Dlatego skrzydła drzwiowe z tworzyw sztucznych nie zdobyły jeszcze popularności.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze modele drzwi wejściowych

Drzwi wejściowe są wizytówką każdego domu. Zastanawiasz się jaki model wybrać? Poznaj najczęściej wybierane modele drzwi wejściowych.

Drzwi wewnętrzne prawe czy lewe?

To częsty dylemat, przed którym stajemy, wybierając drzwi rozwieralne. Kierunek otwierania się drzwi powinien być uzależniony od specyfiki pomieszczeń i ich przeznaczenia użytkowego. Podczas planowania kierunku otwierania się drzwi, warto zwrócić uwagę na rozmieszczenie poszczególnych skrzydeł. Drzwi prowadzące do sąsiadujących pomieszczeń nie powinny na siebie zachodzić ani wzajemnie blokować. Dlatego w przypadku ciasnych lub szczególnie wąskich korytarzy najlepiej będzie wybrać skrzydła drzwiowe, które otwierają się do środka. Odwrotnie postąpimy w przypadku szczególnie małych pomieszczeń, do których prowadzi większy korytarz. W takich sytuacjach drzwi powinny otwierać się na zewnątrz, co zwiększy wolną powierzchnię użytkową w pomieszczeniu.

Planowanie kierunku otwierania się drzwi powinno być zawsze dokładnie przemyślane. Ważną decyzją jest też wybór drzwi prawych lub lewych. Drzwi lewe to takie, które otwierają się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Stając przy wejściu mamy wtedy zawiasy po lewej stronie, a klamkę po prawej. W drzwiach prawych klamka znajduje się po stronie lewej, a zawiasy po prawej. Otwarcie skrzydła drzwiowego następuje w kierunku odwrotnym do ruchu wskazówek zegara.

Wybierając drzwi prawe lub lewe, kierujmy się własnym komfortem użytkowym. Najistotniejsza będzie tutaj lokalizacja włączników światła. Unikajmy sytuacji, w której skrzydło drzwiowe otwiera się w kierunku włączników i blokuje do nich dostęp. W tym przypadku będziemy musieli za każdym razem obchodzić drzwi, by zapalić lub zgasić światło.  Z oczywistych względów będzie to wpływało na zmniejszenie komfortu użytkowania pomieszczenia.

Drzwi do zadań specjalnych

Kluczowym aspektem wyboru drzwi jest ich przeznaczenie użytkowe. Inaczej wybieramy skrzydło drzwiowe do dużego pokoju dziennego, a inaczej do łazienki czy sypialni. Drzwi do łazienki muszą zapewniać poczucie prywatności użytkowników. Dlatego warto zrezygnować z dużych przeszkleń. Zamiast nich zwróćmy uwagę na systemy, które ułatwią odprowadzanie powietrza. Typowe drzwi do łazienki posiadają przy dolnej krawędzi tuleje, kratki wentylacyjne bądź podcięcie wentylacyjne, które ułatwia cyrkulację powietrza. Dobrym przykładem produktów łazienkowych będą pełne drzwi Porta London i drzwi DRE Clasic 20 z niewielkim przeszkleniem na górze.

Obecność przeszkleń będzie też ważna w przypadku drzwi, np. drzwi Porta czy drzwi DRE, wiodących do sypialni. Wybierając eleganckie drzwi drewniane z szybą zwróćmy uwagę na tryb życia domowników. Zapalone światła w korytarzu i odgłosy rozmów nie sprzyjają wypoczynkowi. Pełne drzwi wewnętrzne, także jako drzwi do łazienki, zapewniają lepsze wytłumienia akustyczne, a jednocześnie zabezpieczają wnętrze przed światłami z innych pomieszczeń, dlatego w wielu przypadkach będą najwygodniejszym rozwiązaniem.

Zupełnie inaczej wygląda kwestia wyboru drzwi do salonów, pokoju dziennego czy strefy kuchennej. Tutaj obecność przeszkleń jest bardzo wskazana. Przeszkolone drzwi wewnętrzne czy drzwi zewnętrzne przepuszczają światło i wyglądają bardzo efektownie.  Szklane drzwi przesuwne pokojowe, czy duże skrzydło drzwiowe z przeszkleniami świetnie komponują się w aranżacjach nowoczesnych.  Możemy je wykorzystać w pomieszczeniach o dowolnej powierzchni użytkowej.

Konserwacja i utrzymanie w czystości

Wybierając zarówno drzwi wewnętrzne, jak i drzwi zewnętrzne, zwróćmy uwagę na konieczność ich konserwacji i zasady utrzymania w czystości. Najłatwiejsze w pielęgnacji będą skrzydła z płyt MDF i HDF. Wszelkie zabrudzenia pojawiające się na ich powierzchni możemy w łatwy sposób oczyścić za pomocą wilgotnej szmatki z dodatkiem zwykłego płynu do mycia naczyń. W przypadku drzwi z naturalnego drewna warto natomiast stosować bardziej specjalistyczne preparaty ochronne, dedykowane do tego materiału. Nie zaleca się mycia drewna na mokro, bowiem może to doprowadzić do nadmiernego zwiększenia poziomu wilgoci. Drzwi drewniane wymagają też okresowej konserwacji. Raz na 4-5 lat warto odświeżyć ich powłokę nową farbą lub preparatem ochronnym.

Jeszcze więcej problemów sprawią nam drzwi ze szkła. Warto pamiętać, że na szkle szybko widać nawet najdrobniejsze zacieki, osad z kurzu czy ślady palców. Dlatego szklane drzwi wymagają regularnego czyszczenia. Możemy tu zastosować takie same preparaty, których używamy podczas mycia okien bądź szklanych kabin prysznicowych.

Jakie są ceny drzwi wewnętrznych?

Tanie wewnętrzne drzwi pokojowe z jednym skrzydłem kosztują ok. 300 zł.  Do ceny zakupu skrzydła trzeba doliczyć koszt ościeżnicy i akcesoriów dodatkowych. Za lepszej jakości produkty z drewna zapłacimy powyżej 800 zł. W podobnej cenie nabędziemy dobrej jakości drzwi harmonijkowe i niewielkie drzwi przesuwne. Jednak górna cena zakupu może osiągnąć nawet powyżej 2 500 zł. Najdroższe w zakupie są skrzydła bezprzylgowe, produkowane na indywidualne zamówienie. Ceny ich zakupu są często porównywalne z wydatkiem, który trzeba przeznaczyć na dobrej jakości drzwi zewnętrzne. Największym wydatkiem będą dwuskrzydłowe drzwi przesuwne. Za modele szklane o szerokości 200-240 cm trzeba zazwyczaj zapłacić ok. 3 000 zł. Najważniejsze jednak, to aby producent drzwi i okien drewnianych był sprawdzony i pewny. Jeśli nadal zastanawiasz się nad tym, jakie drzwi wybrać, być może twoje wątpliwości rozwieje artykuł: Drzwi tradycyjne czy przesuwne? Co wybrać do domowych pomieszczeń?

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii drzwi