Rodzaje elementów ażurowych do wnętrz

Myśląc o elementach ażurowych we wnętrzach najczęściej przychodzą na myśl drzwi ażurowe lamelowe wykonane z drewna sosnowego lub płyt MDF. Kolejnym popularnym produktem są fronty ażurowe, które mogą pełnić rolę frontów meblowych lub elementów dekoracyjnych. Jednak na rynku jest dostępny szeroki wybór również innych elementów ażurowych, które zdobią wnętrze mieszkania.

Najpopularniejszym zastosowaniem są drzwiczki ażurowe wykorzystywane jako przegrody pomiędzy pomieszczeniami oraz drzwi ażurowe do szaf, regałów i innych mebli.

Wykorzystanie drzwi ażurowych, pozwala wprowadzić do wnętrza lekkość i dodać nieco elementów dekoracyjnych. Zaletą stosowania drzwi ażurowych jest ich niezwykle łatwy montaż, duża paleta wzorów do wyboru oraz funkcjonalność.

Do niewielkich pomieszczeń można wykorzystać drzwi ażurowe przesuwne lub drzwi harmonijkowe (żaluzjowe), które pozwolą zaoszczędzić sporo miejsca. Najlepiej prezentują się produkty ażurowe sosnowe, jednak często stosowane są również inne materiały.

Drzwiczki ażurowe lub drzwi ażurowe przesuwne można z powodzeniem zamontować jako front szafy wnękowej. Fronty ażurowe mogą służyć do stworzenia przegród, oddzielając fragment przestrzeni - na przykład jadalnie od kuchni lub kuchnię od salonu.

Drzwi ażurowe dostaniemy w większości marketów budowlano - wykończeniowych. Dostępne są w różnych rozmiarach (można zamówić też drzwi ażurowe na wymiar), o naturalnej barwie drewna lub barwione czy lakierowane. Szczególnie popularne są drzwi ażurowe białe , możemy nabyć je również przez internet.

Stylowe drzwi do Twojego domu - sprawdź ceny!

Jednak jeśli szukamy ażurowych elementów dekoracyjnych, lepszym pomysłem będzie odwiedzenie pracowni stolarskiej. Część z nich oferuje swoje usługi również przez internet. Mamy do dyspozycji między innymi przepiękne ażurowe drewniane osłony i obudowy grzejników, obrazki ażurowe na ściany czy wezgłowia łóżek.

Akcesoria meblowe i dekoracyjne to również panele ścienne, gzymsy ażurowe oraz elementy ozdobne do szafek czy regałów. Ażurowe sosnowe lub lipowe meble mają ozdobną ornamentykę i będą świetnie korespondować ze stylem rustykalnym czy ludowym.

W pracowniach stolarskich dostaniemy również bardzo oryginalne i nietuzinkowe fronty ażurowe na przykład jako fronty zabudowy pod schodami lub w formie ażurowych paneli. Sztuka rzemieślnicza ażurów i koronek drewnianych nadal funkcjonuje z powodzeniem. Produkowane masowo drzwiczki ażurowe z Castoramy nigdy nie zastąpią stworzonego z pasji majstersztyku dekoratorskiego.

Ceny  różnych modeli drzwi ażurowych

Drzwiczki ażurowe o różnych wymiarach dostaniemy między innymi w sieci sklepów budowlano - dekoratorskich Leroy Merlin. Do dyspozycji mamy  drzwi ażurowe sosnowe w pięćdziesięciu różnych wariantach niemalowanych, oraz drzwi ażurowe białe w trzydziestu odsłonach. Te ostatnie zostały głównie wykonane z płyt MDF.

Drzwi ażurowe sosnowe niemalowane kosztują w sklepach Leroy Merlin od 14 do 130 złotych w zależności od wymiarów. Za cenę 14 złotych nabędziemy drzwiczki ażurowe floorpol które mogą zostać zamontowane do niewielkiej szafeczki. Ich wymiary to 29 na 43 centymetry. Drzwiczki ażurowe floorpol nadają się do malowania lub lakierowania.

Drzwi ażurowe o największych rozmiarach kosztują w sklepie Leroy Merlin 129 złotych. Są to drzwiczki ażurowe floorpol o wymiarach 59 na 242 centymetry. Zostały wykonane w surowym drewnie sosnowym, istnieje możliwość malowania lub lakierowania.

W asortymencie marketu dostępne są ponadto drzwi ażurowe białe. Zdecydowana większość z tych produktów została wykonana z płyty MDF. Drzwi ażurowe białe zakupimy w cenie od 20 do 250 złotych w zależności od wymiarów. Produkty Floorpol mogą służyć zarówno  jako meblowe fronty ażurowe, lub jako elementy jedynie dekoracyjne.

Drzwi ażurowe z surowego drewna dostaniemy także w marketach Castorama. Są to w głównej mierze drzwiczki ażurowe z przeznaczeniem do zabudowy wnęk i samodzielnej budowy szaf wnękowych. Można je malować na dowolny kolor.

Drzwi ażurowe są świetnym rozwiązaniem, wygląd, zastosowanie, rozwiązania, producenci, ceny, wady oraz zalety
Drzwi ażurowe - ceny, zastosowanie, najlepsze modele

Ciekawym produktem są drzwiczki ażurowe 2013 X 494 mm, które kosztują 94 zł. Ten model ze względu na swoje dość znaczne gabaryty może zostać wykorzystany jako przegroda pomieszczeń oraz zabudowa wnęk na garderobę. Ten model może posłużyć jako drzwi szafy, schowka oraz jako front meblowy. Istnieje możliwość montażu na zawiasy oraz na szyny, więc mogą to być drzwi ażurowe przesuwne.

W zależności od modelu oraz wysokości i szerokości cena tych produktów w marketach Castorama oscylują w granicach od 15 do 135 złotych.

Materiał z którego zostały wykonane drzwi ażurowe do nabycia w Castoramie to drewno sosnowe surowe. W tym samym markecie zakupimy w atrakcyjnych cenach ponadto różnorodne akcesoria meblowe, oraz drzwi harmonijkowe. Drzwi harmonijkowe oferowane w Castoramie to w przeważającej większości elementy z tworzyw sztucznych i PCV.

Drzwi harmonijkowe to niezła alternatywa dla zwykłych drzwiczek ażurowych. Jednak najczęściej drzwi harmonijkowe ze względu na wykorzystanie do ich produkcji tworzyw sztucznych nie prezentują się tak dobrze jak drzwi ażurowe z drewna. Drzwi tego typu nabędziemy za cenę od kilkudziesięciu do dwustu złotych. 

Duży wybór produktów ażurowych z prezentowanego zakresu, znajdziemy także odwiedzając markety budowlane Obi. Drzwi ażurowe w Obi to produkty z drewna sosnowego. Ceny w zależności od szerokości i wysokości od kilkunastu do stu kilkudziesięciu złotych. W Obi dostaniemy również po przystępnych cenach akcesoria meblowe, w tym półki i szyny montażowe. Jeśli zdecydujemy się na drzwi ażurowe przesuwne znajdziemy tam całą plejadę szyn do budowy regałowych systemów oraz montażu drzwi garderoby.

Jeśli szukamy rozwiązań popularnych mamy szeroki wachlarz możliwości. Każdy z większych marketów budowlano - wykończeniowych ma tego typu asortyment w sprzedaży.  Jednak drzwi ażurowe białe, drzwi harmonijkowe czy fronty ażurowe z marketów są dość proste i niezbyt się wyróżniają. Jeśli szukamy bardziej oryginalnych produktów powinniśmy zwrócić uwagę na oferty pracowni stolarskich i rzemieślniczych.

Jeżeli chodzi o marki drzwi ażurowych, najpopularniejszą marką w marketach budowlanych jest Classen.

Drzwiczki ażurowe i elementy dekoracyjne w pracowniach stolarskich

Jeżeli szukamy nietuzinkowych rozwiązań do naszego domu czy mieszkania, nasze kroki powinniśmy skierować nie do marketów i drzwi ażurowych produkowanych na masowa skalę, a do pracowni rzemieślniczych. Tam ceny nie będą tak zadowalające, jednak możemy nabyć prawdziwe perełki które zachwycają oryginalnym wzornictwem.

Szerokie spektrum produktów, również tych na indywidualne zamówienie, sprawia, że każdy esteta dobierze elementy które spełnią jego oczekiwania. Niezależnie czy potrzebujemy drzwi ażurowe białe na garderobę, czy jedynie elementy dekoracyjne, w pracowniach znajdziemy fachowe doradztwo.

Wśród ludzi, którzy podchodzą do swojego fachu z sercem, odnajdziemy wyczucie smaku, proporcji i stylu. Często są to zakłady o wieloletniej tradycji przekazywanej z ojca na syna. Częstokroć pracownie stolarskie oferują profesjonalne usługi od projektowania produktu, przez jego wyrób aż po montaż w domu klienta.

Cenniki poszczególnych realizacji są dostępne po indywidualnym zapytaniu ofertowym, gdyż każdy projekt jest inny i wymaga odmiennego traktowania.

Stylowe drzwi do Twojego domu - sprawdź ceny!

W pracowniach stolarskich oprócz dedykowanych drzwi ażurowych możemy zamówić obrazy ażurowe, listwy i gzymsy, ozdobne kafle, drzwi harmonijkowe oraz ażurowe meble. Aranżacja wnętrza z wykorzystaniem tak pięknie wykonanych drewnianych elementów to czysta przyjemność.

W niektórych sklepach dekoratorskich (również on-line) możemy nabyć produkty które stanowią kompromis pomiędzy sztuką rzemieślniczą a masową produkcją. Przykładem takich produktów są panele ażurowe o bardzo ciekawych wzorach. Wykonane z drewna lub płyt MDF będą stanowić bardzo dekoracyjną przegrodę dowolnego pomieszczenia. Cena tych produktów zaczyna się kwotą kilkuset złotych.

Panele ażurowe można wykorzystać nie tyko jako przegrodę w pomieszczeniach. Bardzo dobrze będą się prezentować jako ozdoba balkonu oraz element zdobniczy elewacji budynku.

Dostępne są rozmaite wykończenia paneli ażurowych. Między innymi mamy do dyspozycji panele surowe, w satynie, macie oraz wykończone na wysoki połysk. Bardzo duża różnorodność wymiarów pozwoli dobrać model do naszych preferencji. Panele ażurowe mogą służyć również jako elementy dekoracji naściennej.

Wady i zalety drzwi, paneli i frontów ażurowych

Drzwi ażurowe posiadają bardzo wiele zalet, o niektórych wspomnieliśmy na wstępie. Nie można zaprzeczyć że posiadają walory dekoracyjne i można je zamontować w każdym wnętrzu. Drzwi ażurowe białe lub z surowego drewna zapewniają doskonałą cyrkulacje powietrza. Dotyczy to szaf, kredensów i wnęk gdzie przepływ powietrza powinien być utrzymany na odpowiednim poziomie.

Drzwiczki ażurowe lub drzwi ażurowe przesuwne wykonane z surowego drewna można lakierować lub malować na dowolny kolor. Nadają się zarówno do renowacji starych mebli, jako przegrody lub mogą służyć do zabudowy. Szerokie zastosowanie jest ich wielkim plusem.

Zaletami jest również bardzo łatwy, bezproblemowy montaż oraz elastyczne wymiary do wyboru w standardzie. Możliwość wykonania indywidualnych zamówień w warsztatach rzemieślniczych również może być poczytywana na plus.

Jednak ażury posiadają również sporo wad. Problemem jest ich czyszczenie, które ze względu na charakterystyczne zakładki nie należy do prostych i przyjemnych czynności. Przepływ powietrza miedzy wnętrzem szafy a pomieszczeniem jest z jednej strony pozytywnym aspektem, jednak do wnętrza szafy przedostaje się siłą rzeczy więcej kurzu.

Stosunkowo delikatne drzwi ażurowe przesuwne a nawet drzwi harmonijkowe mogą się z czasem wypaczyć, co może uniemożliwić poprawne ich przesuwanie i rozsuwanie.

Kupując elementy ażurowe które mają za zadanie wzbogacić dekoracyjnie nasz dom wybierajmy produkty wysokiej jakości z naturalnego drewna. Płyty drewnopochodne mają często tendencje do odkształcania, szczególnie jeśli są niskogatunkowe.

ikona podziel się Przekaż dalej