Drzwi wewnętrzne - rodzaje ościeżnic, budowa i materiały

Funkcje techniczne ościeżnicy drzwi zewnętrznych i wewnętrznych

W przypadku drzwi wychylnych, ościeżnica (futryna) pełni ważną funkcję utrzymywania zawiasów drzwi. Są one zamocowane do jednego z dwóch pionowych elementów ościeżnicy, czyli stojaka, a następnie połączone ze skrzydłem drzwi. Zawiasy umożliwiają wychylanie się skrzydła drzwi wokół osi pionowej. Ościeżnice utrzymują też ciężar skrzydła drzwi.

W drzwiach jednoskrzydłowych po przeciwnej stronie zawiasów znajduje się tak zwana belka zamkowa – pionowy element z otworami, w które wchodzi zatrzask zamka i rygiel. Wiele modeli ościeżnic posiada uszczelkę drzwiową, dzięki której skrzydło szczelnie się domyka. Szczelność drzwi jest ważną cechą zarówno ze względu na oszczędność energii cieplnej, która nie przenika przez szczeliny, jak i dźwiękoszczelność, zapewniającą większy komfort mieszkania.

Ze względów czysto funkcjonalnych montaż drzwi czy to drewnianych, czy stalowych byłby możliwy na jednym pionowym elemencie ościeżnicy, tam, gdzie planowane są zawiasy drzwiowe. Niemniej jednak w budownictwie mieszkaniowym dominuje rama okalająca – dwa stojaki (elementy pionowe) są połączone z nadprożem i progiem. Montaż ościeżnicy ma więc również znaczenie estetyczne, obustronna rama wokół otworu w ścianie dobrze wygląda, nawet jeśli nie jest ze względów technicznych konieczna.

Ten aspekt estetyczny jest dla wielu właścicieli mieszkań tak ważny, że ościeżnice są montowane w otwory w ścianie również wtedy, gdy z założenia nie będzie tam drzwi. Funkcja ościeżnicy polega jedynie na dekoracyjnym obrobieniu otworu, podobnie jak w przypadku drzwi przesuwnych zawieszonych powyżej nadproża. Zdarza się też, że ościeżnice są redukowane do technicznego minimum; tam, gdzie wygląd nie jest bardzo ważny, na przykład w piwnicy albo przy szczególnie grubych ścianach.

Rodzaje ościeżnic w zależności od materiału i konstrukcji

Nowoczesne drzwi zewnętrzne pełnią zwykle funkcję antywłamaniową. Do stalowych drzwi Dierre, Voster albo Porta odpowiednia będzie ościeżnica stalowa. Do drzwi konstrukcji aluminiowej stosuje się aluminiowe ościeżnice. Tam, gdzie wymagana jest głównie estetyka, szczelność i ochrona przed hałasem, a nie zabezpieczenie przed włamaniem, ościeżnice są wykonywane z drewna, tworzyw sztucznych albo jako wieloskładnikowe.

Ościeżnice drewniane wykonuje się z drewna klejonego, takiego samego jak zastosowane do budowy skrzydła drzwi. W przypadku ościeżnic wieloskładnikowych są to profile aluminiowe połączone kompozytem albo drewniane ze stalowym płaszczem.

Ze względu na konstrukcję można wyróżnić:

  • Ościeżnice stałe – o szerokości dostosowanej do standardowej grubości ściany. Są trudniejsze w montażu, ponieważ muszą być dokładnie dobierane do konkretnej ściany.
  • Ościeżnice regulowane – w pewnym zakresie szerokość ościeżnic może być regulowana. Ma to szczególne znaczenie w przypadku ścian o nietypowej grubości, na przykład w starych budynkach. Ościeżnice regulowane są bardziej uniwersalne od stałych i łatwiejsze w montażu.
  • Ościeżnice nakładkowe – zamontowane wyglądają podobnie jak ościeżnice regulowane. Są nakładane na stare ościeżnice, zmieniając ich wygląd. A może zainteresuje cię także ten artykuł o regulacji drzwi zewnętrznych?

Drzwi wewnętrzne a ościeżnice nakładkowe – praktyczna zmiana wyglądu starych futryn

Modernizacja drzwi bez wykuwania starych ościeżnic

Wymiana ościeżnic w domu wiąże się na ogół z uciążliwym burzeniem części ściany, hałasem i nieuchronnie osiadającym wszędzie pyłem. Wiele firm produkujących drzwi wewnętrzne i zewnętrzne, jak na przykład Voster albo Porta, ma również w ofercie ościeżnice nakładkowe. Uwzględniając wymiary drzwi wewnętrznych można kupić w komplecie nakładki, które ukryją stare elementy.

Szczególnym problemem są stosowane kiedyś powszechnie w budownictwie ościeżnice metalowe. Solidnie zamocowane w ścianach i posadzkach wymagają poważnych zabiegów związanych z ich wymianą. Zniszczeniu ulega wykładzina ścian i podłogi w obrębie otworów drzwiowych. Rozwiązaniem tego problemu jest ościeżnica nakładkowa, której cena nie jest wygórowana, a montaż prosty, bez kłopotliwego remontu mieszkania. 

Ościeżnice nakładkowe mogą być stosowane w różnych typach drzwi, zarówno wychylnych, jak i przesuwnych i łamanych. Różne mogą być też wymiary drzwi wewnętrznych. Dotychczasowe skrzydło (drzwi Dierre, Porta, Gerda itp.) może pozostać, albo być wymienione na inne w typowych wymiarach. Producenci zapewniają rozmaite kolory, materiały i wzory nakładek na ościeżnice.

Stylowe drzwi do Twojego domu - sprawdź ceny!

Przykłady ościeżnic nakładkowych i ich cena

  • Ościeżnica regulowana nakładkowa Voster – dostępna w kilkunastu kolorach z dwoma albo trzema zawiasami. Cena od 310 zł.
  • Ościeżnica nakładkowa Porta RENOVA – można ją montować w pomieszczeniach już wykończonych, jest dostępna w szerokiej palecie kolorw i wymiarów. Cena ok. 630 zł.
  • Ościeżnica regulowana nakładkowa DRE – cena ok. 350 zł.

Ościeżnice nakładkowe – pełne zalet z jednym mankamentem

Dzięki zastosowaniu ościeżnic nakładowych można uniknąć kłopotliwego i kosztownego remontu. Zamiast wymiany istniejących futryn drzwiowych, wystarczy montaż dopasowanych nakładek. Przy niewielkim nakładzie pracy powstaje nowoczesny wygląd drzwi.

Ościeżnica nakładkowa posiada pewną wadę, która czasem może mieć istotne znaczenie. Nakładki posiadają określoną grubość i po ich nałożeniu może się okazać, że wymiary drzwi wewnętrznych muszą zostać skorygowane. Wysokość otworu drzwiowego zostanie zmniejszona o kilkanaście milimetrów, a szerokość – dwa razy więcej (dwa pionowe elementy).

ikona podziel się Przekaż dalej