Jakie ościeżnice? Ościeżnica regulowana kontra ościeżnica stała

Ościeżnica regulowana

Jak sama nazwa wskazuje, ościeżnica regulowana posiada możliwość regulacji wymiarów. Chodzi tu o grubość, którą można dopasować do niemal każdego muru. Wymiary ościeżnic regulowanych umożliwiają montaż na murach o minimalnej grubości 7,5 cm. Możemy bez trudu zamontować je przy ścianach o większych grubościach, ościeżnica regulowana dopasuje się do ich wymiarów. Regulowana ościeżnica to rozwiązanie warte rozważenia.

Montaż ościeżnic regulowanych jest szczególnie polecany w miejscach, w których ściany nie trzymają wymiarów. Dobrze dopasowana ościeżnica regulowana zamaskuje wszelkie nierówności i sprawi, że drzwi wewnętrzne lub drzwi zewnętrzne zyskają estetyczną prezencję. Futryny regulowane będą też praktycznym rozwiązaniem podczas prac remontowych. W tym przypadku możemy bez problemu usunąć stare ościeżnice stalowe lub drewniane i zastąpić je futryną regulowaną. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musimy maskować nierówności pozostałych po demontażu starych ościeżnic. Sprawdź także, jak przebiega montaż drzwi z ościeżnicą.

Niestety futryny regulowane mają także pewne ograniczenia. Montaż ościeżnic możemy przeprowadzić jedynie na ścianach o grubości większej niż 7,5 cm. Ograniczeniem jest także obecność sąsiedniej, przeciwległej ściany, która znajduje się bezpośrednio przy otworze w murze. W tym przypadku futryny regulowane nie zdadzą egzaminu, a ich montaż będzie niemożliwy. Jedynym rozwiązaniem stają się wtedy stała futryna do drzwi.

Ościeżnica stała

Jest najbardziej popularnym, tradycyjnym rozwiązaniem. Nie posiada możliwości regulacji, jednak dobrze sprawdzi się w niemal każdym domu i mieszkaniu. Jeśli zastanawiasz się, jakie ościeżnice wybrać, weź pod uwagę możliwości wykorzystania produktów stałych.

Stałe wymiary ościeżnic dobrze sprawdzają się w przypadku dobrze wyrównanych ścian. Mogą sprawdzić się zarówno na drzwi zewnętrzne, jak i na drzwi wewnętrzne. Brak możliwości regulacji często sprawia pewne trudności. Montaż ościeżnic stałych na nieodpowiednio wyrównanych ścianach może wymagać zastosowania dodatkowych elementów, które zamaskują miejsca połączeń. W przeciwnym wypadku stała futryna do drzwi nie zapewni odpowiedniej estetyki wykończenia.

Stałe wymiary ościeżnic umożliwiają montaż przy murach o standardowej grubości 6 i 10 cm. Montaż ościeżnic będzie także możliwy w przypadku ulokowania otworu tuż przy przeciwległej ścianie. Czasami stała futryna do drzwi jest jedynym, możliwym do zrealizowania rozwiązaniem.

Prawidłowy montaż ościeżnic

Montaż ościeżnic stałych

Zastanawiając się, jakie ościeżnice wybrać, warto zwrócić szczególną uwagę na specyfikę montażową. Stała futryna do drzwi jest rozwiązaniem uniwersalnym, jednak może przysporzyć wielu problemów montażowych.

Montaż w świetle ościeżnicy warto rozpocząć dopiero po wykończeniu posadzek i nawierzchni podłogowych. Futryna do drzwi powinna zostać umieszczona w uprzednio przygotowanym otworze. Sprawdź także porady, jak zamontować drzwi krok po kroku.

Pierwszym krokiem montażowym jest połączenie pionowych belek z belką poziomą. Łączenie najczęściej wykonuje się przy użyciu wkrętów. Wszystkie elementy muszą być przytwierdzone pod kątem prostym. Brak dokładności na tym etapie prac poskutkuje późniejszymi problemami z dopasowaniem w szerokość otworu w murze.

Regulowanie i montaż ościeżnic stałych robi się wyłącznie w czasie zakładania drzwi. Wtedy trzeba dokładnie wybrać wymiary ościeżnic.
Ościeżnice regulowane i stałe - ceny, wymiary, montaż

W kolejnym kroku upewniamy się, czy wymiary ościeżnic zostały dobrze dopasowane. Następnie unieruchamiamy futrynę za pomocą klinów lub uchwytów montażowych. Dzięki temu ułatwimy sobie montaż w świetle ościeżnicy.

Finalnym krokiem będzie ustawienie ościeżnicy, wkręcenie do ścian kołków rozporowych i dokręcenie futryny. Następnie możemy już wstawić w zawiasy drzwi wewnętrzne lub drzwi zewnętrzne i ocenić jakość wykonania. Jeśli montaż przebiegł poprawnie możemy dokręcić futrynę na stałe. W niektórych przypadkach konieczne będzie też uzupełnienie szczelin pomiędzy ścianą, a futryną. Używamy do tego pianki wysokoprężnej. Po jej zaschnięciu usuwamy kliny.

Montaż ościeżnic regulowanych

Ościeżnica regulowana nie sprawia tak dużych problemów montażowych, jak jej stałe odpowiedniki. Tego rodzaju produkty przytwierdzamy do ściany przy użyciu dybli lub pianki montażowej.

Pierwszy etap prac polega na połączeniu pionowych belek z belką poziomą. Następnie usztywniamy futrynę (a w zasadzie jej część bazową) i wkładamy ją w szerokość otworu w murze. Całość przytwierdzamy do ściany pianką montażową.

Ościeżnica regulowana nie wymaga maskowania szczelin przy murze. Po zdemontowaniu rozpórek wystarczy jedynie zamontować docięty na wymiar panel regulowany. Następnie łączymy go z pionową i poziomymi listwami maskującymi. Na koniec przytwierdzamy na stałe do umieszczonej na szerokość otworu w murze bazy. A może zainteresuje cię także cennik montażu drzwi?

Stylowe drzwi do Twojego domu - sprawdź ceny!

Drewno czy stal - jakie ościeżnice do domu i mieszkania?

Ościeżnica drewniana – właściwości oraz cena zakupu

Ościeżnica drewniana jest zazwyczaj wykonana z drewna klejonego. Jej barwa może być identyczna, jak kolor skrzydeł drzwi.  Dobrze dopasowane ościeżnice drewniane zapewniają wysoki poziom estetyki i świetnie sprawdzają się zarówno do drzwi wewnętrznych, jak i zewnętrznych.

Jeśli zastanawiasz się, jakie ościeżnice wybrać do skrzydeł wejściowych, zwróć uwagę na parametry drewna. Ościeżnica drewniana może być stale narażona na działanie zmiennych temperatur oraz podwyższonej wilgotności. Dlatego wybierając tego typu produkt musimy pamiętać o okresowej konserwacji.

Drewniane ościeżnice są bardzo popularne we wnętrzach budynków mieszkalnych. Zapewnią wysoki poziom estetyki i elegancko komponują się z elementami wyposażenia budynku.

Ościeżnice stalowe – możliwości zastosowania i cena

Przeważnie wykonuje się je ze stalowej blachy ocynkowanej o grubości od 1,2 do 1,5 mm. Ościeżnice stalowe mogą być wykończone farbą kryjącą lub okleiną. Oba rozwiązania zapewniają elegancką stylistykę wykończenia.

Warto wspomnieć, że ościeżnice stalowe dobrze radzą sobie ze zmiennymi warunkami pogodowymi i podwyższonym poziomem wilgotności powietrza. Dlatego dobrze sprawdzą się do drzwi zewnętrznych.

Dobrej jakości ościeżnice stalowe dedykowane do drzwi zewnętrznych posiadają wkładki z materiałów o właściwościach termoizolacyjnych. Warto zwrócić na to uwagę przed dokonaniem zakupu, bowiem za właściwości izolacyjne drzwi odpowiada zarówno skrzydło, jak i futryna.

Ile kosztują ościeżnice?

Futryna do drzwi jest z reguły sprzedawana wraz ze skrzydłem. Dzięki temu jesteśmy w stanie dokonać najkorzystniejszego (z ekonomicznego punktu widzenia) zakupu. Jednak wielu inwestorów decyduje się także na dokonanie zakupów oddzielnych.

Określając ceny zakupu, warto zwrócić uwagę na wymiary ościeżnic (grubość, wysokość, szerokość w świetle ościeżnicy). Najtańsze w zakupie okażą się ościeżnice stałe, wykonane z metalu. Cena najtańszych produktów pozbawionych wkładki termoizolacyjnej rozpoczyna się już od 50 zł. Za lepszej jakości produkt zapłacimy ok. 90 do 200 zł.

Nieco droższe w zakupie mogą okazać się drewniane ościeżnice stałe. Tańsze futryny do drzwi wewnętrznych nabędziemy już od kwoty 70 zł. Za lepszej jakości futryny trzeba już zapłacić 170 – 350 zł.

Jeszcze droższa w zakupie może być regulowana futryna do drzwi. Za najtańsze, drewniane lub stalowe produkty dopasowane do drzwi o szerokości 80 do 100 cm przyjdzie nam zapłacić przynajmniej 80 zł. Lepszej jakości ościeżnica regulowana będzie już kosztować od 250 do 450 zł. Określając orientacyjne ceny zakupu, pamiętajmy, że niestandardowe wymiary ościeżnic wiążą się ze zwiększoną ceną zakupu.

ikona podziel się Przekaż dalej