Prowadnice do drzwi przesuwnych - rodzaje, ceny, opinie, polecane marki
Drzwi przesuwne stały się standardowym elementem wyposażenia nowoczesnych szaf, garderoby, a także pomieszczeń mieszkalnych. Wybierając drzwi, warto zwrócić uwagę na wszystkie elementy. Jednym z nich będą prowadnice do drzwi przesuwnych, które zapewniają płynną pracę całego mechanizmu. Poniżej opiszemy mechanizm drzwi przesuwnych, wyszczególnimy popularne rodzaje prowadnic i wskażemy ceny ich zakupu.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jaki mechanizm drzwi przesuwnych?
Górna szyna do drzwi przesuwnych
Górna szyna do szaf przesuwnych lub drzwi jest dość popularnym rozwiązaniem. Jak sama nazwa wskazuje, suwnica znajduje się na górze. Zazwyczaj jest montowana bezpośrednio do sufitu. Górna szyna podtrzymuje całe drzwi bez konieczności montowania prowadnicy dolnej.
Tego typu system drzwi przesuwnych pozwala na uzyskanie ciekawych efektów wizualnych. Zamontowane na górze rolki do szafy przesuwnej mogą zapewnić cichą i wygodną pracę. Brak dolnej prowadnicy sprawia, że drzwi rozsuwane wyglądają bardziej efektownie, a jednocześnie posiadają szersze możliwości wykorzystania.
Niestety górne prowadnice do drzwi przesuwnych mają także pewne ograniczenia. Możemy zamontować je na stropie, jednak nie ma możliwości montażu na sufitach podwieszanych. W tym przypadku zachodzi ryzyko, że suwnica nie będzie wystarczająco dobrze połączona z sufitem. To z kolei rodzi zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkowników pomieszczenia. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o drzwiach przesuwnych.
Warto także dodać, że górna szyna do szaf przesuwnych i drzwi sprawia, iż wysokość drzwi musi być taka sama, jak wysokość pomieszczenia. Jest to kolejne ograniczenie decydujące o tym, że większość inwestorów wybiera montowane do ściany drzwi rozsuwane.
Dolne prowadnice do drzwi przesuwnych
Mechanizm drzwi przesuwnych może znajdować się także na dole. Zamontowana w podłodze szyna do szaf przesuwnych umożliwi wygodne otwieranie i zamykanie skrzydła. Na górze znajduje się jedynie suwnica stabilizująca.
Umieszczone na dole rolki do szafy przesuwnej mogą zapewnić wygodę użytkowania. Suwnica może także posiadać łożyska cichobieżne, które zapewniają bardzo cichą pracę podczas otwierania i zamykania.
W ofertach sprzedaży znajdziemy różnorodne okucia do drzwi przesuwnych i akcesoria meblowe. Warto dobrać je pod kątem własnych preferencji oraz wymagań konkretnych skrzydeł. A może zainteresuje cię także ten artykuł o drzwiach przesuwnych wewnętrznych.
Dolne i górne prowadnice do drzwi przesuwnych
Drzwi rozsuwane mogą być osadzone na górnej i dolnej prowadnicy przesuwnej. Jest to rozwiązanie dedykowane do drzwi wymagających największej stabilności. Suwnica górna może nadawać się do montażu na suficie lub na ścianie. Z kolei suwnica dolna zostaje przeznaczona do montażu w podłodze.
Mechanizm drzwi przesuwnych łączący prowadnice górne i dolne zapewnia największą stabilność i wysoką funkcjonalność. Szyna do szaf przesuwnych może być wykonana z różnych materiałów, co wpłynie na ostateczne ceny zakupu.
Wybierając system drzwi przesuwnych zwróćmy też uwagę na liczbę torów. Najlepsze opinie zdobywają dwutorowe akcesoria meblowe, które umożliwiają niezależne rozsuwanie dwóch skrzydeł. Jednak w ofertach sprzedaży znajdziemy także trzy lub czterotorowy system drzwi przesuwnych. Jego jedynym istotnym mankamentem może okazać się wyższa cena zakupu. A może zainteresuje cię także artykuł o drzwiach przesuwnych do szaf do zabudowy?
Drzwi rozsuwane, korzyści i cena zakupu
Dlaczego warto wybrać drzwi przesuwne?
Drzwi rozsuwane wyróżniają się dużym komfortem użytkowym. Są szczególnie polecane do pomieszczeń o mniejszych rozmiarach. Brak konieczności uchylania skrzydła drzwiowego zwiększa wolną powierzchnię użytkową i sprawdzi się zarówno w garderobie, pracowni, jak i na korytarzu.
W ofertach sprzedaży znajdziemy cichobieżne łożyska i rolki do szafy przesuwnej, które zapewniają bardzo cichą pracę. Niektóre modele z ramami posiadają ciekawe, estetyczne wykończenie. Okucia do drzwi przesuwnych mogą podkreślać wiodącą stylistykę aranżacyjną i zwiększać walory wizualne.
W ofertach sprzedaży znajdziemy także okucia do drzwi przesuwnych szklanych. Jest to dość nowoczesne rozwiązanie, które świetnie sprawdzi się w luksusowych pomieszczeniach.
Wybierając akcesoria do drzwi przesuwnych warto sugerować się jakością ich wykonania. Najlepsze opinie zdobywają markowe systemy montażowe. Ciekawie prezentuje się oferta firmy Locker, Valcomp, Reno, Hettich, Stanplus czy GTV. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o systemach drzwi przesuwnych.
Ile kosztują prowadnice i rolki do szafy przesuwnej?
Jak już wiemy, akcesoria meblowe są dostępne w dość zróżnicowanych przedziałach kosztowych. Ostateczna cena zależy od jakości materiału użytego do produkcji, specyfiki systemu, a także rozmiarów.
Najlepsze opinie zdobywają prowadnice wykonane ze stali bądź z aluminium. Metalowy system drzwi przesuwnych zapewnia największą trwałość oraz stabilność. Przykładowa, stalowa bądź aluminiowa szyna do szaf przesuwnych o długości 180 cm może kosztować od 50 do 150 zł. Cena okaże się jeszcze wyższa, jeśli mechanizm do drzwi przesuwnych będzie wyposażony w łożyska cichobieżne. Dodatkowym wydatkiem będzie także profil łączący czy bardziej estetyczne okucia do drzwi przesuwnych.
W ofertach sprzedaży znajdzie się też szyna do szaf przesuwnych stworzona z tworzyw sztucznych. Największym atutem owego rozwiązania są atrakcyjne ceny zakupu. Plastikowe akcesoria meblowe zdobywają przychylne opinie użytkowników. Dobrze sprawdzą się w przypadku mniejszych drzwi, które nie generują tak dużych obciążeń. W takiej sytuacji system drzwi przesuwnych mógłby okazać się niepotrzebnym wydatkiem.
Średnia cena plastikowej prowadnicy wynosi ok. 8-15 zł za sztukę o długości 180 cm. Do ceny całkowitej należy także doliczyć akcesoria dodatkowe. Do podstawowego wyposażenia należy profil łączący, domykacz, komplet rolek czy klamry ścienne.
Dobrej jakości profil łączący o długości 180 cm (np. marki Valcomp) może kosztować 40-70 zł/szt. Krótszy profil łączący będzie nieco tańszy. Sprawdź także ten artykuł o drzwiach ażurowych.