Wady i zalety szklanych drzwi

Dobrze dobrane drzwi przesuwne szklane podkreślają nowoczesny charakter wnętrz i dodają im uroku. Ich walory dekoracyjne to niewątpliwie jeden z największych atutów. Drzwi szklane są szczególnie polecane w niewielkich pomieszczeniach. Elegancko doświetlają każdy zakątek, a co za tym idzie, optycznie powiększają przestrzeń. Dobrze radzą sobie z nadmiarem wilgoci i nie przepuszczają jej do następnego pomieszczenia. Drzwi ze szkła hartowanego będą też odporne na zmiany temperatur (podobnie jak szklane kabiny prysznicowe). Więcej na temat szkła hartowanego znajdziesz tutaj.

Niestety szklane drzwi pokojowe nie są wolne od wad. Jednym z mankamentów może być wysoka cena zakupu. Drzwi przesuwne szklane nie zapewniają też optymalnej izolacji akustycznej. Co więcej, nie zagwarantują poczucia prywatności w wydzielonym wnętrzu. Z tego względu nie nadają się jako drzwi do łazienki czy sypialni.

Pewną niedogodnością jest też fakt, że drzwi szklane wewnętrzne wymagają regularnej pielęgnacji. Na szkle widać ślady palców, zacieki i wszelkie zanieczyszczenia, dlatego decydując się na taki produkt, musimy liczyć się z koniecznością częstego mycia.

Gdzie dobrze sprawdzą się drzwi szklane?

Przesuwne szklane drzwi mają wiele możliwości zastosowania. Świetnie sprawdzą się do wydzielenia gabinetu bądź pracowni. Będą też elegancko oddzielać przestrzeń pomiędzy kuchnią a salonem. Drzwi przesuwne szklane możemy wykorzystać do wydzielenia stref kuchni otwartej. Zamknięte drzwi do kuchni odizolują wilgoć i zapach przygotowywanych potraw. Jednocześnie zapewnią dobrą widoczność na strefę jadalną. Po otwarciu przeszkleń otrzymamy otwartą powierzchnię o dużych walorach dekoracyjnych.

Drzwi przesuwne szklane dobrze sprawdzają się także w przypadku łazienek połączonych bezpośrednio z sypialnią. Jednak w tej sytuacji warto zadbać o to, by WC znajdowało się w miejscu niewidocznym z zewnątrz. Niewłaściwe ulokowanie tego elementu białego montażu może zmniejszyć poczucie prywatności.

Dlaczego właśnie drzwi przesuwne?

Drzwi przesuwne szklane to coraz chętniej wybierana propozycja, którą możemy wykorzystać w naszych domach. Największą zaletą, jeśli chodzi o takie drzwi szklane wewnętrzne, jest oszczędność miejsca. Przesuwne drzwi pokojowe nie potrzebują tyle przestrzeni niezbędnej do otwierania. Możemy umieszczać przy nich meble i inne elementy wyposażenia. Połączenie eleganckiego designu szkła i oszczędności przestrzeni drzwi przesuwnych daje nam bardzo ciekawe możliwości aranżacji pomieszczeń. Drzwi szklane wewnętrzne optycznie powiększają i rozjaśniają pomieszczenie. Dzięki temu świetnie sprawdzą się wszędzie tam, gdzie ilość naturalnego światła słonecznego jest nadmiernie ograniczona. Dobrze dobrane skrzydła przesuwne mogą podkreślać stylistykę dekoracyjną i nadawać jej wrażenia luksusu. Drzwi szklane przesuwne nadają się także do łazienki, wzbogacając kabiny prysznicowe o walor dekoracyjny. Tutaj znajdziesz więcej informacji o drzwiach przesuwnych wewnętrznych.

Wzory szkła na drzwiach wewnętrznych

Drzwi szklane mogą być wykonane ze szkła klejonego oraz szkła hartowanego (najczęściej o grubości 8 i 10 mm). Możemy wybierać pomiędzy szkłem matowym, niebieskim, grafitowym, brązowym, szarym lub czysto przezroczystym. Producenci oferują także drzwi przesuwne szklane i tradycyjne, wzbogacone o efektowne zdobienia, które zwiększają walory dekoracyjne. Wzory na przezroczystych szybach są zazwyczaj piaskowane, jednak nie ma żadnych ograniczeń w tym, by na matowym szkle wykonać zdobienia ze szkła w pełni przezroczystego. Możliwości są tutaj niemal nieograniczone, jedynym kryterium jest nasza wyobraźnia i cennik producenta. Wielu z nich wprowadza także do swojej oferty drzwi szklane ze spersonalizowanym nadrukiem. Klient sam decyduje o rodzaju zdobienia - może wybrać daną grafikę z wzornika lub przedstawić własną koncepcję. Cena w pełni spersonalizowanych drzwi może być nieco wyższa, jednak ich walory dekoracyjne będą bardzo duże. Szkło może zostać osadzone w specjalnej ramie (np. drzwi Porta) lub zamocowane bezpośrednio w okuciach. Wybór zależy od naszych preferencji i indywidualnych potrzeb użytkowych.

Stylowe drzwi do Twojego domu - sprawdź ceny!

Wybieramy system jezdny drzwi przesuwnych

Do wyboru mamy dwa solidne jezdne systemy przesuwne. Pierwszy to system profilowy. Składa się z wózków trzymających szybę i schowanych bezpośrednio w szynie. Największą zaletą systemu profilowego jest fakt, że można go przymocować zarówno do ściany, jak i do sufitu. Dzięki temu systemy przesuwne dają możliwość wykorzystania zarówno przy małych drzwiach jednoskrzydłowych, jak i w dużych drzwiach dwuskrzydłowych.

Druga opcja to tak zwany system rurowy. Szyba zostaje zamontowana w specjalnych uchwytach jezdnych, przesuwających się po rurze (przymocowanej do ścian). System rurowy może być bardzo wydajny, jednak nie posiada możliwości osadzenia na suficie.

Oba systemy mogą być bardzo solidne. Wybór zależy od naszych potrzeb i parametrów pomieszczenia. System profilowy lepiej sprawdzi się przy ścianach z płyt kartonowo-gipsowych. W tym wypadku nie mamy możliwości przymocowania systemu jezdnego do ścianki działowej. Jedyną możliwością pozostaje osadzenie profili w suficie.

Drzwi przesuwne czy naścienne?

Drzwi przesuwne mogą chować się w ścianie lub poruszać na zamaskowanych prowadnicach. Oba rozwiązania posiadają swoje wady oraz zalety.

Drzwi przesuwne chowane w ścianę – dostępne w wersji gotowej, przeznaczonej do montażu. Skrzydła drzwi chowają się w specjalnej kasecie, w której znajdują się prowadnice oraz system blokujący. Największą zaletą tego rodzaju produktów jest łatwość montażu. Wystarczy dobrać grubość kasety i zaplanować wolną przestrzeń. Rozmiar na kasetę odpowiada dwukrotności szerokości skrzydła.

Drzwi wewnętrzne chowane w kasecie wyglądają bardzo elegancko. Co więcej, dobrze komponują się w pomieszczeniach o ograniczonej przestrzeni. Nie zajmują powierzchni użytkowej, a przy ścianie można ustawiać meble. Jednak tego typu rozwiązanie dobrze sprawdza się jedynie wtedy, gdy zostanie przewidziane na etapie budowy. Montaż kasety w istniejącym już budynku będzie znacznie bardziej problematyczny. Kasetę możemy co prawda zamontować bezpośrednio na ścianie działowej, bez konieczności poszerzania otworu, jednak pojawi się w ten sposób nieestetyczny uskok o rozmiarach kasety.

Drzwi przesuwne naścienne – to kolejna ciekawa propozycja, która w przypadku drzwi ze szkła zyskuje szczególną popularność. Drzwi nie wsuwają się do ukrytej w ścianie kasety i są przez cały czas widoczne. System przesuwny wykorzystuje prowadnice, które montujemy do ściany (nieco rzadziej do sufitu). Skrzydło drzwiowe zachodzi na ścianę lub zostaje ukryte w specjalnej listwie maskującej. Drzwi naścienne możemy montować na każdym etapie wykończenia lub remontu domu, jednak musimy liczyć się z pewnymi ograniczeniami. Największym będzie brak możliwości zagospodarowania ściany, na którą zachodzi skrzydło drzwiowe. Na owej ścianie nie możemy umieścić obrazu, zastawić jej meblami, ani powiesić eleganckiej dekoracji. Nie jest to problem, jeśli posiadamy przestronne, łatwe do zagospodarowania pomieszczenie, jednak w przypadku szczególnie małych wnętrz takie ograniczenia mogą przysporzyć pewnych trudności aranżacyjnych.

Ile kosztują szklane drzwi przesuwne pokojowe?

Cena zakupu może być bardzo zróżnicowana. Wszystko zależy od specyfikacji drzwi, ich rozmiaru, systemu jezdnego oraz jakości zastosowanego materiału. Za standardowe szklane drzwi przyjdzie nam zapłacić ok. 800 zł. Są to produkty jednoskrzydłowe o szerokości 80-90 cm, jednak większe drzwi szklane czy na wymiar mogą się wiązać ze znacznie wyższym wydatkiem. Za produkty jednoskrzydłowe trzeba zazwyczaj zapłacić 1 500 - 2 000 zł. Dwuskrzydłowe, przesuwne drzwi szklane mogą być jeszcze droższe. Cennik producentów niejednokrotnie dochodzi do kwoty 3 000 zł.

Wybierając szklane drzwi pokojowe warto zwrócić uwagę na producentów Baas Polska, Alpha Glass, Glassform, Uniglass oraz drzwi Porta. W ofercie znajdziemy szklane drzwi uchylne, drzwi przesuwne, daszki szklane i inne ciekawe elementy wykończenia.

Dobór rozmiaru drzwi przesuwnych

Kluczem do uzyskania dobrego efektu dekoracyjnego jest wybór optymalnego rozmiaru drzwi przesuwnych. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, w ofercie sprzedaży znajdują się drzwi jedno- i dwuskrzydłowe. Eleganckie, przesuwne drzwi szklane nie powinny być węższe niż 80 cm. Im szersze przeszklenie, tym lepszy efekt dekoracyjny. Co prawda, w ofertach sprzedaży pojawiają się także węższe drzwi, a cena ich zakupu jest zazwyczaj bardzo atrakcyjna, jednak warto zwrócić uwagę, że zbyt wąskie drzwi utrudnią przestawianie mebli i sprzętów RTV czy AGD. Zbyt wąska wnęka może być też mniej komfortowa w codziennym użytkowaniu, dlatego w większości pomieszczeń najlepiej sprawdzają się drzwi szklane o szerokości 80-110 cm. Taki rozmiar bez problemu dopasujemy zarówno do małego, jak i do dużego pomieszczenia.

W ofertach sprzedaży, np. producenta drzwi Porta, znajdziemy także duże drzwi dwuskrzydłowe. Ich standardowa szerokość waha się pomiędzy 120 a 240 cm. Tak szerokie drzwi szklane wyglądają bardzo efektownie i mogą podkreślić walory każdego salonu, kuchni, gabinetu czy pracowni. Przepuszczają światło pomiędzy dwiema strefami, a dzięki temu optycznie je powiększają. Masa dużych drzwi dwuskrzydłowych będzie dość duża, dlatego trzeba zainwestować w dobrej jakości ościeżnice i systemy prowadzące. Zaleca się także, by montaż został wykonany przez doświadczonych wykonawców. Dzięki temu upewnimy się, że drzwi będą elegancką, a jednocześnie bezpieczną i wygodną w użyciu ozdobą naszego domu lub mieszkania.

O czym jeszcze warto pamiętać przed dokonaniem zakupu?

Przede wszystkim o odpowiednim przygotowaniu. Drzwi szklane mogą stanowić unikalną ozdobę każdego wnętrza. Jedynym warunkiem jest dbałość o wszystkie szczegóły. Najlepiej byłoby zaplanować szerokość i lokalizację drzwi już na etapie tworzenia projektu budowlanego. Dzięki temu zaoszczędzimy sobie późniejszych problemów i sprawimy, że skrzydła znajdą się w optymalnej lokalizacji. Przed montażem obejrzymy cennik producentów i wybierzmy dobrej jakości model. Cena nie powinna być jedynym czynnikiem, który determinuje nasz wybór. Równie ważne, a może nawet ważniejsze niż cena, będą parametry techniczne. Przed zakupem oceńmy nasze realne potrzeby, określmy sposób wykończenia szkła, specyfikę systemu jezdnego oraz rozmiar drzwi. Wybór zależy od naszego gustu, rodzaju pomieszczenia oraz potrzeb użytkowych. Warto rozważyć wszystkie wady oraz zalety każdego rozwiązania oraz mieć na uwadze, że zabudowy szklane stanowią ciekawą inspirację dla architektów, pochylających się na aranżacjami.

ikona podziel się Przekaż dalej