Rolki do drzwi przesuwnych - najważniejsze informacje

Systemy przesuwne do drzwi składają się z różnych elementów, takich jak szyny, rolki, listwy, okucia oraz profile łączące. Poszczególne elementy takich systemów są zawsze ze sobą kompatybilne a ich wymiary usystematyzowane bez względu na producenta. Pomimo tego, że poszczególni producenci mają różne nazwy, to jednak zawsze szyny, okucia, listwy i rolki będą do siebie pasować.

Całe systemy przesuwne, a także rolki do drzwi przesuwnych mogą być wykonane z aluminium, ze stali lub z tworzyw sztucznych. Warto również zaznaczyć, że pomimo tego, iż poszczególne elementy tych systemów wykonane mogą być z różnych materiałów, to mają taką samą zasadę działania i możemy je dowolnie ze sobą łączyć. Szyny montuje się do podłóg, do sufitów lub do ścian, natomiast rolki do drzwi przesuwnych montuje się bezpośrednio do drzwi. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o drzwiach przesuwnych.

Rolki do drzwi przesuwnych - rodzaje i zastosowanie

Rolki do szafy przesuwnej - rodzaje

Jak już wspomniano, systemy szaf przesuwnych oraz rolki do szafy przesuwnej wykonane mogą być z takich materiałów, jak tworzywo sztuczne, stal nierdzewna lub aluminium. Najsolidniejsze i jednocześnie najdroższe są rolki aluminiowe, które wytrzymają nawet bardzo duże obciążenia - ciężkie drzwi przesuwne. Sprawdzą się one nawet przy obciążeniach dochodzących do 50 kg. Rolki stalowe są wytrzymałe, mogą niestety sprawiać dużo hałasu podczas przesuwania drzwi. Rolki wykonane z tworzyw sztucznych sprawdzą się w przypadku lekkich drzwi przesuwnych, których waga nie przekracza 15 kg. Co ważne, rolki wykonane z poszczególnych materiałów możemy technicznie dowolnie łączyć z innymi elementami systemów przesuwnych wykonanymi z innych materiałów. Powinniśmy jednak zwracać uwagę na wytrzymałość poszczególnych materiałów i wagę drzwi przesuwnych, do których je zastosujemy.

Spotkamy się także z zestawami rolkowymi pojedynczymi regulowanymi, z zestawami rolkowymi pojedynczymi nieregulowanymi oraz z zestawami rolkowymi podwójnymi nieregulowanymi. Możemy także spotkać rolki do szyn, które mają zaokrąglony kształt lub kształt litery V. Rolki do systemów przesuwnych należą do ich kluczowych elementów, w związku z czym należy się przyjrzeć ich zastosowaniu w poszczególnych rodzajach systemów jednych drzwi przesuwnych. Wyróżniamy systemy z prowadzeniem górnym, systemy z prowadzeniem dolnym oraz systemy z prowadzeniem dolnym i górnym. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także artykuł z porównaniem drzwi przesuwnych z tradycyjnymi.

Systemy przesuwne - rodzaje

Systemy szaf przesuwnych z prowadzeniem dolnym zaopatrzone są w rolki umieszczone na dolnej prowadnicy, po której swobodnie przemieszczają się drzwi na tych rolkach. W takich systemach górna prowadnica spełnia funkcję stabilizującą skrzydło drzwi. W przypadku tego systemu sprawdzą się zarówno rolki z aluminium, ze stali nierdzewnej, jak i z tworzyw sztucznych.

W przypadku systemów z prowadzeniem górnym, drzwi zawiesza się na wózkach, które zaopatrzone są w rolki i umieszczone są one na górnej prowadnicy. W takim systemie drzwi płynie przemieszczają się na rolkach po górnej szynie. W tym systemie przesuwnym niepotrzebna jest prowadnica dolna, a na dole skrzydła montowany jest specjalny prowadnik stabilizujący. W przypadku systemu z prowadzeniem górnym najlepiej jest zastosować rolki wykonane z aluminium, gdyż materiał ten może wytrzymać nawet bardzo duże obciążenia, nie powodując przy tym hałasu, a drzwi przesuwne mogą ważyć nawet ok. 50 kg.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze modele drzwi wejściowych

Drzwi wejściowe są wizytówką każdego domu. Zastanawiasz się jaki model wybrać? Poznaj najczęściej wybierane modele drzwi wejściowych.

Z kolej w przypadku systemu przesuwnego z prowadzeniem dolnym oraz górnym wózki jezdne skrzydeł na rolkach przesuwają się zarówno po szynach prowadnicy górnej, jak i na szynach prowadnicy dolnej. Ten system jezdny wykorzystuje zarówno rolki górne, jak i dolne i dzięki temu najbardziej stabilnym spośród systemów przesuwnych. W takim systemie jezdnym możemy bezpiecznie zastosować rolki wykonane z dowolnego materiału.

Warto także zwrócić uwagę na to, że systemy jezdne do drzwi przesuwnych mogą występować bez względu na to, czy mają prowadzenie górne, dolne czy i górne i dolne jako systemy jednotorowe, systemy dwutorowe oraz systemy więcej-torowe. Liczba torów jest zależna od ilości skrzydeł drzwi przesuwnych. A może zainteresuje cię także artykuł o drzwiach przesuwnych do szaf do zabudowy?

Rolki do drzwi przesuwnych - ceny

Ceny rolek do drzwi przesuwnych zależą przede wszystkim od materiału, jakiego zostały wykonane. Najdroższym rozwiązaniem są aluminiowe rolki do systemów przesuwnych. Poniżej przedstawiamy przykładowe ceny rolek do drzwi przesuwnych:

  • Rolka do drzwi przesuwnych szafy, szafki, wnęki to cena 9,50 zł
  • Prowadnik do drzwi przesuwnych szafy, kółko, rolka kosztuje 9,40 zł
  • Zaczep do szafy przesuwnych szaf ślizg, rolka, drzwi to koszt 5,00 zł
  • Wózek dolny drzwi przesuwnych B500 kółko, rolka to wydatek 5,80 zł
  • Rolki do szaf przesuwnych drzwi, kółka kosztują 9,90 zł
  • Wózek dolny drzwi przesuwnych B800M kółko, rolka to koszt 7,20 zł
  • Rolka do drzwi przesuwnych szafy, kółko, zawias to cena 9,40 zł

Rolki do drzwi przesuwnych do kluczowy element każdego systemu przesuwnego. Dostępne są różne rodzaje rolek do drzwi przesuwnych. W przypadku ciężkich drzwi przesuwnych, zwłaszcza z prowadzeniem górnym najlepszym rozwiązaniem będą rolki aluminiowe. Rolki wykonane z tworzyw sztucznych sprawdzą się w przypadku lżejszych drzwi przesuwnych przy prowadzeniu dolnym wraz z górnym. Rolki do systemów przesuwnych wykonane ze stali nierdzewnej są co prawda wytrzymałe, jednak głośne w użytkowaniu. Poszczególne rodzaje rolek możemy dowolnie łączyć z innymi elementami systemów przesuwnych, powinniśmy jednak zwracać przy tym szczególną uwagę na wagę drzwi przesuwnych, aby dobrać najlepszy materiał. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o drzwiach przesuwnych szklanych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 89,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii drzwi