Rolki do drzwi przesuwnych - najważniejsze informacje

Systemy przesuwne do drzwi składają się z różnych elementów, takich jak szyny, rolki, listwy, okucia oraz profile łączące. Poszczególne elementy takich systemów są zawsze ze sobą kompatybilne a ich wymiary usystematyzowane bez względu na producenta. Pomimo tego, że poszczególni producenci mają różne nazwy, to jednak zawsze szyny, okucia, listwy i rolki będą do siebie pasować.

Całe systemy przesuwne, a także rolki do drzwi przesuwnych mogą być wykonane z aluminium, ze stali lub z tworzyw sztucznych. Warto również zaznaczyć, że pomimo tego, iż poszczególne elementy tych systemów wykonane mogą być z różnych materiałów, to mają taką samą zasadę działania i możemy je dowolnie ze sobą łączyć. Szyny montuje się do podłóg, do sufitów lub do ścian, natomiast rolki do drzwi przesuwnych montuje się bezpośrednio do drzwi. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o drzwiach przesuwnych.

Rolki do drzwi przesuwnych - rodzaje i zastosowanie

Rolki do szafy przesuwnej - rodzaje

Jak już wspomniano, systemy szaf przesuwnych oraz rolki do szafy przesuwnej wykonane mogą być z takich materiałów, jak tworzywo sztuczne, stal nierdzewna lub aluminium. Najsolidniejsze i jednocześnie najdroższe są rolki aluminiowe, które wytrzymają nawet bardzo duże obciążenia - ciężkie drzwi przesuwne. Sprawdzą się one nawet przy obciążeniach dochodzących do 50 kg. Rolki stalowe są wytrzymałe, mogą niestety sprawiać dużo hałasu podczas przesuwania drzwi. Rolki wykonane z tworzyw sztucznych sprawdzą się w przypadku lekkich drzwi przesuwnych, których waga nie przekracza 15 kg. Co ważne, rolki wykonane z poszczególnych materiałów możemy technicznie dowolnie łączyć z innymi elementami systemów przesuwnych wykonanymi z innych materiałów. Powinniśmy jednak zwracać uwagę na wytrzymałość poszczególnych materiałów i wagę drzwi przesuwnych, do których je zastosujemy.

Spotkamy się także z zestawami rolkowymi pojedynczymi regulowanymi, z zestawami rolkowymi pojedynczymi nieregulowanymi oraz z zestawami rolkowymi podwójnymi nieregulowanymi. Możemy także spotkać rolki do szyn, które mają zaokrąglony kształt lub kształt litery V. Rolki do systemów przesuwnych należą do ich kluczowych elementów, w związku z czym należy się przyjrzeć ich zastosowaniu w poszczególnych rodzajach systemów jednych drzwi przesuwnych. Wyróżniamy systemy z prowadzeniem górnym, systemy z prowadzeniem dolnym oraz systemy z prowadzeniem dolnym i górnym. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także artykuł z porównaniem drzwi przesuwnych z tradycyjnymi.

Systemy przesuwne - rodzaje

Systemy szaf przesuwnych z prowadzeniem dolnym zaopatrzone są w rolki umieszczone na dolnej prowadnicy, po której swobodnie przemieszczają się drzwi na tych rolkach. W takich systemach górna prowadnica spełnia funkcję stabilizującą skrzydło drzwi. W przypadku tego systemu sprawdzą się zarówno rolki z aluminium, ze stali nierdzewnej, jak i z tworzyw sztucznych.

W przypadku systemów z prowadzeniem górnym, drzwi zawiesza się na wózkach, które zaopatrzone są w rolki i umieszczone są one na górnej prowadnicy. W takim systemie drzwi płynie przemieszczają się na rolkach po górnej szynie. W tym systemie przesuwnym niepotrzebna jest prowadnica dolna, a na dole skrzydła montowany jest specjalny prowadnik stabilizujący. W przypadku systemu z prowadzeniem górnym najlepiej jest zastosować rolki wykonane z aluminium, gdyż materiał ten może wytrzymać nawet bardzo duże obciążenia, nie powodując przy tym hałasu, a drzwi przesuwne mogą ważyć nawet ok. 50 kg.

Stylowe drzwi do Twojego domu - sprawdź ceny!

Z kolej w przypadku systemu przesuwnego z prowadzeniem dolnym oraz górnym wózki jezdne skrzydeł na rolkach przesuwają się zarówno po szynach prowadnicy górnej, jak i na szynach prowadnicy dolnej. Ten system jezdny wykorzystuje zarówno rolki górne, jak i dolne i dzięki temu najbardziej stabilnym spośród systemów przesuwnych. W takim systemie jezdnym możemy bezpiecznie zastosować rolki wykonane z dowolnego materiału.

Warto także zwrócić uwagę na to, że systemy jezdne do drzwi przesuwnych mogą występować bez względu na to, czy mają prowadzenie górne, dolne czy i górne i dolne jako systemy jednotorowe, systemy dwutorowe oraz systemy więcej-torowe. Liczba torów jest zależna od ilości skrzydeł drzwi przesuwnych. A może zainteresuje cię także artykuł o drzwiach przesuwnych do szaf do zabudowy?

Rolki do drzwi przesuwnych - ceny

Ceny rolek do drzwi przesuwnych zależą przede wszystkim od materiału, jakiego zostały wykonane. Najdroższym rozwiązaniem są aluminiowe rolki do systemów przesuwnych. Poniżej przedstawiamy przykładowe ceny rolek do drzwi przesuwnych:

  • Rolka do drzwi przesuwnych szafy, szafki, wnęki to cena 9,50 zł
  • Prowadnik do drzwi przesuwnych szafy, kółko, rolka kosztuje 9,40 zł
  • Zaczep do szafy przesuwnych szaf ślizg, rolka, drzwi to koszt 5,00 zł
  • Wózek dolny drzwi przesuwnych B500 kółko, rolka to wydatek 5,80 zł
  • Rolki do szaf przesuwnych drzwi, kółka kosztują 9,90 zł
  • Wózek dolny drzwi przesuwnych B800M kółko, rolka to koszt 7,20 zł
  • Rolka do drzwi przesuwnych szafy, kółko, zawias to cena 9,40 zł

Rolki do drzwi przesuwnych do kluczowy element każdego systemu przesuwnego. Dostępne są różne rodzaje rolek do drzwi przesuwnych. W przypadku ciężkich drzwi przesuwnych, zwłaszcza z prowadzeniem górnym najlepszym rozwiązaniem będą rolki aluminiowe. Rolki wykonane z tworzyw sztucznych sprawdzą się w przypadku lżejszych drzwi przesuwnych przy prowadzeniu dolnym wraz z górnym. Rolki do systemów przesuwnych wykonane ze stali nierdzewnej są co prawda wytrzymałe, jednak głośne w użytkowaniu. Poszczególne rodzaje rolek możemy dowolnie łączyć z innymi elementami systemów przesuwnych, powinniśmy jednak zwracać przy tym szczególną uwagę na wagę drzwi przesuwnych, aby dobrać najlepszy materiał. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o drzwiach przesuwnych szklanych.

ikona podziel się Przekaż dalej