Standardowe i nietypowe wymiary drzwi wewnętrznych – praktyczny poradnik
Drzwi wewnętrzne są drzwiami, które montuje się wyłącznie we wnętrzach budynków. Łączą dwa pomieszczenia albo pokoje i stąd określenie „drzwi pokojowe”. Dzisiaj drzwi wewnętrzne stały się częścią wystroju mieszkania: są dopasowane do ogólnego stylu. Można powiedzieć, że awansowały od pozycji elementu czysto funkcjonalnego do stylowego. Wymiary drzwi wewnętrznych oraz materiały, z jakich zostały wykonane zależą od ich zadań i rozwiązań architektonicznych.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Typowe wymiary drzwi wewnętrznych
Drzwi pokojowe o standardowych wymiarach
Jak się wydaje, urządzanie otwartej przestrzeni mieszkania przestaje być już na topie, a to oznacza, że wydzielane są ponownie wyraźne strefy użytkowania – przede wszystkim dzienna, nocna, dziecięca i do pracy. Ściany działowe dzielą mieszkanie porządkując przestrzeń, a drzwi uchylne albo przesuwne zapewniają prywatność. Typowe skrzydło drzwiowe ma wymiar 60, 70, 80, 90 albo 100 cm. Standardowe wymiary ułatwiają jednakowe wykończenie wejść do różnych pomieszczeń.
Istotnym elementem drzwi są futryny, czyli ościeżnice. Na ich wybór wpływa grubość ścian działowych. Grubość tych ścian wynosi zwykle 12 cm i stałe ościeżnice do drzwi są do tego wymiaru dopasowane. Problemy montażowe drzwi na ścianach działowych o innej grubości mogą rozwiązać ościeżnice nakładkowe. Obok regulacji szerokości ościeżnice nakładkowe dają możliwość zasłonięcia starej ościeżnicy oraz zmianę kierunku otwierania drzwi.
Drzwi uchylne albo stosowane w pewnych warunkach przesuwne, mają typową wysokość 200 cm. Możliwe jest zamówienie wyższych drzwi wewnętrznych o wysokości przejścia 215 cm. Pomieszczenia szczególnie wysokie lepiej wyglądają, kiedy są wyposażone w proporcjonalnie wysokie drzwi. Mają one wysokość podwyższoną do 250 cm, a nawet do 300 cm. Na wysokość otworu drzwiowego ma wpływ grubość wykładziny podłogowej. Wykładziny dywanowe, płytki łazienkowe i deski parkietowe mają bardzo różne grubości, dlatego ważna jest – zaznaczona przez producenta - możliwość przycięcia skrzydła drzwi.
Jakie wymiary drzwi wewnętrznych do jakich pomieszczeń?
Drzwi wewnętrzne mogą mieć rozmaite wymiary, od wąskich po szerokie, które mają podwójne albo i potrójne skrzydła. Przed montażem konieczne jest ustalenie odpowiednich wymiarów otworu drzwiowego, aby ościeżnice i skrzydła zmieściły się swobodnie. Zaletą standardowych wymiarów jest łatwa wymienialność elementów. Ze względów ekonomicznych bardzo wskazane jest skorzystanie podczas projektowania domu z typowych wymiarów drzwi i okien. Zaleta takiego rozwiązania ujawni się szczególnie podczas remontu albo zmiany urządzania mieszkania, umożliwiając szybką wymianę.
W domu występują pomieszczenia o tak różnym przeznaczeniu, jak na przykład jadalnia, łazienka, toaleta, salon, piwnica, itp. Do każdego z nich można dopasować normalne, typowe drzwi. W zależności od przeznaczenia pomieszczenia, sens ma zastosowanie mniejszych albo większych drzwi. Wysokość drzwi powinna pasować optycznie do wysokości mieszkania. Ogólnie można stwierdzić, że:
- typ „60” i „70” jest zalecany do piwnic, spiżarni, podręcznych magazynów, toalet;
- typ „80” i „90” nadaje się do kuchni, łazienek, sypialni;
- typ „80” jest najbardziej popularny i uniwersalny zarazem – drzwi o szerokości 80 cm nadają się dobrze do sypialni i jadalni, a mogą też zamykać spiżarnię albo piwnicę.
Wybór standardowych, ale szerokich drzwi może wynikać ze szczególnych potrzeb niektórych domowników. Jeśli mieszkanie ma być przystosowane do wózka inwalidzkiego, szerokość drzwi powinna umożliwiać swobodne przemieszczanie się (niektóre wózki mogą mieć szerokość ok. 120 cm). Dotyczy to również wózków dla dzieci i innych przypadków, kiedy zwykle stosowane wymiary drzwi okazują się niewystarczające. Ważne jest zaplanowanie zawczasu odpowiedniego otworu drzwiowego i ościeżnic.
Typowe i najczęściej stosowane są drzwi o szerokości 80 cm. Spełniają one swoją rolę w wielu pomieszczeniach domu. Taka szerokość umożliwia swobodne przejście, a także wniesienie mebli i sprzętów. Drzwi „80” są najłatwiej dostępne i zarazem najtańsze. Drzwi łazienkowe albo do garderoby lub spiżarni mogą mieć światło przejścia równe 70 cm albo 60 cm. Jeśli chodzi o drzwi „60”, to przed ich planowanym montażem dobrze jest upewnić się, czy nie będzie problemu z wniesieniem przez tak wąskie przejście potrzebnych w pomieszczeniu sprzętów. Z kolei w salonie połączonym z kuchnią i korytarzem celowe może być umieszczenie drzwi proporcjonalnych do wielkości przestrzeni, czyli „100” albo „110”.
Drzwi wewnętrzne o nietypowych wymiarach
Dlaczego drzwi są nietypowe?
Urządzając albo remontując mieszkanie, każdy właściciel ma określoną wizję wyglądu i funkcjonalności poszczególnych elementów. Oferty rynkowe są obecnie bardzo szerokie, również w zakresie drzwi wewnętrznych. Zdarza się jednak, że w standardowej ofercie brakuje szerokości albo wysokości drzwi i ościeżnic wykraczających poza typowy zestaw wymiarów.
Nietypowe drzwi wewnętrzne potrzebne są zazwyczaj w budynkach modernizowanych oraz w pomieszczeniach, których przeznaczenie ulega zmianie. W takim wypadku można albo przebudować ścianę działową, dostosowując wielkość otworu drzwiowego do standardów, albo zamówić nietypowe drzwi. Niektóre designerskie projekty domów również wymagają nietypowych rozwiązań.
Konieczność sięgania po drzwi spoza katalogów wynika czasem z niedostatku przestrzeni. W małych pomieszczeniach może pomóc montaż wąskich drzwi łamanych. Dodatkową opcją są drzwi dwuskrzydłowe, których skrzydła są niesymetryczne. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o drzwiach wewnętrznych.
Zamówienie drzwi o nietypowych wymiarach
Jeśli drzwi wewnętrzne w mieszkaniu muszą mieć nietypowe wymiary, należy zaplanować ich wykonanie. Do podstawowych elementów składowych drzwi należy skrzydło (albo skrzydła), ościeżnica montowana w ścianie i listwy maskujące mocowanie ościeżnicy. Cena końcowa jest zależna od stopnia zmian w stosunku do standardu, jednak nie musi być zbyt wygórowana.
Na początek trzeba ustalić wymiary otworów ścianach działowych. Szerokość drzwi zależy od przeznaczenia pomieszczenia ewentualnie dodatkowych wymagań (na przykład dostęp dla wózka inwalidzkiego). Wysokość drzwi powinna być w całym domu jednakowa.
Od montażu ościeżnicy zależy późniejsze działanie drzwi, dlatego powinna być montowana szczególnie starannie. Ościeżnice dzielą się na stałe i regulowane. Bardziej zaawansowana jest wersja regulowana; jest szybsza i łatwiejsza w montażu.
Typowe i różne od standardowych rozmiary drzwi pokojowych
Ze względu na koszty i korzyści ekonomiczne celowe jest stosowanie typowych, standardowych rozmiarów otworów okiennych i drzwiowych. Ułatwia to prace montażowe zwłaszcza w przypadku gruntownego remontu mieszkania. Szerokość i wysokość typowych drzwi umożliwiają łatwą ich wymianę. Kierunek otwierania ma tutaj drugorzędne znaczenie.
Za nietypowe uważa się rozmiary drzwi pokojowych odbiegające od znormalizowanych. W pewnych warunkach jest to konieczne i wówczas futryny i skrzydło drzwiowe trzeba zamówić specjalnie. Zdarza się to na przykład podczas remontu mieszkania w starym budownictwie. Również stylowe domy mogą posiadać specjalną wysokość i szerokość drzwi i okien.