Standardowe wymiary drzwi wewnętrznych i zewnętrznych (wejściowych) - sprawdzamy
Wymiary drzwi są istotnym parametrem, który warto wziąć pod uwagę podczas budowy domu lub remontu mieszkań w bloku. Ich właściwa szerokość oraz wysokość może zapewnić wygodne użytkowanie wnętrz mieszkalnych, dlatego poniżej przedstawimy standardowe wymiary drzwi wejściowych i wymiary skrzydeł wewnętrznych.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Wymiary drzwi zewnętrznych
Wymiary drzwi pojedynczych
Mieszkańcy bloków mieszkalnych nie mają wpływu na szerokość oraz wysokość drzwi wejściowych. Są one unormowane przepisami i obowiązują wszystkich deweloperów. Jakie wymiary mają drzwi zewnętrzne? Standardowe wymiary drzwi wejściowych zewnętrznych w mieszkaniach wynoszą przynajmniej 90 na 200 centymetrów. Wysokość drzwi zewnętrznych może być nieco wyższa. W ofertach sprzedaży znajdziemy skrzydła o wysokości 200 do 250 cm. Wymiary w świetle ościeżnicy mogą być też nieznacznie większe (np. na szerokość drzwi 100 cm). Oczywiście większa szerokość oraz wysokość drzwi będzie możliwa jedynie wtedy, gdy otwór drzwiowy posiada ponadstandardowe wymiary. Jeśli chodzi o drzwi zewnętrzne, liczy się także wysokość ościeżnicy oraz szerokość ościeżnicy.
Określając standardowe wymiary drzwi wejściowych w bloku warto zwrócić także uwagę na wymiary progów. Wysokość progu wejściowego nie może przekraczać 2 cm. Jest to wymóg, który zapewnia komfort użytkowania zarówno przez osoby w pełni sprawne, jak i użytkowników z ograniczoną sprawnością ruchową.
Wymiary drzwi zewnętrznych w domach jednorodzinnych okazują się bardziej zróżnicowane. Wysokość drzwi wynosi przeważnie 200 centymetrów, ale w ofertach sprzedaży znajdziemy także wyższe skrzydła, dopasowane do nieco wyższego otworu drzwiowego. Szerokość drzwi zewnętrznych w domu jednorodzinnym musi wynosić przynajmniej 90 cm. Jednak nie jest to szerokość otworu, która zapewniłaby możliwość wygodnego wnoszenia mebli i większych przedmiotów. Dlatego znacznie większą popularnością cieszy się szerokość drzwi 100 cm. Wymiary drzwi zewnętrznych dwuskrzydłowych będą jeszcze większe.
Wymiary drzwi podwójnych
W wielu domach znajdziemy modne, dwuskrzydłowe drzwi wewnętrzne. Ich większe wymiary umożliwią wygodne wnoszenie mebli oraz sprzętów AGD i RTV. Wysokość drzwi dwuskrzydłowych zazwyczaj utrzymuje się w przedziale 200 – 210 cm. Inna jest natomiast szerokość w świetle ościeżnicy.
Standardowe wymiary drzwi wewnętrznych dwuskrzydłowych to przeważnie 140 cm szerokości (szerokość skrzydła drzwi wynosi 70 cm). W ofertach sprzedaży znajdziemy także drzwi dopasowanych na szerokość otworu 200, a nawet 250 cm. Szersze wymiary drzwi zewnętrznych są już z reguły przygotowywane na indywidualne zamówienie.
Określając standardowe wymiary drzwi wejściowych warto pamiętać o jednej, uniwersalnej zasadzie. Szerokość otworu drzwiowego musi być większa niż ościeżnice. Jest to tak zwany luz montażowy, którego szerokość powinna wynosić ok. 2 cm. W taki sam sposób dobiera się ościeżnice do otworu drzwiowego we wnętrzu domu lub mieszkania.
Wymiary drzwi wewnętrznych
Wysokość drzwi wewnętrznych
Wymiary drzwi wewnętrznych powinny być dobrze dopasowane do specyfiki pomieszczeń. Przyjmuje się, że standardowa wysokość drzwi wewnętrznych wynosi minimum 200 cm. W ofertach sprzedaży znajdują się też wyższe skrzydła, które pasują do wysokiego otworu drzwiowego.
Wysokość drzwi wewnętrznych w granicach 200 – 210 cm dotyczy zarówno skrzydeł uchylnych, jak i przesuwnych. W ofertach sprzedaży znajdziemy także skrzydła harmonijkowe, jednak ich standardowe wymiary będą takie same.
Szerokość drzwi wewnętrznych
Wybierając szerokość drzwi wewnętrznych warto zwrócić szczególną uwagę na ich budowę oraz wymagania konkretnych pomieszczeń. Wymiary drzwi uchylnych to przeważnie 60 cm, 70 cm, 80 cm oraz 90 cm. Jest to popularna szerokość drzwi o uniwersalnych możliwościach zastosowania.
Szerokość drzwi 60 cm nie zapewni zbyt dużego komfortu użytkowego. Dlatego tego typu wymiary drzwi sprawdzą się jedynie jako wejście do spiżarni, garderoby lub innych pomieszczeń gospodarczych.
W pomieszczeniach mokrych (kuchnia, łazienka, pralnia) lepiej sprawdzą się większe wymiary drzwi wewnętrznych. Uchylne skrzydło drzwiowe powinno w tym wypadku wynosić minimum 80 cm. W przypadku przestronnych budynków zaleca się nawet szerokość drzwi 90 cm. Dzięki temu umożliwimy sobie wygodne przechodzenie do pomieszczeń i przenoszenie różnego typu produktów.
Montaż drzwi do sypialni, salonu czy pracowni nie przysparza już tak wielu dylematów. W tym wypadku w zupełności wystarczą standardowe wymiary drzwi wewnętrznych, zamykających się w przedziale 70, 80 i 90 cm. Wybór szerokości zależy wyłącznie od preferencji użytkowników oraz rozmiarów otworu drzwiowego.
Szerokość i wysokość drzwi wewnętrznych przesuwnych
Zarówno szerokość, jak i wysokość drzwi wewnętrznych przesuwnych mogą być zbliżone do wymiarów skrzydeł uchylnych. Standardowe wymiary drzwi wewnętrznych, jednoskrzydłowych rozpoczynają się tu od 80 cm. Z kolei standardowa szerokość drzwi uchylnych, dwuskrzydłowych wynosi 100 cm.
W sprzedaży handlowej znajdziemy także drzwi przesuwne o większej szerokości. Warto jednak pamiętać, iż szerokość drzwi dwuskrzydłowych nie powinna przekraczać 240 cm. Zbyt szerokie skrzydło mogłoby zmniejszyć komfort użytkowy pomieszczenia. Dlatego jeśli chcemy wykonać montaż drzwi o większej szerokości, wybierzmy produkty trzyskrzydłowe.
Ościeżnica regulowana, stała czy bezprzylgowa?
Ościeżnica regulowana
Wybierając wymiary drzwi zewnętrznych i wymiary drzwi wewnętrznych warto zwrócić także uwagę na ościeżnice. W wielu budynkach mieszkalnych bardzo dobrze sprawdza się ościeżnica regulowana.
Ościeżnica regulowana to rozwiązanie dedykowane do otworów drzwiowych o różnorodnych rozmiarach. Możemy dopasować ją do większości szerokości muru. Jedynym ograniczeniem tego typu ościeżnicy jest szerokość muru, która nie powinna być mniejsza niż 75 mm. Górny limit szerokości nie ma żadnego znaczenia, ościeżnica regulowana dobrze dopasuje się także do bardzo grubej ściany, zapewniając jednocześnie wysoką estetykę wykończenia drzwi. Sprawdź także, jak wygląda montaż drzwi z ościeżnicą.
Warto dodać, że ościeżnice regulowane dobrze sprawdzają się pod standardowe wymiary drzwi wejściowych i wewnętrznych. Ich budowa maskuje nierówności ścian, a montaż nie przysparza zbyt wielu problemów. Jedynym mankamentem okazuje się wyższa cena zakupu. Ościeżnice regulowane będą droższe niż ich stałe odpowiedniki.
Ościeżnica stała i bezprzylgowa
Montaż drzwi wewnętrznych można też przeprowadzić, wykorzystując ościeżnice stałe. Jest to popularne rozwiązanie, które sprawdzi się zarówno w mieszkaniu, jak i domu jednorodzinnym. Ościeżnica stała pasuje do murów o standardowej grubości 60 do 100 mm. Jest tania w zakupie i umożliwia sprawny montaż drzwi. Jej dużym atutem jest także uniwersalność. Ościeżnice stałe sprawdzą się zarówno do drzwi wejściowych, jak i wewnętrznych.
Ostatnim popularnym typem ościeżnic są produkty bezprzylgowe. Ościeżnica bezprzylgowa zapewnia ciekawy efekt wizualny i jest szczególnie popularna w nowoczesnych pomieszczeniach mieszkalnych. Jak sama nazwa wskazuje, nie pozostawia przylgi, co wymusza ukrycie zawiasów we wnętrzu skrzydła. Dzięki temu drzwi wewnętrzne tworzą jedna płaszczyznę z ościeżnicą, tworząc z nią wizualną, jedną całość. Niestety wybierając tego rodzaju rozwiązanie musimy liczyć się z wyższymi kosztami montażu oraz ze zwiększoną ceną zakupu ościeżnicy i skrzydła. Takie rozwiązanie poprawia natomiast parametry ocieplenia drzwi wejściowych.