Popularne szyny do drzwi przesuwnych

Górne prowadnice do drzwi przesuwnych

Wybierając szyny i rolki do szafy przesuwnej, warto zastanowić się nad warunkami prawidłowego montażu. W ofertach sprzedaży znajdziemy akcesoria meblowe, które montuje się bezpośrednio do sufitu.

Tak zwane górne prowadnice do drzwi przesuwnych wymagają zamontowania na stropie. Na dole znajduje się jedynie stabilizująca szyna jezdna, która nie przenosi ciężaru skrzydeł drzwiowych.

Górna suwnica do szafy przesuwnej zazwyczaj zdobywa przychylne opinie użytkowników. Dużym atutem owego rozwiązania jest atrakcyjny wygląd oraz funkcjonalność. Trzeba jednak podkreślić, że umieszczone na suficie prowadnice do drzwi przesuwnych mają pewne ograniczenia. Suwnica do szafy przesuwnej nie może zostać zamontowana na suficie podwieszanym. Dodatkową niedogodnością jest konieczność doboru drzwi o wysokości pomieszczenia. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o drzwiach przesuwnych.

Dolna i górna szyna jezdna

Szyny do drzwi przesuwnych mogą też znajdować się na dole i górze skrzydła. Jest to rozwiązanie dopasowane do wymagań drzwi o większej masie. Zamontowana na górze i na dole suwnica do szafy przesuwnej zapewni największą stabilność oraz wytrzymałość.

Czerwona szafa do drzwi przesuwnych oraz szyny do drzwi przesuwnych i ich rodzaje oraz ceny i zastosowanie
Szyny do drzwi przesuwnych - rodzaje, ceny, opinie, najlepsi producenci

Umieszczone na dole szyny do drzwi przesuwnych nadają się do montażu na podłodze. Z kolei górna szyna jezdna może zostać przytwierdzona do stropu lub ściany. Wybierając rolki do szafy przesuwnej, warto zainwestować także w łożyska cichobieżne, które zwiększą komfort użytkowy.

Dobieramy akcesoria meblowe

Jaki system drzwi przesuwnych?

Wybierając szyny do drzwi przesuwnych, warto zapoznać się z podstawowymi rodzajami systemów montażu. Mowa tu o drzwiach naściennych oraz kasetowych. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także artykuł z porównaniem drzwi przesuwnych z tradycyjnymi.

Drzwi montowane w systemie naściennym posiadają szynę zamontowaną na górze. Może być montowana do ściany, nieco rzadziej do sufitu. Skrzydło drzwiowe porusza się po szynie i jest cały czas widoczne.

Montaż drzwi w systemie naściennym charakteryzuje się uniwersalnością i łatwością wykonania. Jedyne ograniczenie wiąże się z koniecznością zagospodarowania przestrzeni na przesuwne skrzydło. Owe miejsca nie mogą być zastawione przez meble, obrazy czy inne elementy wyposażenia wnętrz.

Drugim rodzajem są drzwi kasetowe. Jak sama nazwa wskazuje, skrzydło chowa się w specjalnej kasecie i po otworzeniu drzwi staje się całkowicie niewidoczne. W ofertach sprzedaży znajdziemy gotowe, kasetowe systemy drzwiowe. Wystarczy dobrać je do wielkości wnęki. Dużym atutem owego rozwiązania okazuje się możliwość zagospodarowania przestrzeni za skrzydłem, co przyda się w szczególnie małych pomieszczeniach.

Stylowe drzwi do Twojego domu - sprawdź ceny!

Cena zakupu, opinie i polecani producenci

Szyna jezdna powinna zostać dopasowana do specyfiki konstrukcji. Tylko w ten sposób zapewnimy sobie prawidłowy montaż drzwi przesuwnych oraz ich późniejszą, bezawaryjną pracę. Największą popularnością cieszą się akcesoria meblowe wykonane z aluminium lub stali. W ofertach sprzedaży znajdziemy dobrej jakości szyny oraz rolki do szafy przesuwnej.

Cena zakupu szyny o długości 180 cm może wahać się w granicach 50 do 150 cm. W ofercie sprzedaży znajdziemy także nieco droższe modele. A może zainteresuje cię także artykuł o drzwiach przesuwnych do szaf do zabudowy?

Planując montaż drzwi przesuwnych o niewielkiej wadze, możemy też zakupić elementy z plastiku. Największym atutem tego rozwiązania okaże się atrakcyjna cena. Pojedyncza szyna jezdna o długości 180 cm będzie dostępna już od kwoty ok. 10 zł. Jednak nie jest to rozwiązanie, które moglibyśmy zastosować przy cięższych drzwiach, które wymagają większej stabilności i odporności. Szyny wykonane z tworzyw sztucznych zdobywają gorsze opinie użytkowników. Są mniej odporne, a zatem nie będą rozwiązaniem dedykowanym dla osób, którym zależy na najwyższej jakości wykonania drzwi.

Wybierając szyny do drzwi przesuwnych warto także zapoznać się z ofertami znanych producentów. Na szczególną uwagę zasługują firmy Locker, Hettich, Stanplus, Valcomp, Reno czy GTV. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o drzwiach przesuwnych szklanych.

ikona podziel się Przekaż dalej