Rodzaje zamków do drzwi

Zamek patentowy do drzwi najczęściej trzeba wybrać samodzielnie. Zdarza się, że sprzedawcy oferują drzwi z już wstawionymi zamkami, ale tylko drzwi antywłamaniowe mają fabrycznie zamontowany zamek zewnętrzny zamek drzwiowy. Dlatego warto wiedzieć, jakie rodzaje zamków mamy do wyboru i jaka jest ich budowa. Są to:

  • Zamek wpuszczany - charakteryzuje się tym, że montowany jest wewnątrz skrzydła drzwi i ościeżnicy drzwiowej. To podstawowy sposób zabezpieczenia przed niepożądaną ingerencją. Producenci oferują różne wzornictwo i dodatkowe zabezpieczenia, takie jak np. współpraca z wieloma ryglami zamiast jednego, czy zabezpieczenie przed rozwierceniem.
  • Zamek nawierzchniowy - montowany jest na powierzchni drzwi od wewnętrznej strony. Doskonale sprawdzi się jako dodatkowy sposób zabezpieczenia, by zwiększyć bezpieczeństwo. Wiodące na rynku firmy oferują zamki patentowe nawierzchniowe w wielu wariantach kolorystycznych i estetycznych. Co ważne oferują modele z dodatkowymi zabezpieczeniami.

Zamek bębenkowy może mieć różne rodzaje wkładek cylindrycznych. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku zamków wpuszczanych, do których zazwyczaj musimy oddzielnie dokupić wkładkę. Wyróżniamy:

  • wkładka cylindryczna zamykana z obu stron kluczem – odpowiednia do drzwi zewnętrznych, również szklanych;
  • wkładka cylindryczna zamykana z jednej strony kluczem a z drugiej pokrętłem – nie jest odpowiednia do szklanych drzwi zewnętrznych. Doskonale sprawdzi się jako zamek do garażu lub jako dodatkowy zamek do drzwi zewnętrznych;
  • wkładka cylindryczna zamykana tylko z zewnątrz kluczem – odpowiednia wszędzie tam, gdzie nie ma konieczności zamykania od wewnątrz;
  • wkładka cylindryczna zamykana tylko z jednej strony pokrętłem – odpowiednia np. do łazienek.

Jak wybrać zamek bębenkowy? Porady

Wybierając zamek do drzwi, pierwszym krokiem jest ustalenie, jakiego modelu potrzebujemy. Pod uwagę należy wziąć budowę drzwi. Skrzydło musi być odpowiednio grube do montażu zamka wpuszczanego. Wkładka zamka musi zostać idealnie dopasowana do grubości drzwi. Ważną kwestią jest obecność lub brak otworu na zamek wpuszczany. Do istniejącego otworu należy dobrać nie tylko rodzaj zamka, ale także odpowiedni rozmiar. Zamek patentowy do drzwi musi odpowiadać również wagą do skrzydła drzwiowego. Zbyt ciężki sprawi, że będzie je nadmiernie obciążał. Ważny jest także kierunek otwierania drzwi. Nie wszystkie zamki bębenkowe są uniwersalne. Może okazać się, że potrzebny jest zamek lewy, a nie prawy. Z tego powodu warto wybierać zamki znanych marek jak np. zamek Gerda, Kasta, Yale, Yeti, czy zamek Łucznik. Firmy te oferują sprawdzone i określone typy zamków.

Zewnętrzny zamek drzwiowy musi zapewniać bezpieczeństwo. Dlatego zaleca się, by obrotowy bębenek wkładki cylindrycznej miał jak najwięcej bolców. Podobnie jak zamek garażowy. Klasę zabezpieczenia wyrobu określa norma PN-EN 12209 w skali od 1 do 7. Większość uniwersalnych wpuszczanych zamków Gerda ma najwyższą klasę zabezpieczeń. Warto zwrócić uwagę na to, jaka jest budowa zamka, czy posiada zabezpieczenie przed przewierceniem, czy wyłamaniem. Jeden zewnętrzny zamek drzwiowy, nawet najlepszej firmy to zbyt mało. Oprócz modelu wpuszczanego wskazane jest zamontowanie zamka nawierzchniowego. Najlepiej, by liczba zamków wynosiła trzy. Każdy z nich powinien posiadać odpowiednie atesty. Sprawdź także ten artykuł z aktualnym cennikiem wymiany zamków w drzwiach.

Stylowe drzwi do Twojego domu - sprawdź ceny!

Zamek patentowy do drzwi - opinie i ceny

Cena zamka patentowego do drzwi zależy nie tylko od producenta, ale także od jego rodzaju, materiału, z którego został wykonany oraz klasy bezpieczeństwa. Im lepszej klasy zamek, tym jego budowa jest bardziej skomplikowana, a cena większa. Za zamek garażowy renomowanej polskiej marki KASTA zapłacimy 123 zł. Znacznie tańszy jest zamek garażowy wierzchni marki TYTAN z wkładką Gerda, którego cena wynosi tylko 52 zł. Kupując zamek z wkładką, należy sprawdzić, jakiej jest ona marki.

Zamek bębenkowy – przykładowe ceny

Zamek nawierzchniowy

Cena

Zamek wpuszczany

Cena

Wkładka

Cena

Zamek Gerda ZK klasa C

315 zł

Zamek Gerda

30 zł

Wkładka bębenkowa Gerda PRO System (WKM4)

119 zł

Zamek Yale Y2D

76 zł

Zamek Yale 5210 KL 72/40

37 zł

Wkładka Yale 2100

118 zł

Zamek Yeti T atest klasa 7 C LOB

200 zł

Zamek bębenkowy LOB YETI

15,50 zł

WKŁADKA ASYMETRYCZNA MOSIĘŻNA 25/30 YETI

47 zł

ZAMEK ŁUCZNIK  MINOS 50

30 zł

Zamek Łucznik

Brak w sprzedaży

Wkładka z gałką EP Premium G45/50

61 zł

Zamek Kasta-TOP atest C

119 zł

Zamek Kasta z atestem

150 zł z wkładką

-

-

Jeśli chodzi o opinie, zdaniem użytkowników najpopularniejszy zamek bębenkowy to znany od lat i sprawdzony Yale. Jednak polecany on jest jako zamek nawierzchniowy dodatkowy. Zamek Gerda uznawany jest za najwyższej jakości. Często wskazywany jest on jako zamek podstawowy, zewnętrzny zamek do drzwi. Chociaż wszystkie rodzaje zamków tej marki są uznawane za drogie, to opinie o nich są bardzo pochlebne. Zamek Łucznik nawierzchniowy oraz wkładki tej firmy również mają dobre opinie i chwalone są za niskie ceny. Wśród najczęściej polecanych zamków do drzwi garażowych, wskazywana jest marka KASTA.

Zdaniem ekspertów zamek patentowy do drzwi bez względu na markę i rodzaj powinien być instalowany przez fachowców. Gwarantuje to, że zewnętrzny zamek drzwiowy będzie odpowiednio dobrany do rodzaju drzwi i co najważniejsze, będzie skutecznie pełnił swoją funkcję. Zwracają także uwagę, że nawet najlepszy zamek może zostać uszkodzony, dlatego należy montować dwa lub trzy różne zamki.

Bez względu na to, czy wybieramy zamek bębenkowy do drzwi zewnętrznych w domu, czy zamek garażowy, zawsze należy kierować się jego jakością. To ważny element bezpieczeństwa, który musi posiadać odpowiednie atesty i zabezpieczenia. Warto przy jego wyborze sprawdzić opinie użytkowników.

ikona podziel się Przekaż dalej