Dekoracje okien – modne zdobienie okien. Galeria zdjęć

1. Aranżacja okien dużych i małych

Dekorowanie okien nie każdemu przychodzi z lekkością. Żeby więc lepiej dopasować dane elementy do okien w mieszkaniu, możesz posłużyć się wiedzą na temat ich… wielkości. W ten sposób, lepiej będzie dobrać odpowiednie ozdoby do okna. Pomysłów, trendów i różnych stylów ozdabiania okien jest na tyle sporo, że każdy powinien znaleźć idealne rozwiązanie dla swojego mieszkania. Jeżeli posiadasz duży dom oraz duże pokoje, w których znajdują się równie duże okna, warto będzie postawić na ciężkie i jednocześnie miękkie wykończenie okien. Duże okna możesz udekorować:

  • marszczonymi kotarami,
  • aksamitami i adamaszkami,
  • jutą,
  • tkaniną lnianą,
  • haftowanymi kilimami,
  • jedwabnymi chwostami,
  • ozdobnymi festonami.

Przy małych oknach, zdobienie musi być już nieco skromniejsze i lżejsze. Do małych okien w małych pomieszczeniach pasuje np. satyna, koronka i woalka. Decydując się na ciężkie zasłony – takie, jak przy dużych oknach – możesz niestety zbyt przyciemnić i zmniejszyć niewielkie już pomieszczenie. Oprócz wyżej wymienionych rozwiązań dla małych okien, możesz też pokusić się o:

  • rolety,
  • okiennice drewniane wewnętrzne,
  • krótkie zasłonki (np. w kuchni).
Szare zasłony w stylowym zasłonie, a także inspiracje na dekoracje okien i wystrój okien
Porady aranżacyjne, czyli dekoracje okien, wystrój okien i porady krok po kroku

2. Okno bez firanek – modne dekoracje

Nowoczesne dekoracje okien nie opierają się wyłącznie na zasłonach. Jeżeli nie chcesz przysłaniać okna firanami, możesz zdecydować się na zupełnie inne dekoracje okien. Przecież można być kreatywnym również w inny sposób, prawda? W oknach bez firan czy zasłon, świetnie sprawdzają się np. kwiaty doniczkowe lub cięte – zarówno żywe, jak i sztuczne. Dodaj do tego wymyślny wazon, pasujący do aranżacji pomieszczenia. Galeria zdjęć z inspiracjami jest bardzo szeroka!

Jeszcze innym pomysłem jest udekorowanie okna bez firan za pomocą okiennic – wewnętrznych lub zewnętrznych. Bardzo modne są chociażby okiennice wykonane z drewna. Możesz je np. pomalować na dowolny kolor i dopasować do aranżacji pomieszczenia. Kolorowe ramy okienne są bardzo modne, a dekorowanie w ten sposób okna będzie samą przyjemnością. A może zainteresuje cię także ten artykuł o ciekawych zasłonach do salonu?

Kwiaty doniczkowe stojące na parapecie, a także inspiracje na dekoracje okien i wystrój okien
Jakie dekoracje okien wybrać do domu, czyli wystrój okien i inspirujące pomysły

3. Zasłony rzymskie jako nowoczesne dekoracje okien

Jeżeli cenisz sobie nowoczesne rozwiązania, z całą pewnością zainteresujesz się zasłonami rzymskimi. To ponadczasowe rozwiązanie dla każdego, kto lubi styl klasyczny i minimalistyczny, jednak z nutą nowoczesnych akcentów. Dziś zasłony rzymskie nie tylko osłaniają przed światłem, ale i same w sobie tworzą przepiękne dekoracje okien. Zasłony rzymskie mogą być klasyczne i proste, ciężkie i wyraziste, ale też dekoracyjne. Tkanin jest na tyle dużo, że każdy znajdzie dla siebie idealną.

Zasłony rzymskie mogą znacznie podkreślić cały wystrój okien. Ocieplają je, dodatkowo chroniąc domowników przed spojrzeniami z zewnątrz i światłem. Gdy będziesz wybierał tkaninę, koniecznie przyjrzyj się fakturze rzymskiej zasłony. Im bardziej delikatna, tym więcej światła wpuścisz do środka pomieszczenia, gdy roleta będzie zasłonięta. Może to być zatem idealne rozwiązanie np. do kuchni czy salonu. Do sypialni sięgaj raczej po inne rozwiązania – czyli cięższe i ciemniejsze zasłony rzymskie, które mogą mieć również podszewkę.

Rolety rzymskie w oknie w pokoju, a także inspiracje na dekoracje okien i wystrój okien
Ciekawe inspiracje na dekoracje okien i wystrój okien, czyli firany, zasłony i inne

Najlepsze łóżka do Twojej sypialni - sprawdź promocje!

Jak ozdobić okno? Popularne pomysły oraz inspiracje

4. Nowoczesne ozdabianie okien, krok po kroku

W nowoczesnym wystroju okien liczy się minimalizm, a także cała otoczka – inaczej mówiąc, wyposażenie. A w zasadzie raczej jego… brak. Ozdoby czy firanki, których będziesz używać do nowoczesnej dekoracji okien, powinny być nie tylko proste formą, ale i możliwie funkcjonalne. Dekoracje okien nie mogą zaburzyć wnętrza pomieszczenia, a wręcz dać poczucie jego przestrzenności, harmonii i porządku. Dzięki nowoczesnemu zdobnictwu okien, wnętrze ma stać się jasne i przytulne. W tym klimacie odchodzi się od stylu romantycznego lub vintage, a zbędne bibeloty chowa na dno szafy. W nowoczesnych dekoracjach okien rządzi prostota i geometria, ale też wyraźne wzory.

Zamiast zastawiać okiennicę kolorową wazą, obrazkiem czy figurką, lepiej będzie ustawić nieopodal okna jakiś ciekawy mebel – jak sofę z dekoracyjnymi poduszkami. W nowoczesnym zdobnictwie okien chodzi o to, by udekorować wnętrze w sposób minimalny, zachowując umiar. Trzeba postawić na jeden detal, jak właśnie np. geometryczna, nowoczesna zasłona. I to ona będzie robić za całą dekorację okna. W sklepach wnętrzarskich można znaleźć całą masę przeróżnych wzorów i kolorów zasłon w geometryczne wzory.

Szare zasłony i firany w oknie, a także inspiracje na dekoracje okien i wystrój okien
Inspiracje aranżacyjne dekoracje okien, czyli ciekawe pomysły na wystrój okien

5. Rolety dzień-noc i aranżacja okien

Równie popularną ozdobą okien są dziś rolety typu dzień-noc. Jest to propozycja uniwersalna i w zasadzie dla każdego. Projektując wnętrze, warto będzie od razu wziąć rolety dzień-noc pod uwagę. Dzięki nim będziesz mógł osiągnąć doskonały kompromis między ilością wpadającego do pokoju światła, a przykrywaniem okien przed np. spojrzeniami sąsiadów z naprzeciwka. Rolety dzień-noc pozwalają kontrolować światło w pomieszczeniu, zaciemniając np. sypialnię za dnia, gdy chcesz uciąć sobie drzemkę. Rolety te działają inaczej od tradycyjnych, bo posiadają dwie warstwy, będące ułożone naprzemiennie. Jedne są przezroczyste i wpuszczają światło dzienne, a drugie je blokują. Kiedy zasłaniasz takie rolety, poruszają się góra-dół, co pozwala na kontrolowanie ilości wpadającego do pokoju światła.

Popularne rolety dzień noc w oknie, a także inspiracje na dekoracje okien i wystrój okien
Ciekawe okna w domu, czyli inspiracje na dekoracje okien, wystrój okien i porady

Oczywiście, dekoracje okien powinny być modne. Roleta dzień-noc jak najbardziej wyróżnia się nowoczesnym i designerskim wyglądem, będąc jednocześnie niesamowicie funkcjonalna i praktyczna. Każda jedna roleta dzień-noc składa się z poziomych pasów, które już same w sobie będą niesamowitą ozdobą okna. Możesz oczywiście dopasować kolor rolet pod swoje wymagania i styl, który jest w danym pomieszczeniu. Rolety są zazwyczaj wykonane z poliestru, więc nie ma problemu z czyszczeniem ich. Problemu nie będą mieć też domownicy, którzy cierpią na przeróżne alergie. Co ważne, rolety dzień-noc sprawdzą się zarówno w małych, jak i dużych pomieszczeniach. Właśnie dlatego jest to rozwiązanie zarówno modne, jak i uniwersalne.

ikona podziel się Przekaż dalej