Czy zamontować karnisz na okno, czy na całą ścianę? Porady architekta
Karnisz na okno czy na całą ścianę? Przed tym wyborem staje wielu inwestorów, którzy wykańczają bądź remontują pomieszczenia mieszkalne. Jak prawidłowo zamontować karnisz? I ile powinien wystawać od okien? Przedstawiamy praktyczne porady montażowe, które sprawią, że przestrzeń przy oknie stanie się funkcjonalna i efektowna.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Karnisz od ściany do ściany bądź karnisz na okno – jak dokonać najlepszego wyboru?
Efektowne firany i zasłony stanowią uzupełnienie wielu aranżacji mieszkalnych. Ich głównym zadaniem jest zapewnienie domownikom poczucia prywatności. Grube zasłony będą też funkcjonalnym sposobem na kontrolowanie ilości promieni słonecznych, które docierają do pomieszczeń. Zarówno zasłony, jak i firany montuje się na karniszach. W ofertach sprzedaży znajdziemy najróżniejsze modele. Niektóre z nich można przytwierdzić bezpośrednio do sufitu, inne, nieco popularniejsze montuje się na ścianie. Dobrze dobrany karnisz może podkreślać wiodący styl aranżacyjny i stanowić dodatkową ozdobę przestrzeni. Aby w pełnił swoją funkcję, powinien posiadać odpowiednią długość.
Karnisz możemy zamontować od ściany do ściany lub ustalić jego długość przy oknie. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie cieszy się dużą popularnością. Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie, co sprawdza się lepiej, karnisz na okno czy na całą ścianę. Wszystko zależy od oczekiwanego efektu dekoracyjnego, potrzeb użytkowych oraz specyfiki pomieszczenia.
Długość karnisza dobieramy adekwatnie do rozmiarów i przeznaczenia konkretnych pomieszczeń. Warto brać pod uwagę nie tylko aspekt wizualny, ale i praktyczność każdego z rozwiązań. W wielu pomieszczeniach świetnie sprawdzi się karnisz od ściany do ściany. W innych lepiej będzie umieścić krótsze karnisze przy oknie. Jak praktycznie dobrać długość karnisza do pomieszczenia? Odpowiadamy poniżej.
Karnisz na okno czy na całą ścianę? Długość karnisza dopasowana do specyfiki pomieszczenia
Eleganckie firany od ściany do ściany – jak zamontować karnisz w dużych pomieszczeniach?
Duże pomieszczenia mieszkalne dają nam największe możliwości aranżacyjne. W ich przypadku świetnie sprawdzą się zarówno karnisze zamontowane od ściany do ściany, jak i karnisze przy oknie. Zaletą tych pierwszych jest efektowny, modny design oraz większe możliwości użytkowe.
Karnisz od ściany do ściany idealnie sprawdza się w przypadku większych sypialni z dużymi oknami bądź drzwiami balkonowymi. Dzięki szerokiemu rozmieszczeniu zasłon, jesteśmy w stanie lepiej regulować ilość promieni słonecznych, które wpadają do pomieszczenia. Dodatkowo zabezpieczamy się przed przedostawaniem się nadmiaru światła po bokach zasłon, co będzie szczególnie istotne w przypadku użytkowników, którzy oczekują dobrego zaciemnienia pomieszczenia w czasie wypoczynku.
Warto także zauważyć, że karnisz od ściany do ściany idealnie poprawia symetrię pomieszczeń. Tego typu rozwiązanie jest szczególnie polecane w przypadku okien, które znajdują w niesymetrycznej odległości od rogów ścian. Zastosowanie szerokich firan i zasłon pozwoli na zamaskowanie pewnych mankamentów i zapewnienie lepszej symetrii. Co więcej, szerokie firany mogą wizualnie poszerzyć pomieszczenie. Możemy je dodatkowo skomponować z eleganckimi firanami, które podkreślą charakter kompozycji i wizualnie ożywią przestrzeń.
W dużych pomieszczeniach możemy też zamontować krótsze karnisze. Będzie to dobre rozwiązanie w przestronnych salonach, zainspirowanych stylem minimalistycznym. Krótki karnisz na ogół lepiej sprawdza się w kuchniach i łazienkach, czyli w pomieszczeniach o większej wilgotności powietrza. Pamiętajmy jednak, że ostateczny wybór powinien być podyktowany oczekiwaniami wizualnymi inwestora oraz specyfiką wnętrza. Sprawdź także ten artykuł: Jak zamontować karnisz? Wyjaśniamy krok po kroku.
Karnisz na okno czy na całą ścianę? Aranżacja mniejszych pomieszczeń
Wiemy już, że karnisz od ściany do ściany może wizualnie powiększyć pomieszczenie, nadać mu eleganckiego, modnego charakteru, a jednocześnie poprawić symetrię. Jednak nie jest to rozwiązanie uniwersalne. W niektórych przypadkach znacznie lepiej sprawdzi się mniejszy karnisz na okno.
Jakie korzyści daje montaż karnisza na okno? Głównym atutem tego rozwiązania jest oszczędność przestrzeni. W ten sposób możemy swobodnie zagospodarować pozostałe fragmenty ściany. W efekcie łatwiej nam będzie zaaranżować mniejsze przestrzenie mieszkalne.
Karnisz na okno będzie także idealnym rozwiązaniem w przypadku pomieszczeń z oknami na dwóch ścianach. W ich przypadku montaż dwóch karniszy od ściany do ściany mógłby wyglądać zbyt przytłaczająco. Dodatkowo ograniczylibyśmy możliwość zagospodarowania dużej ilości przestrzeni. Sytuacja wygląda bardzo podobnie w przypadku pomieszczeń z dwoma, oddalonymi od siebie oknami na jednej ścianie. Większa przestrzeń między oknami może być swobodnie zagospodarowana. Możemy ustawić przy niej meble, powiesić elegancki obraz bądź nawet ustawić elementy dekoracyjne. Karnisz od ściany do ściany uniemożliwiłyby takie działania.
Ostatnią grupą pomieszczeń, w których dobrze sprawdzają się karnisze na okno są kuchnie i łazienki. Wnętrza o podwyższonej wilgotności powietrza mają tendencję do szybszego brudzenia się zasłon i firan. Co więcej, duże firany mogłyby okazać się tu mało praktyczne. Dlatego zastosowanie karniszy na okno i uzupełnienie ich o delikatniejsze zasłony będzie bardziej komfortowym rozwiązaniem.
Karnisz na okno – ile powinien wystawać od wnęki okiennej?
Ustaliliśmy już, czy warto wybierać karnisz na okno czy na całą ścianę. Inwestorzy, którzy zdecydowali się na montaż krótszych karniszy na okno, powinni określić jego optymalną długość. W tym miejscu pojawia się pytanie, ile powinien wystawać karnisz?
Najlepsze efekty dekoracyjne osiągniemy, jeśli karnisz będzie wystawać poza wnękę okienną. Według wielu architektów, karnisz powinien wystawać około 20 – 25 cm od wnęki. Jak łatwo obliczyć, optymalna szerokość karnisza będzie większa o 40 – 50 cm od szerokości wnęki okiennej. Te same odległości możemy zastosować w przypadku szyn sufitowych.
Zwróćmy także szczególną uwagę na lokalizację zasłon. Dla uzyskania najlepszego efektu, zasłony powinny wystawać przynajmniej 10 cm od wnęki okiennej. Umożliwi to wydajniejsze osłonięcie pomieszczenia przed promieniami słonecznymi. W wielu przypadkach zaleca się montaż nieco dłuższych karniszy, o ile umożliwia to rozmiar pomieszczenia i planowane wyposażenie wnętrza.