Na co zwrócić uwagę, wybierając karnisz?

Karnisz sufitowy a stylistyka pomieszczenia

Karnisz sufitowy lub ścienny powinien być dobrany stylistycznie do pomieszczenia, w którym zostanie zamontowany. Dekoracje okienne są bardzo istotne, gdyż podkreślają charakter wnętrza. Nieodpowiednio dobrane burzą wystrój. Jednak dekoracje okienne, to nie jedyne zastosowanie karniszy. Miejsce montażu determinuje do pewnego stopnia rodzaj karnisza. Karnisz może służyć z powodzeniem do powieszenia zasłony pomiędzy pomieszczeniami, która może stanowić przegrodę lub być ciekawą alternatywą dla drzwi. Karnisze metalowe czy plastikowe mogą służyć również jako przegroda do garderoby do powieszenia tkaniny.

Karnisz sufitowy a materiał wykonania

Wybierając karnisz, należy zwrócić uwagę na materiał, z którego został wytworzony. Dużą popularnością cieszą się karnisze metalowe. Występują w różnych odsłonach kolorystycznych. Karnisze metalowe są trwałe i wytrzymałe, można na nich powiesić nawet najcięższe tkaniny okienne. Nie pasują do każdego wnętrza, jednak w zależności od kolorystyki i końcówek można dobrać odpowiedni karnisz zarówno do pomieszczenia urządzonego w stylu nowoczesnym czy minimalistycznym, jak i klasycznym i romantycznym.

Karnisze metalowe to również karnisze rzymskie na wspornikach. Karnisze rzymskie na wspornikach to rodzaj karniszy drążkowych. Ich mankamentem jest fakt, że ruch tkaniny odbywa się tylko pomiędzy wspornikami. Jeśli ozdoby okienne będą często przesuwane i odsuwane, warto wybrać inny rodzaj karniszy niż te na wspornikach. Jeżeli interesują cię także rolety okienne, więcej na ich temat przeczytasz w tym artykule.

Dobrym pomysłem jest również montaż karniszy drewnianych. Drewniany karnisz sufitowy będzie doskonałym rozwiązaniem we wnętrzach rustykalnych oraz eklektycznych. Sprawdzi się również w pomieszczeniach nawiązujących do klasyki, ale w zależności od kolorystyki może być zamontowany również we wnętrzach nowoczesnych.

W sprzedaży są również tańsze, lecz mniej trwałe plastikowe karnisze z PCV. Montaż karniszy z PCV może przebiegać przy zastosowaniu listew maskujących, co znacznie podnosi walory wizualne takich karniszy. Warto rozważyć zakup tego typu mocowań, jeśli okna również są plastikowe.

Karnisz sufitowy i jego rodzaje

Materiału wykonania to jednak nie wszystko. Na rynku mamy do wyboru pojedyncze oraz podwójne karnisze. Zasłony i firany mogą w różny sposób być mocowane do karniszy. Bardzo efektownie prezentują się zasłony na szelkach czy kołach. Klasycznym rozwiązaniem jest, nadal bardzo popularny, montaż karniszy z żabkami. W zależności od tego jakie dekoracje okienne preferujemy możemy zdecydować się na zakup karniszy drążkowych, szynowych czy szynowo-drążkowych. Występują one zarówno jako ścienne montowane nad górną krawędzią okna, jak i jako sufitowe.

Jak zamontować karnisz do ściany krok po kroku?

W odpowiedzi na pytanie, jak zamontować karnisz, przygotowaliśmy kilka wskazówek montażowych. Montaż karniszy jest dość łatwy, więc każdy powinien poradzić sobie z tą czynnością samodzielnie. Oczywiście zamawiając karnisz (szczególnie taki na wymiar), istnieje również możliwość zamówienia usługi montażu. Instrukcja montażu przedstawia się następująco.

Montaż karniszy - narzędzia

Montaż karniszy wymaga co do zasady użycia kilku prostych narzędzi. Niezależnie od tego, czy chodzi o podwójne karnisze czy pojedyncze karnisze, przydadzą się wkrętak, poziomica, wiertarka lub wiertarko-wkrętarka oraz wkręty, kołki, linijka i ołówek. Poziomicą należy sprawdzić pion okna. Miejsce przyszłego zawieszenia karnisza powinno być zaznaczone ołówkiem przy pomocy poziomej linii nad górną krawędzią okna. Większość źródeł fachowych podaje, że montaż karniszy do ściany powinien być przeprowadzany w odległości od okna wynoszącej 5 centymetrów. Jeśli planujesz montaż karnisza, zapoznaj się także z naszym artykułem o wierceniu w betonie.

Montaż karniszy - wsporniki

Następnym krokiem jest montaż wsporników. Należy wyznaczyć miejsce ich montażu na linii którą narysowaliśmy uprzednio na ścianie po czym zamontować je do ściany.

W wyznaczonych wcześniej miejscach wiercimy otwory na kołki (kołki rozporowe). Po umieszczeniu kołków rozporowych, wkręcamy płytki do wsporników.

Optymalnie dobrany i zamontowany karnisz powinien być dłuższy o około 50 centymetrów od światła okna. Zakładamy kółka na drążek oraz zakończenie, po czym umieszczamy - zakładamy drążek na wsporniki. Powyższy sposób montażu sprawdzi się zarówno w przypadku karniszy drążkowych , jak i szynowych montowanych do ściany.

Jak zamontować karnisz do sufitu krok po kroku?

Montaż karniszy do sufitu przebiega dość podobnie, jak w przypadku montażu do ściany. Karnisz sufitowy posiada tą zaletę, że można oddalić go od ściany na wybraną odległość, jeśli nie chcemy, aby długie zasłony czy firany zahaczały o kaloryfer lub parapet. Nadal popularne są karnisze szynowe i karnisze podwójne, ale powoli są wypierane przez ich pojedyncze odpowiedniki.

Jak zamontować karnisz do sufitu? W tym przypadku również musimy wyznaczyć miejsce montażu karnisza i wyrysować linie, a następnie zaznaczyć miejsca montażu wsporników. Wyznaczone miejsca montażu wsporników powinny być w równych odstępach od okna. Następnie mocujemy wsporniki do sufitu, a następnie zakładamy pozostałe elementy karnisza.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze modele wiertarko-wkrętarek

Poznaj najczęściej wybierane modele wiertarko-wkrętarek. Te urządzenia doskonale sprawdzą się przy wielu pracach remontowych i majsterkowaniu. Sprawdź promocyjne ceny!

Rozporowy montaż karniszy

Ostatnim rodzajem montażu - najrzadziej stosowanym ale wartym rozważenia jest tak zwany montaż rozporowy, czyli pomiędzy dwiema ścianami. W tym przypadku, aby prawidłowo zamontować wsporniki, należy zmierzyć odległość od wnęki okiennej albo narożników ściany.

Niezależnie od rodzaju montażu jeśli mamy zamiar zawiesić na karniszu bardzo ciężkie zasłony lub karnisz przekracza dwa metry długości należy zamontować trzeci wspornik na środku w celu wzmocnienia konstrukcji. Sprawdź także nasz artykuł: Jakie firany do salonu - porady ekspertki, przykładowe aranżacje.

Montaż karniszy - o czym jeszcze należy pamiętać?

Zasadniczo większość modeli karniszy można przycinać do pożądanej długości (przycinać można drążek). Warto wykorzystać  do tego celu skrzynkę uciosową. Skrzynka uciosowa umożliwia bardziej precyzyjne i równe przycinanie nie tylko drążków ale również na przykład listew. Do samego przycinania przyda się piłka do metalu lub drewna, w zależności od tego z jakiego materiału został wykonany nasz karnisz. Wielu producentów karniszy na życzenie klienta oferuje bezpłatną usługę dopasowania długości karnisza poprzez jego przycięcie - w takiej sytuacji nie trzeba robić tego samodzielnie.

Przed zakupem i montażem karnisza powinniśmy wykonać wszystkie niezbędne pomiary, a w szczególności zmierzyć szerokość parapetu oraz wnęki okiennej. Te wartości pomogą nam dokonać właściwego wyboru i kupić karnisz, który będzie się najlepiej prezentował w naszym wnętrzu.

Kupując karnisz, pamiętajmy, że najczęściej producenci podają długość karnisza bez zakończenia. Podana długość jest co do zasady długością rury lub drążka. Pamiętajmy, że ozdobne zakończenie wydłuży karnisz o kilka centymetrów.

W ofercie producentów na polskim rynku mamy ogromny wybór karniszy różnego rodzaju. Są produkowane w różnych długościach, jednak jeśli nie znajdziemy długości odpowiadającej naszym kryteriom, a nie chcemy przycinać karnisza w domu lub karnisz powinien być dużo dłuższy niż oferowany w polskich sklepach, możemy zdecydować się na karnisz na wymiar.

N stronach interentowych producentów karniszy oraz sklepów wyspecjalizowanych w tego typu asortymencie, można znaleźć bardzo pomocne video tutoriale gdzie krok po kroku prezentowane są metody montażu karniszy różnego typu. Nie zwalnia to jednak od wnikliwego zapoznania się z instrukcją dostarczoną wraz z karniszem przez producenta.

W wyborze odpowiednich karniszy do Twojego domu pomoże ci artykuł naszych specjalistów: Karnisze sufitowe jako element wystroju okien - porady projektanta.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 86,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły