Funkcjonalność, czyli po co nam firana?

Odpowiednie zasłony oraz firany do salonu pozwolą nam stworzyć we wnętrzu odpowiedni klimat i podkreślić jego charakter. Zanim wybierzemy osłonę naszego okna warto zastanowić się nad kilkoma kwestiami. Przede wszystkim musimy wiedzieć w jakim celu osłaniamy okno i jakie są nasze oczekiwania względem firan i zasłon. Jaka ma być aranżacja salonu z firankami? Postaramy się doradzić, jak dobrać firanę, aby była ładna i spełniała wszystkie powierzone jej funkcje.

Pierwszą kwestią przy wyborze zasłon i firan do salonu jest funkcjonalność, czyli odpowiedzenie sobie na pytanie - w jakim celu będzie służyła nam osłona okna? Jeśli chodzi głównie o ochronę pokoju przed promieniami słonecznymi lub niechcianymi spojrzeniami sąsiadów, to w naszym przypadku sprawdzą się przede wszystkim zasłony.

Dzięki odpowiednio dobranym zasłonom skutecznie zminimalizujemy ilość słońca wpadającego do pomieszczenia. Jeśli chcemy je często zasłaniać i odsłaniać to ważne jest to , aby zasłony do salonu nie były zbyt długie. Optymalnie jest, gdy kończą się one około 1,5 cm nad podłogą.

Gdy naszym celem jest aranżacja pomieszczenia w taki sposób, aby się rozjaśniło, to doskonale do tego celu nadają się firanki. Gdy powiesimy je w oknie to wystrój salonu zyska element rozświetlający. Duża, biała powierzchnia firan sprawi, ze pomieszczenie będzie wydawało się jaśniejsze, a co za tym idzie – optycznie się powiększy. Ma to szczególne znaczenie, jeśli okna w salonie znajdują się od północy, wtedy osłona okienna musi przepuszczać jak najwięcej światła.

Jeszcze inną funkcją jeśli chodzi i zasłony oraz firanki do salonu jest dekoracja pomieszczenia. Bardzo często jest to główna funkcja osłon okiennych. Jeśli stawiamy głównie na aspekt dekoracyjny to najlepszym wyborem będzie połączenie firan i zasłon w kompozycję, która sprawi, że salon nabierze pożądanego przez nas charakteru. Wystrój salonu powinien być spójny, dlatego zasłony i firany do salonu powinny być dopasowane do stylu, w jakim jest urządzone to pomieszczenie.

Jakie firany i zasłony do salonu?

W wyborze odpowiednich firan i zasłon niezwykle istotną kwestią jest to, w jaki sposób dopasujemy je do wyglądu pomieszczenia. To ważne, gdyż nieodpowiednio dobrana osłona okna zarówno w małym jak i dużym pomieszczeniu może przynieść nam niepożądany efekt aranżacyjny. Przykładowo - nie powinno się dobierać ciężkich i wzorzystych zasłon wiszących aż do ziemi, do salonów o niewielkim metrażu, gdyż możemy przez to stracić niepotrzebnie sporo miejsca.

Firany do salonu to niezaprzeczalnie najlepsza dekoracja. Można za ich pomocą osiagnąć ciekawe aranżacje, nawet bardzo nowoczesne.
Jakie firany do salonu – porady ekspertki, przykładowe aranżacje

Wielkość i rodzaj osłony okna dopasowujemy nie tylko do wielkości salonu, ale także stopnia jego nasłonecznienia. Rodzaje tkanin na zasłony i firanki do salonu, długości materiałów, a także sposoby upięcia ich na oknach mają wpływ na ogólny wygląd pomieszczenia. Zmieniając poszczególne aspekty możemy uzyskać różne efekty – rozświetlać lub przyciemniać, zmniejszać, a także powiększać salon. 

Ciekawym pomysłem jest też firana żakardowa. Są to firanki gotowe składające się z bardzo rozbudowanych, jedno- lub wielobarwnych wzorów wykonywane na krosnach. Firanki żakardowe charakteryzują się delikatnością i bardzo bogatym wzornictwem.

W zależności od tego czy szyjemy czy kupujemy firany gotowe, czy nie trzeba dokładnie wymierzyć okno i wziąć pod uwagę również sposób upięcia firany i zasłony. Czasem marszczenia powodują, że szerokość naszej zasłony lub firanki będzie musiała wynosić co najmniej trzykrotność szerokości okna. Należy pamiętać również o tym, że są różne sposoby zawieszenia zasłon i firan na karniszach. Zanim kupimy firany gotowe trzeba się więc upewnić, jakie będziemy mieć możliwości zawieszenia ich na oknie.

Najlepsze łóżka do Twojej sypialni - sprawdź promocje!

Wybór odpowiedniej tkaniny na firany

Niezależnie od tego, czy szyjemy, czy też kupujemy gotowe firany do salonu trzeba wybrać  odpowiednią tkaninę. To samo tyczy się zasłon. Należy szczególnie zwrócić uwagę na to, że rożne materiały mają różne właściwości zarówno podczas codziennego użytkowania oraz czyszczenia. Przykładowo - bawełna oraz len mogą skurczyć się w praniu, więc należy na nie szczególnie uważać.

Kolejną kwestią przy wyborze materiału na uszycie firanki do salonu jest zwrócenie uwagi na to, aby materiał był z tej samej belki. Poszczególne bele mogą różnić się minimalnie kolorem, a to może niekorzystnie wpłynąć na ostateczny wygląd naszej firany.

Dekoracja okna – jaka firanka do naszego salonu?

Firany i zasłony do salonu mogą być różnie zastosowane na oknie. Jednym ze sposobów aranżacji okna jest wybranie tej samej długości firan oraz zasłon – długich lub sięgających parapetu. Zupełnie inaczej  będzie wyglądała kompozycja mieszana - złożona z  krótkich firan oraz długich zasłon.

Firany do salonu w brązowym kolorze, a także informacje, jakie firany do salonu wybrać według ekspertów, modne wzory i modele
Jakie firany do salonu – porady ekspertki, przykładowe aranżacje

Wystrój salonu również będzie różnił się jeśli firanki do salonu będą równe z zasłonami, a inaczej będzie gdy  zastosujemy takie o one różnej długości. W pomieszczeniach dużych i przestronnych dobrze prezentować się będę np. długie firany i sięgające podłogi, a nawet leżące na niej ciężkie zasłony. W niewielkich pomieszczeniach zaś o wiele lepiej sprawdzą się krótsze lub mieszane kompozycje złożone z firan i zasłon z lekkich materiałów, które dodadzą salonowi przestrzeni.

Gdzie szukać projektanta wnętrz?

Jeżeli szukasz sprawdzonego projektanta wnętrz, wypełnij ten formularz. W odpowiedzi dostaniesz ciekawe oferty od sprawdzonych projektantów.

Sprawdź!

Trzeba pamiętać, że do każdej ozdoby okiennej możemy dobrać także dodatki takie jak wszelkiego rodzaju lambrekiny, chwosty czy upinacze. Mogą one wspaniale ozdobić nasze okno i sprawić że będzie prezentowało się jeszcze bardziej efektownie. 

Firana i zasłona dopasowane do aranżacji salonu

Aranżacja salon salonu z firankami nie jest łatwa. W dużych pomieszczeniach urządzonych w klasycznym stylu można zastosować więcej sposobów aranżacji okna niż w niewielkich pokojach z wyraźnie zaznaczonym charakterem. Odpowiednia firanka i zasłona mogą bardzo poprawić ogólny wystrój salonu.

W klasycznym pomieszczeniu dobrze wyglądały będą długie zasłony i firany o tradycyjnych wzorach. Ważne są również kolory. Można pokusić się tu o połyskujące, eleganckie tkaniny, które pozwolą uzyskać luksusowy charakter wnętrza. Bogato zdobione zasłony będą doskonałą dekoracja i wykończeniem klasycznego salonu.

Aranżacja wnętrz w stylu nowoczesnym wymusza dobranie takich ozdób okiennych, w których króluje prostota i geometryczne wzory. Takie zasłony oraz firany do salonu, które cechują się jasno zaznaczoną, prostą linią idealnie komponują się z meblami o nowoczesnym designie. W nowocześnie urządzonym salonie można z powodzeniem zastosować tylko jedną z ozdób – zasłony lub firanki.

W przypadku wnętrza w romantycznym stylu, gdzie królują tkaniny, warto postawić na kompozycję krótkiej lub długiej, zwiewnej firany oraz sięgających podłogi lub leżących na niej zasłon. Doskonale będą wyglądały tu zasłony do salonu w kwiaty, czy fantazyjne wzory.  Dobranie odpowiednich tkanin pozwoli na podkreślenie romantycznego stylu i charakteru pomieszczenia.

Wnętrza urządzonego w wyrazistym, awangardowym stylu nie warto dodatkowo zakłócać bardzo wyrazistymi ozdobami okna, chyba, że zasłony i firanki do salonu stanowią integralną część wybranej aranżacji wnętrza. Jeśli meble są w żywych kolorach i o nietypowych kształtach to ozdoba okna powinna stanowić dla nich tło, być w neutralnym kolorze i nie wyróżniać się zbytnio.

Idealne firany do salonu – jak wybrać?

Wybór odpowiednich zasłon i firanekma spore znaczenie jeśli chodzi o aranżację wnętrza. To od nich również zależy to, czy wystrój salonu będzie spójny i stworzy pożądany klimat. Firanki do salonu możemy uszyć na miarę, maksymalnie dopasowując je do okien lub kupić gotowe. Jeśli nasze okna maja standardowy wymiar, to w sklepach możemy znaleźć duży wybór gotowych produktów.

Przebierając w niezliczonej ilości wzorów i kolorów firanek do salonu oraz zasłon, należy pamiętać, aby wybrana ozdoba okna stanowiła integralną cześć wystroju wnętrza naszego salonu. Musi ona podkreślać jego charakter, być w tym samym stylu i stanowić tło dla jego aranżacji.

Odpowiednio dobrana firanka powinna nie tylko zdobić, ale również sprawiać, aby pomieszczenie wydawało się wykończone i spójne.

ikona podziel się Przekaż dalej