Rodzaje karniszy sufitowych

Karnisze to ważny element przy dekorowaniu okien. Żeby nasze zasłony czy firanki mogły się ładnie i estetycznie prezentować, karnisz sufitowy również powinien być estetyczny i dostosowany do pozostałych elementów dekoracji okiennych.

Na rynku dostępne są karnisze montowane do ściany oraz karnisze sufitowe. Karnisz ścienny montowany jest nad oknem, na ścianie. Karnisz sufitowy jest produkowany jako karnisz pojedynczy lub podwójny. Podwójne karnisze dają możliwość zawieszenia jednocześnie firany i zasłony. Bardzo często spotykanym rozwiązaniem w karniszach tego typu są szyny sufitowe, które umożliwiają łatwe przesuwanie firanki czy zasłony. Jeśli szukasz inspiracji aranżacyjnych, przeczytaj także nasz artykuł o zasłonach i firanach do salonu.

Szyny sufitowe to tylko jedna z propozycji producentów karniszy. Bardzo popularne są również karnisze drążkowe, w przypadku których szyna sufitowa jest zbędna. Są to najczęściej krótkie karnisze, z montażem na dwóch wspornikach. Przesuwanie tkanin okiennych odbywa się tylko pomiędzy wspornikami.

Są wykorzystywane jako dekoracja okien we wnętrzach tradycyjnych, o klasycznym charakterze. W odróżnieniu od karniszy drążkowych, szyny sufitowe, czyli karnisze szynowe pozwalają na przesuwanie firanki czy zasłony na całej długości, co jest rozwiązaniem bardzo funkcjonalnym i praktycznym. Szyna sufitowa występuje jako karnisz podwójny i karnisz pojedynczy o różnych długościach. Najczęściej spotyka się jednak karnisze szynowe, także w kasecie, o rozmiarach 160 cm, 200 cm, 240 cm, a nawet 300 cm oraz o średnicy 16 mm, 19 mm lub 25 mm.

Alternatywnie można zamontować również karnisz sufitowy drążkowo-szynowy, który do pewnego stopnia łączy cechy obu wspomnianych rozwiązań. Podwójne karnisze drążkowo-szynowe to doskonałe połączenie nowatorskiego rozwiązania z tradycją.

Podział karniszy ze względu na tworzywo

Kolejnym podziałem karniszy jest materiał, z którego zostały wykonane. W sprzedaży w polskich sklepach mamy do dyspozycji karnisze drewniane, karnisze metalowe oraz plastikowe. Do produkcji karniszy wykorzystuje się również aluminium oraz połączenie dwóch materiałów, może to być na przykład stal nierdzewna i drewno lub pcv i metal.

Karnisze drewniane cieszą się niesłabnącą popularnością. Drewno to materiał bardzo wdzięczny, ozdobny i ekologiczny. Do produkcji karniszy wykorzystuje się najczęściej drewno drzew rodzimych, takich jak między innymi sosna czy dąb. Karnisz sufitowy z drewna jest najczęściej pokrywany przez producenta lakierem w różnych stopniach połysku. Karnisz sufitowy z drewna dobrze prezentuje się w sąsiedztwie okien drewnianych. Pasuje do rozmaitych typów wykończenia wnętrz.

Bardzo modne są ponadto karnisze metalowe. Karnisze metalowe są poddawane procesowi galwanizacji, dzięki czemu kolor karniszy jest trwalszy. Nie zaleca się kupowania karniszy z metalu nie poddanych galwanizacji. Są co prawda dużo tańsze jednak ich kolor nie jest tak trwały. Karnisze metalowe są produkowane najczęściej ze stopu cynku oraz aluminium. Występuje również stal nierdzewna oraz mosiądz. Karnisze szynowe - zarówno karnisz sufitowy jako karnisz podwójny, jak i karnisz pojedynczy - pokryte powłoką galwaniczną oraz warstwą lakieru, która zwiększa odporność na ścieranie, są znacznie bardziej trwałe.

Gdzie szukać projektanta wnętrz?

Jeżeli szukasz sprawdzonego projektanta wnętrz, wypełnij ten formularz. W odpowiedzi dostaniesz ciekawe oferty od sprawdzonych projektantów.

Sprawdź!

Do okien plastikowych będzie pasował karnisz sufitowy z pcv. Karnisz sufitowy z pcv jest bardzo łatwy w czyszczeniu. Szyny sufitowe z pcv można ukryć za pomocą listew maskujących z naturalnego drewna, dębowych lub mahoniowych. Wbrew obiegowej opinii, karnisz z pcv czy karnisz metalowy wcale nie musi być nieestetyczny. Akcesoria dodatkowe w postaci listew lub łuków pozwalają na wystrój okien w dowolnym stylu. Dodatkowym atutem jest jego cena - spośród wszystkich typów karniszy, karnisz sufitowy z pcv jest najtańszą opcją.

Ciekawym pomysłem są karnisze metalowe wyposażone w profile drewniane. Doskonale pasują do nowoczesnych wnętrz, dostępne są w sprzedaży w wielu opcjach wykończenia. Alternatywnie producenci oferują również karnisze metalowe z okleiną z pcv. Tego typu karnisz metalowy to po prostu metalowa rurka pokryta pcv, która daje wrażenie kutego, metalowego karnisza. Dobrze sprawdza się, jeśli dekoracja okien jest lekka, nieprzeładowana. Tego typu karnisz metalowy najlepiej zdają egzamin w towarzystwie delikatnej firany. O tym, jakie firanaki pasują do kuchni, dowiesz się z tego artykułu.

Rodzaje mocowań w karniszach

Wystrój okien to nie tylko karnisz sufitowy, rolety rzymskie czy firany. Ważny jest również rodzaj mocowań, na których będą zawieszone tkaniny okienne. Ich odpowiedni dobór pozwoli wyeksponować okienne dekoracje i sprawi, że firany czy zasłonki będą się ładnie układały, niezależnie od tego, czy bazę stanowi karnisz metalowy czy inny.

Tradycyjnym mocowaniem, które jest coraz rzadziej spotykane i stosowane, są żabki. Mogą być wykorzystywane zarówno przy karniszach drążkowych, drążkowo-szynowych, jak i szynowych.

Karnisze sufitowe mogą być bardzo ozdobne. Tak naprawdę od nich zależy, jak będą prezentować się okna, to wspaniała dekoaracja.
Karnisze sufitowe jako element wystroju okien - porady projektanta

Dużo częściej mamy do czynienia z rozwiązaniami tunelowymi. Rękawy wsuwane na profile stosuje się w różnego typu karniszach. Tunele umożliwiają przesuwanie tkanin okiennych pomiędzy wspornikami.

Coraz bardziej modne stają się również agrafki. Są używane głównie do karniszy szynowych, gdzie dekoracja okien posiada taśmę marszczącą, czyli dotyczy głównie firanek. Agrafki można zsuwać z karnisza razem z tkaniną okienną (co umożliwia szyna sufitowa) i prać.

Innym typem mocowań są przelotki. Można nabyć je w wersji z tkaniny lub metalowe. Dobrze sprawdzają się do upinania zasłon. Przesuwanie, podobnie jak w przypadku tuneli, odbywa się pomiędzy wspornikami.

Ciekawym sposobem mocowań są zawieszki. Dekoracyjne blaszki w formie haczyków są nakładane na karnisz sufitowy lub ścienny od góry. Innym, interesującym rodzajem mocowań są wstążki i szelki. Dekoracja okien w postaci zasłon czy firan jest mocowana do karnisza przy użyciu pasków z tkaniny lub sznurków. O walorze dekoracyjnym przesądzają także odpowiednio dobrane elementy karniszy, czyli ozdobne zwieńczenia, często w kolorze chrom mat lub masiądz antyczny.

Dekoracja okien - zasłony, rolety, a może firanki?

Dekoracja okien to karnisze, tkaniny okienne oraz akcesoria dodatkowe. Każdy element powinien współgrać ze sobą i stanowić spójną całość. Aby wszystko prezentowało się należycie, trzeba postarać się o zachowanie harmonii pomiędzy poszczególnymi elementami i dodatkami.

Nowoczesnym rozwiązaniem są rolety rzymskie. Ze względu na bardzo szeroki wybór gotowych wzorów w polskich sklepach, można dobrać je do konkretnej aranżacji wnętrza. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie rolety rzymskie dostępne na rynku posiadają możliwość montażu do karnisza. Najczęściej rolety rzymskie oraz mini rolety montuje się do szyny lub wiesza na rurkowy karnisz sufitowy lub ścienny.

Wystrój okien za pomocą firan czy zasłonek, także w towarzystwie mini rolety, jest zawsze modny i na czasie. Tego typu ozdoby okienne można zamontować na dowolnym karniszu i dostosować do dowolnej stylizacji. Aranżacja wnętrz, w zależności od wybranej dekoracji okiennej, może nawiązywać do klasyki, stylu minimalistycznego czy skandynawskiego. Właściwie nie istnieje wystrój wnętrz, w którym firany czy zasłonki nie zdałyby egzaminu. Są więc rozwiązaniem bardzo uniwersalnym i wszechstronnym.

Najlepsze łóżka do Twojej sypialni - sprawdź promocje!

We wnętrzach, gdzie dominuje szkło i chrom, dobrze sprawdzą się karnisze metalowe w połączeniu z zasłonami lub roletami w stonowanych kolorach. Bardzo modną kolorystyką są obecnie wszelkie odcienie szarości, które doskonale komponują się ze złamaną bielą oraz delikatnymi odcieniami błękitu.

Z kolei karnisze z drewna będą pięknie wyglądać w połączeniu z naturalnymi tkaninami okiennymi. Akcesoria dodatkowe, w postaci klamer czy taśm spinających, dodadzą wnętrzu romantycznego uroku.

Przy dekorowaniu okien warto zachować umiar, gdyż karnisz i tkaniny okienne mają być tylko uzupełnieniem i podkreślić styl, w jakim zostało urządzone wnętrze. Nie należy zapominać także o kwestii funkcjonalności. Przesłona okna powinna być praktyczna, ponieważ ma chronić również przed promieniami słonecznymi. Powinna być ponadto wygodna w zdejmowaniu oraz zakładaniu.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając karnisz sufitowy?

Karnisz sufitowy powinien być w odpowiednim rozmiarze. Zasadą jest, że należy montować karnisz dłuższy od wnęki okiennej o co najmniej 40 centymetrów po każdej ze stron. Karnisz powinien być dłuższy również od parapetu. Ma to znaczenie dla efektu wizualnego oraz praktycznego. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej długości karnisza, będziemy mogli bezproblemowo otwierać okno oraz zsuwać tkaniny okienne poza okno i wpuszczać maksymalnie dużo światła, jeśli zaistnieje taka potrzeba. Wielu producentów oferuje swoje wyroby na wymiar, co umożliwia zamówienie karnisza dostosowanego długością do naszego okna.

Wybierając karnisz sufitowy, zwróćmy uwagę również na jego zakończenie. Karnisze metalowe, z drewna czy z plastiku posiadają zwieńczenia ażurowe, owalne, kwadratowe oraz owalne ścięte. Ażurowe oraz owalne zakończenia karniszy doskonale będą korespondować z klasycznym oraz rustykalnym wystrojem wnętrz. Natomiast zakończenia kwadratowe oraz ścięte będą świetnie podkreślać styl modernistyczny oraz eklektyczny.

W każdym pomieszczeniu można stosować inny rodzaj karnisza. Warto dopasować go nie tylko do estetyki wnętrza, ale również do jego przeznaczenia. Na przykład w kuchni lepiej będą wyglądać karnisze proste, bez zdobień na końcówkach. W salonie czy sypialni można pozwolić sobie na większą dozę fantazji w ich doborze.

Ważna jest również grubość karnisza. Generalnie do mniejszych pomieszczeń lepiej nadają się karnisze cieńsze. Do większego metrażu można zastosować karnisze grubsze. Ostatnią, lecz wcale nie najmniej istotną kwestią, jest wybór koloru karnisza. Warto dostosować kolorystykę karnisza do dodatków dekoracyjnych w danym pomieszczeniu. Popularne barwy karniszy to przykładowo srebrny mat, chrom, tytan czy złoty mosiądz. Jeśli we wnętrzach nie dominuje żaden styl, a kolorystyka dodatków jest bardzo zróżnicowana można zdecydować się na karnisz w kolorze uniwersalnym.

Wieszanie ozdób okiennych to nie jedyne przeznaczenie karniszy. Za ich pomocą, przy odrobinie inwencji, można stworzyć domową garderobę, baldachim nad łóżkiem w sypialni lub na przykład przesłony w pomieszczeniach. Dekorujesz okna w mieszkaniu? Poznaj rodzaje rolet okiennych: Rodzaje i ceny rolet okiennych - zobacz, ile warto zapłacić żeby nie przepłacić.

ikona podziel się Przekaż dalej