Modne firanki do salonu i sypialni – trendy

Po okresie, gdy na oknach królowały rolety i zasłony, ponownie do łask wracają firany do salonu i sypialni. Jednak dekoracja okna w tym sezonie musi być zwiewna i lekka. Nowoczesne firanki i zasłony do pokoju mają dodawać lekkości i przytulności. Ta zmiana w estetyce łączy się z zastosowaniem lepszej jakości materiałów i innymi sposobami sterowania przesłonami okien. Różnią się także sposoby wykończenia materiału. Nowoczesne budownictwo cechuje się znacznie większymi oknami niż jeszcze kilkanaście lat temu. Ich aranżacja ma dodawać blasku i przepuszczać światło. Do naszych mieszkań wracają gładkie, jednolite firany i proste w formie zasłony. Najmodniejsze firany uszyte są z naturalnych materiałów, takich jak: len, bawełna, jedwab. Przeźroczyste modnie uszyte firanki mogą być połączeniem różnych materiałów i wzorów. Można ozdabiać je kryształkami, haftami i aplikacjami. Im bardziej zdobiona jest firanka, tym prostsze jest jej upięcie. Modne firanki do pokoju mogą być upinane na taśmie, szelkach lub przelotkach.

Modnie uszyte wzory firan odpowiadają kolorem aranżacji pomieszczeń. Dlatego najczęściej są to biele lub barwy pastelowe w jasnych odcieniach. Delikatny róż, szarość, żółć i turkus to najmodniejsze kolory. Haftowane modne firanki na markizecie idealnie nadają się na duże okno, gdyż przepuszczają najmniej światła, lecz nie wymagają prasowania. Firany do salonu na duże okno mogą być zdobione aplikacjami czy dużymi ornamentami. Na małe okno odpowiednie są gładkie i lekkie firanki bez nadmiaru zdobień. Jeśli do salonu szukasz także innej dekoracji okna, sprawdź ten artykuł o polecanych zasłonach do salonu.

Najmodniejsze firany – wzory

Firany panelowe

Firany panele to najpopularniejszy obecnie model odpowiedni do sypialni i do salonu. Te nowoczesne firanki sprawdzą się w każdym pomieszczeniu. Mogą mieć postać ekranu lub kilku spójnych stylistycznie paneli. W postaci ekranu wiesza się je rozpięte na całą szerokość. Ich dół obciążony jest zazwyczaj drążkiem usztywniającym.  Panele można ze sobą łączyć, tworząc z nich jednolitą kompozycję.  Firany panele nie muszą tworzyć obrazu. Mogą być zdobione aplikacjami, haftami lub mieć całą powierzchnię jednolitą. Wybór jest ogromny, dlatego łatwo dopasować je do każdej aranżacji.

Firany makarony

To bardzo modny sposób aranżacji okna. Upinane w formie rybackiej sieci, przez duże oczka przepuszczają dużo światła. Mogą mieć również formę delikatnych, żakardowych sznurków. Do wyboru są różnego rodzaju wzory firan, które można przycinać na dowolnej długości i formować w dowolne kształty, nadając im indywidualnego charakteru. Modne są różne kolory i sposoby zaplatania. Modnie uszyte makarony mogą być zdobione koralikami, kryształkami lub frędzlami. Często występują w zestawie z lambrekinem.

Firany makarony i inne modne firanki w salonie, czyli najmodniejsze firany, wzory firan, a także zasłony i firany do salonu
Modne firanki do salonu i sypialni - popularne wzory, opinie, ceny

Klasyczne firany

Moda na klasykę nie przemija. Nadal dużą popularnością cieszą się klasyczne wzory firan do pokoju. Jednak różnią się one od tradycyjnych materiałem. Najlepiej by tkanina była z włókien naturalnych lub przypominała je wyglądem. Modnie uszyte mogą być zawieszane na taśmie, przelotkach lub szelkach. Prosty elegancki styl doskonale komponuje się z aranżacją każdego wnętrza. Minimalistyczny design sprawia, że są to idealne modne firanki do salonu w stylu eco.

Najmodniejsze firany- opinie i ceny

Ceny firan do salonu i sypialni

Ceny najmodniejszych firan uzależnione są od kilku czynników. Pierwszym z nich jest rozmiar. Im większa powierzchnia okna, tym większy czeka nas wydatek. Dużą rolę odgrywa materiał, z którego uszyto firanki. Tkaniny naturalne są znacznie droższe od syntetycznych. Zdobienia takie jak: hafty, koraliki, kryształki to kolejny element ceny. Za modnie uszyte nowoczesne firanki o skomplikowanym kroju również zapłacimy więcej niż za klasyczne.

Szycie na wymiar podnosi cenę aranżacji okna. W zależności od rodzaju materiału za 1 m bieżący zapłacimy od 20 do 90 zł. Cena 1m makaronów to najczęściej 30 zł, a panelu 70 zł. Obszycie każdego metra firanki to usługa w cenie od 2 do 5 zł. Średnie ceny usług szycia podnoszą koszt firanki o około 100 zł.

Ceny przykładowych firan o wymiarach 150 cm x 250 cm

Rodzaj firany

Cena

Makarony

110 zł

Firana gotowa biała gładka

60 zł

Firany panele potrójne

130 zł

Modne firanki - opinie

Za najbardziej popularne uznawane są nowoczesne firanki do pokoju cechujące się lekkością i zwiewnością. Klienci cenią je za elegancję i dobre przepuszczanie światła. Dzięki nim mogą zrezygnować z ciężkich, klasycznych zasłon i zastąpić je podobnie lekkimi jak firanki. Bogate wzornictwo modnie uszytych modeli pozwala na dobór do każdego wnętrza, stylu i wielkości okna. Nie ma konieczności szycia na wymiar, a gotowe firanki są stosunkowo tanie.

Za wadę modnych firanek uznawana jest wysoka cena modeli z naturalnych włókien. Klienci narzekają na problemy z kupne gotowych firanek na nietypowe okna. Ciężko jest znaleźć na nie duży wybór wzorów i kolorów. Z tego powodu muszą wybierać modnie uszyte modele na miarę, co wiąże się z większym wydatkiem.

Zdaniem specjalistów od aranżacji wnętrz gotowe firany do salonu są praktycznym wyborem. Jednak nie można zapominać o tym, że nie mamy wpływu na ich wykończeni czy sposób zawieszania. Modne firanki szyte na wymiar spełnią wszystkie oczekiwania klienta. Zwłaszcza w przypadku okien o nietypowych wymiarach. Może on zdecydować o wszystkich detalach. Sklep nie tylko dostosuje się do wymagań, ale też posłuży radą w doborze wzoru firan do stylu wnętrza i wielkości okna.

Zakup modnie uszytej firany do salonu zawsze powinien uwzględniać wielkość okna oraz aranżację całego pokoju. Musi ona tworzyć z nim spójną całość. Nie należy kierować się wyłącznie najnowszymi trendami, lecz przede wszystkim własnym gustem i oczekiwaniami. Firanka będzie przecież ozdobą naszego okna przez długi czas.

ikona podziel się Przekaż dalej