Funkcjonalne nowoczesne firany a proporcje pomieszczenia

Optyka pomieszczenia

Wybierając nowoczesne firany do salonu czy sypialni, należy wziąć pod uwagę powierzchnię pomieszczenia. Źle dobrane mogą zaburzyć optykę wnętrza i sprawić, że będzie ono wyglądało nieproporcjonalnie. Zawieszone w małym pomieszczeniu ciężkie modne firanki w ciemnych kolorach, pomniejszą optycznie i przyciemnią. By wizualnie powiększyć salon, warto zdecydować się na jasne, przeźroczyste tkaniny.

Salon lub sypialnia od strony północnej, które są słabo doświetlone i nasłonecznione, można ocieplić i rozjaśnić lekką modną firanką w ciepłej barwie. Firanki nowoczesne do dużego salonu mogą być dowolnej długości i grubości. Do aranżacji małego salonu lepiej sprawdzą się krótkie, ozdobne modele, gdyż nie zaburzą proporcji wnętrza. Będą one odpowiednie również w dużym salonie lub sypialni, jeżeli zamontowane są w nich małe okna. W dużym salonie korzystnie będą prezentowały się firanki długie.

Nowoczesne firany do salonu a funkcjonalność

Firanki nowoczesne są nie tylko ważnym elementem aranżacji, ale także pełnią funkcję maskowania. Zawieszone na karniszu umieszczonym na suficie zamiast bezpośrednio nad małym oknem, mogą zmienić optycznie aranżacje i powiększyć powierzchnię okna. Do tego celu niezbędny jest karnisz o szerokości trzykrotnie większej od szerokości okna. Zawieszamy umarszczoną firankę o szerokości dwukrotnie większej od karnisza. Granice okna zostają wtedy rozmyte, a wpadające światło rozchodzi się po całej firance.

Nowoczesne firany mogą pełnić funkcję maskującą. Za nieprzejrzystymi lub marszczonymi materiałami można ukryć niechciane w aranżacji elementy jak np. rurki od kaloryfera czy same kaloryfery. Gotowe firany najlepiej sprawdzą się w sypialni. Ważne, by były to modele regulujące dostęp światła. Muszą zapewniać intymność i przytulność, a równocześnie pozwalać na ograniczenie naświetlenia w zależności od potrzeb. W tym celu można uzupełnić firanki o nowoczesne zasłony. W małej sypialni sprawdzą się firanki krótkie i lekkie. A może zainteresuje cię także ten artykuł o wyborze firan do kuchni?

Modne firanki do salonu - polecane tkaniny, wzory i kolory

Katalogi producentów przedstawiające najnowsze trendy w zdobieniu okien są bardzo różnorodne. Każdy znajdzie w nich modele odpowiednie do stylu swojego mieszkania. Firanki nowoczesne to przede wszystkim prostota i minimalizm. Do wyboru mamy modele z bawełny, bawełny z dodatkiem poliestru, poliestru, lnu, batystu oraz woali. Królują wzory geometryczne, które łatwo wkomponowują się w nowoczesne aranżacje. Nie brakuje jednak wzorów z motywami kwiatowymi, które świetnie wpasują się do stylu klasycznego i industrialnego. Modne firanki w roślinne wzory to już nie drobna łączka, lecz cała tkanina pokryta wzorem. Do wnętrz w stylu romantycznym, katalogi proponują szare firanki, ozdobne z wyszukanym, ekstrawaganckim wzorem, przykuwającym uwagę.

Największą popularnością cieszą się ciągle ozdobne białe firanki odpowiednie do każdego wnętrza. Na uwagę zasługują pastelowe i szare firanki pasujące do najnowszych trendów w aranżacji wnętrz. Nowoczesne wzornictwo to także firany gotowe w białym kolorze z tkaninowymi wstawkami w innych barwach. Do salonu modne są szare firanki i nowoczesne zasłony z lekkich materiałów, zdobione delikatnym printem. Firany gotowe na szelkach, taśmach i przelotkach zdobione są wzorami wycinanymi laserem, nadrukami, kryształkami, naszywanymi ozdobami. Modne firanki do salonu można zawieszać samodzielnie lub łączyć z roletą. Mogą towarzyszyć im też nowoczesne zasłony. Katalogi obfitują w krótkie modele często zdobione są falbanką, podwiązkami, a nawet lambrekinem. Nowością są firany gotowe panelowe, których się nie marszczy, lecz tworzy gładkie ekrany. Często zdobione są haftowanymi lub żakardowymi aplikacjami. Może to być jeden panel lub kilka tworzących spójną całość. Modne są również szare firanki ekranowe z aplikacjami.

Nowoczesne firany do salonu - ceny i opinie

Przykładowe ceny firan

Ceny firan różnią się w zależności od tego, czy są to modele szyte na zamówienie, czy firany gotowe. Na cenę mają wpływ takie czynniki jak rodzaj materiału, rozmiar, wzornictwo. Naturalne tkaniny są znacznie droższe od poliestru. Modele szyte na zamówienie najczęściej są tańsze, lecz wymagają własnej kreatywności oraz oczekiwania. Gotowe modele są dostępne od ręki, wystarczy przejrzeć katalogi producentów i wybrać odpowiedni fason.

Najlepsze łóżka do Twojej sypialni - sprawdź promocje!

Firanki nowoczesne w salonie, czyli nowoczesne firany i modne firanki do salonu, polecane wzory, rodzaje i style
Nowoczesne firanki do salonu i sypialni - polecane wzory, opinie, ceny
Nowoczesne firany do salonu - ceny

Firany długie szyte na zamówienie o wymiarach

300x260

Firany gotowe długie o wymiarach

250 x 500 cm

Firana woalowa na taśmie o wymiarze – 140 zł

Firana z woalu do salonu rozmiar – 255 zł

Firana woalowa na szelkach – 180 zł

Firana haftowana – 470 zł

Firana woalowa na przelotkach – 220 zł

Firanka żakardowa – 199 zł

Opinie o nowoczesnych firanach do salonu

Największą popularnością cieszą się gładkie firanki nowoczesne do salonu i sypialni, bez żadnych ozdób i aplikacji. Klienci cenią je za uniwersalność. Ich zdaniem pozwalają na dowolne aranżacje. Nie mniej cenione są modele z naturalnych materiałów o prostych upięciach w kolorach pastelowych. Do salonu często wybierane są długie, ozdobne nowoczesne firany o dużych ornamentach roślinnych. Coraz więcej osób decyduje się na najnowsze trendy, jakimi są firany panelowe. Przekonuje ich prostota upięcia i elegancja tego modelu.

Klienci narzekają, że modne firanki z woalu lub innych delikatnych materiałów często wykończone są niestarannie, przez co ich trwałość jest niezadowalająca. Wiele modeli jest trudnych w pielęgnacji. Ich zdaniem wygodniej jest kupić firany gotowe niż szyte na zamówienie.

Zdaniem ekspertów najnowsze trendy wykorzystują elementy stylu nowojorskiego, czyli powracają do klasycznych, gładkich firan sięgających podłogi. Dla osób bardziej odważnych zalecają, by łączyć ze sobą różne tkaniny i wzory, lecz zachować proste upięcia. Zamiast na zdobienia radzą postawić na wysoką jakość materiału i wykonania. Do małych wnętrz zalecają krótkie, minimalistyczne modele.

Nowoczesne firany mają zapewnić dostęp światła i sprawić, że aranżacja salonu i sypialni będzie przytulna i elegancka. W tym sezonie w dobrym guście są proste modele o minimalistycznych wzorach i fasonach. Mają podkreślać styl wnętrza, a nie go przytłaczać. Dlatego są lekkie i zwiewne. Często zawieszane z nowoczesnymi zasłonami.

ikona podziel się Przekaż dalej