Na co zwracać szczególną uwagę, wybierając firany i zasłony?

Zasłony i firany w dalszym ciągu stanowią najpopularniejszą dekorację okien. Odpowiedni wystrój okien jest istotny z kilku bardzo prozaicznych powodów. Przede wszystkim podkreśla styl i charakter wnętrza, po drugie jest doskonałym dodatkiem stylistycznym, dopełniającym całości. Rolety czy żaluzje nigdy nie zastąpią ładnych zasłon lub firanek.

Firany i zasłony do salonu to również czysta pragmatyka. Chronią okna od nadmiernego przenikania do wnętrza promieni słonecznych oraz przed niepożądanym wzrokiem sąsiadów. Aranżacja okien to więc nie tylko kwestia estetyki, lecz również bardzo sprecyzowana potrzeba.

Zasłony i firany jako wystrój okien i element praktyczny powinny spełniać szereg kryteriów. Jednym z nich jest właśnie funkcjonalność. Jeśli okno wychodzi na południe i jednym z podstawowych celów jest ochrona przed nadmierną ekspozycją na promienie słoneczne, lepiej zdecydować się na stosunkowo grube zasłony. Jeśli celem jest tylko zasłonięcie okien, bardziej sprawdzą się firany. Ewentualnie można połączyć oba elementy. Wtedy wystrój okien będzie nie tylko pięknie się prezentował, ale również będzie spełniał założenia funkcjonalności. Jeśli jednak słońce nadal miałoby dawać się we znaki, warto rozważyć zamontowanie rolet. Tutaj znajdziesz artykuł na temat ich rodzajów i cen.

Firany i zasłony a styl wnętrza

Kolejnym ważnym kryterium doboru w tym zakresie jest styl, w jakim urządzone zostało wnętrze. Lekkie firany czy zwiewne zasłony do salonu nie będą pasowały do stylu high tech czy loftu. Na takie zasłony czy firany można się zdecydować, jeśli aranżacja okien ma nawiązywać do stylu klasycznego, romantycznego czy choćby rustykalnego.

Z kolei do stylu minimalistycznego sprawdzą się świetnie proste, niemarszczone, gładkie  firany bez wzorów. W lofcie czy we wnętrzu industrialnym lepiej pokusić się o rolety rzymskie lub ciemne zasłony o jak najprostszym wzorze. Roleta rzymska to także ciekawa ciekawa dokaracja okna, a jednocześnie zasłona na ciekawskie spojrzenia sąsiadów.

Kolejny ważny aspekt to charakterystyka pomieszczenia, czyli jego indywidualne cechy, które mogą przesądzać o stylu i rodzaju wystroju okien. Liczy się między innymi wielkość pomieszczenia oraz wielkość okien, jak również ilość mebli i sprzętów. Przy małych oknach ciężkie zasłony do salonu nie zdadzą egzaminu.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze roboty sprzątające

Sprawdź promocje na najczęściej wybierane roboty sprzątające przez naszych czytelników. Ceny tych urządzeń mogą Cię zaskoczyć!

Należy również brać pod uwagę akcesoria i przeróżne dodatki umieszczone w salonie, takie jak poduszki, obrusy lub obrazy na ścianach. Często przy bardzo dużej ich liczbie okazałe dekoracje okien przynoszą odwrotny skutek do zamierzonego. Salon wydaje się wtedy przytłoczony.

Dekoracje okien oraz akcesoria dodatkowe powinny być dobrane ze smakiem, który obejmuje również odpowiednią kolorystykę. Oczywiście najpopularniejsza jest biała firana. To, jaki kolor ścian mamy we wnętrzu, determinuje do pewnego stopnia wybór zasłony czy firany. Materiał na zasłony i firany oraz ich kolor powinien korespondować z kolorystyką zastosowaną do wykończenia ścian. W większości przypadków sprawdzi się biel lub jej odcienie, ale nie do wszystkich aranżacji i barw ścian będzie ona najlepszym rozwiązaniem.

Na kolorowe, żywe barwy można natomiast zdecydować się, urządzając salonik dla dzieci. Firanki czy zasłony do salonu lub sypialni dla dzieci powinny być wesołe, żywe i mogą jak najbardziej zawierać kolorowe wzory czy aplikacje z ulubionymi postaciami z kreskówek. Natomiast zasłony do salonu, w którym przyjmujemy gości i w którym spędzamy czas z rodziną, nie powinny przytłaczać wnętrza zbyt dużą ilością motywów i wzorów. Jest to zasada niezależna od stylu wnętrza.

Rodzaje zasłon do salonu

Firanki oraz zasłony do salonu występują na rynku w wielu różnych wymiarach. Dla idealnego dopasowania należy przed zakupem przeprowadzić dokładne pomiary okna, czyli jego długość oraz szerokość. Jeśli chodzi o dekoracje okien w postaci zasłon i firan, na rynku funkcjonują trzy podstawowe długości. Firanki i zasłony do salonu mogą sięgać do samej ziemi, do parapetu lub poniżej jego linii. Oczywiście jeśli salon wyposażony jest w okno balkonowe, wybór wydaje się oczywisty - zasłony czy firany balkonowe powinny sięgać do samej ziemi.

Zasłony do salonu możemy podzielić na rodzaje w zależności od zastosowanego materiału oraz różnych metod wykończenia. Popularne są zasłony do salonu na kółkach. Łatwo się je wiesza na rurce karnisza i równie łatwo zdejmuje. Są produkowane z różnych materiałów, jednak generalnie są uważane za eleganckie. Estetycznie wyglądają kółka zasłon, korespondujące z barwą karnisza.

Zasłony do salonu są sprzedawane również na taśmie marszczącej. Są to zasłony, które wiesza się na haczykach lub żabkach. Posiadają wszytą specjalną taśmę ze sznurkami, za pomocą których marszczymy tkaninę. Wystrój okien przy pomocy tkaniny z taśmą marszczącą wygląda bardzo dekoracyjnie oraz estetycznie.

Popularnym rodzajem są również zasłony na szelkach, które można zamówić na wymiar lub nabyć jako zasłony gotowe. Zasłona gotowa ma szelki, które zakłada się na rurkę karnisza. Występują one w różnych odsłonach stylistycznych, jednak najlepiej pasują do wnętrz nowoczesnych w stylu modern lub minimalistycznych. Równie popularna na rynku jest także zasłona zaciemniająca z nieprzepuszczającej światła tkaniny w romiarze np. 140 x 260 cm czy 140 cm x 300 cm.

Ostatnim typem są zasłony gotowe lub na wymiar na kanale. U góry takiej zasłony tworzy się charakterystyczna, ozdobna grzywka czy rozetka, która świetnie pasuje do wielu stylów wnętrza, nawiązującego do klasyki, stylu romantycznego, a nawet shabby chic.

Każdy rodzaj zasłon można nabyć jako zasłony gotowe, również w przypadku zasłon na wymiar nie powinno stanowić problemu, jeśli zażyczymy sobie, aby wyposażono je w akcesoria typu kółka czy taśma marszcząca. Zasłony gotowe są jednak zdecydowanie tańsze, a mnogość modeli, wzorów, wymiarów i kolorów sprawia, że można bez problemu dostosować zakup do charakteru pomieszczenia.

Materiał na zasłony i firanki

Materiał na zasłony, który jest wykorzystywany do ich produkcji, to najczęściej bawełna, organdyna lub satyna. Organdyna jako materiał na zasłony to najczęściej tkanina z jedwabnej przędzy. Jest bardzo zwiewna i dobrze przepuszcza światło. Produkowane są z niej nie tylko zasłonki i firanki, ale nawet suknie wieczorowe. W tańszych wersjach jako materiał na zasłony i firanki organdyna występuje także w formie tkaniny z włókien syntetycznych, poliesteru lub z bawełny.

Satyna jest produkowana w tańszej wersji z włókien bawełnianych lub poliestrowych. W droższej wersji występuje jako tkanina jedwabna. Świetnie sprawdza się zarówno w salonie, jak i sypialni. Większość tkanin z satyny wymaga prasowania, wyjątkiem jest satyna kreszowana.

Firana gotowa lub na wymiar również może zostać wykonana z różnych materiałów. Dekoracje okien przy użyciu popularnych tkanin są możliwe w przeróżnych stylach i kolorystyce, co ułatwiają firany gotowe. Dobrym sposobem na wystrój okien są firany żakardowe. W zależności od zastosowanych splotów, mogą być stosowane jako dekoracja okien w domu w rozmaitych pomieszczeniach.

Żakard produkowany jest z nici poliestrowych, czasem z dodatkiem bawełny lub błyszczących nitek. Jedyną wadą żakardu jest to, że szybko ulega zabrudzeniom i łatwo osiada na nim kurz. Z tego też względu zasłony z żakardu należy często prać, ale taka firana gotowa wygląda bardzo stylowo. To ciekawa dekoracja okna w domu. Zasłona na dekorację okna, np, w pasy, powinna korespondować z delikatną firaną.

Aranżacja okien w stylu romantycznym lub do lekkich wnętrz może odbyć się za pomocą firan z tiulu. Jest to bardzo przewiewny i przejrzysty materiał. Z tiulu można tworzyć piękne drapowania i wzbogacać o akcesoria, takie jak kokardy czy upięcia. Również ten rodzaj materiału bardzo szybko przyciąga kurz, więc firanki z tiulu wymagają częstego prania, jednak są bardzo dekoracyjne. 

Kolejnym materiałem, z którego wykonywane są firanki, w tym gotowe firany, jest woal. To tkanina mało przejrzysta, nadająca się raczej do cięższych stylów wnętrz. Woal bardzo dobrze się układa, jednak po praniu wymaga prasowania. Firanki z woalu świetnie nadają się do ograniczenia przenikania promieni słonecznych w zbyt nasłonecznionych pomieszczeniach.

Firanki z tiulu oraz woalu należy prać ręcznie. Firanki z żakardu nie wymagają takiej pieczołowitej pielęgancji. Można prać tego typu tkaniny w pralce.

Jak wspomnieliśmy, dobór firanek i zasłon powinien uwzględniać charakter, kolorystykę i specyfikę pomieszczenia, a także akcesoria i dodatki, które są jego częścią. Obrusy, poduszki i dekoracje na ścianach nie mogą kolidować ze stylem firan, zasłon i mebli. Należy poszukać umiaru i pogodzić poszczególne elementy i dekoracje.

Wybrani producenci i sprzedawcy wysokojakościowych zasłon i firan

Dekoracje okien, wystrój okien oraz wszelkiego rodzaju ozdoby do domu to domena firmy Eurofirany. Jest to dystrybutor doskonałych jakościowo firan i zasłon. Oferta firmy jest sukcesywnie poszerzana o nowe produkty, a Eurofirany podążają za nowymi trendami w celu wzbogacenia swoich kolekcji.

Każdy klient znajdzie wśród oferty tej firmy produkty dostosowane do swoich preferencji oraz do stylu wnętrza. Oprócz niezliczonych modeli zasłonek i firanek, Eurofirany posiadają w asortymencie między innymi ceramikę, lampy, obrazy czy poduszki.

Ceny tkanin okiennych w salonach Eurofirany, rozlokowanych w różnych częściach Polski, są bardzo zróżnicowane i zaczynają się kwotą 10 złotych za krótką firankę kuchenną. Firany do salonu to wydatek rzędu 100-200 złotych za sztukę. Za zasłony gotowe, w zależności od kolekcji, trzeba zapłacić od 150 do 300 złotych.

Producentem firan i zasłon, który może pochwalić się 60-letnią obecnością na polskim rynku, jest Wisan. To producent, który eksportuje swoje wyroby do państw na całym świecie. Wystrój okien to tylko jedna z wielu dyscyplin, którymi zajmuje się Wisan. Firma produkuje również serwety, rolety i różnego rodzaju tkaniny do użytku domowego.

W ofercie firmy znajdują się między innymi firanki i gotowe zasłony, firanki szyte na metry oraz zasłony na wymiar a także ozdoby do firanek, taśmy marszczące czy zazdrostki. Wśród ozdób na uwagę zasługują klamry, magnetyczne dekoracje do upinania firan oraz uchwyty do zasłon. Ceny tego producenta są przystępne, zakupów można dokonać, odwiedzając firmowy sklep internetowy.

Piękny wystrój okien jest możliwy również po zakupie produktów firmy Mariall. Jest to producent firan i zasłon o ugruntowanej pozycji na rynku. Mariall istnieje od 25 lat i prowadzi sprzedaż swoich produktów nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Posiada w ofercie tekstylia okienne w bardzo zróżnicowanym przedziale cenowym. Komplet pięknych dekoracyjnych zasłon z firanami zakupimy już za od około 200 do 300 złotych. Mariall oferuje ponadto ręczniki, maty na stół, poszewki oraz prześcieradła. Wśród bogatego asortymentu każdy znajdzie coś dla siebie.

Wybierając zasłony i firanki, pamiętajmy, że powinny być odpowiednio dopasowane wymiarami i designem do okna oraz wnętrza. Sprawdzone marki są gwarantem jakości i dają pewność, że wystrój okien będzie prezentował się nienagannie. Jeśli szukasz inspiracji, przeczytaj także artykuł naszej specjalistki: Jakie firany do salonu – porady ekspertki, przykładowe aranżacje

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły