Jak odnowić drzwi z okleiną? Czy możemy pomalować skrzydła drzwiowe?

Renowacja drzwi nie musi oznaczać wielu skomplikowanych czynności. Najprościej będzie pomalować nasze skrzydła zewnętrzne lub wewnętrzne. Dobrze dobrana farba w całości pokryje mankamenty okleiny. Jednocześnie zyskamy efektowny, nowoczesny wygląd całych drzwi.

Farba musi być dobrze dobrana pod drzwi wewnętrzne lub zewnętrzne. Pomalować możemy wszystkie elementy z wykończeniem okleinowym. Renowacja może też uwzględniać maskowanie głębokich rys i niewielkich ubytków w elementach wykonanych z drewna. Dzięki temu nasze drzwi wewnętrzne lub zewnętrzne odzyskają świeży design.

Jakie drzwi można pomalować? Renowacja może być z powodzeniem przeprowadzona na drzwiach wejściowych, a także na skrzydła wewnętrzne. Bez trudu pomalujemy zarówno pełne drzwi z okleiną, jak i drzwi z elementami szklanymi. Farba może w całości pokryć powierzchnie zabezpieczone popularną folią PCV oraz laminatem.

Jak odnowić drzwi z okleiną? Malowanie i pełna renowacja krok po kroku

Akcesoria i odpowiednia farba na drzwi wewnętrzne i zewnętrzne

Prawidłowo przeprowadzona renowacja powinna być starannie zaplanowana. Pierwszym krokiem będzie zgromadzenie wszystkich niezbędnych materiałów. Jednolite drzwi wewnętrzne i zewnętrzne możemy pomalować za pomocą niewielkiego wałka malarskiego. Do wykończenia zastosujemy malutki pędzel, którym naniesiemy farbę w trudnodostępne przestrzenie.

Jeśli chcesz pomalować drzwi w domu, koniecznie zakup folię malarską. Dzięki temu nie ubrudzisz podłóg. Do malowania przyda się także taśma malarska. Za jej pomocą zabezpieczymy elementy ze szkła i fragmenty drzwi, których nie chcemy malować.

Przed malowaniem będziemy musieli dokładnie oczyścić drzwi. Dlatego przygotujmy czystą ściereczkę i pojemnik w którym umieścimy wodę z płynem do mycia naczyń. Do prac przyda się także pojemnik na demontowalne elementy drzwi oraz mała kuweta malarska. W przypadku drzwi drewnianych możemy też dokupić papier ścierny, którym wyrównamy drobne mankamenty w fakturze skrzydła.

Stylowe drzwi do Twojego domu - sprawdź ceny!

Renowacja nie może odbyć się bez nowej powłoki malarskiej. Dobrze dobrana farba stanowi klucz do sukcesu. Dobrze będzie przeprowadzić malowanie za pomocą farby alkidowej. Tego typu farba jest łatwa do naniesienia na powierzchnie, dobrze kryje, a jednocześnie zapewnia estetyczny efekt dekoracyjny. Drzwi wewnętrzne i zewnętrzne możemy też pomalować farbą akrylową. Zaletą drugiego rozwiązania jest duża trwałość oraz szybkie wysychanie powłoki.

Pamiętajmy, że farba może wytwarzać mało przyjemny zapach, który unosi się, aż do czasu pełnego wyschnięcia powłoki. Dlatego jeśli planujemy malowanie farbami olejnymi, pomyślmy o wykonaniu prac w garażu lub piwnicy. Renowacja wykonana w mieszkaniu będzie mało komfortowa dla domowników. Co więcej, związki wydobywające się ze schnącej powłoki malarskiej nie są korzystne dla naszego zdrowia.

Jak odnowić drzwi z okleiną? Renowacja zaczyna się od przygotowania powierzchni

Poddane renowacji drzwi wewnętrzne lub zewnętrzne powinny być odpowiednio przygotowane. W pierwszym kroku demontujemy elementy, których nie chcemy malować (klamki).

Powierzchnia przeznaczona do malowania powinna być pozbawiona kurzu i tłustych zanieczyszczeń. Dlatego przemywamy drzwi wilgotną ściereczką namoczoną w roztworze ciepłej wody i płynu do mycia naczyń. Po dokładnym oczyszczeniu drzwi możemy zdjąć je z zawiasów. Nie jest to czynność konieczna, jednak ułatwi nam malowanie. W przypadku malowania drzwi na zawiasach musimy odpowiednio zabezpieczyć futrynę. Dodatkową niedogodnością jest możliwość spływania farby i tworzenia się nieestetycznych zacieków.

Jeśli zdecydowałeś się na zdjęcie drzwi, umieść je w przygotowanym uprzednio miejscu. Pamiętaj o zabezpieczeniu podłogi folią malarską i unikaj malowania przy grzejnikach lub w mocno nasłonecznionym miejscu. Zbyt wysokie temperatury i promienie słoneczne mogłyby prowadzić do nadmiernie przyspieszonego wysychania powłoki malarskiej. Następnie zabezpiecz taśmą wszystkie elementy drzwi, których nie chcesz malować. Skrzydło wewnętrzne lub zewnętrzne jest już gotowe do nałożenia pierwszej powłoki malarskiej. Sprawdź także ten artykuł na temat renowacji drzwi krok po kroku.

Jak pomalować drzwi? Malowanie krok po kroku

Jak odnowić drzwi z okleiną? Główny etap naszej renowacji to malowanie. To od naszej dokładności zależeć będzie ostateczny efekt wizualny. Dlatego przeprowadzamy malowanie bardzo dokładnie.

Farbę możemy nakładać za pomocą małego wałka malarskiego lub pędzla. W pierwszym przypadku stworzymy idealnie gładką powierzchnię, która idealnie współgra z nowoczesnymi elementami wyposażenia. Malowanie pędzlem może prowadzić do pojawienia się niewielkich wgłębień. Efekt idealnie sprawdza się w pomieszczeniach zainspirowanych stylem retro.

Bez względu na wybrane akcesoria do malowania, stosujemy się do tych samych zasad. Wałek lub pędzel przeciągamy równomiernie w jednym kierunku. Malujemy powoli i bardzo dokładnie, tak by równomiernie pokryć całą powierzchnię drzwi. Pamiętajmy, żeby unikać nakładania zbyt grubej powłoki farby. Może się to wiązać z pojawieniem się zacieków i trudniejszym wysychaniem. Znacznie lepszym pomysłem jest kilkukrotne malowanie drzwi. Drugą warstwę farby nanosimy dopiero po pełnym wyschnięciu pierwszej powłoki malarskiej. Czas wysychania farby zależy od jej rodzaju i będzie podany na opakowaniu produktu.

Po wyschnięciu ostatniej powłoki możesz już zdjąć taśmę ochronną i ponownie zamontować drzwi w futrynie. Idealny efekt odnowienia osiągniesz przy jednoczesnej wymianie klamek na nowe, dopasowane do designu pomieszczenia.

Wiesz już, jak odnowić drzwi z okleiną. Jeśli chcesz uzyskać więcej praktycznych wskazówek, zapoznaj się z pozostałymi artykułami w naszym serwisie. Podpowiemy Ci między innymi, jak zmierzyć drzwi wewnętrzne. A może chcesz wiedzieć, jaka uszczelka do drzwi wejściowych zapewni optymalne zabezpieczenie przed zimnem?

ikona podziel się Przekaż dalej