Jak odnowić stare drzwi? - sposoby, materiały, koszty, porady praktyczne
Remont w domu nie zawsze musi być dużą inwestycją finansową dla domowników. Wiele rzeczy można zrobić oszczędnie, ale skutecznie. Przykładem jest renowacja starych drzwi drewnianych. Jak odnowić stare drzwi? Czy malowanie skrzydła drzwiowego będzie efektywne? Czy jest jakiś pomysł na stare drzwi z szybą? W poniższym artykule znajdziesz odpowiedź na najpopularniejsze pytania.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Odnowienie starych drzwi – czy warto?
Drewniane drzwi są dość trwałym produktem na wiele lat. Jeśli przyjdzie ochota na niewielką zmianę wystroju wnętrza, to można spróbować je odświeżyć, a niekoniecznie wymieniać. Stare drzwi mogą posłużyć przez kilka kolejnych lat, jeśli zostaną dobrze zaimpregnowane i poddane malowaniu. Pomysłów na renowację drzwi drewnianych jest bardzo dużo, a ograniczeniem jest głównie wyobraźnia inwestora.
Czy warto odświeżyć stare drzwi? Z pewnością tak, ponieważ po pierwsze będzie to dużo mniejszy koszt niż ich wymiana, a po drugie dzięki drewnianym drzwiom w pomieszczeniu jest specyficzny klimat. Poniżej ukazane będą najistotniejsze porady dotyczące odnowienia starych drzwi. Te praktyczne porady są równie cenne jak inne w stylu: ile farby na m2 powierzchni, kiedy złom jest najdroższy czy jak podzielić pokój na dwa bez ściany.
Jak odświeżyć drzwi drewniane?
Przygotowanie starych drzwi drewnianych do malowania
Jak odnowić stare drzwi? Przede wszystkim trzeba je dokładnie wyczyścić i przygotować do wszelkich prac renowacyjnych. Malowanie nowej warstwy, jak stara farba odpada z drzwi nie jest zbyt dobry rozwiązaniem. Przede wszystkim nie wróży zbyt dobrze odnowionym drzwiom. Na samym początku najlepiej jest ściągnąć drzwi z zawiasów i ułożyć je w dobrym do malowania miejscu. Można wykorzystać specjalne podpórki czy stół warsztatowy.
Kolejnym krokiem powinno być dokładne usunięcie starej farby. Można wykorzystać specjalne produkty malarskie, która umożliwiają usunięcie starej farby. Innym rozwiązaniem jest użycie opalarki, która wytwarza ciepłe powietrze i powoduje odchodzenie farby z powierzchni. Niezależnie od wybranej opcji konieczne jest dokładnie opracowanie całych drzwi. Pozostawienie niewielkich śladów po starej farbie uniemożliwi skuteczne nałożenie nowej warstwy koloru.
Oczyszczoną powierzchnię zależy zeszlifować (przy pomocy papieru ściernego lub szlifierki) i odpylić. Pierwsza nałożona nowa warstwa to zwykle impregnat. Chroni od drewno przez niekorzystnymi dla niego czynnikami zewnętrznymi czy wysoką temperaturą. Po takim przygotowaniu drzwi można zabrać się za malowanie dowolnie wybranym przez siebie kolorem. Zwykle konieczne będzie nałożenie kilku warstw, aby dobrze zakryć elementy drewniane.
Malowanie starych drzwi drewnianych – porady praktyczne
O czym należy pamiętać przy odnawianiu starych drzwi drewnianych. Przede wszystkim o jednym ważnym szczególe. Renowacji należy poddać również ościeżnicę. Wyjątkiem będzie sytuacja, kiedy ościeżnica wymieniana jest na nową. Do tego wszelkie elementy drzwi jak klamki czy zawiasy powinny być wyczyszczone z dawnej farby czy ewentualnych zabrudzeń. Zawiasy są niewielkich rozmiarów, ale dobrze widoczne podczas każdego otwierania i zamykania drzwi. Optymalnym rozwiązaniem będzie wymiana klamki na nową. Nowoczesny element może odmłodzić wizualnie stare drzwi. Można także pomalować klamkę na nowy kolor, co też da powiew nowości.
W starych drzwiach drewnianych lubią bytować również niechciane szkodniki. Pozbycie się ich powinno być priorytetem, aby zabezpieczyć drzwi przed zniszczeniem. Dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie ze specjalistycznych preparatów, które to skutecznie poradzą sobie z niewygodnym problemem. Po zakończonym czyszczeniu można zaimpregnować drzwi specjalnym produktem owadobójczym. Sprawdź także ten artykuł na temat renowacji i odnawiania drzwi.
Pomysł na odnowienie starych drzwi z szybą
Drewniane drzwi z szybą – tradycyjne rozwiązanie
Skrzydło drzwiowe z ozdobną szybą to element wielu dawno budowanych domów. Szyba zwykle była w kolorze mlecznym czy żółtym, a jej delikatne pofalowania robiły ciekawy efekt. Taka szyba nie wyklucza możliwości renowacji całych drzwi, a wręcz przeciwnie daje duże pole do popisu dla majsterkowiczów.
Szyba w drzwiach wcale nie musi być przeszkodą przy odnawianiu starych drewnianych skrzydeł drzwiowych. Jest szeroki wybór możliwości, z których można skorzystać podczas renowacji drzwi. Trzeba jednak ostrożnie pracować z szybą lub ją dokładnie zabezpieczyć, aby nie uległa zniszczeniu na skutek nieszczęśliwego wypadku.
Jak odnowić stare drzwi z szybą?
Sposobów na odnowienie starych drzwi z szybą jest kilka. Jednym z nich jest pomalowanie szyby na inny niż pierwotnie kolor. Można wybrać ten sam odcień co dla skrzydła drzwiowego i dzięki temu szyba nie będzie tak bardzo rzucała się w oczy. Jeśli pomalowanie szyby będzie zbyt skomplikowanym rozwiązaniem, można skorzystać ze specjalnej okleiny, którą w łatwy sposób można nałożyć. Czynność trwa kilka chwil, a efekt będzie zadowalający.
Kolejnym wartym uwagi rozwiązaniem jest wymiana szyby. Choć będzie to bardziej kosztowna opcja niż wykorzystanie okleiny, to można ją rozważyć. Dobrze jest znaleźć profesjonalnego szklarza, który przygotuje na wymiar nową szybę. Alternatywą będzie również idealnie dopasowane lustro, które można zamontować na szybie zasłaniając ją. Jak widać rozwiązań renowacji starych drzwi drewnianych z szybą czy nawet bez jest bardzo dużo. Wystarczy wybrać właściwe, które koreluje z gustami domowników.