Jak wyregulować drzwi zewnętrzne lub wewnętrzne? Praktyczny poradnik
Dobrze wyregulowane drzwi zewnętrzne lub wewnętrzne pozwalają na zapewnienie komfortu użytkowania pomieszczeń. Regulacja nie jest skomplikowana, jednak wymaga znajomości kilku podstawowych zasad. Dlatego podpowiemy, jak wyregulować drzwi na zawiasach, a także wskażemy, w jaki sposób wyregulować najważniejsze ustawiania skrzydła.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Kiedy regulować drzwi wejściowe zewnętrzne i drzwi wewnętrzne w ościeżnicy?
Prawidłowe ustawiania skrzydła drzwiowego zapewnia możliwość swobodnego otwierania i zamykania. Dobrze wyregulowane drzwi zewnętrzne na zawiasach będą szczelne, a ich zamknięcie nie będzie wymagało silnego docisku. Niestety z czasem ustawienia nowych drzwi metalowych lub wewnętrznych drewnianych może się nieco rozregulować. Ponowna regulacja, a często także podnoszenie przywracają płynną pracę.
Najlepszym dowodem na to, że skrzydłom przyda się regulacja, jest większa siła docisku, potrzebna do otworzenia drzwi. Na szczęście już proste ustawiania (często obejmujące podnoszenie skrzydła) przywracają płynne otwieranie i zamykanie.
Regulować możemy zarówno drzwi zewnętrzne wejściowe, a także niemal wszystkie rodzaje drzwi wewnętrznych i balkonowych. Specyfika prac będzie uzależniona od mocowania skrzydła na ościeżnicy. W domach często spotykamy drzwi na zawiasach tradycyjnych, jak i bardziej nowoczesne. Dlatego warto regulować oraz ustawić skrzydło zgodnie z założeniami producenta.
Jak wyregulować drzwi wejściowe i wewnętrzne na zawiasach tradycyjnych?
Aby w pełni odpowiedzieć na pytanie, jak wyregulować drzwi, musimy najpierw określić rodzaj naszych zawiasów. Starsze drzwi wejściowe i większość starszych skrzydeł wewnętrznych montowało się na zawiasach tradycyjnych (przeważnie podwójnych). Ich ustawienia pozwalają na podnoszenie skrzydła w ościeżnicy oraz regulację docisku.
Regulacja metalowych drzwi zewnętrznych lub drewnianych skrzydeł wewnętrznych na zawiasach tradycyjnych jest wyjątkowo prosta. W pierwszym kroku naszego ustawiania umieszczamy drzwi w pozycji poziomej. Następnie wkręcamy lub delikatnie wykręcamy gwint zawiasu w ościeżnicy. Takie działanie pozwoli nam ustawić wysokość w drzwiach. Co istotne, drzwi na zawiasach tradycyjnych możemy także bez problemu podnieść. Służą do tego dedykowane nakładki dystansowe, które zakupimy w wielu sklepach branżowych.
Podnoszenie drzwi wewnętrznych i zewnętrznych warto przeprowadzać zawsze po ich samoistnym opuszczeniu. Dzięki temu zwiększamy docisk do ościeżnicy, a co za tym idzie, zwiększamy szczelność skrzydła zewnętrznego lub drzwi wewnętrznych. A może zainteresuje cię także ten artykuł o regulacji drzwi balkonowych?
Jak wyregulować drzwi na zawiasach nowszego typu?
Drzwi pokojowe i zewnętrzne mogą być zamocowane na zawiasach nowszego typu. Ich regulacja nie jest tak łatwa jak przy starszych zawiasach, jednak przy odpowiednim przygotowaniu wykonamy ją samodzielnie.
Większość zawiasów nowszego typu zostaje ukryta pod niewielkimi zaślepkami. Trzeba je delikatnie podnieść i zdjąć z zawiasów. Następnie możemy rozpocząć regulację drzwi na ościeżnicy. Skrzydła pokojowe i zewnętrzne muszą znajdować się w pozycji zamkniętej. Jest to podstawowy parametr, o którym należy pamiętać przy rozpoczęciu prac.
Drzwi pokojowe i zewnętrzne reguluje się w taki sam sposób. Do prac przydadzą się klucze imbusowe. Warto przygotować domowy zestaw, bowiem każdy producent drzwi może wprowadzać różne formaty zawiasów.
Po dopasowaniu klucza imbusowego można regulować, podnieść lub opuścić skrzydło. Górny zawias w drzwiach (skrzydła pokojowe lub zewnętrzne) odpowiada za siłę docisku drzwi. Jest to ważny parametr, który zapewnia szczelność i płynną pracę skrzydła. Zawias w drzwiach możemy regulować według własnych upodobań. Trzeba jedynie zadbać o to, by docisk nie był zbyt mocny. Zbyt duża siła docisku skrzydła pokojowego w drzwiach może zmniejszyć komfort ich użytkowania. To samo dotyczy metalowych skrzydeł zewnętrznych. Przy zbyt dużym docisku może dochodzić nawet do deformacji zawiasów lub ościeżnicy w drzwiach.
Do regulacji służy także śruba umieszczona poniżej. To za jej pomocą możemy podnieść lub opuścić skrzydło. Większość zawiasów umożliwia regulację w przedziale do 4 mm w górę i w dół. Takie ustawiania pozwalają na zachowanie płynności działania zawiasów skrzydła. Zawias możemy ustawić według własnych preferencji, dbając o to, by skrzydło nie było zbyt opuszczone i nie ograniczało możliwości swobodnego użytkowania.
Jak ustawić drzwi na zawiasach 3D?
Niektóre nowoczesne drzwi zostają wyposażone w tak zwane zawiasy 3D. Jest to coraz popularniejsze rozwiązanie, które możemy spotkać w przypadku wielu zewnętrznych skrzydeł metalowych. Niestety zawiasy 3D są jednocześnie najtrudniejsze w regulacji.
Potrójne zawiasy 3D posiadają korpusy na górze, dole i na środku. Zawias górny oraz zawias dolny pozwalają na regulację docisku oraz tak zwany luz boczny. Zadaniem zawiasu środkowego jest regulacja ustawienia drzwi względem podłogi.
W pierwszym etapie regulacji należy delikatnie poluzować śruby zaciskowe. Następnie przesuwamy płytkę zabezpieczającą w stronę skrzydła, co pozwoli na odblokowanie czopa. W następnym kroku dokręcamy śruby zaciskowe i delikatnie wybijamy czop. Po pełnym odblokowaniu rozpoczyna się właściwa regulacja. Większość zawiasów możemy regulować za pomocą kluczy imbusowych o średnicy do 5 mm. Warto przy tym zaznaczyć, że każdy producent może stosować inne wymiary, dlatego średnica klucza potrzebnego do regulacji może być inna. Specyfika działań regulacyjnych również może być uzależniona od konkretnego producenta. Dlatego warto pozyskać instrukcję regulacji konkretnych drzwi. Producenci udzielają także innych przydatnych informacji, np. tego, czym pomalować plastik.