Montowane do ściany drzwi ażurowe – możliwości zastosowania

Zanim ustalimy, jak zamontować drzwi ażurowe do ściany, omówimy możliwości aranżacyjne. Drzwi ażurowe są coraz powszechniejszym elementem wyposażenia wnętrz. Świetnie sprawdzają się do oddzielenia stref szaf wnękowych bądź garderoby. Montaż drzwi ażurowych świetnie sprawdza się również w dużych łazienkach i staje się praktycznym pomysłem na wydzielenie poszczególnych stref pomieszczenia.

Dużą popularnością cieszą się również montowane do ściany drzwi ażurowe w otwartych salonach. Za ich pomocą możemy subtelnie oddzielić strefę wypoczynkową od strefy przygotowywania posiłków. Drzwi ażurowe nie zasłaniają całkowicie przestrzeni za nimi. Pomiędzy listewkami znajdują się niewielkie szczeliny, które przepuszczają promienie słoneczne i powietrze. Dzięki temu montaż drzwi nie stanowi wizualnego ograniczenia przestrzeni, a pomieszczenia w dalszym ciągu zostają dobrze doświetlone światłem naturalnym. Jednocześnie przestrzeń za drzwiami staje się bardziej kameralna.

Samodzielny montaż drzwi ażurowych do ściany może odbywać się na kilka sposobów. O specyfice montażu decyduje sam rodzaj produktu. W ofertach sprzedaży pojawiają się gotowe moduły, które można przykręcić bezpośrednio do ściany. Inne modele zostają osadzone na drewnianych ościeżnicach. Wybór będzie podyktowany wyłącznie indywidualnymi preferencjami inwestora, oczekiwanym efektem i specyfiką pomieszczenia.

Jak zamontować drzwi ażurowe do ściany? Montaż krok po kroku

Samodzielny montaż drzwi ażurowych. Krok 1 – przygotowanie niezbędnych narzędzi i materiałów

Przed rozpoczęciem montażu, należy zadbać o odpowiednie przygotowanie wszystkich narzędzi i elementów montażowych. Na wstępie dobieramy odpowiednie drzwi. Wybieramy właściwy rozmiar i styl skrzydła. Następnie zapoznajemy się z podaną przez producenta instrukcją montażu. Jest to niezwykle ważne dla prawidłowego wykonania wszystkich prac.

Większość drzwi montuje się na ościeżnicach. Z reguły są one sprzedawane w komplecie z drzwiami. Możemy też zamówić ościeżnice według indywidualnego zamówienia, jednak w tym przypadku warto zamówić również montaż.

Kolejnym krokiem do przygotowania będzie skompletowanie wszystkich narzędzi. Samodzielny montaż na ogół będzie wymagał od nas przygotowania poziomnicy, śrubokręta płasko oczkowego, którym przykręcimy zawiasy, wkrętów oraz wiertarko wkrętarki. W wielu przypadkach niezbędne będą również kliny montażowe, którymi mocuje się drzwi do otworu.

Jak zamontować drzwi ażurowe do ściany? Pamiętajmy, że montaż powinien być dobrze zaplanowany i bardzo dokładny. Ze względu na możliwą większą wagę niektórych elementów, zaleca się przeprowadzenie montażu przez dwie osoby. Sprawdź także ten artykuł: Drzwi ażurowe - ceny, zastosowanie, najlepsze modele.

Samodzielny montaż drzwi ażurowych do ściany. Krok 2 – ościeżnica i zawiasy

Nasze drzwi ażurowe są już gotowe do montażu, wnęka została dokładnie wymierzona, a narzędzie przygotowane. W kolejnym kroku możemy przejść do działania praktycznego. Zakładamy, że drzwi ażurowe będą znajdowały się na ościeżnicach. Wystarczy przytwierdzić je do wewnętrznej strony otworu drzwiowego za pomocą wkrętów. Sprawdźmy przy tym dokładnie pion i poziom.

W drugiej kolejności przychodzi czas na zawiasy. Na tym etapie bardzo istotne będą dokładne pomiary. Zawiasy przytwierdzamy do listwy ościeżnicy, precyzyjnie wymierzając ich położenie. Zawiasy montujemy także na skrzydle drzwiowym. Jest to bardzo ważny etap prac. Pamiętajmy, że zawiasy zamontowane na nieprawidłowej wysokości mogą sprawiać, że drzwi nie będą się domykać, a ościeżnica nie będzie do nich odpowiednio przylegać.

Co ciekawe, ościeżnica nie jest konieczna, a lekkie drzwi ażurowe możemy zamontować także bezpośrednio do ściany. W tym celu wystarczy przymocować do muru drewnianą listwę. Następnie montujemy zawiasy i wstawiamy drzwi ażurowe. Etapy montażu wydają się dość proste, jednak musimy pamiętać o odpowiednim wypoziomowaniu i ustawieniu zawiasów na prawidłowej wysokości. Jeśli samodzielny montaż drzwi wydaje nam się zbyt skomplikowany, dobrym pomysłem będzie zatrudnienie ekipy wykwalifikowanych monterów. W ten sposób zyskamy pewność, że ościeżnica lub skrzydło drzwiowe zostaną dobrze zamontowane do ściany, a ażurowe drzwi będą się dobrze otwierać i zamykać, zapewniając przy tym optymalny efekt wizualny.

Jak zamontować drzwi ażurowe do ściany? Krok 3 – montaż dodatków i sprawdzenie prawidłowości montażu

Nasza ościeżnica została już zamontowana, a skrzydło drzwiowe znajduje się w odpowiedniej lokalizacji. Podczas ostatniego etapu prac, warto zainstalować ewentualne dodatki i sprawdzić prawidłowość montażu.

Sprawdzamy czy drzwi dobrze się zamykają i otwierają. W przypadku trudności, możemy delikatnie wyregulować zawiasy. W niektórych drzwiach ażurowych znajdują się dodatkowe uszczelki, które redukują hałas podczas otwierania i zamykania. Warto sprawdzić, czy dobrze przylegają do skrzydła drzwiowego i nie utrudniają otwierania ani zamykania. Nieliczne drzwi ażurowe zostają wyposażone w zamki. Po zakończeniu montażu sprawdzamy, czy zamek daje się łatwo otworzyć lub zamknąć. Jego ewentualny montaż powinien przebiegać zgodnie z zaleceniami podanymi przez producenta. Ostatnim opcjonalnym krokiem może być zamontowanie progu. Bardzo istotne będzie tutaj precyzyjne wypoziomowanie i zamontowanie progu tak, by nie ograniczył możliwości swobodnego otwierania i zamykania drzwi.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły