Jak zamontować drzwi przesuwne naścienne?

Krok 1 – zakup drzwi

Pierwszym krokiem jest wybór drzwi wewnętrznych. W ofertach sprzedaży znajdziemy drzwi przesuwne naścienne wykonane z płyty, litego drewna, a nawet z aluminium czy szkła. Wybór jest podyktowany naszymi oczekiwaniami estetycznymi.

Drzwi suwane powinny być też dobrane pod względem rozmiarów. Dlatego przed zakupem warto wymierzyć wysokość oraz szerokość otworu drzwiowego. Przy okazji upewnijmy się, że zamknięte skrzydło drzwiowe nie będzie zachodziło na włączniki światła, gniazda elektryczne czy oświetlenie ścienne. Byłoby to kłopotliwe utrudnienie, wymagające przeprowadzenia modernizacji pomieszczenia.

W ofertach sprzedaży znajdziemy drzwi suwane naścienne oraz chowane w ścianie skrzydła w zabudowie kasetowej. Drzwi przesuwne naścienne lepiej sprawdzą się w wykończonych budynkach mieszkalnych. Ich montaż nie wymaga przeprowadzania kłopotliwego remontu. Z kolei kaseta do drzwi przesuwnych sprawdzi się w zabudowie nowych pomieszczeń. Jej mocowanie w ścianie może być nieco bardziej kłopotliwe, jednak w zamian otrzymamy najlepszy efekt wizualny. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o drzwiach przesuwnych.

Krok 2 – jak zamontować drzwi przesuwne - przygotowanie otworu drzwiowego

Montaż drzwi przesuwnych wymaga dokładnego przygotowania otworu drzwiowego. Najważniejszym krokiem będzie usunięcie nierówności i zanieczyszczeń, które mogą pozostawać na ścianie lub fragmentach otworu drzwiowego.

Przy okazji zwróćmy też uwagę na obecność starej ościeżnicy. Drzwi przesuwne naścienne często zajmują miejsce skrzydeł rozwieralnych. Dlatego przed rozpoczęciem montażu warto zdemontować starą ościeżnicę, a następnie wykończyć fragmenty ścian.

Alternatywnym rozwiązaniem będzie zamaskowanie starej ościeżnicy przy pomocy kasetonów.

Krok 3 - montaż drzwi przesuwnych - pomiary

Montaż drzwi przesuwnych rozpoczynamy od dokładnego przygotowania. Dzięki temu upewnimy się, że wszystkie elementy są do siebie dobrze dopasowane, a drzwi przesuwne naścienne nie przysporzą nam późniejszych trudności użytkowych.

Prace praktyczne rozpoczynamy od pomiaru wysokości skrzydła drzwiowego. Będzie to cenna informacja, która wskaże nam wysokość montażu prowadnicy. Pamiętajmy, że prowadnice do drzwi przesuwnych powinny znajdować się minimalnie ponad powierzchnią podłogi. Dlatego do wysokości skrzydła drzwiowego dodajemy 1 lub maksymalnie dwa centymetry. W efekcie uzyskamy prawidłową wysokość, na której należy zamontować prowadnice do drzwi przesuwnych. A może zainteresuje cię także ten artykuł o drzwiach przesuwnych wewnętrznych.

Drzwi przesuwne naścienne drewniane oraz porady, jak zamonotwać drzwi przesuwne i najlepsi producenci oraz modele drzwi przesuwnych
Montaż drzwi przesuwnych krok po kroku - poradnik praktyczny

Po określeniu wysokości, na której zamontowane będą drzwi suwane, nakreślamy przyszłe położenie elementów montażowych. Mocowanie warto wymierzyć w ścianie przy pomocy poziomicy. Najlepiej będzie zaznaczyć linię położenia prowadnicy. Możemy użyć do tego zwykłego ołówka, który skutecznie zaznaczy przyszłe położenie mechanizmu.

Podczas określania położenia drzwi wewnętrznych zwróćmy szczególną uwagę na położenie podłogi. Montaż drzwi przesuwnych wykonamy tylko wtedy, jeśli podłoga będzie odpowiednio równa i wypoziomowana. W przeciwnym wypadku musimy liczyć się z pewnymi trudnościami użytkowymi. Niezbędne będzie także dokonanie korekty położenia prowadnicy.

Krok 4 – montujemy prowadnice do drzwi przesuwnych

Jak zamontować drzwi przesuwne? Najważniejszą kwestią będzie umiejętny montaż prowadnicy. Mocowanie wykonujemy dopiero po dokładnym wymierzeniu położenia oraz szerokości prowadnicy. Pamiętajmy, że prowadnica powinna być dwukrotnie szersza od szerokości skrzydeł wewnętrznych. W ten sposób sprawimy, że drzwi suwane będą pracowały w sposób prawidłowy.

Prowadnice do drzwi przesuwnych powinny posiadać otwory montażowe, rozlokowane co ok. 25 cm. Możemy wykonać je samodzielnie. Po wykonaniu otworów zaznaczamy ich położenie w ścianie, a następnie wiercimy dziury pod kołki montażowe.

W następnym kroku możemy już przytwierdzić prowadnice do drzwi przesuwnych. A może zainteresuje cię także artykuł o drzwiach przesuwnych do szaf do zabudowy?

Stylowe drzwi do Twojego domu - sprawdź ceny!

Krok 5 – Mocowanie skrzydeł wewnętrznych

Montaż drzwi przesuwnych jest już prawie zakończony. W ostatnim kroku wystarczy jedynie zamontować wózki na górnej części skrzydła. Wszystkie elementy montażowe powinny znajdować się w zestawie.

Po zamontowaniu wózków jezdnych nakładamy skrzydło na górną prowadnicę. Następnie sprawdzamy poprawność działania. Jeśli montaż przebiegł prawidłowo, montujemy ogranicznik otwarcia.

Dla zapewniania lepszego efektu dekoracyjnego możemy też ukryć prowadnice pod specjalnie dobraną maskownicą. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o systemach drzwi przesuwnych.

A może kaseta do drzwi przesuwnych w zabudowie?

Powyżej opisaliśmy, jak zamontować drzwi przesuwne naścienne. Jednak wielu inwestorów decyduje się na montaż drzwi w zabudowie. Kaseta do drzwi przesuwnych nie jest tak łatwa w montażu. Mimo wszystko przy odpowiednim przygotowaniu możemy zamontować ją samodzielnie.

Specyfika montażu będzie uzależniona od charakterystyki skrzydła. Dlatego warto stosować się do instrukcji podanej przez producenta. Dzięki temu upewnimy się, że kaseta do drzwi przesuwnych została zamontowana w sposób prawidłowy. Sprawdź także ten artykuł o drzwiach ażurowych.

ikona podziel się Przekaż dalej