Montaż drzwi wewnętrznych z ościeżnicą w 5 krokach - zrób to sam
Montaż drzwi wewnętrznych nie jest zbyt skomplikowany i możemy wykonać go samodzielnie. Przed przystąpieniem do pracy należy wybrać odpowiednie ościeżnice oraz skrzydła drzwiowe. Dopiero potem przystępujemy do etapu właściwego, czyli do prac montażowych. Poniżej zaprezentujemy uniwersalną instrukcję, która podpowie jak zamontować drzwi w pięciu prostych krokach.
Aktualne ceny rożnej jakości drzwi wewnętrznych możesz sprawdzić na naszym kalkulatorze.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak zamontować drzwi wewnętrzne krok po kroku?
Krok 1 – wykonanie pomiarów
W pierwszym kroku należy dokładnie wymierzyć naszą wnękę drzwiową. Zwróćmy szczególną uwagę na jej szerokość oraz wysokość. Będzie to podstawa, która umożliwi zakup odpowiedniej ościeżnicy i skrzydła drzwiowego. Dobrze będzie też sprawdzić wypoziomowanie wnęki. Dzięki temu montaż drzwi wewnętrznych będzie dużo łatwiejszy.
Krok 2 – wybór drzwi i ościeżnicy
Jest to dość ważny krok, który może zadecydować o funkcjonalności całego pomieszczenia. W pierwszej kolejności zastanówmy się nad kierunkiem otwierania drzwi. Pamiętajmy, że prawe skrzydło drzwiowe to takie, którego zawiasy znajdują się po prawej stronie podczas ich otwierania do siebie. Natomiast skrzydła lewe to te, które podczas otwierania (do siebie) poruszają się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Przed zakupem drzwi przemyślmy kwestie umeblowania pomieszczenia oraz lokalizację włączników światła. Dzięki temu będziemy w stanie wybrać odpowiedni kierunek otwierania się skrzydła drzwiowego.
Wybierając skrzydła drzwiowe pamiętajmy też o dopasowaniu ościeżnicy. Do wyboru mamy ościeżnice o stałej bądź regulowanej szerokości. Ościeżnica stała sprawdza się w miejscach w których nie możemy zastosować opasek ani listew wykończeniowych. Z reguły stosujemy ją przy prostopadle połączonych ścianach oraz we wnękach szczególnie małych pomieszczeń. Montaż drzwi wewnętrznych z ościeżnicami regulowanymi jest nieco łatwiejszy, jednak musimy pamiętać o miejscu na opaski lub listwy wykończeniowe. Tego typu produkty są w stanie zmieniać swoją szerokość w zakresie 75-360 mm. Dzięki temu z łatwością dopasujemy je do każdej ściany.
Ważne: wybierając ościeżnicę pamiętajmy, by zawiasy znajdowały się po odpowiedniej stronie, a ich rozmieszczenie pasowało do skrzydła drzwiowego. Najlepiej będzie zdecydować się na zakup kompletnego zestawu.
Krok 3 – przygotowanie do montażu drzwi wewnętrznych
Kupiliśmy już odpowiednie drzwi wewnętrzne z ościeżnicą, zatem możemy przystąpić do prac właściwych. W pierwszej kolejności zapoznajmy się z instrukcją montażową dołączoną do ościeżnicy. Każdy producent może przekazać nam nieco inne wytyczne, które ułatwią prace montażowe. Przed przystąpieniem do prac skompletujmy też wszystkie niezbędne narzędzia i materiały. Z pewnością przyda się wkrętarka, poziomnica, szybkowiążący klej montażowy, pianka montażowa, dyble, kliny, listwy oraz kołki rozporowe.
Krok 4 – montaż ościeżnicy
To najistotniejszy i najbardziej skomplikowany etap naszych prac. W pierwszej kolejności należy złożyć ościeżnicę. Większość produktów sprzedaje się w kilku elementach. Trzeba je połączyć za pomocą szybkowiążącego kleju montażowego. Pamiętajmy, że w czasie montażu ościeżnica powinna leżeć na równym podłożu. Jeśli chcemy skleić ją na wykończonej już podłodze wówczas pamiętajmy o jej zabezpieczeniu (klej może powodować trwałe odbarwienia lub być trudny do usunięcia z nawierzchni podłogowej).
Po sklejeniu ościeżnicy należy odczekać przynajmniej godzinę do chwili wyschnięcia kleju. Po upływie tego czasu możemy już wpasować ościeżnicę w otwór drzwiowy. Czynność wykonujemy bardzo delikatnie aby nie uszkodzić krawędzi. Dobrym pomysłem byłoby zabezpieczenie ich papierową taśmą. Po wpasowaniu ościeżnicy ponownie sprawdzamy jej wymiary i usuwamy ewentualne odchylenia. Następnie stabilizujemy ją drewnianymi klinami i ponownie sprawdzamy pion oraz poziom.
Nasza ościeżnica jest już względnie stabilna, jednak należy ją jeszcze rozeprzeć. Do rozpierania używamy drewnianych listew, które montujemy na środku oraz na dole. Dzięki temu nasza ościeżnica nie będzie ulegała już żadnym odchyleniom. Pamiętajmy by po jej rozparciu ponownie sprawdzić pion i poziom. Gdy upewnimy się, że wszystko jest w porządku możemy zastosować piankę uszczelniającą. Nakładamy ją we wszystkie wnęki pomiędzy ościeżnicą, a ścianą. Na dole stosujemy dodatkową warstwę silikonu, który stanowi dobre zabezpieczenie przed wilgocią. Po pewnym czasie pianka stwardnieje. Możemy wtedy poodcinać jej nadmiar i usunąć kliny mocujące. Warto z tym poczekać ok. 24 godziny od montażu. Dzięki temu upewnimy się, że wszystkie połączenia są już odpowiednio wyschnięte, a ościeżnica nie ulegnie żadnej deformacji.
Po zakończeniu montażu powstaną nieestetyczne szczeliny z widoczną pianką montażową. Warto je ukryć pod maskownicami bądź listwami wykończeniowymi. Ich naklejenie jest bardzo proste. Wystarczy jedynie odpowiednio dociąć poszczególne elementy.
Krok 5 – montaż drzwi
To ostatni (i najłatwiejszy) krok naszych prac montażowych. Skrzydła drzwiowe montujemy na zawiasach zamocowanych w ościeżnicy. Czynność powinna zająć nam kilka chwil.
Czego należy unikać podczas montażu drzwi wewnętrznych z ościeżnicą?
Największe błędy możemy popełnić w czwartym kroku, czyli podczas montażu ościeżnicy. Nie wolno jej wmurowywać bezpośrednio w ścianę, bowiem w ten sposób nigdy nie osiągniemy odpowiedniego poziomu. Drewniane ościeżnice mogą też delikatnie zmieniać swój kształt w czasie użytkowania. Wmurowanie ich w ścianę może wywołać mikropęknięcia.
Kolejny często popełniany błąd dotyczy sklejania ościeżnicy. Niektórzy próbują wykonywać tą czynność na nierównym podłożu bądź co gorsze w pozycji pionowej. W ten sposób nie będziemy w stanie utrzymać kątów prostych pomiędzy poszczególnymi elementami ościeżnicy. Po zaschnięciu kleju trudno będzie poprawić ten błąd. Dlatego pamiętajmy, że ościeżnica zawsze powinna być montowana na odpowiednio wyrównanej i zabezpieczonej podłodze. Dobrze byłoby, gdyby do wnętrza nie docierały bezpośrednie, intensywne promienie słoneczne. Intensywne nagrzanie kleju może wpłynąć na jego przedwczesne wysuszenie, co zmniejszy trwałość połączeń.
Nasza ostatnia wskazówka dotyczy instrukcji montażowej dołączonej przez producenta. Warto się z nią dobrze zapoznać i postępować zgodnie z jej wskazaniami. Pamiętajmy, że poprzez montaż niezgodny z instrukcją możemy utracić prawa gwarancyjne. Dotyczy to szczególności sytuacji, gdy monter decyduje się na wmurowanie ościeżnicy bezpośrednio w ścianę bądź rezygnuje z zastosowania klinów.
Jeżeli nie chcesz wykonywać tych prac samodzielnie - sprawdź też cennik montażu drzwi.