Regulacja drzwi wejściowych – co warto wiedzieć?

Regulacja zawiasów

Prawidłowe funkcjonowanie drzwi opiera się na ich fachowym obsadzeniu. Montaż drzwi wewnętrznych, jak i zewnętrznych powinien być wykonany przez osoby doświadczone. Pozwoli to uniknąć błędów, które mogą skutkować nie tylko kiepskim funkcjonowaniem, ale także utratą ciepła oraz słabą barierą akustyczną (odpowiednie wyciszenie i ocieplenie drzwi wejściowych jest w sporym stopniu uzależnione od odpowiedniej regulacji). Odpowiednio zamontowane drzwi w domu czy w mieszkaniu można, a nawet trzeba dodatkowo wyregulować.

Regulacja drzwi zewnętrznych odbywa się na zasadzie regulowania zawiasów. Wbrew pozorom nie jest to czynność karkołomna i każdy sobie powinien z tym poradzić. A poniższa instrukcja dodatkowo ułatwi pracę.

Aby proces przebiegł szybko i bezproblemowo, warto przygotować sobie niezbędne narzędzia. Co będzie nam potrzebne? W zasadzie to najistotniejszym narzędziem, bez którego regulacja drzwi zewnętrznych się nie odbędzie, jest klucz imbusowy. Zwykle załączony w pakiecie wraz z drzwiami. Po montażu drzwi dobrze jest go zachować, gdyż regulacja drzwi wejściowych w mieszkaniu winna odbywać się regularnie. Zatem jest to narzędzie przydatne w domu.

Nowoczesne zawiasy

Większość dostępnych na rynku drzwi posiada nowoczesne, regulowane zawiasy. Dzięki zastosowaniu innowacyjnej technologii można łatwo i szybko wyregulować drzwi.  Samodzielne kontrolowanie oraz korygowanie ułożenia skrzydła, pozwala na proste dopasowanie drzwi w domu.

Regulacja drzwi zewnętrznych starszego typu nie była kiedyś tak prosta. Wymagała bowiem każdorazowego zdejmowania skrzydła i regulacji pełnej na zawiasie. Taka regulacja zawiasów była czasochłonna i dość męcząca. Na szczęście postęp technologii sprawił, że bez zbędnego wysiłku można łatwo wyregulować drzwi w mieszkaniu.

Regulacja drzwi zewnętrznych ma na celu ustawienie zarówno nachodzenia skrzydła na ościeżnicę, jak i wyregulowanie docisku drzwi do ościeżnicy. Fachowcy bardzo często w przypadku regulacji nachodzenia, wykorzystują pewien trick. Sprawdź także w tym artykule, jakie drzwi zewnętrzne wybrać.

Podręczna instrukcja, czyli jak wygląda regulacja drzwi zewnętrznych krok po korku

Regulacja drzwi wejściowych – nachodzenie skrzydła na ościeżnicę

Trick, o którym wspomnieliśmy wcześniej, jest przydatny w przypadku regulacji nachodzenia skrzydła na ościeżnicę. Aby móc skorzystać z tej porady, niezbędne będą następujące przedmioty:

  • taśma malarska,
  • ołówek,
  • klucz imbusowy.

Regulację nachodzenia drzwi na ościeżnicę zaczynamy od odrysowania położenia skrzydła względem osi ościeżnicy. W tym celu przyklejamy kawałek taśmy malarskiej na ościeżnicy w miejscu nachodzenia drzwi przy ich zamykaniu. Taśmę przyklejamy na boku ościeżnicy w dwóch miejscach – przy samej górze i przy samym dole.  Następnie zamykamy drzwi i ołówkiem obrysowujemy na taśmie górną i dolną krawędź drzwi. Otwieramy je i mierzymy odległość od kresek, do krawędzi futryny. Jeśli dystans zarówno na górze, jak i na dole będzie taki sam, to znaczy, że drzwi prawidłowo nachodzą na ościeżnicę. Jeżeli natomiast występują różnice w pomiarach, niezbędna będzie regulacja zawiasów.

Regulacja drzwi zewnętrznych zaczyna się od regulacji ich zawisaów. Bardziej nowoczesne zawiasy można bardzo łatwo wyregulować dokręcaniem śrubki za pomocą zwykłego śrubokrętu.
Regulacja drzwi zewnętrznych krok po kroku

W tym celu regulujemy skrzydło poprzez poluzowanie bądź dokręcenie śrub imbusowych w górnych częściach zawiasów.  Do wykonania tej czynności niezbędny będzie klucz imbusowy. Umieszczamy go w śrubie i zależnie od efektu, jaki chcemy uzyskać, wykręcamy lub dokręcamy śrubę. Wykonując ruchy "do siebie" wykręcamy śrubę, przez co skrzydło drzwiowe odpowiednio się "wysunie". Wkręcając, czyli wykonując ruchy w przeciwnym kierunku, skrzydło będzie się cofać w stronę zawiasa.

Czynność tę powtarzamy przy wszystkich zawiasach. Aby zweryfikować, czy geometria drzwi uległa poprawie, ponownie obrysowujemy je ołówkiem i wykonujemy pomiary odstępów.

Regulacja drzwi wejściowych – siła docisku skrzydła do ościeżnicy

Fachowcy również w tym przypadku mają swoje tricki ułatwiające weryfikację siły docisku skrzydła do ościeżnicy. Aby wykonać próbę, potrzebna będzie zwykła kartka papieru. Weryfikacja siły docisku skrzydła do ościeżnicy odbywa się poprzez umieszczenie kartki między ościeżnicą a skrzydłem, po zewnętrznej stronie drzwi.

Jeśli po zamknięciu drzwi zewnętrznych nasza kartka łatwo się porusza i można ją bez problemu wyciągnąć, to znaczy, że siła docisku jest zbyt słaba. W takim przypadku niezbędna jest regulacja drzwi wejściowych z uwagi na ich nieszczelność i spore utraty ciepła. Negatywnie wpływa to również na izolację akustyczną, ponieważ przez nieszczelne drzwi bardzo łatwo przedostają się wszelkie dźwięki z zewnątrz. Bez względu na to, czy są to drzwi zewnętrze w domu jednorodzinnym, czy wejściowe w mieszkaniu, należy je natychmiast wyregulować.

Jak wyregulować drzwi, których siła docisku jest zbyt słaba? Niezbędny będzie nam oczywiście klucz imbusowy. W tym przypadku regulacja drzwi wejściowych odbywa się na śrubach zamieszczonych w dolnej części zawiasów. Za pomocą wspomnianego klucza dokręcamy śruby imbusowe, wykonując ruchy zgodnie ze wskazówką zegara. W ten sposób zawias jest dociskany do ościeżnicy. Czynność tę powtarzamy przy wszystkich zawiasach.

Następnie weryfikujemy poprawę docisku skrzydła. W tym celu ponownie umieszczamy kartkę papieru pomiędzy ościeżnicą a skrzydłem po zewnętrznej stronie i zamykamy drzwi. Jeśli kartka zostaje na miejscu, a jej wyjęcie wymaga przynajmniej odrobiny gimnastyki, to znak, że odpowiednio wyregulowaliśmy docisk drzwi.

Regulacja drzwi zewnętrznych metalowych

Większość dostępnych na rynku drzwi zewnętrznych metalowych posiada regulację zawiasów w dwóch płaszczyznach.  Dzięki nim można zarówno odsadzić skrzydło drzwiowe od ościeżnicy, jak i przesunąć poziom skrzydła względem ościeżnicy. To zaś sprawia, że regulacja drzwi zewnętrznych metalowych jest prosta i szybka.

W celu odsadzenia skrzydła drzwiowego od ościeżnicy należy usunąć zaślepki w futrynie, a następnie za pomocą klucza (imbus lub krzyżak) poluzować śrubę. Czynność tę należy wykonać dla wszystkich zawiasów. Kolejnym etapem jest wysunięcie bądź dociśnięcie skrzydła drzwiowego w celu wyregulowania, a następnie dokręcenie śruby we wszystkich zawiasach.

Regulacja drzwi wejściowych metalowych jest zależna od rodzaju zawiasów. Należy ją przeprowadzać regularnie, by przez szczeliny nie przedostawało się zimne powietrze.
Regulacja drzwi zewnętrznych krok po kroku

Jeśli zaś regulacja drzwi zewnętrznych metalowychdotyczy regulacji na zawiasach w skrzydle, niezbędne będzie jego zdjęcie z ościeżnicy. Następnie należy odkręcić śrubę mocującą trzpień i go usunąć. Wykonując żądaną liczbę obrotów, odkręcamy lub dokręcamy obie części zawiasu i z powrotem przytwierdzamy trzpień. Tak wyregulowane skrzydło mocujemy w zawiasie ościeżnicy.

Regulacja drzwi zewnętrznych metalowych na zawiasach zależna jest od modeli drzwi. Duża część z nich posiada dodatkowe śruby imbusowe, pozwalające na szybką i prostą regulację. Jeśli natomiast wyregulowanie drzwi sprawia trudności, warto poprosić o to fachowca. A może zainteresują cię także najlepsze drzwi antywłamaniowe?

Czy drzwi wewnętrzne wymagają systematycznej regulacji?

Zarówno drzwi zewnętrzne, jak i wewnętrzne wymagają regularnej kontroli. Systematyczna regulacja pozwala uniknąć skrzypienia czy ocierania się drzwi. Wbrew pozorom wewnątrz również panuje zmienna temperatura oraz wilgotność powietrza. W związku z tym z upływem czasu drzwi zaczynają wydawać podejrzane dźwięki. Samo naoliwienie zawiasów może nie wystarczyć. Warto więc od czasu do czasu przeprowadzić kontrolę zawiasów i wyregulować drzwi w każdym z pomieszczeń.

Taka konserwacja pozwoli na dłużej zachować ich funkcjonalność na najwyższym poziomie. W końcu drzwi wewnętrzne mają nie tylko dekorować wnętrze. Ich zadanie to także ochrona poszczególnych pokoi przed docieraniem dźwięków, zapachów czy zmianą temperatur w danych pomieszczeniach.

Powyższa instrukcja może okazać się przydatna również w regulowaniu zawiasów w drzwiach wewnętrznych. Ich konstrukcja w większości przypadków jest bardzo zbliżona. Dlatego też opisane powyżej porady i ciekawe tricki z pewnością pomogą w prawidłowym wyregulowaniu drzwi wewnętrznych, jak i zewnętrznych.

Już wiesz jak wyregulować drzwi, dowiedz się jeszcze, dlaczego warto to zrobić!

Regulacja drzwi wejściowych to także bezpieczeństwo. Jak wynika z badań, blisko 70% włamań odbywa się przez wyważenie drzwi lub okna. Odpowiednia stolarka ma więc ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa zarówno całego dorobku, jak i życia domowników. Wbrew pozorom nie tylko rodzaj drzwi ma tutaj ogromne znaczenie, ale także jego prawidłowy montaż oraz odpowiednie wyregulowanie.AC

Źle zamontowane, lub też niewyregulowane drzwi stanową ryzyko dla mieszkańców. Ich ciężar poprzez nierównomierne rozmieszczenie sprawia, że zawiasy z upływem czasu ulegają deformacji. Powolne, ale nieustanne ich niszczenie sprawia, że tracą swoją wytrzymałość. Takie drzwi z całą pewnością będą dla złodzieja słabą barierą. Ich wyważenie będzie zdecydowanie prostsze i szybsze niżeli w przypadku drzwi, w których regularnie wykonywana jest regulacja zawiasów.

Regulacja drzwi zewnętrznych jest zatem nie tylko aspektem wizualnym. Profesjonalne podejście do montażu i odpowiednia dbałość sprawiają, że dom staje się bezpieczną twierdzą. Wybierając drzwi, powinniśmy kierować się przede wszystkim ich stopniem bezpieczeństwa, a dopiero potem wyglądem czy ceną. To zakup na długie lata. Odpowiednia pielęgnacja i sumienna regulacja drzwi wejściowych zapewni wieloletnią ich funkcjonalność.

Choć instrukcja montażu drzwi zawsze zawiera także informację o regulacji zawiasów, to jednak wiele osób pozbywa się jej tuż po montażu drzwi. Warto jest jednak zachować taki dokument wraz z załączonymi kluczami. Jak widać regulacja drzwi zewnętrznych, jak i wewnętrznych to zabieg, który od czasu do czasu należy wykonać. Odpowiednia pielęgnacja i konserwacja drzwi przełoży się na ich wieloletnie, bezawaryjne funkcjonowanie, a to zaś zaowocuje komfortem życia, o który powinniśmy dbać na każdym kroku.

ikona podziel się Przekaż dalej