Kiedy konieczna jest regulacja drzwi balkonowych lub wejściowych?

Regulacja drzwi balkonowych i wejściowych jest konieczna w kilku przypadkach. Jednym z nich będzie pojawienie się nieszczelności. Kolejnym sygnałem świadczącym o konieczności regulacji może być skrzypienie skrzydła bądź większy opór podczas otwierania. Przed rozpoczęciem regulacji warto na początek dokładnie przesmarować zawiasy. Być może w ten sposób wyeliminujemy problem skrzypienia i sprawimy, że regulacja zawiasów drzwi nie będzie konieczna.

Kiedy i jak wyregulować drzwi balkonowe?

Niemal każda budowa i większy remont domu wiążą się z koniecznością montażu bądź wymiany drzwi zewnętrznych oraz okien. Zarówno drzwi balkonowe i okna PCV powinny być wyregulowane już w pierwszym roku po montażu w domu bądź mieszkaniu. Jest to związane z opadaniem skrzydła (szczególnie w oknach i drzwiach o większych gabarytach). Opadanie jest zjawiskiem naturalnym i nie ma negatywnego wpływu na szczelność. Jednak sprawia, że drzwi i okna gorzej się otwierają, a podczas przekręcania klamki czuć większy opór. To z kolei zmniejsza komfort użytkowy.

Aby temu zaradzić należy delikatnie podnieść skrzydło. Regulacja drzwi i okien wygląda tak samo. W pierwszym kroku należy ustawić drzwi w pozycji uchylnej, a następnie zdjąć osłonkę z dolnego zawiasu. Pod osłonką znajduje się śruba regulacyjna. Wystarczy ją delikatnie dokręcić, co spowoduje podniesienie się skrzydła drzwiowego. Do prac najczęściej nadaje się 4 milimetrowy klucz imbusowy.

Po wyregulowaniu wysokości skrzydła musimy sprawdzić, czy drzwi swobodnie się otwierają i uchylają. W razie potrzeby ponawiamy regulacje, przekręcając śrubę regulacyjną o pół obrotu. Jeśli wszystko jest w porządku możemy rozpocząć regulacje pozostałych kierunków. W tym celu całkowicie otwieramy drzwi i przekręcamy dolną śrubę. Spowoduje to przesunięcie skrzydła w kierunku klamki. W kolejnym etapie następuje regulacja drzwi na zawiasach górnych. Umożliwi to wyregulowanie położenia skrzydła po przekątnej.

Regulacja drzwi na dolnych i górnych zawiasach powinna przywrócić płynność działania skrzydła. Po zakończeniu prac warto sprawdzić poprawność działania drzwi balkonowych i w razie konieczności ponowić regulacje. Jeśli skrzydło drzwiowe pracuje poprawnie, wystarczy już tylko przesmarować ruchome elementy.

Regulacja drzwi balkonowych wykonywana przez mężczyznę z brodą w ubraniu roboczym stojącym przy oknie, zza którego widać zieleń
Samodzielna regulacja drzwi balkonowych, zewnętrznych i wewnętrznych - porady

Sezonowa regulacja drzwi balkonowych

Sezonowa regulacja drzwi i okien polega na zmniejszaniu, bądź zwiększaniu siły docisku. Niektórzy producenci zalecają kontrolę siły docisku dwa razy do roku. Przed okresem letnim można zmniejszyć docisk, co poprawi mikrowentylację w pomieszczeniu. Z kolei przed nastaniem pierwszych jesiennych przymrozków warto zwiększyć docisk w celu poprawienia szczelności skrzydła.

Regulacja docisku polega na zmianie położenia okuć. W celu zwiększenia szczelności drzwi i okien należy przekręcić rolki mimośrodowe bliżej uszczelki. Jednak nie można przesadzić. Zbyt mały odstęp może utrudnić płynne zamykanie skrzydła.

W czasie sezonu letniego możemy zmniejszyć siłę docisku. Wystarczy odsunąć rolki mimośrodowe od uszczelki. Powstające w ten sposób mikroszczeliny umożliwią skuteczniejszą wentylację pomieszczenia. Odpowiednio przeprowadzona regulacja drzwi aluminiowych lub PCV zwiększy komfort użytkowania pomieszczeń. Po zakończeniu prac warto ocenić również stan uszczelek i przesmarować ruchome elementy.

Regulacja drzwi wejściowych

Specyfika prac zależy od rodzaju zastosowanych zawiasów. Niegdyś drzwi wejściowe były montowane wyłącznie na prostych, podwójnych zawiasach. Dziś producenci stosują coraz to nowsze rozwiązania, które różnią się od siebie specyfiką regulacji. Do najczęściej występujących zawiasów stosowanych w domu i mieszkaniu należą obecnie.

Zawiasy tradycyjne – montaż i regulacja drzwi na zawiasach jest bardzo prosta. Wystarczy ustawić drzwi w pozycji poziomej i wkręcić lub wykręcić gwint zawiasu w ościeżnicę. Do regulacji wysokości położenia skrzydła służą specjalne podkładki dystansowe.

Zawiasy nowszego typu w drzwiach zewnętrznych lub wewnętrznych na białych drzwiach przy framudze
Samodzielna regulacja drzwi balkonowych, zewnętrznych i wewnętrznych - porady

Zawiasy nowszego typu – regulacja drzwi na zawiasach nowszego typu polega na dokręceniu lub odkręceniu dwóch śrub. Zazwyczaj są one ukryte pod plastikowymi zaślepkami, które należy zdjąć. Pamiętajmy także, że regulacja drzwi aluminiowych i drewnianych zawsze powinna odbywać się przy zamkniętym skrzydle. Górna śruba (położona od strony ościeżnicy) służy do regulacji siły docisku drzwi. Możemy ją ustawiać według własnych preferencji, pamiętając o zachowaniu minimum 0,5 mm rezerwy. Zbyt duży docisk pomiędzy skrzydłem, a ościeżnicą może wywołać uszkodzenia zawiasów, a w skrajnych wypadkach nawet ich wyłamanie.

Druga śruba w zawiasach nowszego typu odpowiada za podnoszenie oraz opuszczanie skrzydła. Za jej pomocą możemy podnieść skrzydło do 4mm i opuścić o ok. 3 mm.

Podstawowym narzędziem do regulacji będzie klucz imbusowy. Jego wielkość różni się w zależności od rozmiarów śrub zastosowanych przez producenta. Jednak zazwyczaj mieści się w zakresie od 3 do 5 mm.

Zawiasy 3D – regulacja drzwi wejściowych na zawiasach 3D może być najbardziej skomplikowana. System 3D polega na montażu trzech zawiasów, z których każdy pełni określone funkcje. W korpusach zamontowanych na górze i na dole możemy wyregulować luz boczny oraz siłę docisku. Środkowy zawias odpowiada za korekcję ustawienia drzwi względem podłogi. Zawiasy 3D są coraz częściej stosowane przez renomowanych producentów (np. Gerda). Regulacja drzwi Gerda na zawiasach 3D wymaga odblokowania czopa. W tym celu należy poluzować śruby zaciskowe, przesunąć płytkę zabezpieczającą w stronę skrzydła, dokręcić śruby zaciskowe, a następnie wybić czop. Dopiero po wybiciu czopa możemy rozpocząć regulacje.

Regulacja drewnianych drzwi wewnętrznych

Drzwi wewnętrzne są z reguły montowane na zawiasach tradycyjnych. Oznacza to, że regulacja zawiasów drzwi wewnętrznych odbywa się poprzez ich wykręcenie bądź wkręcenie w ościeżnicę. W celu podniesienia ramy należy zastosować podkładki dystansowe. Musimy jednak pamiętać, że drewno może zmieniać swój kształt (pęcznieć) pod wpływem wilgoci. Latem, przy słabej cyrkulacji powietrza w budynku i wyższym poziomie wilgoci drzwi drewniane mogą delikatnie spuchnąć. W efekcie ich otwieranie i zamykanie może być utrudnione.

Niestety w tym wypadku nie ma możliwości skutecznego wyregulowania drzwi na zawiasach. Możemy jedynie zmniejszyć odległość skrzydła od ościeżnicy. Pęcznieniu możemy jednak zapobiec poprzez regularne wietrzenie pomieszczeń. Mniejsza wilgotność panująca w pomieszczeniu będzie też korzystna ze zdrowotnego punktu widzenia. Zbyt wysokie zawilgocenie, połączone z wysokimi temperaturami sprzyjają rozwojowi chorobotwórczych grzybów i pleśni.

Regulacja drzwi Gerda z kasetonem

Drzwi wejściowe wymagają regulacji po każdej zmianie okładzin podłogowych. Regulacja drzwi Gerda osadzonych na tradycyjnych zawiasach polega na dołożeniu podkładek dystansowych. W przypadku zawiasów 3D należy wyregulować zawias środkowy. Owe czynności mogą być dość czasochłonne. Dlatego niektóre modele drzwi zewnętrznych zostają wyposażone dodatkowy kaseton zamontowany od dołu skrzydła. Jest to specjalna skrzynka ulokowana w blaszanym poszyciu. Możemy przemieszczać ją w górę i w dół. Dzięki temu regulacja drzwi aluminiowych na zawiasach nie będzie konieczna. Przemieszczanie kasetonu wymaga użycia większej siły. Dobrym sposobem będzie podważenie go przy użyciu dużego wkrętaka.

Podwyższenie położenia kasetonu sprawi, że pionowa regulacja drzwi Gerda nie będzie już konieczna.

ikona podziel się Przekaż dalej