Informacje wstępne o montażu drzwi wewnętrznych i zewnętrznych

Montaż drzwi, niezależnie czy są to drzwi zewnętrzne czy wewnętrzne, należy przeprowadzać ściśle pod dyktando instrukcji dostarczonej przez producenta. Same drzwi nie mogą być dobrane przypadkowo, a podczas ich zakupu należy zwrócić uwagę na ich parametry techniczne, a nie tylko na estetyczny i gustowny wygląd pasujący do stylistyki i bryły budynku.

Drzwi muszą być komfortowe w użytkowaniu, nie mogą stwarzać problemów przy zamykaniu czy otwieraniu. Drzwi zewnętrzne powinny być energooszczędne, czyli zapewniać izolacyjność termiczną. Ponadto powinny charakteryzować się szczelnością, trwałością i izolacyjnością akustyczną na odpowiednim poziomie, dostosowanym do umiejscowienia budynku. Dodatkowo należy rozważyć, czy i jakie zabezpieczenia antywłamaniowe powinny posiadać. Czy wystarczą drzwi wzmocnione, czy też lepiej będzie zakupić drzwi o wysokiej klasie odporności na włamanie, RC4 czy RC5? Jak wybrać drzwi? Z tego artykułu dowiesz się więcej na temat wyboru drzwi zewnętrznych.

Przed zakupem drzwi zewnętrznych i wewnętrznych należy dokładnie pomierzyć ościeżnice. Źle wymierzone ościeżnice, a co za tym idzie, zakup niepasujących drzwi może spowodować w przypadku zbyt dużego "luzu" brak stabilności. Natomiast w przypadku zbyt dużych wymiarów drzwi niemożność zamontowania odpowiedniej ilości uszczelniającej pianki.

Kolejna sprawa dotyczy bezpieczeństwa. Drzwi nie mogą otwierać się w dowolną stronę. W zależności od pomieszczenia, w którym są zamontowane drzwi, powinny otwierać się do środka lub na zewnątrz. Na przykład drzwi do kotłowni muszą otwierać się na zewnątrz, a drzwi na klatkę schodową do wewnątrz, ze względu na przepisy przeciwpożarowe oraz bezpieczeństwo drogi ewakuacyjnej. Ważne jest również, czy drzwi będą prawe czy lewe (zawiasy po lewej lub prawej stronie).

Montaż drzwi wewnętrznych oraz montaż drzwi zewnętrznych powinien być przeprowadzony przez autoryzowany przez producenta drzwi zespół montażowy. Nieprawidłowy samodzielny montaż nie tylko może spowodować obniżenie parametrów użytkowych drzwi, lecz również unieważnienie gwarancji przewidzianej na dany produkt przez producenta.

Dodatkowo, korzystając z wykwalifikowanej ekipy montażowej, dostajemy jakby w pakiecie pewność prawidłowego zamontowania oraz funkcjonowania drzwi. Montaż drzwi najkorzystniej jest zamówić w firmie gdzie drzwi zostały kupione, możemy wtedy liczyć na niższe koszty montażu. Montaż drzwi oferują również przedstawiciele i dystrybutorzy producentów drzwi oraz markety budowlano - wykończeniowe. Na samodzielny montaż warto zdecydować się tylko w ostateczności. Sprawdź także: Montaż drzwi - cennik 2017 po województwach.

Generalne zasady przy montażu drzwi - jak osadzić drzwi samodzielnie?

Montaż drzwi zewnętrznych oraz montaż drzwi wewnętrznych należy przeprowadzać w zgodzie z kilkoma generalnymi zasadami. Montaż drzwi zewnętrznych przebiega podobnie jak montaż okna. Jak już było wspomniane wcześniej, zarówno w przypadku okien, jak i drzwi zewnętrznych należy montować je w taki sposób, aby nie doszło do powstania mostków termicznych.

Montaż drzwi zewnętrznych w ścianie jednowarstwowej przeprowadza się w połowie grubości ściany, a w ścianie dwuwarstwowej na krawędzi zewnętrznej ściany nośnej. W przypadku ścian trójwarstwowych montaż drzwi zewnętrznych przeprowadza się nad warstwą izolacji termicznej. Pewne odstępstwa od tych zasad będą miały miejsce w domach pasywnych, energooszczędnych oraz przy montażu drzwi antywłamaniowych.

Przed przystąpieniem do montażu, należy przygotować niezbędne narzędzia. Z pewnością potrzebna będzie poziomica, młotek, wkrętarka, klej i pianka montażowa, kołki i listwy rozporowe. Innymi narzędziami i przyrządami zalecanymi przez renomowanych producentów drzwi są między innymi szlifierka kątowa, wiertarka udarowa, młotek gumowy, kątownik budowlany oraz inne narzędzia w miarę potrzeby. Dokładny spis narzędzi i pomiarowo - kontrolnych przyrządów znajduje się najczęściej w instrukcji montażu drzwi którą otrzymamy przy ich zakupie.

W pierwszej kolejności montujemy ościeżnice, po jej sklejeniu i wyschnięciu w pozycji poziomej. Po osadzeniu jej w otworze drzwiowym należy ją wypoziomować, a za pomocą zestawu montażowego (kliny i zestaw rozporowy)  unieruchomić. Po prawidłowym montażu ościeżnicy, zakłada się skrzydła drzwiowe. Bardzo ważna jest regulacja i odpowiednie ustawienie poszczególnych elementów, jeśli chodzi o wewnętrzne drzwi i wejściowe drzwi.

Po usztywnieniu ościeżnicy i sprawdzeniu działania blokad i zamków zdejmuje się skrzydła drzwi i kotwi ościeżnicę w ścianie. Powstałe szczeliny między murem a ościeżnicą wypełnia się termoizolacją. Zaleca się również zastosowanie uszczelki paroprzepuszczalnej. Ostatnim etapem jest zamocowanie progu i skrzydła. Jeśli planujesz zakup drzwi wejściowych, z tego artykułu dowiesz się więcej na temat drzwi zewnętrznych aluminiowych.

Porady na temat, jak prawidłowo zamontować drzwi różnego typu do różnego rodzaju ścian można znaleźć na stronach producentów stolarki drzwiowej i okiennej. Porady te mają charakter poglądowy, ponieważ jak już wspominaliśmy producenci nie zalecają samodzielnego montażu drzwi.

Szukając porady na temat, jak zamontować drzwi wewnętrzne i zewnętrzne drzwi w domu, można również odwiedzić strony internetowe dotyczące budownictwa i wykończenia wnętrz, gdzie częstokroć zamieszczone są tutoriale pokazujące kolejne etapy prac.

Montaż drzwi na przykładzie drzwi Gerda krok po kroku

1. Montaż drzwi zewnętrznych krok po kroku

Drzwi razem ze ścianą powinny tworzyć jednorodny oraz trwały system, który razem stanowi barierę przed uciekaniem ciepła przez drzwi w domu. Ponadto system - drzwi zewnętrzne plus ściana powinien być odporny na działanie różnorodnych zjawisk atmosferycznych i pogodowych oraz obciążenia.

Producent Gerda zaleca, aby montaż drzwi, a właściwie montaż ościeżnicy regulowanej przeprowadzać w zgodzie z konkretnymi zasadami. Przede wszystkim profil ościeżnicy powinien być wypełniony zaprawą cementową, a nie pianką poliuretanową, której stosowanie przy drzwiach Gerda może doprowadzić do degradacji złącza poprzez rozszczelnienie.

Montaż drzwi zewnętrznych posiada kilka etapów, z czego najważniejszym jest precyzyjne ustawienie i przymocowanie ościeżnicy w ościeżu. Błędy na tym etapie prac mogą skutkować późniejszym nieprawidłowym ustawieniem skrzydła drzwi.

Producent Gerda proponuje dwie metody mocowania belek pionowych przy ustawianiu ościeżnicy w ościeżu w domu, jeśli chodzi o wejściowe drzwi. Metody te to spawanie uchwytów lub mocowanie dyblami.

Montaż drzwi to również odpowiednie zamocowanie skrzydła. Producent Gerda zaleca stosowanie samoprzylepnej taśmy pęczniejącej przeciwpożarowej w dwóch możliwych wariantach. Pierwszym z nich jest przyklejenie jej do bocznych i górnej i dolnej krawędzi skrzydła. Należy zaplanować również przerwy na rygle i bolce antywyważeniowe.

Drugi wariant zakłada przyklejenie taśmy pęczniejącej do dna kanałów pod uszczelką belek pionowych, nadproża i dolnej krawędzi skrzydła. W niektórych modelach drzwi Gerda taśma pęczniejąca przeciwpożarowa jest zintegrowana z ościeżnicą przez producenta, w innych należy ją nałożyć podczas montażu drzwi.

Aby uzyskać bardziej szczegółowe porady oraz informacje, należy sięgnąć do instrukcji i zaleceń montażowych wydanych przez firmę Gerda. Wewnętrzne drzwi w domu montuje się na nieco innych zasadach.

2. Montaż drzwi wewnętrznych krok po kroku

Jak zamontować drzwi wewnętrzne? Osadzanie drzwi wewnętrznych przeprowadza się dość podobnie, jak montaż drzwi wejściowych do budynku. Jednak w tym przypadku błędy wykonawcze nie będą miały tak groźnych reperkusji jak w sytuacji niefachowego montażu drzwi wejściowych do budynku. Zobacz także poradnik krok po kroku dotyczący montażu drzwi wewnętrznych.

Drzwi wewnętrzne są przystosowane do lekkiej eksploatacji i braku wystawienia na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Nie powinny być wystawiane na dużą wilgotność, toteż montaż drzwi wewnętrznych należy prowadzić z zachowaniem konkretnej kolejności. Przede wszystkim wykonanie wylewki, otynkowanie i wszelkie mokre prace wykończeniowe w pomieszczeniach powinny zostać ukończone przed montażem drzwi. Ta kolejność prac ma znaczenie nie tylko ze względu na niekorzystną dla tego typu drzwi wilgotność, ale również ma zapobiec zachlapaniu czy zabrudzeniu drzwi.

Jeśli nie ma możliwości zachowania tej kolejności prac, skrzydła należy wyjąć z ościeżnic i na czas prowadzenia mokrych prac odstawić do wentylowanego pomieszczenia gdzie nie panuje wilgoć. Po zakończeniu prac wykończeniowych należy porządnie wywietrzyć pomieszczenie i dopiero po dłuższym czasie można założyć skrzydła.

Kolejną różnicą, którą można wskazać w odpowiedzi na pytanie, jak zamontować drzwi wewnętrzne, w odróżnieniu od montażu drzwi zewnętrznych, jest rodzaj wypełnienia stosowany na ościeżnice. W przypadku drzwi wewnętrznych Gerda można ościeżnicę wypełniać pianką poliuretanową.

Co jeszcze warto wiedzieć o montażu drzwi?

Osadzanie drzwi wewnętrznych powinno być uzależnione od rodzaju ściany, wielkości otworu oraz zaleceń producenta co do warunków przeprowadzania montażu. Pewnych problemów może dostarczyć wymiana starych drzwi na nowe. Należy wykorzystać istniejący otwór, a nie ingerować w konstrukcję ściany, co zawsze niesie za sobą pewne ryzyko. Jeśli ściana jest słaba, aby uchronić się przed wypchnięciem drzwi razem z fragmentem ściany należy wzmocnić ościeże. Można to zrobić przy pomocy ramy z metalu lub elementów żelbetowych.

Jeśli natomiast wstawianie drzwi zewnętrznych czy montaż drzwi wewnętrznych ma się odbyć w nowo powstającym domu, pamiętajmy, aby drzwi nie zamawiać zbyt wcześnie. Nieprawidłowe przechowywanie drzwi również może skutkować ich wypaczeniem czy uszkodzeniem, tak więc warto przywieźć je na teren budowy kiedy wszelkie mokre prace będą już ukończone.

Jak zamontować drzwi wewnętrzne i zewnętrzne? Solidnie, trwale i fachowo

Jeśli zdecydujemy się na fachowy montaż drzwi przez ekipę monterów nie możemy zapomnieć o odbiorze drzwi po montażu zgodnie z dokumentacją techniczną danego modelu oraz w zgodzie z kompletnością wyposażenia standardowego i dodatkowego. Podczas odbioru powinniśmy ocenić wygląd zewnętrzny drzwi, przyleganie uszczelek oraz sprawdzić prawidłowość działania drzwi. Zobacz także nasz poradnik: Montaż drzwi wewnętrznych - zrób to sam!

Jeżeli nie chcesz wykonywać tych prac samodzielnie - sprawdź też cennik montażu drzwi.

ikona podziel się Przekaż dalej