Montaż okien krok po kroku - poradnik praktyczny
Na serwisach i forach budowlanych funkcjonuje dowcip, który mówi, że są tylko dwa sposoby na montaż okien - właściwy i... niewłaściwy. Jest w tym dużo prawdy. Właściwy montaż okien przekłada się na mniejsze straty ciepła w budynku. Okno może być wysoce dźwiękoszczelne i mieć niski współczynnik przenikania ciepła, jednak jeśli zostanie źle zamontowane nie będzie dobrze spełniało swoich funkcji. Sprawdzamy jak montować poszczególne rodzaje okien z różnych materiałów.
Chcesz sprawdzić oferty firm handlujących oknami z Twojej okolicy? Wypróbuj naszą wyszukiwarkę firm!
Z tego artykułu dowiesz się:
Montaż różnego typu okien
Obecnie na rodzimym rynku jak grzyby po deszczu powstają firmy, które oferują okna energooszczędne. Moda na ekologię, a nawet pasywność w budownictwie spowodowała rozkwit przemysłu okiennego. Bardzo wiele przedsiębiorstw obok produkcji czy dystrybucji okien oferuje montaż okien PCV, montaż okien drewnianych oraz wielu innych.
Wymiana okien stawia właścicieli budynku przed ciężkim dylematem - na jaki typ okien się zdecydować oraz czy montaż przeprowadzić samodzielnie czy zlecić jego wykonanie fachowcom. Obie opcje wydają się kuszące.
Przede wszystkim inaczej wygląda montaż okien PCV, a inaczej na przykład montaż okien dachowych. Ponadto należy brać pod uwagę z jakich materiałów został wykonany mur. Inaczej montuje się okna w ścianach jednowarstwowych, a przy wielowarstwowych należy zastosować inną technikę. Wymiana okien będzie nastręczała z reguły mniej problemów natury wykonawczej niż montaż okien w nowym budynku, chociaż również w tym zakresie nie ma reguły.
Montaż okien PCV rozpoczynamy od demontażu starych okien. Należy bezwzględnie sprawdzić czy rama jest wystarczająco wytrzymała. Rama musi zostać oczyszczona. Aby nie było problemów ze szczelnością, otwory odpływowe i rowek wypełniamy uszczelniaczem. Naokoło ramy przyklejamy uszczelkę. Montaż okien PCV wykonujemy na kliny regulowane, po czym przykładamy bardzo dokładnie ościeżnicę z PCV.
Regulowanie klinów rozpoczynamy krok po kroku od klinów górnych i bocznych. Po zamocowaniu ościeżnicy śrubami, nakładamy skrzydła. Później regulujemy dolne kliny i montujemy dolną część ościeżnicy. Ostatnim etapem jest regulacja klinów środkowych, która kończy mocowanie.
Powyższa krótka instrukcja będzie miała zastosowanie jeśli montaż okien PCV jest wynikiem wymiany okien. Trochę więcej pracy czeka na nas jeśli będziemy przeprowadzać montaż okien PCV w nowym budynku. Więcej na temat okien PCV dowiesz się tu.
Z kolei montaż okien dachowych należy przeprowadzać podczas krycia połaci dachowej. Oczywiście montaż okien dachowych można wykonywać również później, jednak wiąże się to z ryzykiem powstania nieszczelności. Okna dachowe najlepiej montować na optymalnej wysokości, która nie utrudni w późniejszym czasie jego otwierania, zamykania a także czyszczenia.
Istnieje wiele rodzajów okien dachowych, ich dobór powinien być podyktowany kątem nachylenia połaci dachu. Do wyboru mamy między innymi okna dachowe obrotowe lub okna uchylno - obrotowe. Okna dachowe najlepiej montować w taki sposób aby nie ingerować w konstrukcję dachu. Nie bez kozery montaż okien dachowych jest droższy niż w przypadku okien zwykłych - sprawia więcej problemów wykonawczych.
Więcej o oknach dachowych przeczytasz w naszej publikacji na temat wyboru i montażu okien dachowych lub w innych materiałach na temat okien dachowych.
Zarówno montaż okien plastikowych, montaż okien drewnianych , jak i innego typu wymaga w celu uzyskania dobrej izolacji zastosowania pianki poliuretanowej. Pianka montażowa pozwoli nie tylko na uszczelnienie, lecz również na wygłuszenie. Pianka montażowa jest powszechnie stosowana nie tylko wtedy kiedy chcemy montować okna. Jeśli montujemy drzwi zewnętrzne również możemy ją zastosować.
Pianka montażowa poliuretanowa jest materiałem wysoce elastycznym, jednak nie można przesadzić z jej ilością. Jeśli pianka montażowa zostanie zastosowana w nadmiarze może wypaczać ramy okienne napierając na nią.
Na czym polega ciepły montaż?
Montaż okien plastikowych lub montaż okien drewnianych możemy wykonać również w tak zwanej ciepłej technologii. Również montaż okien PCV czy montaż okien dachowych może odbyć się w ten sposób. Ciepły montaż jest to montaż wielowarstwowy. Dzięki tej metodzie poprawimy własności izolacyjne okna.
Ciepły montaż pozwoli zredukować lub wyeliminować mostki cieplne a co za tym idzie zmniejszyć straty ciepła. Technologia montażu wielowarstwowego polega na zastosowaniu dodatkowych dwóch warstw izolacyjnych. Od zewnątrz będą to materiały paroprzepuszczalne, na przykład specjalna taśma lub folia. Część środkowa to pianka montażowa, natomiast wewnętrzna to warstwa izolacji paroszczelnej.
Tego typu montaż okien wymaga bardzo skrupulatnego przygotowania powierzchni ościeża. Warstwy izolacyjne takie jak taśmy czy folie można skutecznie przymocować do podłoża, które będzie bardzo równe i gładkie. Może się zdarzyć, że podłoże trzeba będzie dodatkowo wyrównać zaprawą murarską. Dotyczy to między innymi pustaków ceramicznych.
W tej technologii montaż okien plastikowych lub innego typu rozpoczynamy od przyklejenia taśmy do ościeżnicy. Taśma paroszczelna powinna być umieszczona od strony wewnętrznej, paroprzepuszczalna od strony zewnętrznej. W narożnikach należy zostawić zakład, po czym skleić taśmę. Następnie należy ustawić i wypoziomować ościeżnicę. Ważne jest odpowiednie zamocowanie na kotwy lub na tak zwane konsole. Po tej czynności pozostaje prawidłowe przyklejenie taśmy na zewnątrz, wypełnienie szczelin pianką oraz przyklejenie taśmy do ościeża wewnątrz.
Ciepły montaż stosuje się w murze trójwarstwowym lub dwuwarstwowym. Prawidłowy ciepły montaż okien drewnianych lub plastikowych wymaga biegłości wykonawczej. Eksperci nie polecają przeprowadzania go samodzielnie.
Orientacyjny cennik montażu okien
Ceny okien plastikowych zależą od ich rodzaju. Ceny okien z drewna są średnio o 100 do 200 złotych wyższe niż okien z PCV. Cennik różni się ponadto w zależności od wymiarów okna. Jeśli zdecydujemy się na montaż okna przeprowadzony przez ekipę fachowców, ceny całości przedsięwzięcia będą odpowiednio wyższe. Jednak należy brać pod uwagę, że ekipy montażowe posiadają nieodzowny sprzęt, narzędzia oraz fachową wiedzę popartą latami doświadczeń, których nam może brakować. Tak więc może się okazać, że ostatecznie profesjonalny montaż nie będzie wcale droższy.
Cennik montażu okien przeprowadzony przez specjalistyczną firmę oscyluje w granicach od 50 do 100 złotych za mb. Rozbieżności wynikają z regionu Polski w którym będziemy zamawiali usługę oraz z faktu czy w danej firmie zakupimy również same okna. Montaż okien dachowych jest dużo wyższy - jest to koszt od 150 do 500 złotych za jedno okno.
Do tej ceny należy doliczyć koszt montażu parapetów wewnętrznych (około 100 zł za mb). Osobnym wydatkiem będzie demontaż starych okien oraz obróbka otworów okiennych. Cennik większości firm wykończeniowych jest tworem dość dynamicznym. W wielu przypadkach będziemy mogli negocjować ceny.
Jest też sposób na obniżenie cen – pozyskanie ofert od wielu wykonawców i wybór najtańszego. Jak to zrobić szybko i sprawnie? Najłatwiej skorzystać z tego formularza.
Mimo, iż okna PCV są tańsze ich montaż może być droższy niż montaż okien drewnianych. Montaż okien drewnianych pozwala na usuniecie pewnych niedoróbek w trakcie pracy, przy oknach PCV niektóre błędy są trudne do usunięcia. Budowa domu wymaga niebagatelnych kosztów, jednak również sama wymiana okien może okazać się dość drogim przedsięwzięciem.
Cennik wielu producentów okien zawiera również montaż, lub montaż jest oferowany po bardzo atrakcyjnej cenie. W pakiecie zawsze wyjdzie taniej, więc postarajmy się zaopatrywać w materiały i usługi w jednej firmie.
Popularne błędy przy montażu okien
Istnieje niemalże niewyczerpany katalog błędów w wykonawstwie popełnianych podczas montażu okien. Zresztą podczas montażu drzwi zewnętrznych wykonawcy także popełniają wiele błędów. Często błędy wynikają z niewiedzy, czasem z niechlujstwa, często ze źle pojmowanej oszczędności. Czasem winę za taki stan rzeczy ponoszą sami producenci okien, dostarczając wadliwe, niekompletne lub lakoniczne instrukcje montażu.
Niezależnie czy jest to montaż okien plastikowych czy montaż okien drewnianych, montażyści często wstawiają okna niedostosowane wielkością do otworów w murze. Nawet najlepsze okna energooszczędne nie będą spełniały swoich funkcji jeśli otwór będzie niewłaściwy.
Wykonawcy równie często mocują okna bez użycia kotew. Wynika to z przeświadczenia, że sama pianka montażowa wystarcza. To nieprawda. Zresztą pianka montażowa również bywa używana niezgodnie z przeznaczeniem, lub zastępuje się nią inne niezbędne materiały budowlane.
Zarówno nadmiar, jak i niedomiar w tym zakresie ma fatalne skutki. Na przykład bez pianki lub przy jej zbyt małej ilości powstają mostki cieplne.
Nagminne stosowanie zbyt małej ilości kotew i dybli może skutkować nieznacznym przemieszczaniem się okna, a co za tym idzie jego odkształcaniem. Wokół okna z czasem pojawią się pęknięcia, może pojawić się również wilgoć.
Kolejną grupę błędów stanowi brak troski o poziom progów okiennych i brak dbałości o prawidłową kolejność czynności przy montażu. Niedbalstwo montażowe polega często na braku oczyszczenia powierzchni z pozostałości tynku czy pyłu, a także na niedokładnym wyrównywaniu powierzchni.
Wszystkie wyżej wymienione błędy oraz wiele innych powodują, że mieszkanie czy dom traci ciepło przez okna. Okna i mur przy nich wilgotnieje, a w przypadku większych błędów tynk pęka i odpadają drobne kawałki muru. Nieszczelności powodują przedostawanie się chłodnego powierza do wnętrza domu. Montować okna należy z należytą starannością, o czy nikogo nie trzeba chyba przekonywać.