Regulacja okien i wymiana uszczelek krok po kroku - to proste!
Okna PCV i okna drewniane są stale narażone na działanie obciążeń i niekorzystnych warunków pogodowych. Dlatego warto zadbać o ich prawidłowe działanie, a także o optymalną szczelność. Samodzielna regulacja okien PCV oraz wymiana uszczelek nie są zbyt skomplikowane - każda domowa "złota rączka" może zrobić to samodzielnie. Wykonanie tych czynności może nas uchronić przed koniecznością wymiany całego okna, a cena uszczelek gumowych jest bardzo niska. To także sposób na zwiększenie właściwości termoizolacyjnych budynku. Poniżej zaprezentujemy uniwersalne instrukcje regulacji skrzydeł okiennych oraz wymiany uszczelek.
Jeżeli chcesz sprawdzić koszt wstawienia lub wymiany okien, kliknij w ten uniwersalny kalkulator kosztów okien. Możesz też złożyć zapytanie ofertowe o lokalnych firm korzystając z tego formularza.
Z tego artykułu dowiesz się:
Kiedy warto wymienić uszczelki do okien?
Właściwa pielęgnacja okien może zwiększyć ich żywotność i zapewnić nam większy komfort użytkowania pomieszczeń. Regulacja okien plastikowych nie powinna być wykonywana jedynie w ostateczności (np. w sytuacji, gdy skrzydło przestało się domykać). Warto regularnie wykonywać przegląd stanu technicznego okuć, ramy i położenia skrzydeł okiennych. Jeśli zauważymy, że okno się nie domyka, domyka się z lekkim oporem bądź jest nieszczelne, wówczas warto wykonać regulacje bądź wymienić uszczelki do okien PCV.
Warto też pamiętać, że pierwsza regulacja okien plastikowych powinna być wykonana już po zakończeniu jednego sezonu użytkowego. Nowo zamontowane okna mają tendencje do delikatnego opadania. To z kolei powoduje trudności z ich domykaniem oraz zwiększa opór klamki. Co prawda nie są to jeszcze sygnały, które świadczą o zmniejszeniu szczelności okien. Jednak z pewnością zmniejszają komfort ich użytkowania. W tym wypadku wystarczy prosta regulacja okien PCV, która nie zajmie nam zbyt wiele czasu i przywróci płynną prace okuć okiennych. Wymiana uszczelek nie będzie jeszcze potrzebna, ale warto sprawdzić ich stan.
Regulacja wysokości skrzydeł okiennych - instrukcja krok po kroku
Regulacja okien plastikowych jest czynnością uniwersalną i w każdym wypadku wygląda tak samo. Zatem przyda się nam prosta instrukcja, która wskaże działania krok po kroku. Najpierw jednak zwróćmy uwagę na fakt, że za wysokość skrzydła i ich położenie względem zawiasów odpowiadają okucia okienne umiejscowione w dolnym zawiasie. Dlatego czynność może być przeprowadzona w kilku prostych krokach, które zaprezentuje poniższa instrukcja regulacji okien PCV:
- Krok 1 – uchylamy okno i delikatnie zdejmujemy osłonkę dolnego zawiasu.
- Krok 2 – dokręcamy śrubę regulacyjną (widoczną od góry). Jej dokręcenie sprawi, że skrzydło okienne lekko się podniesie. To z kolei usunie problem ocierania skrzydła o zaczep dolny i zwiększy płynność domykania skrzydła okiennego. Regulacje możemy wykonać przy użyciu 4 milimetrowego klucza imbusowego.
- Krok 3 – sprawdzamy czy okno swobodnie się uchyla. W razie potrzeby lekko dokręcamy lub odkręcamy śrubę regulacyjną (o pół obrotu).
- Krok 4 – otwieramy okno w celu wyregulowania pozostałych kierunków. Dolną śrubę przekręcamy tak, by skrzydło przesunęło się w kierunku klamki.
- Krok 5 – regulujemy okucia w górnym zawiasie. Pamiętajmy, że w ten sposób zmienimy położenie skrzydła po przekątnej. Regulacja okien PCV na górnych zawiasach nie jest w stanie zmienić położenia dolnego narożnika.
- Krok 6 – po wyregulowanie górnego i dolnego zawiasu sprawdzamy płynność uchylania i domykania okna. Skrzydło powinno się płynnie domykać, a klamka pracować bez większych oporów. W razie potrzeby należy powtórzyć regulacje.
- Krok 7 – jeśli regulacja okien plastikowych przebiegła pomyślnie, wystarczy sprawdzić poprawność działania klamki i nasmarować ruchome mechanizmy okna.
Regulacja okien - docisku skrzydła okiennego
Docisk skrzydła odpowiada za właściwości termoizolacyjne całego okna. Wielu fachowców radzi, by regulować docisk dwa razy do roku. Przed rozpoczęciem sezonu zimowego warto zwiększyć docisk, co spowoduje, że okna będą szczelniejsze. Z kolei w sezonie letnim dobrze jest zmniejszyć docisk, dzięki czemu zwiększy się cyrkulacja powietrza we wnętrzu domu.
Siłę docisku możemy też łatwo sprawdzić przy pomocy kartki papieru. Wkładamy ją pomiędzy ramę i skrzydło okienne, a następnie zamykamy okno. Jeśli uda się swobodnie wyciągnąć kartkę, wówczas regulacja docisku jest bardzo wskazana.
- Przed sezonem zimowym – Sprawdzamy szczelność okna. Pamiętamy, że za siłę docisku odpowiadają okucia znajdujące się na skrzydle okiennym. Naszym zadaniem jest przekręcenie rolek mimośrodowych bliżej uszczelki. Dzięki temu szczelność okna będzie większa. Pamiętajmy jedynie, by nie przesadzić z siłą nacisku. Rolka umieszczona zbyt blisko uszczelki może wywołać trudności w zamykaniu okna.
- W czasie sezonu letniego – postępujemy odwrotnie i przekręcamy rolki mimośrodowe w większej odległości od uszczelek. Zwracamy jednak uwagę by połączenie pomiędzy uszczelką, a ramą pozostało szczelne. Zbyt słaba siła docisku może sprawić, że okna staną się nieszczelne.
Uszczelki do okien PCV
Pamiętajmy, że nawet najdokładniejsza regulacja okien PCV nie zapewni dobrej izolacji termicznej w sytuacji, gdy uszczelki okienne są już zniszczone. Dlatego tak ważne jest dokonywanie regularnego przeglądu stanu technicznego okna oraz ewentualna wymiana uszczelnienia. Sama wymiana uszczelek w oknach plastikowych nie powinna sprawić nam większego problemu.
W pierwszej kolejności musimy wybrać nowe uszczelki i dobrać je do naszego okna. Pamiętajmy, że uszczelki do okien plastikowych mogą posiadać dość zróżnicowane rozmiary. Co więcej, nawet w jednym oknie często spotkamy się z różnym rozmiarem uszczelki na skrzydłach oraz na ramach.
Zatem jak dokonać właściwego wyboru? W pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na producenta profili okiennych. Wszelkie niezbędne informacje powinny być wyszczególnione w umowie z firmą montażową bądź na karcie gwarancyjnej okien. Tego typu dokumenty możemy też zanieść do sklepu. Doświadczony sprzedawca z pewnością wybierze dla nas odpowiednie uszczelki do okien plastikowych.
Osoby nieposiadające karty gwarancyjnej ani umowy mogą spotkać się z większymi trudnościami. W tym wypadku wymiana uszczelek okiennych powinna być poprzedzona bardzo dokładnymi pomiarami. Na wstępie należy zdemontować stare uszczelki, zmierzyć ich wysokość i szerokość elementu wchodzącego do rowka montażowego. Istotnym parametrem będzie także wysokość i szerokość profilu (czyli górnej części uszczelki).
Pamiętajmy, że skuteczna wymiana uszczelek w oknach plastikowych będzie możliwa wyłącznie wtedy, gdy nowe uszczelki będą posiadały odpowiedni rozmiar. Dopuszczalna jest jedynie zwiększona wysokość ich profilu i elementu wchodzącego do rowka montażowego.
Wymiana uszczelek w oknach plastikowych
Nasze stare uszczelki do okien PCV zostały już zdemontowane. Kolejnym etapem jest dokładne oczyszczenie ram skrzydła i ościeżnicy. Zwróćmy tu szczególną uwagę na usunięcie zaschniętego kleju oraz ewentualnych tłustych zanieczyszczeń, które mogłyby utrudnić montaż. Po oczyszczeniu na mokro należy jeszcze odczekać do pełnego wyschnięcia powierzchni.
Wymiana uszczelek w oknach plastikowych jest bardzo prosta. Wystarczy jedynie zdjąć papier/folię zabezpieczającą, a następnie przycisnąć uszczelkę do rowków montażowych. Czynność należy wykonać bardzo starannie, by uniknąć wybrzuszeń i wypukłości. Następnie zamykamy skrzydło okienne i czekamy kilka godzin do pełnego wyschnięcia kleju. Dobrze dobrane uszczelki do okien plastikowych zapewnią oknom większą szczelność na kilka kolejnych lat. Powyższa instrukcja montażowa jest uniwersalna i możemy ją zastosować w niemal wszystkich współczesnych oknach.
Czy warto samodzielnie regulować i uszczelniać okna plastikowe?
Zarówno regulacja jak i wymiana uszczelek w oknach plastikowych to dość proste czynności, które z łatwością wykonamy samodzielnie. Wystarczy się jedynie odpowiednio przygotować. Do prac nad regulacją potrzebne będą klucze imbusowe wielkości 4 lub 2,5 mm. Przy odrobinie wprawy, regulacja pojedynczego skrzydła okiennego lub regulacja okna uchylnego zajmie nam zaledwie kilka minut.
Do tego typu prac możemy też wynająć ekipę, jednak musimy liczyć się z tym, że koszt wyregulowania okien w całym domu będzie dość odczuwalnym wydatkiem. Podobna sytuacja dotyczy wymiany uszczelek. Jeśli wiemy, jakie uszczelki do okien plastikowych wybrać, to ich wymiana nie sprawi nam żadnego problemu. Tego typu czynności możemy wykonać samodzielnie bez żadnych obaw o uszkodzenie skrzydeł czy zmniejszenie szczelności całego okna.