Jak i czym ocieplić okno dachowe? Praktyczny poradnik
Ocieplenie okna dachowego pozwala na redukcję strat ciepła i zapewnia komfort termiczny na użytkowym poddaszu. Prawidłowe uszczelnienie będzie chroniło poddasze szczególnie zimą, kiedy dach jest najbardziej narażony na działanie niskich temperatur. Jakich materiałów użyć i jak je zamontować? Odpowiadamy w poniższym artykule.
Z tego artykułu dowiesz się:
Czym ocieplić okno dachowe?
Ocieplenie okna dachowego pozwala ograniczyć ucieczkę ciepła przez dach. Może też służyć do izolacji akustycznej, co dodatkowo poprawi jakość korzystania z poddasza użytkowego. Czym ocieplić okno dachowe?
Istnieje kilka materiałów, które można wybrać do tego celu.
- Wełna mineralna – wełna do ocieplenia okna dachowego to optymalny materiał, łatwy w montażu, szczelny i powszechnie dostępny.
- Płyty styropianowe – styropian ma dwie główne zalety: jest tani i jest prawie całkowicie odporny na wilgoć. Ma poza tym dobre właściwości przepuszczalności cieplnej i nadaje się do łatwej obróbki. Ze względu na mniej elastyczną konstrukcję trudniej jest go dopasować do kształtu okna. Z tego względu nie jest to najlepszy materiał do termoizolacji okna dachowego.
- Pianka PUR – pianka pozwala dostosować grubość izolacji do konkretnych warunków np. odległości między krokwią i ramą okienną. Poza tym można nią w prosty sposób wypełnić nawet trudno dostępne szczeliny między ramą a krokwiami dachu i nie zostawia przerw, którymi mogłoby uciec ciepło.
Wybierając materiał do ocieplenia okna dachowego musimy brać pod uwagę sposób w jaki okno jest zamontowane w dachu. Nowsze konstrukcje są lepiej dostosowane do ociepleń. Przy remoncie starszego dachu może być niewiele miejsca na materiał ocieplający. W pewnych przypadkach zamiast klasycznych materiałów do uszczelnienia okna można zastosować np. folię ociepleniową z aluminium na wierzchu i warstwą folii bąbelkowej w środku.
Części okna dachowego – budowa a ocieplenie
Ocieplenie okna dachowego to dość precyzyjna praca, która wymaga dokładnego dopasowania materiałów do jego wielkości i kształtu. Chociaż nie jest to praca trudna ani nie wymaga dużo czasu, to warto znać budowę okna lub wyłazu dachowego zanim zdecydujemy czym je ocieplić. Prawidłowa obróbka okna dachowego obejmuje zarówno ramę okienną jak i glif.
Rama jest częścią samego okna, montowaną w dachu między krokwiami. Najlepiej jeżeli jej szerokość nie przekracza szerokości rozstawu krokwi. Jeżeli tak będzie, to montując okno musimy naruszyć więźbę dachową, skomplikować konstrukcję, przy okazji stwarzając więcej miejsc dla mostków termicznych.
Glif to część ściany między ramą okna a murem zewnętrznym. Często jest on wąski, co wymaga dokładnego przemyślenia materiałów ociepleniowych. Prawidłowa obróbka okna dachowego powinna zapewnić kształt glifu dopasowany do nachylenia dachu. Zapewniając optymalne docieranie światła do pomieszczeń.
Okna nie trzeba ocieplać od zewnątrz. Po zewnętrznej stronie montaż wymaga zastosowania izolacji przeciwilgociowej, kołnierza uszczelniającego i oblachowania. Uszczelnienie zewnętrzne redukuje przenikanie wilgoci, ale nie może wyeliminować powstawania mostków cieplnych między glifem a ramą.
Ocieplenie okna dachowego krok po kroku
Zanim przystąpi się do ocieplenia okna dachowego trzeba sprawdzić stan uszczelnienia. Warto też sprawdzić krzywizny i ubytki. Po przygotowaniu okna możemy się zabrać za ocieplenie. Ocieplając okno lub wyłaz dachowy możemy to robić zarówno przed zamontowaniem materiału izolacyjnego jak i w trakcie jego montażu. Najlepsza kolejność, to stelaż na całej połaci z rusztem wokół okna, następnie ocieplenie włożone między profile, potem płyty g-k na ściany/połacie dachu. Po zamontowaniu płyt na ścianach możemy montować wykończenie glifu okiennego.
Wełna mineralna
- Stelaż - Ocieplenie okna dachowego wełną mineralną należy rozpocząć od prawidłowego umocowania stelaża. Mając stelaż na całej połaci poddasza wycinamy profile UD przechodzące przez wnękę okienną na wysokości styku glifu i ramy okiennej. Przy prawidłowej obróbce okna dachowego część glifu nad oknem powinna być przedłużona stelażem równolegle do podłogi, a pod oknem opadać prostopadle do podłogi. W ten sposób zwiększamy ilość światła wpadającego do pomieszczenia. Robi się to niezależnie od tego gdzie zaczyna się ścianka kolankowa i pod jakim kątem nachylona jest połać dachu. Do dokładnego wymierzenia kątów najlepiej używać kątownika i poziomicy.
Profile stelażu należy przymocować po bokach zgodnie z nachyleniem dachu, zamykając wystające profile poprzeczne. Poprzeczne profile stelażu okna mocujemy na dolnym i górnym glifie. Zwykle robi się to mocując profil CD i wsuwając odpowiednio przycięty profil UD.
Na załamaniu (glif-parapet) montujemy dwa profile poprzeczne, w części zamykającej glif jeden profil poprzeczny. Jeżeli mamy podwójne okno, to profile należy też zamocować między oknami.
Ułatwieniem może być gotowy stelaż systemowy. Stelaże takie są sprzedawane przez niektóre firmy razem z oknem połaciowym.
- Wypełnienie materiałem izolacyjnym – w przygotowanym ruszcie montujemy odpowiednio przyciętą wełnę mineralną. Ponieważ nie uniknie się podziału wełny na kawałki, dobrze jest przypasować duży kawałek na każdą powierzchnię glifu, unikając mostków cieplnych w środku izolacji. Można też przeprowadzić uszczelnienie za pomocą wełny owczej w postaci długich kłaków. Na to kładziemy przykrojone elementy wycięte z wełny mineralnej.
- Folia paroizolacyjna - Po zamocowaniu wełny mocujemy folię paroizolacyjną na konstrukcję z profili z zakładką 10 cm.
- Montaż płyt G-K – Ocieplenie okna dachowego wykańczamy przez nałożenie płyt gipsowo-kartonowych. Można wybrać również inny rodzaj płyty, ale te są najtańszym i łatwym w obróbce rozwiązaniem.
Pianka poliuretanowa
Pianka PUR jest drugim chętnie wybieranym materiałem do ocieplania okien. Dzięki swoim właściwościom szczelnie wypełnia izolowaną powierzchnię i zapewnia dobrą ochronę przed ucieczką ciepła. Pod pianę PUR należy przygotować szpalety z płyt G-K wokół okna. Szyba powinna być zabezpieczona przed aplikacją piany np. folią. Samo nakładanie pianki PUR najlepiej zostawić specjalistom.
Ocieplenie okna dachowego a ocieplenie wyłazu
W niektórych budynkach istnieje wymóg montażu wyłazu okiennego zamiast okna. Główna różnica jest taka, że wyłaz umożliwia wyjście na dach i jest traktowany jako potencjalna droga ewakuacji. Wyłaz na poddaszu użytkowym może pełnić zarazem funkcję okna. Czy jego ocieplenie można przeprowadzić w podobny sposób?
Istnieją dwa rodzaje wyłazów:
- zimny, montowany nad strychami nieogrzewanymi,
- ciepły, do montażu w pomieszczeniach ogrzewanych.
Ciepły wyłaz zwykle ma swoją warstwę izolacyjną, która powinna wystarczyć. Jego montaż powierza się fachowcom, a umiejscowienie powinno się znaleźć w projekcie budynku. Wyłaz, którego gwarancja na izolację dobiegła końca można wymienić lub samodzielnie doszczelnić. Jeżeli ma budowę taką jak okno połaciowe, to można wykonać podobny rodzaj docieplenia.
Źródła:
- Szymon Machniewski, Ocieplenie okna dachowego – na czym polega izolacja okien dachowych? https://www.oferteo.pl/artykuly/ocieplenie-okna-dachowego, dostęp 21.10.2024
- Diana Sulyma, Wyłaz dachowy – czym jest i jakie wymiary powinien posiadać wyłaz dachowy? https://www.extradom.pl/porady/artykul-wylaz-dachowy-czym-jest-i-jakie-wymiary-powinien-posiadac-wylaz-dachowy, dostęp 21.10.2024
- Jak prawidłowo ocieplić okno dachowe: montaż krok po kroku, https://www.isover.pl/porady/jak-prawidlowo-ocieplic-okno-dachowe-montaz-krok-po-kroku, dostęp 21.10.2024