Okna do domu energooszczędnego

Coraz więcej producentów stosuje energooszczędne rozwiązania materiałowe. Punktem odniesienia są właśnie okna, ich odpowiednie rozmieszczenie i wielkość. Jakie okna do domu energooszczędnego wybrać?

Przyjęło się myśleć, że okna w domu energooszczędnym stanowią wyrwę w jego osłonie termicznej i w związku z tym należy zminimalizować ich ilość i wielkość. Nie jest to jednak prawdą. Bardzo mały współczynnik przenikania ciepła (U) nie koniecznie musi być najważniejszym czynnikiem wyboru. Najistotniejsza jest akumulacyjność domu, czyli zdolność do magazynowania ciepła.

Ważne jest aby rozmieszczenie okien względem stron świata było prawidłowe, a także sam montaż okien został przeprowadzony w sposób fachowy.

W odpowiedniej gospodarce cieplnej w domach energooszczędnych przeszkadzają szerokie okapy i zadaszenia wystające nad okno. Większe okna w domu energooszczędnym należy umieszczać przede wszystkim od strony południowej, zrezygnować z nich natomiast od strony północnej. Duże straty ciepła mogą generować zarówno źle zamontowane i nieodpowiednie okna jak i drzwi wejściowe.

Jeśli zdecydujemy się jednak na energooszczędne okna, pamiętajmy że współczynnik U powinien wynosić w nich 0,8 W/(m2·K). Są to jednak okna dużo droższe od okien posiadających standardowe współczynniki przenikania ciepła.

Najlepsze okna energooszczędne

Przy produkcji okien do domów energooszczędnych wykorzystywane jest drewno z poszyciem aluminiowym. Wysokiej jakości okna cechują się wysoką izolacyjnością.

Dostępne są modele dwu i trzy szybowe. Średnio producent daje na nie od dwóch do pięciu lat gwarancji. Współczynnik U w zależności od modelu wynosi 0,8 W/(m2·K) lub nawet poniżej. Ceny okien energooszczędnych z drewna wynoszą od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Najczęściej cena jest ustalana indywidualnie, biorąc pod uwagę montaż, wymiary a także kolorystykę niestandardową i dodatki.

Inną opcją są okna z PCV. Najlepsze okna z tego rodzaju bardzo dobrze izolują akustycznie. Współczynnik przenikania ciepła w oknach z PCV wynosi od 0,7 W/(m2·K), czyli spełnia normy dla typowych okien energooszczędnych. Szyby chronią przed utratą ciepła o wiele skuteczniej niż rama okienna. W ofercie okien energooszczędnych są dostępne opcje dwu i trzyszybowe. Do domów energooszczędnych polecane są te ostatnie jako bardzo dobry izolator termiczny.

Przykładem okna łączącego w sobie zalety funkcjonalności, elegancji i energooszczędności jest Platinium Evolution2 producenta Oknoplast.  Platinium Evolution2 jest to energooszczędne okno z PCV. System szerokiego profilu zabudowy i trzy szyby pozwalają na zachowanie doskonałych parametrów izolacji cieplnej. W tym modelu zastosowano wzmocnienie profilu ze stali ocynkowanej, dzięki czemu okno jest trwalsze  i odpowiednio sztywne. Uszczelki posiadają wysoką odporność na działanie czynników atmosferycznych.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze moskitiery do okien

Masz dość walki z robakami, które wlatują Ci do domu? Szukasz sprawdzonego rozwiązania? Kup i zamontuj moskitiery w oknach. Moskitiery zapewnią Ci pełną ochronę przed owadami.

Alphaline posiada 6-komorowy system o głębokości zabudowy 90 mm. Okno posiada wzmocnienia stalowe wpływające na dłuższą możliwość jego eksploatacji oraz potrójną szybę dwukomorową. Opcje dodatkowe obejmują zastosowanie okuć antywłamaniowych. Alphaline spełnia wszystkie kryteria okien energooszczędnych, o dobrym współczynniku przenikalności ciepła.

Innym przykładem dobrego okna energooszczędnego jest V82 Modern Design. Posiada 5–komorowy profil o głębokości zabudowy 82 mm, jest dzwiękoszczelny i trwały. Posiada dobre właściwości izolacyjne, został wyposażony w potrójną szybę z ramką termiczną.

Dodatkowo okno V82 Modern Design zostało wzbogacone różnymi dodatkami w celu poprawy bezpieczeństwa i trwałości. Jest wyposażone w zaczepy antywyważeniowe. Także w tym modelu profile zostały usztywnione wzmocnieniami ze stali ocynkowanej.

Na rynku dostępny jest szeroki wybór okien energooszczędnych. Producenci okien wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klienteli i coraz popularniejszej modzie na budowanie domów energooszczędnych, nazywanych inaczej domami pasywnymi.

Ceny okien energooszczędnych są nawet do dwóch razy wyższe niż okien standardowych. Wynika to z zastosowanych w nich rozwiązań technologicznych a także z wykorzystania większej ilości materiałów. Jednak nawet wśród okien energooszczędnych można znaleźć dobre okna w przystępnej cenie.

Co jeszcze warto wiedzieć o oknach energooszczędnych?

Odpowiedni dobór okien energooszczędnych wydatnie zmniejszy koszty ogrzewania. Jednak żeby tak się stało, przy wyborze najlepszego okna musimy zwrócić uwagę na wiele spraw.

Oprócz współczynnika przenikania ciepła ważna jest w równej mierze, przepuszczalność energii promieniowania słonecznego. Trzeba pamiętać, że bilans energetyczny jest to różnica między zyskami ciepła a jego stratami.

Zawsze należy zapoznać się ze specyfikacją okna energooszczędnego przed jego zakupem. Przy zakupie należy bezwzględnie żądać dokumentu potwierdzającego parametry okna, jest to tak zwana deklaracja właściwości użytkowych. Montaż okien energooszczędnych należy zlecić wyspecjalizowanej firmie, gdyż nieumiejętny montaż obniży ich właściwości termiczne.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii okna