Kolorystyka okien PCV - najważniejsze informacje

Najczęściej spotyka się białe okna PCV, jednak producenci okien plastikowych oferują całą gamę kolorów, jakimi okna te mogą być wykończone. Dzięki takim rozwiązaniom okna plastikowe dopasować można do każdego rodzaju pomieszczenia. Popularnymi kolorami okien PCV są różne odcienie imitujące drewno. Jest ich cała gama i można je dopasować do każdego pomieszczenia. Okna plastikowe mogą także występować jako siwe okna z różnymi odcieniami szarości. Oprócz tego można zastosować standardowe kolory typu czerwony, zielony czy też niebieski.

Wielu producentów oferuje swoje własne palety kolorystyczne okien plastikowych. Warto zaznajomić się szczególnie z ofertą firmy Drutex, która ma bardzo rozbudowaną gamę kolorystyczną swoich okien plastikowych. Firma Drutex, a także wielu innych producentów ma w swojej ofercie okna plastikowe z aluminiowymi okuciami. Takie rozwiązanie pozwala na zastosowanie innej kolorystyki wewnątrz pomieszczeń, a innej na zewnątrz budynku. Daje to bardzo duże możliwości aranżacyjne, szczególnie w przypadku, gdy chcemy uniezależnić aranżację wnętrza budynku od jego stylu jego elewacji. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o oknach PCV.

Przy aranżacji okien plastikowych powinniśmy zwracać dużą uwagę nawet na najmniejsze szczegóły, takie jak na przykład klamki. Klamka to integralna część okna. Bardzo popularnym rodzajem klamki do okien plastikowych jest klamka Metz. Charakteryzuje ją klasyczny kształt oraz możliwość dopasowania do każdego rodzaju okna. Ponadto klamka Metz może także występować w różnej kolorystyce i dzięki temu daje wiele możliwości aranżacyjnych.

Kolory okien PCV imitujące drewno

Okna plastikowe w kolorze ciemny orzech

Jednym z najpopularniejszych kolorów okien plastikowych, które swoim wyglądem mają przypominać drewno, jest ciemny orzech. Kolorystyka tego typu okien jest ciemna i sprawdza się szczególnie w pomieszczeniach, które zaaranżowane mają być w stylu klasycznym. Okna w kolorze ciemny orzech sprawdzą się tam, gdzie kolorystyka mebli jest również ciemna.

Okna plastikowe w kolorze ciemny orzech idealnie pasują do ciężkich starodawnych szaf, komód czy stołów w ciemnej tonacji. Do okien w takiej kolorystyce pasują także różnego rodzaju poroża, czy inne trofea myśliwskie. Jest to świetne rozwiązanie do pomieszczeń, które mają wyglądać jak wnętrza starego dworku. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat okien i drzwi.

Ciemny orzech to także dobre rozwiązanie dla pomieszczeń z lekkimi, jasnymi firankami i ciężkimi, ciemnymi zasłonami, lekkimi, jasnymi żyrandolami i ciężkimi, ciemnymi meblami. Najlepiej przy ścianach pomalowanych na biało lub wytapetowanych w jasnym kolorze. Ciemny orzech sprawdza się zatem najlepiej do pomieszczeń, które mogą być zaaranżowane w klasycznym staropolskim stylu oraz tam, gdzie mają być silne kontrasty.

Okna złoty dąb

Nieco jaśniejszym od ciemnego orzechu kolorem imitującym drewno w oknach plastikowych jest złoty dąb. Okna złoty dąb wciąż jednak są dosyć ciemne, nie sprawiają jednak już tak ciężkiego i przytłaczającego wrażenia jak okna PCV w kolorze ciemny orzech. Dzięki temu poza stylistyką staropolską lub dworkową można je wykorzystać w aranżacji tradycyjnej, jak również sprawdzą się w stylizacji bardziej nowoczesnej.

Okna plastikowe w kolorze złoty dąb znakomicie będą współgrały z tradycyjnymi meblami w podobnym kolorze, z drewnianymi panelami podłogowymi oraz z drzwiami w podobnej kolorystyce. Do okien złoty dąb pasować będą jasne ściany, na przykład białe lub kremowe. Świetnie sprawdzą się zasłony, dywany, narzuty w kolorach jasnobrązowych, złotych, czerwonych, bordowych. Jeśli planujesz wymianę okien, ten kalkulator kosztów remontu pozwoli ci oszacować budżet na ten cel.

Okna PCV w kolorystyce złoty dąb można także z powodzeniem zaaranżować w surowym, minimalistycznym stylu nowoczesnym. Znakomicie wyglądać będą z roletami zamiast zasłon i firanek. Dopasować je można do paneli podłogowych o podobnej kolorystyce, a także do płytek kamiennych. Dobrze wyglądać będą w takim zestawieniu surowe białe ściany oraz minimalistyczne meble w różnych odcieniach drewna.

Okna PCV dąb bagienny

Okna plastikowe w kolorze dąb bagienny są także bardzo ciekawym i popularnym rozwiązaniem. Okna w takiej kolorystyce mają również odcień ciemny. Jednak pomimo tego, że są bardzo ciemne, nie robią ciężkiego i przytłaczającego wrażenia. Kolor dąb bagienny najlepiej sprawdza się w budownictwie jednorodzinnym.

Okna PCV w kolorze dąb bagienny sprawdzą się zarówno w stylu klasycznym, jak również w stylu tradycyjnym. Co ciekawe, przy kolorze tym można ciekawie połączyć ze sobą te dwa style. Dają duże możliwości aranżacji zewnętrznej części domu. Świetnie pasują do ścian kamiennych oraz białych, doskonale pasują do mebli ogrodowych w podobnym kolorze.

Brązowe okna w kolorze jasny dąb czy błotnisty dąb są bardzo popularne. Pasują do wnętrz w każdym stylu i rodzaju.
Najpopularniejsze kolory okien PCV - orzech, złoty dąb, antracyt - zobacz co wybrać

Wnętrze domu z oknami w kolorze dąb bagienny może być zarówno surowe, z kontrastującymi, białymi ścianami i ciemnymi meblami w stylu nowoczesnym. Okna dąb bagienny dobrze wyglądają w pomieszczeniach o dużych powierzchniach tam, gdzie drzwi, meble  oraz dodatki utrzymane są również w ciemnej tonacji. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane tutaj artykuły o oknach PCV.

Okna PCV w kolorze jasny dąb

Okna plastikowe w kolorze jasny dąb są przykładem okien PCV imitujących okna drewniane o kolorystyce jaśniejszej od wcześniej omawianych przykładów. Okna w tym kolorze pasują w zasadzie do każdego rodzaju aranżacji. Będą one wyglądały dobrze w pomieszczeniach w stylu nowoczesnym, tradycyjnym, sprawdzą się w domu jednorodzinnym, w mieszkaniu w bloku oraz w biurze.

Polecane okna w promocyjnych cenach

W aranżacji tradycyjnej okna w kolorze jasny dąb doskonale komponują się z różnego rodzaju meblami drewnianymi lub z okleiną imitującą drewno. Do okien tych pasują brązowe dodatki, zasłony w różnych odcieniach brązu oraz elementy w żywych kolorach, jak na przykład mocna czerwień i bordo. Pasują do nich jasne, kremowe ściany. Okna te można także z powodzeniem zastosować w pomieszczeniach zaaranżowanych na styl góralski.

W stylistyce nowoczesnej okna plastikowe jasny dąb pasują do prostych mebli w kolorach drewnianych jak również do mebli biurowych różnego rodzaju, dlatego można je zastosować zarówno w domach, mieszkaniach, jak i w biurze. W stylistyce nowoczesnej będą one pasować do białych ścian oraz do podłóg kamiennych i paneli drewnianych. Sprawdź także ten artykuł z cennikiem montażu okien.

Okna winchester

Okna plastikowe w kolorze winchester, podobnie jak jasny dąb, są dosyć jasne oraz cechuje je pewna uniwersalność zastosowania. Mogą się dobrze komponować zarówno w stylu nowoczesnym, jak również w stylu tradycyjnym. Pasują zarówno do przestrzeni mieszkalnych, jak również do pomieszczeń o przeznaczeniu komercyjnym.

Podobnie jak większość okien PCV imitujących okna drewniane, okna w kolorze winchester doskonale współgrają z meblami drewnianymi oraz z okleinami drewnopodobnymi, najlepiej o zbliżonej kolorystyce. Do okien tych pasują klamki w kolorach metalowych, nadające styl i klasę tym oknom. Okna w kolorze winchester świetnie będą wyglądały zarówno z tradycyjnymi zasłonami i firankami, jak i z roletami w różnych odcieniach brązu.

W stylistyce nowoczesnej, modernistycznej okna PCV w kolorze winchester pasują do minimalistycznych pomieszczeń z płytkami kamiennymi, panelami podłogowymi oraz białymi ścianami. Dobrze współgrają ze stołami oraz krzesłami drewnianym. Świetnie wyglądać będą w nowoczesnej, minimalistycznej jadalni-salonie. Ciekawym rozwiązaniem jest także zastosowanie dużych kwiatów zielonych w dużych doniczkach.

Inne ciekawe kolory plastikowych okien

Okna plastikowe w kolorze grafit

Okna plastikowe mają także szeroką kolorystykę imitującą różnego rodzaju metale oraz kamienie. Do jednej z takich kolorystyk zaliczyć można okna w kolorze grafitowym. Okna te są ciemne i robią bardzo ciekawe wrażenie. Okna w takiej kolorystyce najlepiej wyglądają w stylizacji nowoczesnej. Pasują zarówno do budownictwa mieszkalnego, jak również do przestrzeni komercyjnych.

Grafitowe okna plastikowe idealnie komponują się z prostymi nowoczesnymi meblami w kolorach białym, czarnym oraz szarym. Ciekawym rozwiązaniem w tym przypadku jest pomalowanie ścian pomieszczenia w różnych odcieniach szarości. Do okien tych pasują podłogi wykończone płytkami kamiennymi w kolorach szarych. Z powodzeniem zastosować można tutaj także drewniane panele podłogowe.

W przypadku przestrzeni komercyjnych okna w tym kolorze pasować będą znakomicie do prostych, nowoczesnych mebli biurowych w kolorach czarnym, białym oraz szarym. Zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i komercyjnym, należy zachować jednak dobrą kontrastowość i operować białym, czarnym i szarym kolorem umiejętnie, by za dużo czerni nie przytłoczyło pomieszczenia.

Okna o ciemnych kolorach - antracytowe czy tytanowe to dobre rozwiązanie do mieszkań nowoczesnych i mniej tradycyjnych.
Najpopularniejsze kolory okien PCV - orzech, złoty dąb, antracyt - zobacz co wybrać

Okna PCV w kolorze tytanowym

Innym ciekawym rozwiązaniem zarówno dla pomieszczeń mieszkalnych, jak i komercyjnych, jest zastosowanie okien plastikowych w kolorze tytanowym. Okna w takiej kolorystyce znakomicie pasują do przestrzeni, które zaaranżowane są w stylu nowoczesnym. Pasują one do pomieszczeń minimalistycznych, jak również do bogato zdobionych przestrzeni modernistycznych.

W przypadku mieszkań, które mają być utrzymane w stylu minimalistycznym, współgrały z takimi oknami będą meble w różnych odcieniach szarości. Ciekawym rozwiązaniem będą kanapy, fotele z białą lub szarą skórą oraz stoły ze szklanymi, przezroczystymi blatami. Świetnie do wszystkiego dopasować można także płytki kamienne.

Gdy decydujemy się na styl modernistyczny z różnymi zdobieniami, oprócz mebli w kolorach szarych, czarnych, skórzanych kanap białych, szarych, świetnie wyglądać będą różnego rodzaju dodatki wykonane z metalu. Należy jednak zwrócić uwagę na to, aby dodatki te nie stanowiły dominanty w pomieszczeniu, a tylko dopełnienie.

Okna antracyt

Bardzo ciekawym przykładem kolorystyki okien plastikowych są okna w kolorze antracyt. Okna antracyt mają tą ciekawą cechę, że ich ciemnoszary kolor zdobią słoje niczym w drewnie. Jest to bardzo uniwersalne rozwiązanie, które umożliwia zastosowanie tego rodzaju okien zarówno w stylistyce nowoczesnej, jak i tradycyjnej.

Okna w kolorze antracyt pasują do nowoczesnych, minimalistycznych przestrzeni nowoczesnych z dominacją koloru białego i różnych odcieni szarości. Pasują do białych ścian, kamiennych płytek podłogowych oraz do paneli podłogowych. Szczególnie ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie paneli na podłogę w takim samym kolorze jak okna.

Okna w takiej kolorystyce można także z powodzeniem zastosować w przypadku, gdy chcemy nasze wnętrze urządzić w tradycyjnym stylu z lekkimi elementami nowoczesności. Okna PCV antracyt sprawdzą się także w biurze, sklepie oraz w innych przestrzeniach komercyjnych.

Plastikowe okna siwe

Podobne właściwości mają także siwe okna plastikowe. Cechuje je możliwość zastosowania różnych odcieni koloru szarego. Będą one pasować do mebli w takiej kolorystyce i znakomicie sprawdzą się w stylistyce nowoczesnej, modernistycznej. Pasują zarówno do pomieszczeń minimalistycznych, jak również do pomieszczeń, które chcemy ozdobić.

Dużą zaletą jest tutaj wybór odcienia koloru szarego. Dzięki temu mamy możliwość dopasowania koloru naszego okna do wnętrza jeszcze na etapie projektowania domu. Kolor ten jest na tyle uniwersalny, że sprawdzi się zarówno w budownictwie mieszkalnym, jak również komercyjnym.

Na rynku dostępne są różne kolory okien plastikowych. Dzięki temu okna PCV nie muszą być zawsze białe. Okna plastikowe skutecznie mogą imitować okna drewniane lub metalowe. Z powodzeniem możne je stosować zarówno w przypadku, gdy chcemy nasze pomieszczenia utrzymać w stylu tradycyjnym, jak również w stylu nowoczesnym. Kolor okien PCV dopasować można także do tego czy będą one w pomieszczeniach mieszkalnych, czy komercyjnych. Musimy tylko pamiętać o tym, aby decyzję o dopasowaniu pomieszczenia podjąć jeszcze na etapie budowy lub wymiany okien.

ikona podziel się Przekaż dalej