Zastosowanie okien aluminiowych

Aluminium znajduje zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu i w budownictwie. Konstrukcyjne tworzywa aluminiowe cieszą się uznaniem ze względu na swoje własności oraz ze względu na to, że odpowiadają na wysokie wymagania stawiane materiałom wykorzystywanym w budownictwie.

Aluminium jest obecnie wykorzystywane do produkcji galanterii budowlanej, na elewacje, fasady aluminiowe, pokrycia dachowe oraz nośne konstrukcje, których rozpiętość jest znaczna. Z aluminium produkuje się również elementy konstrukcyjne stosowane w przemyśle chemicznym, przeznaczone do wykorzystania w agresywnym środowisku.

Z aluminium produkuje się także różnego rodzaju profile, ściany okienne oraz drzwi przesuwne i okna aluminiowe. Stolarka aluminiowa cieszy się wzrastającym zainteresowaniem klientów indywidualnych. Dawniej okna aluminiowe były stosowane głównie przez dużych inwestorów komercyjnych, tak jest do tej pory, jednak znaczenie okien tego typu w budownictwie jednorodzinnym rośnie systematycznie. Okna aluminiowe są montowane w biurowcach, galeriach handlowych, prywatnych klinikach oraz hotelach. Stolarka aluminiowa jest popularna szczególnie tam, gdzie zachodzi potrzeba zastosowania dużych lub bardzo dużych przeszkleń, tak jak to ma miejsce w różnego typu obiektach o charakterze komercyjnym.

Stolarka aluminiowa posiada szereg cech, które sprawiają, że staje się dobrym wyborem również w domach prywatnych. Okna aluminiowe posiadają wiele zalet, które powodują, że są coraz chętniej stosowane przez inwestorów indywidualnych. Aluminium świetnie nadaje się do wytwarzania okien - jest lekkie, posiada niską gęstość i dobrą plastyczność. Jest to materiał sztywny, ponadto o wysokiej odporności na rdzę czy korozję, dlatego równie chętnie wykorzystuje się go w produkcji, jeśli chodzi o drzwi wejściowe zewnętrzne, o czym więcej przeczytasz tutaj.

Cechy aluminium i okien aluminiowych

Okna aluminiowe mogą powstać w prawie dowolnym kształcie, ponieważ aluminium jest bardzo podatne na formowanie. Okna aluminiowe mogą być kwadratowe, okrągłe, prostokątne lub nawet łukowe. Wykonuje się z nich także świetliki dachowe. W przeciwieństwie do okien PCV czy drewnianych, konstrukcje okien aluminiowych powstają w przeważającej mierze na indywidualne zamówienie.

Ze względu na swoją wytrzymałość, okienna stolarka aluminiowa może przybierać różne oblicza. Produkowane są zarówno wąskie profile okienne, jak i duże szerokie ramy, które są niezbędne do dużych wymiarowo oraz ciężkich przeszkleń.

Okienne profile aluminiowe dzielą się na dwie grupy: ciepłe i zimne. Zimne profile mają dość słabą termoizolacyjność i mogą być wykorzystywane w obiektach komercyjnych lub użyteczności publicznej. Do zastosowań w budynkach mieszkalnych wykorzystywane są profile ciepłe. Ciepłe konstrukcje okien aluminiowych są bardziej skomplikowane wykonawczo, jednak charakteryzują się dużo lepszą izolacyjnością niż profile zimne. Profile ciepłe złożone są z dwóch aluminiowych kształtowników, które są łączone termiczną wkładką. Ta z kolei jest wykonywana z tworzyw sztucznych.

Stolarka aluminiowa jest odporna na czynniki środowiskowe i atmosferyczne. Nie porasta grzybem czy pleśnią, jest odporna na zawilgocenie, śnieg czy intensywne promienie słoneczne. Okienna stolarka aluminiowa jest wytrzymała i trwała.

Ważny jest również czynnik estetyki wykonania. Okna aluminiowe dostępne są w bardzo szerokiej palecie barw. Okna aluminiowe są także w różny sposób wykańczane. Można zamówić okna malowane proszkowo. Do lakierowania profili aluminiowych stosuje się lakiery poliestrowe, które są dostępne w bardzo bogatej kolorystyce. Jeśli już dany model padnie twoim wyborem, zapoznaj się także z informacjami na temat montażu okien krok po kroku.

Innym sposobem wykończenia jest anodowanie. Anodowana stolarka aluminiowa jest trwała, jednak lakierowana uchodzi za bardziej odporną na zarysowania. Oferta niektórych firm zajmujących się wykonywaniem okien z aluminium zawiera również opcję pokrywania okien powłokami drewnopochodnymi, które charakteryzują się bardzo estetycznym wyglądem.

Stolarka aluminiowa jest bezproblemowa w pielęgnacji. Od czasu do czasu wystarczy przetrzeć okna środkiem myjącym z wodą. Najczęściej producent okien poleca środki czyszczące, które będą najodpowiedniejsze w przypadku większych zabrudzeń. Do czyszczenia okien aluminiowych nie należy stosować środków zawierających kwasy czy ocet.

Zobacz także ceny okien aluminiowych.

Okna aluminiowe są zrobione z trwałego i lekkiego aluminium. Wspaniale wyglądają przy nowoczesnych budynkach, zwłaszcza tych o prostej bryle.
Okna aluminiowe - ceny, co warto wiedzieć i na co zwrócić uwagę?

Wady okien aluminiowych

Jak każdy rodzaj okien, również okna z aluminium posiadają wady. Jedną z podstawowych, która niektórym bardzo przeszkadza, jest to, że w oknach z aluminium rama jest zimna. Jednak nowoczesne okna z aluminium z wypełnieniem dobrej jakości materiałami izolacyjnymi nie posiadają zazwyczaj takiej cechy.

Prawdą natomiast jest, że aluminium jako takie charakteryzuje się gorszymi własnościami termoizolacyjności. Szczególnie widać to w zestawieniu z oknami z drewna czy jeśli chodzi o okna PCV. Oferta niektórych producentów zawiera jednak specjalne okna aluminiowe o wąskich profilach, które są z powodzeniem wykorzystywane w budownictwie energooszczędnym. Z tego artykułu dowiesz się, czy okna energooszczędne rzeczywiście się opłacają.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze moskitiery do okien

Masz dość walki z robakami, które wlatują Ci do domu? Szukasz sprawdzonego rozwiązania? Kup i zamontuj moskitiery w oknach. Moskitiery zapewnią Ci pełną ochronę przed owadami.

Kolejną, bynajmniej nie relatywną wadą okien z aluminium jest fakt, że gdy ulegną uszkodzeniu, nie da się ich naprawić. Jeśli profile okienne ulegną zniszczeniu, zniekształceniu lub zarysowaniom, jedynym wyjściem jest wymiana na nowe profile. Nieuszkodzone aluminium nie ulega korozji, jednak jeśli na powierzchni skrzydeł czy ramy pojawią się zarysowania mogą zacząć korodować. Aluminium nie powinno mieć też styczności z metalami takimi, jak mosiądz, stal lub miedź, gdyż wówczas ulega korozji kontaktowej.

Wadą okien z aluminium jest również wysoka cena. Wysoka cena jest spowodowana tym, że w zdecydowanej większości przypadków okna z aluminium są wytwarzane na zamówienie. Są dużo droższe nie tylko od okien z PCV, ale ich koszt jest także wyższy niż okien drewnianych.

Producenci okien aluminiowych na polskim rynku

Stolarka aluminiowa to domena wielu rodzimych producentów. Jednym z nich jest firma Drutex, która działa w branży od 1985 roku. Producent oferuje szeroki asortyment. W jego bogatej ofercie znajdują się okna z aluminium, PCV oraz drewniane, a także okna drewniano-aluminiowe, drzwi (także drzwi wewnętrzne) wykonywane z różnorodnych materiałów oraz rolety PCV i aluminiowe.

Producent Drutex oferuje okna z aluminium w kilku konfiguracjach i systemach. Na życzenie klienta do okna jest dobierany dowolny rodzaj szyby. Producent oferuje możliwość indywidualnego dostosowania kolorystyki. Istnieje również opcja gięcia w łuki profili aluminiowych. Zapoznając się z ofertą firmy Drutex, warto zwrócić uwagę również na drzwi oraz rolety aluminiowe. Rolety aluminiowe zostają zintegrowane z oknem podczas ich montażu.

Kolejnym producentem stolarki aluminiowej jest firma Pro-Fil, która działa na rynku polskim od 12 lat. Jest to producent drzwi, okien oraz innych elementów z aluminium. W ofercie Pro-Fil dostępne są między innymi drzwi i okna przesuwne, okna angielskie, fasady aluminiowe oraz zadaszenia i balustrady.

Na szczególną uwagę zasługują aluminiowe systemy firmy Pro-Fil, obejmujące drzwi i okna przesuwne z dużymi przeszkleniami, idealnie nadające się jako przeszklenia salonu z wyjściem na ogród. System przesuwny tego producenta posiada podwyższoną izolacyjność termiczną. Możliwe jest zamówienie drzwi i okien przesuwnych w wielu różnych odsłonach kolorystycznych.

Kolejnym producentem okien z aluminium jest Ekoplast. Ta krakowska firma zaznacza swoją obecność na rynku od kilkunastu lat. Firma specjalizuje się głównie w produkcji okien aluminiowych i PCV, jednak  w swojej ofercie posiada również drzwi, rolety, bramy oraz różnorodne konstrukcje aluminiowe. Ekoplast wykonuje wysokiej jakości okna aluminiowe, które wystepują jako okna uchylne, rozwierne, podawcze lub uchylno-rozwierne. Inną propozycją tej firmy są zabudowy balkonów i tarasów, w których główną rolę odgrywają drzwi tarasowe i okna przesuwne.

Funkcjonalność i wygoda stosowania okien aluminiowych

Okna z aluminium, także jako okna przesuwne, to komfort i wygoda. Nawet do bardzo nietypowych otworów okiennych można dopasować okna tego typu. Mogą być stosowane zarówno przy klasycznych rozwiązaniach architektonicznych, jak i nowatorskich projektach w budownictwie. Jest to spowodowane plastycznością oraz lekkością tego materiału.Nie bez powodu aluminium jest wykorzystywane nie tylko w szeroko rozumianej architekturze i budownictwie, ale również przy produkcji urządzeń i maszyn, w przemyśle drukarskim, w medycynie i branży transportowej.

Przy wyborze okien dużą rolę przypisuje się również estetyce wykonania. W tym kontekście okna z aluminium niczym nie ustępują oknom z innych materiałów. Okna z aluminium są ponadto funkcjonalne i wytrzymałe. Równocześnie są to okna bezpieczne, można w nich umieszczać szkło laminowane lub hartowane.

Jak widać, bardzo wiele czynników przemawia na korzyść okien z aluminium. Nawet pomimo kilku wad, tego typu okna są bardzo dobrą propozycją do wykorzystania zarówno do prywatnego domu, jak i jako przeszklenia do siedziby firmy. Aluminiowe okna nie podbiły jeszcze budownictwa jednorodzinnego, ale coraz więcej inwestorów prywatnych docenia ich liczne zalety oraz długowieczność. Warto zwrócić na niego uwagę oraz przemyśleć zakup i montaż okien aluminiowych w swoim domu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 89,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii okna