Czym różnią się okna plastikowe od okien drewnianych

Właśnie ze względu na duże koszty wciąż decydujemy się raczej na okna plastikowe.  Okna drewniane stanowią zaledwie 28% rynku stolarki otworowej, podczas gdy PCV zdecydowanie dominuje – około 72%. Do tego dochodzą jeszcze kwestie ekologii, które zawsze każą nam stawiać na materiał naturalny. Trudno więc jednoznacznie ocenić, które z nich są lepsze. Oba rozwiązania są przy tym tak samo szkodliwe dla zdrowia, okna plastikowe wykonane z materiału sztucznego z czasem będą się wykazywać niekorzystnym oddziaływaniem, natomiast drewniane ramy nasączone są dużą ilością trujących środków chemicznych i lakierów. Być może wybór powinien być podyktowany jedynie kwestią estetyki?

Okna drewniane i plastikowe – cechy wspólne

Zarówno okna drewniane, jak i plastikowe charakteryzują się szeregiem zalet, o których warto jest wspomnieć. Polskie normy zakładają pewien współczynnik infiltracji, który wynosi min.0,3, i to od marki, a nie od rodzaju okien zależy jego faktyczna wartość.

Oba typy okien można wyposażyć w systemy antywłamaniowe. Są również ciche, a pomieszczeniom gwarantują oczekiwane ciepło. Okna są stabilne i dostępne w każdym kształcie, bez względu na materiał, z jakiego są wykonane.

Wybieram drewno

Drewniane elementy zawsze dają wrażenie przytulnej i ciepłej atmosfery. Okna bardzo ładnie się prezentują, mogą być malowane na różnorakie kolory, a czasem nawet ukazują schemat słojów, co niewątpliwe dodaje im swoistego uroku. Ich cena jest znacznie wyższa, ze względu na materiał z jakiego są wykonane oraz skomplikowany proces produkcyjny. Mamy przy tym jednak gwarancję solidnego i precyzyjnego wykończenia, co cenią sobie wymagający klienci.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze moskitiery do okien

Masz dość walki z robakami, które wlatują Ci do domu? Szukasz sprawdzonego rozwiązania? Kup i zamontuj moskitiery w oknach. Moskitiery zapewnią Ci pełną ochronę przed owadami.

Drewno zawsze daje więcej ciepła. Współczynnik jego przenikania, to średnio 1,4 W/m2K, podczas gdy dla okien plastikowych wynosi ok. 1,9 W/m2K. Pewną trudnością może być konserwacja drewna, która jest konieczna. Tylko przy odpowiedniej pielęgnacji będą nam służyć długi czas.

Wybieram plastik

Plastikowe profile nie wymagają konserwacji przez około 40 lat, są zatem dużo łatwiejsze w eksploatacji. Dodatkowym atutem jest ich nieduża waga, a co za tym idzie komfort użytkowania. Niestety plastikowe okna dachowe nie wykazują się dobrą współpracą z więźbą dachową, jak w przypadku drewnianych. Ramy okien nie muszą być wyłącznie białe, na rynku dostępne są także w innej kolorystyce, jednak okleinowane lub malowane farbą drewnopodobną zawsze będą tylko imitacją prawdziwego drewna.

Należy ponadto pamiętać, że okna PCV, szczególnie o ciemnych kolorach, będą się odkształcać pod wpływem wyższych temperatur, co trzeba koniecznie uwzględniać podczas montażu. Plastikowa rama ze stalową wkładką nie da nam tyle ciepła, co jej drewniany odpowiednik.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 87,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii okna