Rodzaje okien panoramicznych oraz ceny okien panoramicznych

Okna panoramiczne i tarasowe – rozwieralno uchylne

Okna tego typu należą do najpopularniejszych, ze względu na prostotę obsługi i niską cenę. Duże przeszklenia z kolei stają cię coraz bardziej popularne w domu. Są praktyczną i najtańszą opcją zaopatrzenia się w okna panoramiczne. Wymiary okien panoramicznych rozwieralno uchylnych mogą wynosić dla pojedynczego skrzydła maksymalnie 160 cm szerokości i 250 cm wysokości.

Okna tego typu posiadają wiele zalet. Standardowo uchylają się dla umożliwienia przewietrzania pomieszczenia. Po zastosowaniu hamulca można je pozostawić otwarte w dowolnym położeniu bez obawy o samoistne zamknięcie się czy nawet uszkodzenie szyby w czasie podmuchu silniejszego wiatru. Do wyboru mamy okna posiadające 2 lub więcej skrzydeł, a także z centralnym słupkiem stałym lub ruchomym.

Zaletą okien dwuskrzydłowych jest to, że mogą posiadać słupek wyjmowany i dzięki temu uzyskuje się dosyć dużą przestrzeń dla ewentualnego transportu np. mebli do środka. Okna panoramiczne z centralnym słupkiem stałym mają go zawsze w świetle okna, dlatego nie wniesie się większych przedmiotów, za to słupek umożliwia otwieranie skrzydeł niezależnie od siebie. Ceny okien panoramicznych zaczynają się od 500 złotych za okna dwuskrzydłowe i zależą od ich wielkości. Jeśli szukasz ciekawych informacji, przeczytaj ten artykuł o oknach energooszczędnych.

Okna panoramiczne – uchylno przesuwne

Te okna panoramiczne mają najpopularniejsze okucie obwiedniowe. W swojej budowie posiadają systemy profilowe, które bardzo usprawniają pracę okien. Bardzo często z tego systemu otwierania korzystają również drzwi tarasowe. Wymiary okien panoramicznych o budowie uchylno przesuwnej zawierają się w granicach od 2000 mm do 6000 mm szerokości i od 1500 mm do 2600 mm wysokości.

Okna panoramiczna w tej konfiguracji stosuje się w salonach, dużych pokojach dziennych, a drzwi uchylno przesuwne jako wyjście na taras. Ceny okien panoramicznych tarasowych uchylno przesuwnych zaczynają się od około 3000 zł, ale są uwarunkowane materiałem, z którego są wykonane i ilością szyb użytych do ich budowy. Jeśli interesuje cię ten temat, sprawdź także ten artykuł z cennikiem okien PCV.

Okna panoramiczne w salonie, jak i drzwi tarasowe mogą być również wyposażone w dodatkowe elementy wpływające na komfort użytkowania, a także na bezpieczeństwo. Duże drzwi na taras, z uwagi na ich ciężar, bywają wspomagane poprzez zastosowanie elektrycznego napędu, a także dodatkowych wózków jezdnych.

Okna panoramiczne – podnoszono przesuwne

Okna w konfiguracji podnoszono przesuwnej cieszą się mniejszą popularnością, a to ze względu na to, że są droższe od opisanych wcześniej. Okno to otwiera się poprzez uniesienie go i przesunięcie. Sam nieco skomplikowany mechanizm wpływa na wzrost ceny, jednakże pomimo tego jest tutaj pewna zaleta. Okno ryglując się w ten sposób, wpływa pozytywnie na szczelność całego pomieszczenia, eliminując przedmuchy powietrza z zewnątrz.

Tego typu okna stosuje się zwykle na taras, bo są to duże okna. Jeśli chodzi o wymiary okien panoramicznych w tej budowie, to można na rynku znaleźć modele o szerokości powyżej 600 cm w budowie dwuskrzydłowej i 1200 cm w czteroskrzydłowej. W zestawie czterech skrzydeł dwa skrajne mogą być nieotwierane, a środkowe już tak. Przy budowie z trzech części otwierane może być jakiekolwiek z nich.

Polecane okna w promocyjnych cenach

Przy tak dużej powierzchni, zazwyczaj trzeba się wspomóc podczas otwierania okien panoramicznych. Dlatego najczęściej wykorzystuje się mechanizmy elektryczne montowane pod posadzką i uruchamiane włącznikiem zainstalowanym na ścianie. Ceny okien panoramicznych podnoszono przesuwnych są zależne od żądanych wymiarów i materiałów, ale jako czteroskrzydłowe zaczynają się od około 8000 zł. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o oknach dwu- i trzyszybowych.

Zastosowanie okien panoramicznych

Okna panoramiczne w salonie

Duże przeszklenia, takie jak panoramiczne okna w domu, przybierają na popularności. Widok na przyrodę z salonu jest bezsprzecznie ciekawym przeżyciem i pozytywnie nastraja każdego człowieka będącego w nim. Im większa powierzchnia przeszklona, tym więcej światła naturalnego wpada, co poprawia samopoczucie. Wymiary okien panoramicznych mają decydujące znaczenie, zwłaszcza jeśli mają służyć jako drzwi wejściowe. Dzięki nim mamy lepszy wgląd w przyrodę albo ciekawsze spojrzenie na ogrody zimowe.

Dobierając okna panoramiczne do salonu z widokiem na ogród, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę przestrzeń, jaką chcemy oszklić i wymiary okien panoramicznych. Pamiętać należy, że duże okna muszą posiadać odpowiednie systemy montażu i otwierania, żeby użytkowanie ich było komfortowe. Aby zachować właściwą izolację w zimie, czy też w chłodne dni, najlepiej zastosować okna panoramiczne w salonie, o większej ilości szyb. Dzięki temu zapewnimy lepszą izolacyjność ciepła oraz oczywiście dźwiękoszczelność.

Duża powierzchnia przeszklona to więcej ciepła i światła, ale także pewien dyskomfort, kiedy słońce razi. Wówczas niezbędne jest zastosowanie zasłon lub filtrów. Okna panoramiczne w salonie dobrze jest wtedy wyposażyć w rolety lub zadaszyć za pomocą markiz, ewentualnie możliwe jest zastosowanie klejonych filtrów słonecznych, które dodatkowo wzmocnią szybę.

Okna panoramiczne tarasowe

Okna z widokiem na taras zazwyczaj są największe, a przynajmniej wielu chce w ten sposób wyeksponować posiadany taras oraz salon, z którego to zwykle wychodzi się na taras. Dlatego okna panoramiczne tarasowe muszą spełniać nie tylko warunki estetyczne, ale także nie mogą wychładzać wnętrza salonu w zimie.

Okna panoramiczne w salonie posiadają zwykle wyjście, którym są drzwi tarasowe. Drzwi wejściowe z tarasu do salonu muszą spełniać pewne dosyć rygorystyczne warunki. Okna panoramiczne w salonie muszą komponować się z drzwiami tarasowymi szczególnie pod względem technicznym, jakim jest szczelność. Tutaj świetnie spisują się drzwi tarasowe podnoszono przesuwne. Jeśli szukasz więcej informacji, przeczytaj także ten artykuł o oknach tarasowych.

Drzwi wejściowe na taras w tej konfiguracji posiadają same zalety, wynikające z ich dosyć częstego używania. Zabezpieczają przed dostawaniem się do środka piasku, liści ze spadających drzew i zabezpieczają przed spadkiem temperatury wewnątrz. Szyby o zwiększonej grubości oczywiście poprawiają izolację termiczną, ale drzwi także muszą charakteryzować się dobrą szczelnością, zwłaszcza w zimie.

Okna panoramiczne w kuchni i salonie to wspaniałe rozwiązanie. Mają niską izolacyjność ciepła, ale nowoczesne aranżacje z nimi są bardzo atrakcyjne.
Okna panoramiczne - ceny, rodzaje, wymiary, izolacyjność ciepła, aranżacje

Okna panoramiczne w kuchni i na poddaszu

Panoramiczne okno dachowe jest bardzo ciekawym rozwiązaniem, które nadaje ciekawego wyglądu pomieszczeniom na poddaszu. Wymiary okien panoramicznych montowanych na poddaszu to nawet 260 cm x 170 cm, a więc są to duże okna. Dzięki nim wprowadzamy na poddasze nieco magii, bo najlepiej się one prezentują w nocy, kiedy można spoglądać na rozgwieżdżone niebo.

Panoramiczne okno dachowe jest energooszczędne ze względu na niską przepuszczalność ciepła z zewnątrz w lecie, a nie pozwala do zbytniego wychłodzenia się poddasza w zimie. Poza tym panoramiczne okno dachowe wyposażone jest w filtr, który ogranicza wpadanie zbyt jasnego światła słonecznego. Ceny okien panoramicznych dachowych są dość wysokie i sięgają kilkudziesięciu tysięcy złotych za okno dobrej marki, ale posiadają wiele udogodnień, automatyczną obsługę i inne dodatki.

Panoramiczne okno dachowe jest dosyć nowym sposobem spojrzenia na świat, więc cena nie powinna nikogo dziwić. Wszystko przez tak duże okno i jego nietuzinkową aranżację. W ten sposób można uzyskać wspaniałe pomieszczenie, np. salon lub jadalnię na wysokości dachu, a to może być fantastyczne przeżycie.

Polecane okna w promocyjnych cenach

Okno panoramiczne w kuchni powinno być na tyle duże, aby zapewnić dużo światła, które wpadać będzie do wnętrza i oświetli kuchnię. Praca w takim pomieszczeniu będzie czystą przyjemnością. Bardzo popularne są okna panoramiczne w kuchni występujące w postaci okien o ułożeniu horyzontalnym. Oczywiście istnieje wiele innych typów okien, jednakże kuchnia posiada umeblowanie wiszące, dlatego okna położone horyzontalnie wykorzystują wolną przestrzeń i nie kolidują z umeblowaniem. Wymiary okien panoramicznych do kuchni są zróżnicowane i można je dobrać w zależności od wielkości pomieszczenia i przestrzeni, jaką dysponujemy.

Okna otwierane wyposażone są zazwyczaj w mechanizm uchylno przesuwny. Jeżeli to możliwe, okno kuchenne powinno być tak zaprojektowane, aby skierowane było na ogród lub ulicę. Skierowanie go w kierunku ogrodu ma sens w przypadku, jeśli chcemy doglądać bawiące się dzieci w ogrodzie, nie przerywając pracy. W tym wypadku również sprawdzają się okna uchylno przesuwne, aby w razie czego móc otworzyć i szybko zareagować na niebezpieczną sytuację.

Aranżacje okien panoramicznych

Okna panoramiczne i ich nowoczesne dekoracje w salonie lub gdziekolwiek indziej, to między innymi rolety, żaluzje, fotomgły i witraże. Pospolite firany i zasłony odchodzą już w przeszłość. Ich miejsce zajmują rolety, żaluzje i inne, bardziej nowoczesne, elementy dekoracyjne, które zaaranżują bardzo ciekawie pomieszczenia. W salonie można pozwolić sobie na żaluzje drewniane lub bambusowe. Wygląda to ciekawie i wprowadza do salonu etniczny smak.

Dla dużych salonów i pokojów dziennych dobrym rozwiązaniem stają się rolety rzymskie, ponieważ te zwijają się w harmonijkę, a to daje ciekawe efekty w dużych salonach posiadających okna panoramiczne. Także okna o innych, nietypowych kształtach można przyozdobić roletami rzymskimi, naklejkami imitującymi witraże wpuszczające do pomieszczenia kolorowe światło oraz jednokolorowe fotomgły. Wszystko to jednak zależy od upodobań użytkownika.

Tak samo ma się sprawa wystroju kuchni, gdzie rezygnuje się już z firanek. Firanki łatwo się brudzą, a zwłaszcza w kuchni, gdzie występuje para. Ponadto firanki stają się problematyczne dla alergików. Dlatego stosuje się inne elementy dekoracji, jak choćby dekoracje sezonowe, takie jak kwiaty. Można też okna pozostawić nagie, wszystko jednak zależy od upodobań użytkownika. Dlatego okna panoramiczne w kuchni łatwo pozwalają na ich przyozdobienie i wkomponowanie w ogólny design pomieszczenia.

Jak widzimy, wymiary okien panoramicznych oraz ceny okien panoramicznych są zróżnicowane i zależne od indywidualnych upodobań. Ceny okien panoramicznych idą w parze z ich wymiarami, ilością okien w domu i użytymi materiałami do ich produkcji. Okna panoramiczne w kuchni są dobrym wyborem, a ceny okien panoramicznych kuchennych przyciągają swoją atrakcyjnością. Na taki luksus może pozwolić sobie niemal każdy. Okna podnoszono przesuwne w salonie, stosowane jako drzwi wejściowe, stanowią doskonałe połączenie domu z ogrodem. Idealnie komponują się również z tarasami i świetnie eksponują piękne ogrody zimowe, których urokiem możemy się cieszyć w każdej chwili.

ikona podziel się Przekaż dalej