Okna pasywne - najważniejsze informacje

Okna pasywne to takie okna, które spełniają wymogi budownictwa pasywnego. Budownictwo pasywne jest to taki rodzaj budownictwa, które poprzez wysoką izolacyjność termiczną może być ogrzewane przez źródła energii i ciepła wcześniej pomijane. Do takich źródeł ciepła należą promieniowanie słoneczne, a właściwie promieniowanie cieplne słońca, czy też ciepło, które wydzielają mieszkańcy oraz urządzenia domowe. Najważniejszym zadaniem okien pasywnych jest to, żeby zapewnić budynkowi wysoką szczelność i uniemożliwić powstawanie mostków termicznych.

Okno pasywne powinno charakteryzować określony współczynnik przenikania ciepła dla całego okna. Współczynnik ten oznaczony jest symbolem Uw i powinien wynosić poniżej 0,8 W/m2K. Warunki takie mogą spełniać między innymi okna z pakietem trzyszynowym, które produkowane są w konstrukcji aluminiowej, drewniano aluminiowej, drewnianej lub z tworzyw sztucznych. Często w skład tych konstrukcji wchodzi specjalna pianka poliuretanowa. Okna pasywne charakteryzują się głębokością od 88 mm do 120 mm. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł z cennikiem montażu okien.

Największą popularnością cieszą się okna pasywne wykonane z PCV. Okna wykona z tworzywa sztucznego charakteryzują się niską ceną przy podobnych parametrach cieplnych oraz akustycznych okna. Warto wspomnieć, że profil okien pasywnych wykonanych z PCV podzielony powinien być wewnątrz na przynajmniej sześć komór, dzięki czemu między innymi taka konstrukcja może uzyskać takie korzystne parametry cieplne. Okna pasywne charakteryzuje bardzo dobry współczynnik przenikania ciepła.

Rodzaje okien pasywnych

Okna pasywne PCV

Wśród okien pasywnych największą popularnością cieszą się okna pasywne PCV. Swoją popularność zawdzięczają temu, że są najtańszym spośród wszystkich rodzajów okien pasywnych. Ponadto są łatwe w montażu, czyszczeniu i eksploatacji. Pasywne okna energooszczędne wykonane z tworzyw sztucznych muszą spełniać kilka istotnych warunków. Jednym z nich jest odpowiedni współczynnik przenikania ciepła, który powinien poniżej 0,8 W/m2K.

Okna pasywne z PCV to dobry wybór. Są nieco tańsze, a wielu producentów oferuje naprawdę świetnej jakości ramy.
Okna pasywne - ceny, opinie, właściwości, najlepsi producenci, porady przy zakupie

Innym warunkiem, który muszą spełniać okna energooszczędne wykonane z tworzywa sztucznego, aby zostać zakwalifikowane jako okna pasywne to budowa ramy skrzydła tego okna. Profil okien pasywnych z tworzywa sztucznego powinien mieć minimum sześć komór wewnętrznych, które zapewniają świetną izolację cieplną, jak również akustyczną tych okien. Okna pasywne PCV powinny mieć również odpowiednie uszczelki, które także skutecznie izolują cieplnie, a ponadto zabezpieczają przed dostawaniem się wilgoci i wody. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także artykuł opisujący montaż okna dachowego.

Pasywne okna drewniane

Okna pasywne mogą być także wykonywane z drewna. Zaletą tego typu okien jest duża estetyka i elegancja. Pasywne okna drewniane powinny posiadać pakiet trzyszynowy z dwiema komorami. Głębokość drewnianych okien energooszczędnych, które spełniają warunki budownictwa pasywnego powinna zawierać się w przedziale od 88 mm do 120 mm.

Poza głębokością i ilością szyb i komór międzyszybowych, pasywne okna drewniane powinny posiadać także odpowiednie uszczelki, które gwarantują termoizolację, energooszczędność oraz zabezpieczają przed przedostawaniem się do środka konstrukcji okiennych i pomieszczeń wilgoci oraz wody. Posiadają one zwykle również właściwości, które skutecznie izolują hałas uliczny pochodzący z zewnątrz budynku. A może zainteresuje cię także artykuł o oknach dachowych firmy Fakro?

Okna pasywne aluminiowe

Innym rodzajem okien energooszczędnych, które mogą spełniać warunki budownictwa pasywnego są okna aluminiowe. Tego typu okna pasywne bardzo często można spotkać w obiektach komercyjnych, takich jak biurowce lub hotele. Konstrukcja aluminiowa tego typu okien pozwala na produkcję okien o dowolnych kształtach.

Niestety okna wykonywane z aluminium charakteryzują się znacznie mniejszą termoizolacyjnością w porównaniu do okien wykonanych z tworzyw sztucznych, drewna lub łączonych konstrukcji drewniano aluminiowych. W związku z tymi słabszymi parametrami izolacyjnymi energooszczędne okna aluminiowe nie mają szerokiego zastosowanie w pasywnym budownictwie mieszkaniowym tylko w komercyjnym. Niemniej jednak można spotkać również tego typu okna pasywne. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat okien i drzwi.

Okna pasywne drewniano aluminiowe

Znacznie lepsze parametry termoizolacyjne, takie jak między innymi współczynnik przenikania ciepła, od okien aluminiowych osiągają okna drewniano aluminiowe. Okna tego typu łączą walory okien drewnianych z walorami okien aluminiowych. Do ramy i skrzydła wykonanych z drewna jest dołączane okucie wykonane z aluminium. Ta podwójna warstwa konstrukcyjna sprawia, że okna mają dodatkowe walory izolacyjne.

Polecane okna w promocyjnych cenach

Poza tym okna tego typu muszą spełniać inne warunki konieczne dla okien pasywnych. Warunkami tymi są współczynnik przenikania ciepła dla całego okna, który powinien wynosić poniżej 0,8 W/m2K oraz głębokość zawierająca się w przedziale od 88 mm do 120 mm. Okna pasywne tego typu posiadają także specjalne uszczelki, gwarantujące skuteczną termoizolację i energooszczędność. Zabezpieczają one również przed dostawaniem się do środka okien i pomieszczeń wody oraz wilgoci.

Aluminiowe okna PCV bardzo dobrze się sprawdzają w wielu przypadkach. Są twrałe, wytrzymałe i bardzo dobrze się prezentują.
Okna pasywne - ceny, opinie, właściwości, najlepsi producenci, porady przy zakupie

Okna pasywne PCV aluminiowe

Innym często spotykanym rodzajem okien pasywnych są okna wykonane z tworzyw sztucznych oraz aluminium. Okna tego rodzaju łączącą zalety okien PCV, którymi są między innym niska cena i łatwość montażu oraz eksploatacji z zaletami aluminium, którymi są trwałość i odporność na zewnętrzna niekorzystne warunki atmosferyczne. Jeśli planujesz wymianę okien, ten kalkulator kosztów remontu pozwoli ci oszacować budżet na ten cel.

Pasywne okna z PCV aluminiowe posiadają ramę skrzydła i ościeżnicy wykonane z tworzywa sztucznego oraz okucie z aluminium. Bardzo często docieplane są one specjalną termoizolacyjną pianką poliuretanową. Ponadto posiadają specjalne uszczelki, które poza termoizolacją zabezpieczają przed dostawaniem się wody i wilgoci do wnętrza budynku oraz do konstrukcji okna.

Okna pasywne - ranking, ceny, najlepsi producenci

Coraz większa ilość producentów okien ma w swojej ofercie również okna spełniające wymagania budownictwa pasywnego. Ranking ten otwierają tacy producenci jak Schuco, M&S; Pomorska Fabryka Okien, czy Abakus. Bardzo dobry producent energooszczędnych okien pasywnych to także VEKA. Duże uznanie ma także firma Sokółka oraz tacy producenci jak Dako, Vetrex, Adams, Roto, Salamander, Eko Okna, Urzędowski czy Petecki. Okna dachowe pasywne to taki producent jak duńska firma VELUX oraz polskie Fakro. A może zainteresuje cię także artykuł o oknach ze szprosami?

Cennik okien pasywnych zależy od kilku czynników. Należą do nich między innymi materiał, z jakiego te drzwi wykonano oraz indywidualny cennik producenta. Ceny okien pasywnych wykonanych z tworzyw sztucznych zaczynają się od ok. 250 zł za małe okno łazienkowe. Ceny za pojedyncze okna pasywne pokojowe zaczynają się od ok. 650 zł. Należy jednak pamiętać, że do ceny tej powinniśmy doliczyć ok. 50 zł za każde okno w przypadku, gdy decydujemy się zamówić także montaż. W przypadku, gdy zamawiamy również demontaż i utylizację starych okien powinniśmy doliczyć kolejne ok. 50 zł za każde okno. Montaż okien pasywnych z wymianą i montażem dla całego mieszkania to koszt od ok. 6000 zł. Jest on jednak zależny od wielkości mieszkania i powierzchni okien oraz materiału z jakiego zamawiamy nasze okna. Warto zapoznać się z artykułem, który zawiera cennik okien plastikowych, może pomóc w podjęciu decyzji o zakupie najlepszych okien.

Okna pasywne są jednym z najistotniejszych elementów budownictwa pasywnego, które zdobywa coraz większą popularność i uznanie w Polsce oraz z całej Europie. Ten zaawansowany rodzaj budownictwa energooszczędnego swoją popularność zawdzięcza rosnącej świadomości ekologicznej społeczeństw krajów europejskich, na którą wpływa klimat krajów europejskich, dobra edukacja oraz zwiększające się koszty ogrzewania i inne wydatki, które użytkownicy ponoszą w związku z eksploatacją budynków. Okna pasywne są tak ważnym elementem budownictwa pasywnego między innymi dlatego, że przez otwory okienne ucieka zwykle największa ilość ciepła z budynków, a okna pasywne zapobiegają uciekaniu ciepła z pomieszczeń, świetnie je izolując.

ikona podziel się Przekaż dalej