Okna połaciowe - najistotniejsze informacje

Okno połaciowe, którego inną nazwą jest okno dachowe jest oknem umieszczanym w połaci dachu. Stąd pochodzi podstawowa nazwa tego rodzaju okien. Okna połaciowe montowane są w celu oświetlenia pomieszczeń zlokalizowanych na poddaszu. Tego typu okna są najczęściej otwierane poprzez obrót dookoła osi poziomej, która przechodzi przez środek okna.

Podobne zadanie jak okna połaciowe mogą pełnić na poddaszu również okna pionowe lub lukarny. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że lukarny, pomimo tego, że są bardzo estetycznym rozwiązaniem, to niezwykle skomplikowane konstrukcje i znacznie łatwiej zamontować okna połaciowe. Okna pionowe z kolei, dają jedynie ok. 50% mniej światła na poddaszu niż okna połaciowe. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat okien i drzwi.

Okna dachowe mają wyżej wymienione zalety, posiadają jednak również wady. Podstawowe wady okien połaciowych to możliwość przegrzewania się poddaszy oraz to, że w przypadku deszczu oraz wiatru należy je bezwzględnie zamykać. W przeciwnym wypadku pomieszczenie zostanie w bardzo szybkim tempie zalane, a wyposażenie może ulec zniszczeniu poprzez działanie wiatru. Jeśli interesuje cię ten temat, przeczytaj także artykuł o opłacalności okien energooszczędnych.

W przeszłości okna dachowe mogły być montowane w dachach, których kąt nachylenia wynosił więcej niż 15O. Współcześnie możliwy jest montaż okien połaciowych nawet w płaskich dachach. Pozwala na to kołnierz uszczelniający i specjalna podpórka. Ze względu na sposób otwierania okna dachowe dzielimy na obrotowe, uchylne, uchylno obrotowe oraz wysokoosiowe. Pod względem konstrukcji można wyróżnić okna dachowe kolankowe, balkonowe oraz wyłazy dachowe, ze sterowaniem ręcznym lub elektronicznym. Okna poddaszowe mogą być także plastikowe, aluminiowe lub drewniane.

Standardowe wymiary okien połaciowych dostępne są w ok. 10 rodzajach. Należy jedna zwrócić uwagę na to, że producenci stosują swoje własne standardowe wymiary. Można zarówno kupić duże okna dachowe odporne na niekorzystne czynniki atmosferyczne oraz mniejsze okna połaciowe, które również skutecznie ochronią poddasze przed złą pogodą.

Okna połaciowe - zastosowanie i rodzaje

Rodzaje okien dachowych ze względu na sposób otwierania

Jak wybrać okno dachowe i prezprowadzić montaż okien? Dachowe okna obrotowe są najczęściej spotykanym typem okien połaciowych. Ten typ okien dachowych należy również do najtańszych. Mają one w połowie wysokości oś obrotu skrzydła. Górna część takiego okna odchyla się do wewnątrz pomieszczenia. Dlatego należy uważać przy otwieraniu tego okna, gdy jest ono umieszczone nisko, aby się nim nie uderzyć. Stosuje się je w dachach, których kąt nachylenia zawiera się pomiędzy 15O a 90O. Dzięki swojej konstrukcji i otwieraniu do wewnątrz, łatwo zadbać o czystość takiego okna, można je bez problemu myć z wnętrza pomieszczenia. Jeśli planujesz wymianę okien, sprawdź także ten artykuł z cennikiem okien PCV.

Okna połaciowe, czyli te okna, które wstawia się w połać domu, są bardzo dobrym rozwiązaniem na poddaszu. Warto wybrać modele najbardziej znanych producentów.
Okna połaciowe - rodzaje, opinie, ceny, zalety, wady, popularni producenci, porady przy wyborze

Kolejny typ okien połaciowych to okna wysokoosiowe. W tego rodzaju oknach połaciowych oś obrotu umiejscowiona jest w ¾ wysokości ramy okna. W momencie otwarcia górna część skrzydła okna dachowego wysokoosiowego znajduje się w grubości dachu. Wysokoosiowe okna na poddaszu montuje się przy kącie nachylenia dachu pomiędzy 20O a 65O. Podnoszenie skrzydła w tych oknach wspomagają siłowniki. Powoduje to, że tego rodzaju okna poddaszowe są droższe od okien obrotowych.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze moskitiery do okien

Masz dość walki z robakami, które wlatują Ci do domu? Szukasz sprawdzonego rozwiązania? Kup i zamontuj moskitiery w oknach. Moskitiery zapewnią Ci pełną ochronę przed owadami.

Innym rodzajem okien dachowych są okna uchylne. Mają one oś obrotu zlokalizowaną w górnej części ramy okna. Montowane są w ich siłowniki lub sprężyny, które mają uniemożliwić przypadkowe zamknięcie okna. Utrzymanie w czystości zewnętrznej powierzchni okna połaciowego uchylnego jest bardzo trudne w sytuacji, gdy w sąsiedztwie tego okna nie ma innego, które umożliwiłoby dostęp do części zewnętrznej. Sprawdź także ten artykuł z poradami na temat okien dwu- i trzyszybowych.

Okna połaciowe uchylno obrotowe posiadają dwie osie obrotu. Pierwsza z nich mieści się na górnej krawędzi. Umożliwia ona uchylenie okna w kąt w przedziale 35O-45O. Druga oś obrotu ulokowana jest w połowie wysokości ościeżnicy. Daje ona możliwość obrotu skrzydła okna o kąt do 180O. Okna tego typu należą do bardzo funkcjonalnych, mycie każdej powierzchni jest bardzo łatwe. Charakteryzują się one jednak także bardzo skomplikowaną konstrukcją, a przez to wysoką ceną. Stosuje się je w dachach, które mają kąt nachylenia 15O-55O. Tego typu oknami są również okna ewakuacyjne, które są nieco szersze i można je otwierać pod kątem 70O.

Podział okien dachowych ze względu na konstrukcję

Kolankowe okna na poddaszu to specyficzny rodzaj okien, który składa się właściwie z dwóch okien połączonych w jedno. Pionowe okno fasadowe mieści się w ścianie kolanowej, natomiast okno połaciowe zlokalizowane jest w części dachowej. Okna tego typu mają zalety obu rodzajów okien.

Ze względu na konstrukcję można również wyróżnić okna połaciowe balkonowe. Zbudowane są one z dwóch części: dolnej i górnej. Część dolna po otwarciu tworzy coś, co można nazwać przezroczystą balustradą, natomiast część górna po otwarciu tworzy jakby przezroczysty daszek. Tego typu okna montuje się w dachach, które nie mają ściany kolanowej. Optymalny kąt nachylenia dachu dla tych okien to 40O-50O. Jeśli interesuje cię ten temat, sprawdź także cennik rolet i żaluzji w tym artykule.

Wyłazy dachowe to okna, które otwierane są w bok. Umożliwiają one wyjście na dach. Najczęściej spotyka się je w okolicach komina. Zaopatrzone są one w siłowniki, które mają za zadanie zabezpieczać okno przed zatrzaśnięciem i ułatwiać jego otwieranie.

Okna połaciowe - najlepsi producenci, ceny

Uznanym producentem okien dachowych jest OptiLight. Oprócz OptiLight, bardzo opinie mają także okna dachowe Velux oraz okna dachowe Fakro. Ceny okien dachowych zaczynają się od ok. 280 zł za podstawowe okna plastikowe. Za większe okna będziemy musieli zapłacić średnio ok. 600 zł.

Okna połaciowe, które używane są do pokryć dachach, jako rozświetlenie poddaszy, moą mieć różne rodzaje i zastosowania. Spotkamy Weluksy dachowe dużych rozmiarach, okna połaciowe mniejszych gabarytów, okna otwierane na różne sposoby. Wszystko zależy od przeznaczenia okien dachowych. Sprawdź także artykuł z poradami, jakie okna dachowe wybrać.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 87,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii okna