Okna skrzynkowe - najważniejsze informacje

Zastosowanie okna skrzynkowego

Okna skrzynkowe to taki typ okien, w których rama okienna składa się z ościeżnicy oraz z krosna. Do ramy przymocowane są podwójne skrzydła okienne, które otwierają się do środka. W oknach tego typu skrzydła wewnętrzne mają zawsze nieco większy rozmiar niż skrzydła zewnętrzne.

Okna skrzynkowe to okna starego typu. Stosowane były w dawnej Polsce. W przeszłości okna tego rodzaju kojarzone były przede wszystkim z dużą ilością ciepła, które przez nie uciekało z pomieszczeń na zewnątrz. Współcześnie, stosując nowoczesne technologie okienne oraz innowacyjne materiały, okna skrzynkowe są w pełni energooszczędne. Okna tego typu posiadają również dobrą izolacyjność akustyczną. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o oknach i drzwiach.

Obecnie okna skrzynkowe są najczęściej stosowane w budynkach, które są objęte ochroną konserwatorską. Okna tego typu nadają budynkom odpowiedniego charakteru i klimatu, przypominając ich historię. W Polsce okna skrzynkowe występują w miastach na starówkach oraz na wsiach w starych wiejskich domach oraz w odrestaurowywanych dworach i pałacach. Okna tego typu wraz z zabytkowymi budynkami przechodzą często renowację.

Współcześnie poza zastosowaniem ich w aspekcie historycznym i renowacyjnym spotykane są bardzo rzadko, ze względu na nieco ograniczone parametry użytkowe, jak również za względu na nie najlepszą wytrzymałość mechaniczną. Pod tym względem okna skrzynkowe zdecydowanie odbiegają od nowoczesnych modeli. Jeśli chodzi o materiał, z którego są wykonane, spotkać można drewniane okna skrzynkowe.

Ze względu na to, że okna skrzynkowe charakteryzują się ograniczonymi parametrami użytkowymi stosowane są bardzo często w takich pomieszczeniach, które na co dzień nie wymagają specjalnej izolacji termicznej. Między innymi dlatego okna tego typu znajdują także zastosowanie jako okna piwniczne. Czasami można je spotkać także na poddaszach, pełniących rolę magazynu, w garażach, składach oraz innych pomieszczeniach magazynowych. Ze względu na stosunkowo niskie ceny takich okien, ich montaż w tego typu pomieszczeniach może zaowocować sporymi oszczędnościami. Jeśli zainteresował cię ten temat, sprawdź także cennik różnego rodzaju okien.

Budowa i parametry okna skrzynkowego

Okna skrzynkowe konstruowane są, jak nazwa wskazuje, na wzór skrzynki. W oknach tego rodzaju krosna oraz krośniaki łączone są z ościeżnicami w sposób na czop i gniazdo, jak również przy użyciu kleju oraz odpowiednich gwoździ. Warto także zwrócić uwagę na to, że dolne ramiaki takich okien posiadają kilkumilimetrowe wyżłobienia, w których może się zbierać woda.

Okna skrzynkowe cechują się przeciętną szczelnością. W związku z tym w dolnym ramiaku bardzo często zakłada się okapniki blaszane. Stanowią one doskonałe zabezpieczenie przed przedostawaniem się wody opadowej do wnętrza pomieszczenia. Zależnie od rodzaju okna skrzynkowe mogą posiadać skrzydła otwierane zarówno do wewnątrz, jak i na zewnątrz. Do okien tych bardzo często montowane są także okiennice. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także artykuł z porównaniem okien dwu- i trzyszybowych.

Ze względu na fakt, iż okna skrzynkowe są bardzo starym typem okien i mają, jak na współczesne standardy, dosyć archaiczną budowę, ich właściwości i parametry termiczne i akustyczne są raczej przeciętne. Szczególne współczynnik przenikania ciepła dla okien skrzynkowych charakteryzuje się przekraczaniem przyjętej granicy 1,3 W/(m2·K).

Polecane okna w promocyjnych cenach

Te nie najlepsze parametry sprawiają, że stare okna drewniane tego typu są nie tylko malowane, ale także podlegają często bardzo intensywnym renowacjom. Pozwalają one na zdecydowane zmniejszenie wspomnianego współczynnika. Umożliwia to także zniwelować nadmierne, duże parowanie szyb w oknach skrzynkowych.

Współcześnie przy produkcji drewnianych okien skrzynkowych stosuje się szyby zespolone w celu osiągnięcia lepszych parametrów izolacyjności cieplnej. Szyba zespolona może być także zastosowana do renowacji okien skrzynkowych. Szyba zespolona jest zestawem szyb, który składać się może z dwóch, trzech albo więcej szyb pojedynczych. Te szyby pojedyncze przedzielone są ramką dystansową, która zaopatrzona jest w specjalne, dwustopniowe uszczelnienie krawędzi zespolenia. Rozwiązanie to pozwala na znaczne polepszenie termoizolacyjności w oknach skrzynkowych. A może zainteresuje cię także artykuł porównujący okna drewniane i plastikowe?

Okna skrzynkowe są typowe dla starych domów w rustykalnym lub wiejskim stylu. Są charakterystyczne i niewielkie, ale mają mnóstwo uroku
Okna skrzynkowe - rodzaje, ceny, opinie, wiodący producenci, porady przy zakupie

Drewniane okna skrzynkowe - rodzaje

Okna krosnowe

Okna skrzynkowe pomimo stosunkowo prostej budowy występują w trzech różnych rodzajach. Jednym z rodzajów okien skrzynkowych są okna skrzynkowo krosnowe, które znane są również jako okna krosnowe. Okna te wykonane są na bazie krosna, które połączone jest z ościeżnicą. Są to najczęściej spotykanie drewniane okna skrzynkowe, popularne w starych wiejskich domach, kamienicach, dworkach oraz pałacach. Tego typu profile skrzynkowe są najczęściej spotykane.

Okna polskie

Innym rodzajem okien skrzynkowych są okna polskie, które nazywane bywają również oknami skrzynkowo polskimi. Od standardowych, najbardziej popularnych okien krosnowych, profile skrzynkowe okien polskich różnią się tym, że ich skrzydła otwierają się zarówno do wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz.

Okna półskrzynkowe

Innym modelem okien skrzynkowych są okna półskrzynkowe. Ich budowa polega na tym, że poza ościeżnicą, w ramie tych okien mieszczą się elementy poziome wykonane z krosna, które nazywa się krośniakami. Okna półskrzynkowe mają ponadto osobne skrzydła, charakteryzujące się tą samą szerokością, lecz różną wysokością. Zabieg ten pozwala na przesłanięcie zdecydowanie mniejszej ilości światła w porównaniu z oknami krosnowymi i polskimi. Spośród wszystkich typów okien skrzynkowych, ten typ jest zdecydowanie najrzadziej spotykany. Sprawdź także artykuł z porównaniem cen okien dachowych i zwykłych.

Wiodący producenci i ceny okien skrzynkowych

Wiodący producenci okien skrzynkowych to między innymi takie firmy, jak Dubiński, Fabryka BAS z Lublina, Oknostol, Eurostyl, ADBS, czy Slotan Okna. Są to firmy działające na rodzimym rynku polskim. Ponadto wiele firm zajmuje się także renowacją, czyli odnawianiem starych, zabytkowych drewnianych okien skrzydłowych. To jednak bardzo trudne zadanie, szczególnie w przypadku budynków o dużych walorach zabytkowych, dlatego firmy zajmujące się tymi pracami powinny mieć duże doświadczenie.

Cennik okien skrzynkowych zależy od kilku czynników, a przede wszystkim od rozmiarów okna i jego rodzaju. Cennik drewnianych okien skrzynkowych zaczyna się już od ok. 500 zł za pojedynczy zestaw skrzynkowy. Ceny będą znacznie wyższe w przypadku, gdy okna mają być stylizowane na bardzo stare. Szczególnie z wysokimi cenami powinniśmy się liczyć, gdy okna skrzynkowe mają być dopasowane do starych budynków zabytkowych. W takim przypadku ceny za pojedynczy zestaw skrzynkowy mogą się rozpoczynać nawet od 1500 zł.

Okna skrzynkowe są bardzo starym typem okien, który można spotkać najczęściej w starym, zabytkowym budownictwie. Drewniane okna skrzynkowe oraz drzwi drewniane nadają niepowtarzalny, urokliwy charakter staremu budownictwu, szczególne dostojnie wyglądają, gdy są również zaopatrzone w drewniane okiennice. Okna skrzynkowe oraz drewniane drzwi są bardzo popularne w starych wiejskich chatach, dworkach, pałacach oraz w kamienicach. Tego typu okna mogą nadać przytulny, unikalny klimat starym budynkom. Okno skrzynkowe drewniane na niewątpliwie swój urok.

ikona podziel się Przekaż dalej